Постанова № 61370875, 05.09.2016, Широківський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
05.09.2016
Номер справи
197/818/16-а
Номер документу
61370875
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 197/818/16-а

Номер провадження № 2-а/197/5/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.09.2016 року. Суддя Широківського районного суду Дніпропетровської області Ліснецький І.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду смт. Широке адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, яка подана ним через його представника-адвоката Чернеш Дмитра Сергійовича до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністраці, Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації про визнання протипраних дій суб'єктів владних повноваджень та стягнення заборгованості по щорічній до 5 травня разовій грошовій допомозі за 2016 рік ,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, вказавши, що він є учасником бойових дій та має право на допомогу, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема визначено розміри виплати щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня. Але позивачу належно не виплачено у 2016 році вказану допомогу. У встановлений законодавством строк письмової відповіді з Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації не надходило. Вказану допомогу слід нараховувати та сплатити таким чином:

- у 2016 році - 1130 гривень (згідно ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 року) помножити на 5 = 5650 гривень;

Таким чином, заборгованість за 2016 р. складає: 5650 грн.

Правовими підставами для вищевказаного розрахунку є:

- ч.2 ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у якій зазначено, що: «...Виключно цим Законом визначаються: ...мінімальний розмір пенсії за віком;...»;

- ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", якою затверджено на 2016 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;

- ч. 2 ст.2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якою встановлено, що права та пільги для ветеранів війни...встановлені раніше...не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни;

ч.3 ст.2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якою встановлено, що нормативні акти, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є нечинними;

ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону № 367-14(римське) від 25.12.1998 р., де вказано:"... Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. ..."; ст.17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

- ч. 3 ст.22 Конституції України, де зазначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод;

- ч. 3 ст. 8 Конституції України, де вказано, що норми Конституції України є нормами прямої дії, звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується;

- п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 10- рп/2008 від 22.05.2008 р. (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), яким визнано неконституційними пункти 20-22 розділу 2 "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", зокрема підпункту 2"б" пункту 20, яким зміненно редакцію частини 5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Вирішальне значення для правильного розуміння вказаних нормативно-правових актів мають конституційні принципи і норми. Йдеться, зокрема, про проголошення України соціальною державою(стаття 1 Конституції України( 254к/9б-ВР ), а людини - її найвищою соціальною цінністю(стаття 3), принцип верховенства права(стаття 8), рівність людей у своїй гідності та право на повагу до гідності(статті 21, 28), право громадян на соціальний захист(стаття 46), на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї (стаття 48 Конституції України) тощо. Тому зупинення законом про Державний бюджет України чи іншими нормативно-правовими актами дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України.

Дана правова позиція повністю співпадає з правовою позицією, викладеною Конституційним Судом України у рішенні № 8-рп/99 від 06.07.1999 р.(справа щодо права на пільги) та інших подібних рішеннях.

З цих підстав просить суд: 1) Визнати протиправними дії Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 щорічної до 5 травня разової грошової допомоги за 2016 рік відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". 2) Стягнути солідарно з Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 заборгованість по щорічній до 5 травня разовій грошовій допомозі за 2016 рік відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 5650 (п'ять тисяч шістсот п'ятдесят) гривень 00 копійок. Постанову звернути до негайного виконання.

Розгляд поданої позовної заяви проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від відповідача Управління соціального захисту населення по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надійшли заперечення на позов, позов не визнають з тих підстав, що до 1 квітня 2016 року Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації від управління Пенсійоного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області надійшов список осіб, які перебувають у них на обліку. Гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, поштова адреса: АДРЕСА_1, не перебуває на обліку в Управлінні Пенсійоного фонду України в Широківському районі. Дніпропетровської області. Тому, взяття зобов'язань щодо проведення соціальних виплат згідно з рішеннями суддів буде здійснюватись районним управлінням у разі включення до Закону України про Державний бюджет України на поточний рік вищезазначених бюджетних призначень.

Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської області державної адміністрації належним чиним повідомлений а.с. 33 до суду не з'явились та заперечення не надали.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Справу розглянуто в порядку ст. 183-2 КАС України та за місцем проживання позивача, оскільки спірне питання стосується соціальних виплат.

Судом достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1 має право на пільги, передбачені законодавством для учасників бойових дій, це підтверджується посвідченням а.с. 13 та він користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

27.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації про надання йому довідки про сплачені кошти та відшкодування заборгованості а.с. 9.

09.06.2016 року йому було повідомлено , що він не перебуває на обліку в управлінні Песійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області та запропонували звернутись до Широківського районного військового комісаріату а.с. 10.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно з ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Стаття 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин Щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Конституційний Суд України виходить з того, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Згідно прийнятого 25.01.2012 року рішення Конституційного Суду України №3-рп/2012, яким встановлено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються Законами України, а також нормативно-правовими актами відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Отже, станом на час виплати позивачу вказаної соціальної виплати Кабінет Міністрів України мав право регулювати порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Згідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.201бр №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань» установлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних. Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах:

- учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 920 гривень;

Згідно п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016р К»141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань» необхідно забезпечити подання до 1 квітня 2016 р. органам соціального захисту населення таких переліків осіб, які мають право на одержання грошової допомоги. Міністерством оборони. Міністерством внутрішніх справ. Національною гвардією, Національною позицією, Державною фіскальною службою. Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки. Службою зовнішньої розвідки. Державною пенітенціарною службою. Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби. Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту. Генеральною прокуратурою України, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - переліку осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - переліку осіб, які перебувають на обліку в його органах.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що відповідачами не було нараховано та виплачено щорічну разову допомогу до 5 травня в розмірах встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.201бр №141 так як позивача не було в списку, що відповідає вимогі п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016р К»141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань».

Отже, станом на час виплати позивачу вказаної соціальної виплати Кабінет Міністрів України мав право регулювати порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Фактично позивачем заявлено дві вимоги, визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 щорічної до 5 травня разової грошової допомоги за 2016 рік відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". 2) Стягнути солідарно з Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 заборгованість по щорічній до 5 травня разовій грошовій допомозі за 2016 рік відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 5650 (п'ять тисяч шістсот п'ятдесят) гривень 00 копійок. Постанову звернути до негайного виконання.

Суд враховує те, що відповідно до листа Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації йому було повідомлено, що він не перебуває на обліку в управлінні Песійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області та запропонували звернутись до Широківського районного військового комісаріату .

Так як згідно п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016р »141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань» Забезпечити подання до 1 квітня 2016 р. органам соціального захисту населення таких переліків осіб, які мають право на одержання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною фіскальною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Генеральною прокуратурою України, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - переліку осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - переліку осіб, які перебувають на обліку в його органах.

Отже, так як Управлінню соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації до 01 травня 2016 року було надано списки , але ОСОБА_1 в них не було, тому суд вважає , що вимога позивача щодо визнання дій управління неправомірними є необгрунтованою .

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.201б р. №141«Про деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законам України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» грошова допомога до 05 травня правомірно нарахована позивачу в розмірі 920 грн..

Крім того, суд вважає, що не має законних підстав щодо зобов'язання відповідачів в подальшому нараховувати та сплачувати до 5 травня разову грошову допомогу у розмірі: відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону № 367-14(римське) від 25.12.1998 р., де вказано:"... Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. ...", тому що закони України мають дію у часі і можуть змінюватися у відповідності до рішень законодавчих органів.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», у відповідності до ст. 94 КАС України з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 551,20 грн..

В задоволенні решти частини позову слід відмовити.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 13,16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.ст.3,8,9,10, 11, 99,100, 159,160-163,167 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Задовольнити частково позов ОСОБА_1, яка подана ним через його представника-адвоката Чернеш Дмитра Сергійовича до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської областої державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації про визнання протипраних дій суб'єктів владних повноваджень та стягнення заборгованості по щорічній до 5 травня разовій грошовій допомозі за 2016 рік .

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації здійснити виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Цвіткове Широківського району Дніпропетровської області, ІПН НОМЕР_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2016 р. у розмірі 920 грн. згідно ст.ст.12, 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та постанови КМУ від 02.03.2016р. № 141 "Про деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань".

Стягнути з Управління соціального захисту населення Широківської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 03192247, юридична адреса: вул. Соборна, буд. 99 смт. Широке Широківського району Дніпропетровської області, на користь держави судовий збір в розмірі 551,20 грн..

В задоволенні решти частини позову слід відмовити.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Широківсьний районний суд Дніпропетровської області.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст. 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя І.В. Ліснецький