№ 2-a-34/08
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2008 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мудрецького Р.В.
при секретарі Максімовій Н.О.
за участю
позивача ОСОБА_1 на Л. В.
представника позивача С імуніна В.І.
представника відповідача ОСОБА_2
представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа на стороні відповідачів - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої щорічної разової грошової допомоги інваліду війни, -
ВСТАНОВИВ:
15 січня 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій протиправними та стягнення недоотриманої щорічної разової грошової допомоги інваліду війни за 2005 - 2007 роки. Він обґрунтовував свої вимоги тим, що у відповідності до ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має статус інваліда війни. Згідно ч.5 ст.13 цього закону щорічно до 5 травня інвалідам війни третьої групи виплачується разова грошова допомога в розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Відповідач ухиляється від сплати йому вказаних коштів в повному обсязі, сплативши цю грошову допомогу в розмірах, встановлених відповідними законами про державний бюджет України: в 2005 та 2006 роках по 270 грн., в 2007 році -300грн. Оскільки розмір цих виплат не відповідає розміру мінімальної пенсії за віком у відповідні періоди, просив визнати вказані дії відповідача протиправними та стягнути на його користь недоотриману щорічну разову грошову допомогу у сумі 6839 грн.
Ухвалою суду від 10 квітня 2008 року до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача залучено Головне управління Державного Казначейства України в Донецькій області (а.с.21).
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги в частині періоду та розміру виплат (а.с.27-29), просив стягнути з відповідача на його користь недоотриману щорічну разову грошову допомогу інваліду війни за 2004 - 2007 роки у розмірі 7885 грн., в іншій частині підтримав свої позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що розмір щорічної разової грошової допомоги позивачу, як інваліду війни, встановлюється законами «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, вона сплачена позивачу в розмірах: 2004 рік - 130грн., 2005 рік - 270грн., 2006 рік - 270грн., 2007 рік - 300грн. і підстав для задоволення вимог позивача в цій частині немає. Крім того, позивачем пропущений строк звернення до адміністративного суду за захистом права, яке на його думку порушено, що також є підставою для відмови у задоволенні позову.
Представник третьої особи вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, оскільки вимоги позивача не основані на законі. Списання коштів з казначейського рахунку без відповідних бюджетних асигнувань не може мати місце в силу ст.51 Бюджетного кодексу України.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має третю групу інвалідності з 25.06.1996 року по теперішній час у зв»язку з участю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення серії Б №381016 від 17 лютого 2005 року, наявною у матеріалах справи (а.с.4), довідкою, наданою відповідачем (а.с.6-7).
У відповідності до ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач ОСОБА_1 є інвалідом війни, до яких належать особи, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною 5 статті 13 цього закону (в редакції, яка діяла до 28 грудня 2007 року) передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни третьої групи виплачується разова грошова допомога в розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Законами України «Про Державний бюджет України» на 2004-2007 роки була зупинена на відповідні роки дія частини 5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Разова грошова допомога за 2004 рік в розмірі 130грн. встановлена ст.44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік»; разова грошова допомога за 2005-
2006 роки в розмірі 270грн. встановлена ст.34 Закону України «Про Державний бюджет
України на 2005 рік» та ст.30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»;
разова грошова допомога за 2007 рік в розмірі 300грн. встановлена ст.29 Закону України
«Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Управлінням праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради позивачу виплачена така допомога: у 2004 році - 130грн., у 2005-2006 роках - по 270грн.; у
2007 році - 300грн. (а.с.6, 32).
З огляду на викладене, суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо виплати щорічної разової грошової допомоги інваліду війни ОСОБА_1 слід визнати протиправними лише при виплаті такої допомоги за 2004 та 2007 роки.
При цьому суд керується рішенням Конституційного Суду України від 1 грудня 2004 року №20-рп/2004, відповідно до якого положення ст..44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» визнано неконституційним та рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, згідно якому визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною): стаття 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Відповідно до ст.152ч.2 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Але частиною 3 цієї статті передбачено, що матеріальна або моральна шкода, спричинена фізичним або юридичним особам актами або діями, визнаними неконституційними, відшкодовується в установленому законом порядку.
Згідно з ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму визначеного законом для осіб, що втратили працездатність.
У 2004 році прожитковий мінімум складав у квітні - 284 грн. 69 коп.3гідно Закону України «Про затвердження прожиткового мінімуму на 2004 рік» (№1704).
Станом на 18.04.2007 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (Закон від 19.12.2006 року №489-У зі змінами, внесеними Законом від 15.03.2007 року №749-У) становить 406 грн., а для визначення мінімального розміру пенсії він повинен збільшуватись на один відсоток.
Таким чином, з урахуванням вже отриманої позивачем разової грошової допомоги у 2004, 2007 роках, розмір недоотриманої ним такої допомоги за вказані роки складає 4404 грн. 83 коп. (284 грн. 69 коп х7)+(406грн.х7) - (130 грн.+300грн.)
Визнавши вказані вище дії відповідача протиправними, слід зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради сплатити позивачу цю суму за рахунок Державного бюджету.
Стаття 34 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік», ст..30 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» до теперішнього часу не визнані неконституційними Конституційним Судом України, а за таких обставин не можна вважати, що дії в частині виплат за вказані роки були протиправними. Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині стягнення з відповідача разової щорічної грошової допомоги за 2005, 2006 роки суд вважає безпідставними.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Таким чином, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Відповідно до ст. 48 спеціального Закону та приписів п.п. 1 -3 Порядку використання коштів Державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року у управління праці та соціального захисту населення з'явився обов'язок щодо реалізації механізму фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Тому, звернення з позовними вимогами до управління праці та соціального захисту населення щодо стягнення щорічної допомоги на оздоровлення учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та стягнення недоотриманої щорічної разової грошової допомоги інваліду війни є обґрунтованими і саме цей відповідач зобов'язаний сплатити за рахунок Державного бюджету недоплачені суми допомоги, оскільки статтею 63 спеціального Закону фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України і Управління є розпорядником коштів Державного бюджету України.
Суд вважає, що до вказаних правовідносин не має підстав застосовувати строк позовної давності, враховуючи, що позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок зазначених виплат (а.с.8, 24) та отримав відмову 27.12.2007 року (а.с.6).
Керуючись ст.ст.11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо недоплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги інваліду війни за 2004, 2007 роки.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за рахунок Державного бюджету сплатити на користь ОСОБА_1: недоотриману щорічну разову грошову допомогу інваліду війни за 2004, 2007 роки в розмірі 4404 (чотири тисячі чотириста чотири) гривні 83 коп. шляхом перерахування з розрахункового рахунку №35214011001529 в УДК м.Костянтинівка Донецької області, МФО 834016, ОКПО 03197428.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-
денний строк з дня складення постанови суду в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з направленням її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.