Постанова № 61358005, 12.09.2016, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
12.09.2016
Номер справи
287/48/16-а
Номер документу
61358005
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/48/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2016 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Стратович О.В. розглянувши в письмовому проваджені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом , в якому просить визнати бездіяльність відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною, зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років та здійснити нарахування та виплату зазначеної пенсії, починаючи з 02.04.2016 року. Мотивуючи свої вимоги мотивує тим , що з 26.04.1986 року проживає та працював в м. Олевськ Житомирської області, що відносяться до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Позивачу 15.03.1993 року було видано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії і його страховий стаж складає близько 30 років. У червні місяці 2016 року останній звернувся до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на п'ять років. Однак відповідач відмовив у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, зазначивши, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видано Олевською районною державною адміністрацією ( РДА ) , а не обласною державною адміністрацією, що суперечить Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та ст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судове засідання позивач не з'явився, звернувся до суду з письмовою заявою про розгляд справи у його відсутність та підтримання позовних вимог.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав, а саме:

Позивач ІНФОРМАЦІЯ_2 досяг віку 55 років, що стверджується особистим паспортом серії НОМЕР_1, який був виданий Олевським РВ УМВС України в Житомирській області (а.с. 6).

У червні місяці 2016 року останній звернувся до УПФ України в Олевському районі з заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.

Відповідно до листа № 2498/03 від 01.07.2016 року відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії, посилаючись на те, що його посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії НОМЕР_2 від 15.03.1993 року видано Олевською районною державною адміністрацією, що суперечить положенням ст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 13).

В Статті 46 Конституції України зазначено , що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років

Згідно з положеннями частини 3 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років -2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Частиною 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено , що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Судом встановлено, що позивач на законних підставах отримав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_3 (категорія 4) , зазначене посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Згідно ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Окрім того, відповідно до п.29 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.05 р. (з наступними змінами), за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.

Таким чином, основними документами, що підтверджують право позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є наступні документи, а саме: особистий паспорт громадянина України серії НОМЕР_1; довідка Олевської міської ради Житомирської області від 01.08.2016 року № 4396 про період проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю з 26.04.1986 року по 28.12.2014; посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю серії НОМЕР_2 (категорія 4) видане Олевської РДА 15.09.1993 року .

А також суд вважає за необхідне визнати належними та допустимими доказами проживання позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю наступні документи, які були надані позивачем під час розгляду справи в суді, якими є: трудова книжка, яка стверджує що місцем роботи позивача весь час була зона посиленого радіоекологічного контролю ( а.с. 10-12).

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач у відповідності до пункту 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку для чоловіків на 5 років, оскільки народився 3 квітня 1961 року.

Враховуючи те, що для призначення пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як особі, яка проживала на території посиленого радіоекологічного контролю понад 4-ох років , станом на 1 січня 1993 року, є наявні всі необхідні для цього документи та підстави для задоволення позову в повному обсязі.

Крім того, статтею 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись вимогами : ст.ст. 71, 86,94, 158, 159, 160-163,167 ,186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1, мешканця АДРЕСА_1, до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 31, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня, що настала за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 04 квітня 2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 , нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 04 квітня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 551,20 гривень .

Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня проголошення.

Суддя: О.В.Стратович