Справа № 804/16324/15
№ провадження 2-а/196/22/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2016 року Царичанський районний суд Дніпропетровської області, як адміністративний суд, у складі:
головуючої - судді Гудим О.М.,
при секретарі - Шевченко Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Царичанка Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах недієздатної ОСОБА_2 до Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області, третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_4, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії та стягнення матеріальних та моральних витрат,
В С Т А Н О В И В:
20 лютого 2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах недієздатної ОСОБА_2 до Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області, Відділу Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - фізична особа-підприємець ОСОБА_4, в якому позивач, посилаючись на вимоги ст.ст.152 ч.1, 186-1, 198 ЗК України, прохав суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області від 05 лютого 2014 р. №545-38 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі ФОП ОСОБА_4.»;
- визнати недійсним висновок Відділу Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської області №ДН/122568:006/04128 від 11.12.13 р. про погодження ФОП ОСОБА_4 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0230га, яка розташована в АДРЕСА_1;
- визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0230га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 з цільовим призначенням 03.07. за кадастровим номером НОМЕР_3, здійснену 30 грудня 2013 року Відділом Держземагентства у Царичанському районі Дніпропетровської області за заявою ОСОБА_4;
- визнати протиправним та скасувати рішення Відділу Держземагентства у Царичанському районі Дніпропетровської області №РВ-1200090572014 від 09.01.14 р. про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2;
- стягнути з Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області на користь ОСОБА_2 4604 грн. 92 коп. збитків та 50000 грн. компенсації моральної шкоди, заподіяної неправомірними діями та рішеннями.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністривного суду від 16 лютого 2016 року позовні вимоги 1 та 5 в даній адміністративній справі №804/16324/15 передані до Царичанського районного суду Дніпропетровської області, як адміністративного суду, якому предметно підсудна дана справа.
В обґрунтування заявлених вимог позивач в інтересах недієздатної ОСОБА_2 посилається на те, що ним від імені ОСОБА_2 10 грудня 2003 року та оптово-роздрібним споживчим товариством Царичанською споживчою спілкою було укладено договір купівлі-продажу серії НОМЕР_4 магазину "Промтовари".
Відповідно до Акту здачі - приймання об'єкту нерухомого майна від 21 грудня 2012 року ОСОБА_2 була передана будівля магазину літ.А-1 разом з господарськими будівлями.
Після виплати повної вартості магазину "Промтовари" право власності на нерухоме майно в державному реєстрі речових прав було зареєстроване за ОСОБА_2 14.01.2013 року за індексним номером НОМЕР_5.
Рішенням Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області №504-35/VІ надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 0,15 га по АДРЕСА_1 ОСОБА_2
27 грудня 2013 року в присутності двох свідків була передана проектна документація з електронним носієм голові постійної комісії Бабайківської сільської ради з питань промислового комплексу, землекористування та соціального розвитку села ОСОБА_5 При цьому, 16.02.2013 року при проведенні замірів та визначенні меж земельної ділянки загальною площею 0,15 га по АДРЕСА_1, яке проводилось в присутності землевпорядника сільської ради ОСОБА_5, зауважень з боку останньої щодо співпадання перетину меж земельної ділянки, необхідності їх узгодження з межами сусідніх ділянок не було.
Відповідно до листа Бабайківської сільської ради Царичанського району від 13.02.2014 року №65 30 грудня 2013 року був поданий до сільської ради та зареєстрований на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду за адресою АДРЕСА_1 від ФОП ОСОБА_4 При цьому, як виявилося проект ОСОБА_2 так і не був зареєстрований.
Крім цього, ФОП ОСОБА_4 при виготовленні проектної документації повинен був погодити свій проект із суміжним землекористувачем та власником будинка ОСОБА_2, так як на той час в сільській раді була проектна документація, здана від імені ОСОБА_2
Також, довготривале затягування з оформлення документів, вчинене Бабайківською сільською радою та відділом Держземагенства в Царичанському районі, призвело до нервового потрясіння ОСОБА_2, внаслідок чого остання потрапляла в медичині заклади на стаціонарне лікування, а саме: Царичанська центральна районна лікарня з 05.05.2015 року по 15.05.2015 року, 14.06.2015 року; КЗ "Дніпропетровський обласний клінічний центр кардіології та кардіохірургії" ДОР" з 15.06.2015 року по 03.07. 2015 року; КЗ "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" ДОР" з 03.10.2015 року по 23.10.2015 року.
Таким чином, вважає за необхідне стягнути з Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області на користь ОСОБА_2 моральну шкоду в сумі 50000 грн. та матеріальні витрати, понесені на захист прав ОСОБА_2 в судовому порядку, а саме:
- оплата за висновок будівельно-технічного дослідження №4392-15 по заяві - 1771,20 грн.;
- витрати на поштову кореспонденцію - 1202,55 грн.;
- витрати на придбання квитків на потяг - 1028 грн.;
- витрати на фотодокази - 732,8 грн.
Позивач ОСОБА_1 в інтересах недієздатної ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_6 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю та прохали їх задовольнити.
Представники відповідача Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області - сільський голова ОСОБА_7 та землевпорядник ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечували проти задоволення позову, вважаючи, що їх дії були правомірними.
Третя особа ФОП ОСОБА_4 в судовому засідання вважав, що позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах недієздатної ОСОБА_2 задоволенню не підлягають.
Суд, заслухавши думку сторін, перевіривши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав.
Згідно ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні встановлено та як вбачається з постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2016 року, яка ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2016 року залишено без змін (Т.1, а.с.83-87, Т.2, а.с.32-36, 182, 183), що додатковим рішенням Жовтневого районного суду м.Дніпропетровськ від 25 лютого 2013 року у справі №412/5221/2012 (провадження №2о/201/10/2013) ОСОБА_1 призначено опікуном над недієздатною ОСОБА_2 (Т.1, а.с.15, 16).
10 грудня 2003 року Оптово-роздрібним споживчим товариством Царичанської районної споживчої спілки (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) від імені ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу магазину "Промтовари", згідно з умовами якого продавець продав, а покупець купив належний продавцеві магазин "Промтовари", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (Т.1, а.с.17, 18, Т.2, а.с.48).
Відповідно до акта здачі-приймання об'єкту нерухомості від 21 грудня 2012 року будівля магазину літ.А-1 разом з господарчими будівлями була передана від Царичанського районного споживчого товариства до гр.ОСОБА_2 21 грудня 2012 року (Т.1, а.с.20).
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право приватної власності на нежитлову будівлю магазину "Промтовари", яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та складається з: А-1 будівля магазину "Промтовари" загальною площею 342,6 кв.м, Б-1 вбиральня дощата, зареєстроване 14 січня 2013 року за гр.ОСОБА_2 (Т.1, а.с.21, 22).
Таким чином, 14 січня 2013 року до ОСОБА_2 перейшло право власності на магазин "Промтовари" і відповідно право на земельну ділянку, на якій розташований магазин. Отже, саме з цієї дати ОСОБА_2 вважається суміжним землекористувачем.
Рішенням тридцять п'ятої позачергової сесії шостого скликання Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області "Про надання дозволу на виготовлення проекту земелеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі гр.ОСОБА_2" №504-35/VІ від 23 жовтня 2013 року було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівлі торгівлі, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,15 га громадянці ОСОБА_2 (Т.1, а.с.32).
Проект землеустрою стосовно відведення земельної ділянки в оренду гр.ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі був виготовлений "Дніпропетровським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою".
27 грудня 2013 року проект землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі на території Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області передано для погодження у відповідності до ст.186-1 ЗК України, що підтверджується листом ДП "Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою від 14.01.2014 року №01-07/14 (Т.2, а.с.66).
Також з'ясовано, що нежиле приміщення загальною площею 57,0 кв.м, будівля магазину, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, належить на праві власності ОСОБА_4, що підтверджується Витягом про державну реєстрацію прав №35033104 від 02 серпня 2012 року (Т.2, а.с.51).
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1) 28.08.1997 року зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_6 (Т.2, а.с.124).
25 травня 2012 року ФОП ОСОБА_4 звернувся до Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою (Т.2, а.с.116).
Рішенням вісімнадцятої позачергової сесії шостого скликання Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду ПП ОСОБА_4" №266-18/VІ від 26 червня 2012 року було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки несільськогосподарського призначення в оренду площею 230 кв.м приватному підприємцю ОСОБА_4, на якій розташований об'єкт комерційного використання магазин-склад, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (Т.2, а.с.117).
11 грудня 2013 року Відділом Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської області надано висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №ДН/122568:04:006/04128, зі змісту якого вбачається, що відділом Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської області розглянуто проект землеустрою, надано висновок про погодження ФОП ОСОБА_4 проекту землеустрою для відведення земельної ділянки площею 0,0230 га, яка розташована АДРЕСА_1 (Т.2, а.с.120).
Згідно з актом прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 12 грудня 2012 року межі земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0230 га, надана у власність/користування третій особі, закріплені в натурі. Власниками-користувачами суміжних земельних ділянок претензій до існуючих меж не заявлено (Т.2, а.с.151).
30 грудня 2013 року ФОП ОСОБА_4 звернувся до Відділу Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської області із заявою (реєстраційний №1201328502013) про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,023 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 (Т.2, а.с.84).
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-1201202472013 від 30.12.2013 року земельній ділянці площею 0,0230 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, присвоєно кадастровий номер НОМЕР_3 (Т.2, а.с.174, 175).
Проект землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі третій особі був виготовлений ТОВ "ДНІПРОЛЕНД" (Т.2, а.с.105).
09 січня 2014 року Відділом Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської області, за заявою Бабайківської сільської ради Царичанського району від 09 січня 2014 року (ресєтраційний № ЗВ-1201335272014) про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,1385 га за адресою: АДРЕСА_1, було прийнято рішення №РВ-1200090572014, яким відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру у зв'язку з перетином ділянок з ділянкою НОМЕР_3, площа співпадає на 1,552% (Т.2, а.с.67, 68).
05 лютого 2014 року рішенням тридцять восьмої сесії шостого скликання Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі ФОП ОСОБА_4." №545-38/VІ затверджено проект землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду, кадастровий номер НОМЕР_3, загальною площею 0,0230 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Царичанський район, АДРЕСА_1 (Т.2, а.с.103).
Пунктом 2 вищевказаного рішення було передано земельну ділянку площею 0,0230 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Царичанський район, АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_3, в оренду ФОП ОСОБА_4 (Т.2, а.с.103).
Відповідно до висновку Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз від 09.09.2015 року №4392-15, який мається в матеріалах справи, будівля магазину літ.А-1, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, приміщення 1 - не відповідає вимогам державних будівельних норм і правил, які пред'являються до магазинів роздрібної торгівлі продовольчих товарів, функціональне призначення будівлі складу-заготпункту, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 з моменту придбання ОСОБА_4 у 2005 році було змінено у 2012 році під нежитлове приміщення, будівлю магазину (Т.1, а.с.91-103).
Проект землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі ФОП ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 Царичанський район, Дніпропетровської області (2013 р.) не відповідає вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування (Т.1, а.с.91-103).
Проте, Бабайківська сільська рада Царичанського району Дніпропетровської області від 05.02.2014 року №545-38/VІ "Про затвердження проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі ФОП ОСОБА_4." затвердила проект землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду кадастровий номер НОМЕР_3, загальною площею 0,0230 га, розташована за адресою: АДРЕСА_1, та передала вказану земельну ділянку в оренду ФОП ОСОБА_4, яка не відповідає вимогам законодавства.
Земельна ділянка надавалась ФОП ОСОБА_4 за рахунок житлової та громадської забудови (комунальна власність) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, тому розроблявся проект землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі ФОП ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 Дніпропетровської області, а не проект землеустрою у зв'язку з наданням земельної ділянки із зміною її цільового призначення (ст.123 ЗК України).
Відповідно до ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Частиною 1 статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діляьності.
Питання державної реєстрації земельної ділянки врегульовується статтею 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (зі змінами та доповненнями).
На момент реєстрації вищевказаної земельної ділянки державну реєстрацію земельних ділянок здійснювали територіальні органи Держземагенства за місцем розташування земельних ділянок відповідно до вимог пунктів 107-115 Порядку №1051.
Відповідно до п.107 Порядку №1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку.
Відповідно до п.109 Порядку №1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Пунктом 110 Порядку №1051 визначено, що для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22;
2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації);
3) електронний документ;
4) документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.
При цьому, документація із землеустрою - це затверджені в установленому законом порядку текстосві та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо (ч.1 ст.1 Закону України "Про землеустрій").
Згідно з ч.1 ст.25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.
Відповідно до п.б) ч.2 ст.198 ЗК України кадастрова зйомка включає погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
Інструкція про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затверджена Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 18 травня 2010 року №376 (далі - Інструкція), визначає механізм встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками.
Відповідно до положень Інструкції встановлення (відновлення) меж земельної ділянки здійснюється з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місце розташування поворотних точок її меж і їх закріплення межовими знаками.
Згідно з Інструкцією комплекс робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: підготовчі роботи, топографо-геодезичні, картографічні роботи та роботи із землеустрою, камеральні роботи, складання і оформлення матеріалів технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а також встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками. Топографо-геодезичні, картографічні роботи та роботи із землеустрою виконуються, а результати цих робіт оформлюються відповідно до Законів України "Про землеустрій", "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність", Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Укргеодезкартографії від 09.04.98 N 56, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.06.98 за N 393/2833 (із змінами). Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками конкретно встановлених видів.
Таким чином, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами є обов'язковим етапом при розробленні документації із землеустрою.
Відповідно до ч.2 ст.120 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Оскільки, ОСОБА_2 з 14 січня 2013 року є власником нежитлової будівлі магазину "Промтовари", яка розташована за даресою: АДРЕСА_1, та рішенням Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області від 23 жовтня 2013 року №504-35/VІ їй було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування вказаної будівлі торгівлі, а тому ОСОБА_2 з 14 січня 2013 року є фактичним землекористувачем земельної ділянки, на якій розташований належний їй об'єкт нерухомості. При цьому, межі даної земельної ділянки не були визначені на момент виникнення спірних правовідносин для відведення земельної ділянки суміжному землекористувачу ФОП ОСОБА_4
Бабайківська сільська рада Царичанського району Дніпропетровської області, володіючи інформацією про наявність сусіднього до земельної ділянки площею 0,0230 га (ФОП ОСОБА_4.), суміжного землекористувача ОСОБА_2, яка при виготовленні ФОП ОСОБА_4 проектної документації щодо землеустрою згоду на погодження меж не надавала, затвердила своїм рішенням від 05 лютого 2014 року проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі ФОП ОСОБА_4, чим порушила права ОСОБА_2, як суміжного землекористувача,
Крім цього, у зв'язку з вищевказаною обставиною постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.02.2016 року (Т.1, а.с.83-87), яка ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2016 року залишена без змін (Т.2, а.с.182, 183), визнано недійсним висновок Відділу Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської області №ДН/122568:006/04128 від 11 грудня 2013 року про погодження ФОП ОСОБА_4 проекту землеустрою для відведення земельної ділянки площею 0,0230 га, яка розташована в АДРЕСА_1; визнано протиправною та скасувано державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0230 га, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Царичанський район, АДРЕСА_1 з цільовим призначенням 03.07 за кадастровим номером НОМЕР_3, здійснену 30 грудня 2013 року Відділом Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської області за заявою ОСОБА_4; визнано протиправним та скасовано рішення Відділу Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської області №РВ-1200090572014 від 09 січня 2014 року про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2.
Згідно зі ст.124 Конституції України судові рішення ... є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч.2 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За вказаних обставин та об'єктивно оцінивши доводи сторін та наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що рішення Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області від 05 лютого 2014 року №545-38/VІ "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі ФОП ОСОБА_4." є протипарвним та підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту 4 частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимогу про стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно із статтею 1173 Цивільного кодексу України, шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
В розумінні статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Позивач в інтересах недієздатної ОСОБА_2 обґрунтовуючи необхідність відшкодувати завдану матеріальну шкоду в сумі 4734,553 грн., зазначає, що такі збитки виникли внаслідок вчинення ним необхідних заходів для захисту та відновлення порушеного права ОСОБА_2, а саме: витрати по сплаті за висновок будівельно-технічного дослідження №4392-15 по заяві - 1771,20 грн.; витрати на поштову кореспонденцію (звернення, скарги) - 1202,55 грн.; витрати на придбання залізничних квитків на поїздки до Вищого адміністртивного суду - 1028 грн.; витрати на фотодокази - 732,8 грн.
Таким чином, суд, надаючи оцінку таким доводам позивача та оцінюючи надані останнім докази на підтвердження завданої суб'єктом владних повноважень матеріальної шкоди в зв'язку з прийняттям незаконного рішення сільською радою, дійшов висновку, що дійсно позивачем доведено причинний зв'язок між протиправною діяльністю відповідача та понесеними внаслідок таких дій відповідача позивачем збитками. Проте, обґрунтованими можливо вважати лише вимоги щодо стягнення збитків за сплату за висновок будівельно-технічного дослідження №4392-15 в сумі 1771,20 грн., за поштову кореспонденцію (звернення, скарги) в сумі 1202,55 грн., за придбання залізничних квитків в сумі 932,62 грн. відповідно до наданих квитків, а в іншій частині вимог щодо стягнення матеріальних збитків відмовити у зв'язку з недоведеністю.
Крім цього, суд вважає, що позивачем належно обґрунтовано факт заподіяння недієздатній ОСОБА_2, в інтересах якої він пред'явив даний позов, моральної шкоди, яка виразилась у незручностях особистого життя, порушенні здоров'я та звичних життєвих зв'язків, в т.ч. стосунків у сімї, втраті часу, моральних та фізичних стражданнях, необхідності витрачання додаткового часу, зусиль та витрат для захисту порушених прав та відновлення звичного порядку життя.
У відповідності до ст.56 Конституції України, кожен має право на відшкодування за рахунок органів місцевого самоврядування моральної шкоди, завданої незаконними діями, рішеннями чи бездіяльністю органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
У відповідності до ст.77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" шкода, заподіяна фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій чи бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету, а в результаті неправомірних дій рішень та бездіяльності посадових осіб органів місцевого самоврядування за рахунок їх власних коштів в порядку, встановленому законом.
Як зазначено в Постанові Пленуму Верховного Суду від 31.03.1995 року №34 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди", під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Відповідно до загальних підстав цивільно-правовової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправними діяннями заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями ( бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань ( фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат ( їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховується стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Враховуючи наведене, суд вбачає фактичні та правові підстави для стягнення моральної шкоди з Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області на користь позивача.
Однак, з огляду на обставини справи, беручи до уваги принципи, які повинні враховуватись при стягненні моральної шкоди, суд вважає, що розмір моральної шкоди, який вказаний позивачем, є дещо завищеним. Розмір відшкодування має бути адекватним нанесеній моральній шкоді, при цьому відшкодування моральної шкоди не може бути засобом отримання доходу.
Враховуючи обставини i наявні докази, а саме обґрунтовані пояснення позивача, характер і ступінь моральних страждань позивача, істотність змін у його життєвих стосунках, виходячи з вимог розумності, справедливості та виваженості, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині стягнення моральної шкоди лише на суму 15000 грн. з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах недієздатної ОСОБА_2 до Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області, третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_4, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії та стягнення матеріальних та моральних витрат, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області від 05 лютого 2014 року №545-38/VІ "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі ФОП ОСОБА_4.".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - з Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області на користь ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, 3906 (три тисячі дев'ятсот шість) грн. 37 коп. матеріальних збитків та 15000 (п'ятнадцять тисяч) грн. моральної шкоди, а всього: 18906 (вісімнадцять тисяч дев'ятсот шість) грн. 37 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Бабайківської сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області на користь держави витрати на оплату судового збору в сумі 1653 (одна тисяча шістсот п'ятдесят три) грн. 60 коп.
В іншій частині позову - відмовити.
Постанова суду в повному обсязі виготовлена 19 вересня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області шляхом подачі до районного суду апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.
Головуюча О.М. ГУДИМ