Справа № 643/19695/15-а
Провадження № 2-а/643/346/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.12.2015 року суддя Московського районного суду м. Харкова Мамалуй М.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 11.12.2015 року звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просив: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у застосуванні показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії у 2015 році при переході з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.12.2015 року, та щодо відмови у прийнятті для розрахунку пенсії довідки про заробітну плату без номера, без дати за період з 01.01.1982 по 30.06.1992 роки, виданої "Государственным учреждением "Департамент Комитета Национальной Безопасности Республики Казахстан по Мангистауской области".
Ухвалою суду від 14.12.2015 року по справі відкрито скорочене провадження.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати за його відсутності.
Представник управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова ОСОБА_2 17.12.2015 року подала до суду заяву, в якій просила відмовити у задоволенні позову, оскільки управлінням було прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії відповідно до вимог чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив:
ОСОБА_1 з 02.06.1994 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, де отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».
На даний час ОСОБА_1 отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова.
01.12.2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення про призначення пенсії та яка враховується для розрахунку пенсії в 2015 році при переводі пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
03.12.2015р. управлінням Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова було відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні заяви про перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС):
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вимогами ст. 8 КАС України під час вирішення справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, права людини визнаються найвищими соціальними цінностями, вони визначають зміст і спрямованість діяльності держави; цей принцип застосовується з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини.
Суд вважає, що відповідач при прийнятті рішення про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії не дотримався принципу обґрунтованості, тобто з урахуванням усіх, обставин, що мають істотне значення для прийняття рішення, виходячи з наступного.
Представник відповідача у своїх запереченнях посилається на те, що заробітна плата для розрахунку пенсії застосовується згідно п. 1 постанови КМУ №327 від 23.04.2012 р., оскільки позивач раніше отримував пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».
Проте, судом встановлено, що положення ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на дані правовідносини не розповсюджується, оскільки на момент звернення з заявою про перерахунок пенсії позивач отримував пенсію за віком.
Відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530, перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії.
На підставі вказаної норми для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення з перерахунком пенсії.
Таким чином, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 40, то має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж ч. 1 ст. 40 Закону, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії 01.12.2015 року, тому перерахунок призначеної пенсії необхідно проводити з першого числа, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, а саме з 01 грудня 2015 року.
Стосовно відмови у прийнятті для розрахунку пенсії довідку про заробітну плату без номера, без дати за період з 01.01.1982 по 30.06.1992 роки, виданої "Государственным учреждением "Департамент Комитета Национальной Безопасности Республики Казахстан по Мангистауской области", судом досліджена копія трудової книжки, запис у якій відповідає, зазначеній у вказаній довідці інформації.
Згідно із ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Таким чином, вимоги позивача про прийнятті до розрахунку вказаної довідки підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та необхідність його задоволення.
Керуючись ст.ст. 158-163, 183-2, 185-186 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якого сплачені страхові внески, та яка враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка до Закону №1058-ІV враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з урахуванням показника за 2014 рік, починаючи з 01.12.2015 року, прийнятті для розрахунку пенсії довідку про заробітну плату за період з 01.01.1982 по 30.06.1992 роки, виданої "Государственным учреждением "Департамент Комитета Национальной Безопасности Республики Казахстан по Мангистауской области".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м. Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.В.Мамалуй