Постанова № 61361277, 06.06.2016, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
06.06.2016
Номер справи
643/5007/16-а
Номер документу
61361277
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 643/5007/16-а

Провадження № 2-а/643/155/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.06.2016 року суддя Московського районного суду м. Харкова Мамалуй М.В., розглянувши у скороченому провадженні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

27.04.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (далі - УПФУ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії. У позові просить: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови їй в перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат в загальній сумі 18790,16 грн., а саме: індексації заробітної плати за період з серпня 2008 року по липень 2010 року в сумі 812,77 грн.; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за травень 2009 року в розмірі 2213,00 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення за період з серпня 2008 року по липень 2010 року в сумі 15764,39 грн., а також у серпні 2008 року премії до державних та професійних свят у розмірі 250,00 грн.; зобов'язати відповідача провести її перерахунок та виплату пенсії як державного службовця, відповідно до довідки про складові заробітної плати за останній 24 місяця (або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 25.02 2016 року №11-33/142 з моменту призначення пенсії з урахуванням індексації заробітної плати за період з серпня 2008 року по липень 2010 року в сумі 812,77 грн.; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за травень 2009 року в розмірі 2213,00 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення за період з серпня 2008 року по липень 2010 року в сумі 15764,39 грн., у серпні 2008 року премії до державних та професійних свят у розмірі 250,00 грн. Загальна сума 19040,16 грн., які враховуються при обчисленні пенсії, з урахуванням фактично отриманих сум, із збереженням 83 відсотків нарахування пенсії на момент виходу нею на пенсію, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час призначення пенсії.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що з 23.08.2010 року перебуває на обліку в УПФУ в Московському районі м. Харкова і отримує пенсію державного службовця. 29.05.2016 року вона надала відповідачу заяву про перерахунок пенсії, разом з довідкою про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії відповідно дj ЗУ «Про державну службу». 18.03.2016 року позивач отримала від відповідача Протокол про розгляду спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій від 01.03.2016 року, згідно якого, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації згідно наданої довідки № 11-33/142 від 25.02.2016 року про складові заробітної плати відповідно до ЗУ «Про державну службу», за період з 01.08.2008 року по 31.07.2010 рік. Позивач вважає рішення відповідача протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 29.04.2016 року по справі відкрито скорочене провадження.

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 06.06.2016 року даний адміністративний позов, в частині періоду з 23.08.2010 року до 27.10.2015 року - залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

01.06.2016 року представником відповідача подано заперечення проти позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та одержує пенсію згідно ЗУ «Про державну службу» з 23.08.2010 року, що сторонами визнається.

Позивач звернулася до УПФУ із заявою від 29.02.2016 року про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації згідно наданої довідки від 25.02.2016 № 11-33/142 про складові заробітної плати відповідно до ЗУ «Про державну службу» за період з 01.08.2008 року по 31.07.2010 рік.

Протоколом Управління про розгляду спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій розгляду спірних питань від 01.03.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до пункту 5 прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 - VII у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу». У зв'язку з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не призначаються.

За змістом статті 37 Закону N 3723-XII, в редакції станом на дату призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 83 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Таким чином вказані позивачем виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.

Згідно із ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до рішень Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року та 28 травня 2013 року отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії 29.02.2016 року. Таким чином, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01 березня 2016 року.

Приймаючи до уваги висновки Верховного Суду України суд вважає обґрунтованими вимоги позивача стосовно права на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум.

Стаття 22 Конституції України передбачає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовим актами.

Пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким передбачаються умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів». Відповідно до пункту 5 прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 - VII у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутату України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не призначаються.

09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».

Пунктом 3 вказаної Постанови передбачено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (Офіційний вісник України, 2006 р., № 10, ст. 632).

Цією ж постановою виключений п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».

Приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідач посилався на норми, закріплені в розділі ІІІ «Прикінцеві положення. ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до п. 5 розділу ІІІ «Прикінцевих положень. ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутату України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Вищевказане передбачає скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію або щомісячне довічне грошове утримання після набуття законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Разом з тим, позивачу пенсія була призначена у 2010 році, у зв'язку з чим приписи п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до даних правовідносин не застосовуються.

При проведенні перерахунку позивачу відповідач повинен керуватись ст. 37 ЗУ «Про державну службу», в редакції, яка діяла станом на призначення позивачу пенсії 23.08.2010 року, а саме у 2001 році.

Керуючись ст.ст. 158-163, 183-2, 185-186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,- задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова щодо відмови 29.02.2016 ОСОБА_1 перерахунку пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок ОСОБА_1 та виплату призначеної пенсії, як державного службовця відповідно до довідки від 25.02.2016 року за №11-33/142 із 01 березня 2016 року, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час призначення пенсії.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м. Харкова шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги.

Суддя М.В.Мамалуй