КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/27644/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
08 вересня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Карпушової О.В.,
при секретарі: Хмарської К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.06.2016 у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ронерс» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві, Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень, запису, визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
ТОВ «Ронерс» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві, Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про:
- визнання неправомірними (незаконними) дій державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби головного управління юстиції у м. Києві та скасування запису № 10681430018036046 від 02.12.15, що внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «Ронерс» (код ЄДРПОУ 39154228);
- визнання протиправним та скасування рішення ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві № 398/26-50-11-01-27 від 02.12.2015 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Ронерс» (код ЄДРПОУ 39154228);
- зобов'язання ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві відновити в реєстрі платників ПДВ інформацію про реєстрацію ТОВ «Ронерс» (код ЄДРПОУ 39154228) платником податку на додану вартість з дати реєстрації платником ПДВ;
- визнання протиправною відмову ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві у прийнятті податкової декларації ТОВ «Ронерс» з податку на додану вартість за травень 2015 року та скасування рішення № 11762/10/26-50-15-01-10 від 07.07.2015;
- визнання протиправною відмову ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві у прийнятті податкової декларації ТОВ «Ронерс» з податку на додану вартість за червень 2015 року та скасування рішення № 16327/10/26-50-15-01-10 від 03.09.2015;
- визнання протиправною відмову ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві у прийнятті податкової декларації ТОВ «Ронерс» з податку на додану вартість за липень 2015 року та скасування рішення № 16328/10/26-50-15-01-10 від 03.09.2015;
- зобов'язання ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві визнати податкові декларації ТОВ «Ронерс» з податку на додану вартість за травень, червень та липень 2015 року, такими, що подані у день її фактичного отримання ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві та збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість на реєстраційну суму, на яку ТОВ «Ронерс» (ідентифікаційний код 39154228) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24) та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що задекларовані ТОВ «Ронерс» у податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 11 971 914 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.06.2016 вищевказаний адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними реєстраційну дію - внесення Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби головного управління юстиції у м. Києві до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 02.12.2015 запису № 10681430018036046 про відсутність юридичної особи - ТОВ «Ронерс» (код ЄДРПОУ 39154228) за її місцезнаходженням та скасувати цей запис. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві № 398/26-50-11-01-27 від 02.12.2015 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Ронерс» (код ЄДРПОУ 39154228). Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві щодо відмови у прийнятті податкових декларацій товариства з обмеженою відповідальністю «Ронерс» (код ЄДРПОУ 39154228) з податку на додану вартість за звітні періоди травень, червень і липень 2015 року, поданих 19.06.2015, 20.07.2015 та 17.08.2015 відповідно. Визнано податкову декларацію ТОВ «Ронерс» (код ЄДРПОУ 39154228) з податку на додану вартість за звітний період травень 2015 року з усіма додатками до неї такою, що подана у момент фактичного її отримання ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві, тобто 19.06.2015 о 19 год. 53 хв. Визнано податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Ронерс» (код ЄДРПОУ 39154228) з податку на додану вартість за звітний період червень 2015 року з усіма додатками до неї такою, що подана у момент фактичного її отримання Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві, тобто 20.07.2015 о 17 год. 56 хв. Визнано податкову декларацію товариства з обмеженою відповідальністю «Ронерс» (код ЄДРПОУ 39154228) з податку на додану вартість за звітний період липень 2015 року з усіма додатками до неї такою, що подана у момент фактичного її отримання Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві, тобто 17.08.2015 о 19 год. 58 хв. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач - ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Ронерс» зареєстровано як юридичну особу 28.03.2014, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДР) був внесений запис № 1 068 102 000 036046.
Згідно статуту товариства (в новій редакції, затвердженій протоколом Загальних зборів учасників ТОВ «Ронерс» № 5 від 26.03.2015) та даних виписки та витягу з ЄДР станом на 31.03.2015 адреса місцезнаходження товариства: 03028, м. Київ, вул. Малокитаївська, буд. 29.
З 31.03.2014 ТОВ «Ронерс» взято на податковий облік в ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві, а 01.05.2014 - зареєстровано платником податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер 391542220608.
02.12.2015 державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївського району Реєстраційної служби головного управління юстиції у м. Києві в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вчинено запис № 10681430018036046 про відсутність про юридичної особи - ТОВ «Ронерс» за адресою місцезнаходження.
Цього ж дня ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві оформлено рішення № 398/26-50-11-01-27 про анулювання реєстрації ТОВ «Ронерс» як платника податку на додану вартість (форми № 6-РПДВ), яке прийнято на підставі пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України з підстав наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДР) запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням. Дане рішення прийнято у зв'язку з внесенням до ЄДР запису № 10681430018036046 від 02.12.2015.
Позивачем зазначено, що 19.06.2015, 20.07.2015 та 17.08.2015 ТОВ «Ронерс» (ідентифікаційний код 39154228, місцезнаходження: 03028, м. Київ, вул. Малокитаївська, буд. 29) надіслало ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві електронні податкові декларації податку на додану вартість за звітні періоди травень, червень і липень 2015 року з доданим до них однаковими у всіх випадках додатками - додатком № 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1)», додатком № 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» і додатком № 2 «Розрахунок суми залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів до 01 лютого 2015 (Д2)» (далі - Податкові декларації за травень, червень і липень 2015 року), про що отримано підтвердження у вигляді електронних квитанцій № 2 від 19.06.2015 (19:53:27), № 2 від 20.07.2015 (17:56:31) і № 2 17.08.2015 (19:58:58) з відомостями про доставку вказаних документів до відповідного районного органу державної фіскальної служби без зауважень.
В зазначених податкових деклараціях за травень, червень і липень 2015 року позивач зазначив певні відомості, в тому числі про місцезнаходження ТОВ «Ронерс» - вул. Малокитаївська, буд. 29, м. Київ, 03028.
У відповідь позивачем отримано листи ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві № 10978/10/26-50-15-01-10 від 23.06.2015, № 2698/10/26-50-15-01-10 від 22.07.2015 і № 14959/10/26-50-15-01-10 від 18.08.2015 «Щодо відмови у прийнятті податкової звітності».
Згідно листів ДПІ № 10978/10/26-50-15-01-10 від 23.06.2015 та № 2698/10/26-50-15-01-10 від 22.07.2015 подані позивачем декларації з ПДВ за травень і червень 2015 року та додані до них додатки вважаються неподаними у зв'язку з із допущенням товариством порушень при заповненні ряд. 06 таких декларацій, а саме - місцезнаходження (місця проживання) платника податків: не в повному обсязі вказано реєстраційні номери облікових карток або інші відомості посадових осіб платника податків, визначені в абз. 7 п. 48.3 ст. 48 Кодексу. В листі ДПІ № 14959/10/26-50-15-01-10 від 18.08.2015 зазначено про невідповідність реєстраційних даних (адреса реєстрації) відповідно до даних Єдиного державного реєстру. У зв'язку з цим та з урахуванням положень п. 48.7 ст. 48 Кодексу декларація з позивача з ПДВ за липень 2015 року та додані до неї додатки не вважаються податковою звітністю.
28.12.2015 проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Ронерс», а саме щодо зміни місцезнаходження (а саме з адреси: 03028, м. Київ, вул. Малокитаївська, буд. 29 на адресу: 01023, м. Київ, вул. Мечникова, буд. 14/1).
За змістом норми пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України (далі - ПК України) реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до абз. 2 частини дванадцятої ст. 19 Закону № 755-IV (в редакції чинній станом на 02.12.2015) у разі надходження (поштовим відправленням або в електронному вигляді в порядку взаємообміну) державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Згідно з частиною чотирнадцятою ст. 19 цього Закону, у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У випадку якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (абз. 2 частини чотирнадцятої ст. 19 зазначеного Закону).
Між тим, ст. 93 Цивільного кодексу України передбачено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Відповідно до ст. 1 і частини першої ст. 17 Закону № 755-IV, місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган). Відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що анулювання реєстрації ТОВ «Ронерс», як платника податку на додану вартість, на підставі пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 ПК України було зумовлено наявністю запису в ЄДР про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням № 10681430018036046 від 02.12.2015.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві не надано суду жодні документи на підтвердження факту виникнення у державного реєстратора реальних підстав, визначених абз. 1 частини чотирнадцятої ст. 19 Закону № 755-IV, для внесення до ЄДР 02.12.2015 спірного запису про відсутність юридичної особи (ТОВ «Ронерс») за її місцезнаходженням (як то повідомлення про необхідність підтвердження реєстраційних відомостей про товариство з доказами надсилання такого повідомлення на адресу позивача, докази повернення відповідного поштового відправлення до державного реєстратора неврученим), та не підтвердив факт отримання від повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форми № 18-ОПП).
Судом першої інстанції вірно враховано, що процедура встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податку до направлення державному реєстратору органом ДФС повідомлення встановленого зразка передбачена розділом XII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300).
Відповідно до п. 12.4 розд. XII Порядку (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
В силу приписів п. 12.5 розд. XII цього Порядку, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом трьох робочих днів приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону. Повідомлення за формою № 18-ОПП надсилається державному реєстратору поштовим відправленням або в електронному вигляді у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та Центрального контролюючого органу.
Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про надсилання такого повідомлення вносяться дані до Єдиного банку даних юридичних осіб та запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 19-ОПП (додаток 25).
Аналогічні правила встановлення місцезнаходження платника податків були закріплені в Положенні про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України (далі - ДПА) № 336 від 17.05.2010 (що був скасований згідно з наказом Державної фіскальної служби України № 217 від 14.03.2016, тобто діяв на момент виникнення спірних правовідносин), зокрема, у пп. 3.1.1, 3.1.2 п. 3.1 розд. II, - щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Відповідно до п. 3.2 розд. II зазначеного Положення у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.
Тобто, у відповідності до вищенаведених норм права підрозділ органу ДФС надсилає повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма № 18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених абз. 2 частини чотирнадцятої ст. 19 Закону № 755-IV, лише після здійснення передбачених Порядком та Положенням заходів для встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи.
Однак, в даному випадку ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві та ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві не надано ані суду першої інстанції, ані суду апеляційної інстанції документальні докази на підтвердження факту відсутності позивача за його місцезнаходженням в період до та безпосередньо 02.12.2015, та вжиття ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві заходів по встановленню місцезнаходження ТОВ «Ронерс» як-то: доказів спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків, встановлення місця проживання засновників і керівників платника податків та отримання інформації стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками, що свідчить про відсутність у ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві правових підстав для формування повідомлення форми 18-ОПП на адресу державного реєстратора.
За результатами дослідження змісту оскаржуваного рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ позивача судом першої інстанції встановлено відсутність у ньому відомостей про надсилання податковою інспекцією повідомлення форми 18-ОПП. В ході апеляційного судового розгляду копію такого повідомлення форми 18-ОПП та документів, що ймовірно стали підставою для його складання, ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві та ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві ані суду першої інстанції, ані суду апеляційної інстанції не надано.
Тобто, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що обставини стосовно відсутності платника податків (позивача) за його місцезнаходженням (а саме за адресою: м. Київ, вул. Малокитаївська, буд. 29) не були встановлені контролюючим органом належним чином, повідомлення форми № 18-ОПП в порядку визначеному Порядком обліку платників податків і зборів контролюючим органом не складалося та на адресу державного реєстратора не направлялося, що свідчить про вчинення державним реєстратором протиправної реєстраційної дії щодо внесення 02.12.2015 запису до ЄДР за № 10681430018036046 про відсутність юридичної особи ТОВ «Ронерс» за її місцезнаходженням та прийняття податковою інспекцією рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Ронерс».
Щодо правомірності позовних вимог позивача про зобов'язання ДПІ у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві внести до Реєстру платників податку на додану вартість відповідні зміни за результатами скасування в судовому порядку рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 398/26-50-11-01-27 від 02.12.2015, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у їх задоволення.
Положеннями абз. 2, 3, 6 п. 5.10 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 1130 від 14.11.2014, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 визначений порядок дій контролюючого органу за наслідками отримання судового рішення про скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Матеріали даної справи не містять доказів щодо існування обставин, які ускладнять ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, в якій станом на день вирішення справи судом апеляційної інстанції на податковому обліку перебуває позивач, виконання цього судового рішення.
Так, у відповідності до ст. ст. 46, 48, 49 ПК України перелік підстав для відмови контролюючого органу від прийняття податкової декларації, визначений положеннями ст.ст. 48 і 49 ПК України, є вичерпним, а, відтак, неприйняття податкової декларації з інших підстав податковим законодавством не передбачено, а тому забороняється.
Згідно листів ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві № 10978/10/26-50-15-01-10 від 23.06.2015, № 2698/10/26-50-15-01-10 від 22.07.2015 і № 14959/10/26-50-15-01-10 від 18.08.2015 вбачається, що підставою для неприйняття ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві податкових декларацій ТОВ «Ронерс» з ПДВ за травень, червень і липень 2015 року слугував встановлений контролюючим органом факт зазначення платником податку недостовірних даних, вказаних в обов'язкових реквізитах податкової декларації, а саме - «місцезнаходження платника податків».
Згідно спеціальних витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 20.07.2015 та 17.08.2015, тобто станом на дні подання позивачем вказаних вище податкових декларацій та на день отримання контролюючим органом таких декларацій, місцезнаходженням ТОВ «Ронерс» вказано - 03028, м. Київ, вул. Малокитаївська, буд. 29. Також, згідно даних цих спеціальних витягів з ЄДР відомості щодо товариства мають статус підтверджених.
За даними спеціального витягу, сформованого станом на 19.06.2015, відомості про юридичну особу ТОВ «Ронерс» в ЄДР відсутні. Водночас у відповідності до наданого ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві витягу з ЄДР впродовж періоду з 27.03.2015 по 28.12.2015 позивач неодноразово підтверджував відомості щодо себе, в тому числі 30.04.2015, 07.07.2015, 17.07.2015, 11.08.2015, 13.08.2015, 21.08.2015, 28.08.2015, 03.09.2015, 11.09.2015, 19.10.2015, 15.12.2015.
У рядку 06 «Податкова адреса» Податкових декларацій ТОВ «Ронерс» з ПДВ за звітні періоди травень, червень і липень 2015 року, в якості податкової адреси названого товариства вказано наступну: 03028, м. Київ, вул. Малокитаївська, буд. 29, тобто адресу, яка відповідає вищенаведеній інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та статуту товариства.
Документальні докази на спростування достовірності даних ЄДР про підтвердження відомостей про місцезнаходження ТОВ «Ронерс» станом на 20.07.2015 і 17.08.2015, а також про наявність в ЄДР відомостей про відсутність товариства за своїм місцезнаходженням станом на 19.06.2015 та/або здійснення контролюючим органом передбачених Порядком № 1588 та Положенням № 336 заходів для встановлення фактичного місцезнаходження позивача у відповідні періоди відповідачі суду не надали.
Оскільки відповідачем не доведено тверджень, що в поданих позивачем електронних податкових деклараціях з податку на додану вартість за травень, червень і липень 2015 року містяться недостовірні дані щодо місцезнаходження ТОВ «Ронерс», колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про протиправність дій ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві щодо неприйняття у позивача вказаних податкових декларацій з податку на додану вартість за травень, червень і липень 2015 року.
Щодо визначеного позивачем способу захисту шляхом визнання протиправним рішень (відмов) ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві, оформлених листами № 10978/10/26-50-15-01-10 від 23.06.2015, № 2698/10/26-50-15-01-10 від 22.07.2015 і № 14959/10/26-50-15-01-10 від 18.08.2015 про відмову у прийнятті вказаних податкових декларацій з ПДВ, то зі змісту оскаржуваних листів-повідомлень вбачається, що останні не мають обов'язкового характеру і не встановлюють для товариства прав та обов'язків у сфері публічно-правових відносин, а тому вони не є рішеннями у розумінні п. 1 ст. 17 КАС України.
Разом з тим, у відповідності до ст. 105, частини другої ст. 162 КАС України для належного захисту порушених прав позивача колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про доцільність визнання протиправними дій ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві щодо відмови у прийнятті податкових декларацій ТОВ «Ронерс» з податку на додану вартість за звітні періоди травень, червень і липень 2015 року з усіма додатками до них з підстав, зазначених у письмових повідомленнях про відмову у прийнятті податкової звітності (листах) № 10978/10/26-50-15-01-10 від 23.06.2015, № 2698/10/26-50-15-01-10 від 22.07.2015 і № 14959/10/26-50-15-01-10 від 18.08.2015.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання вчинити певні дії, а саме - визнати податкові декларації позивача з ПДВ за травень, червень і липень 2015 року такими, що подані у день їх фактичного отримання ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві, то оскільки під час розгляду даної справи судом встановлено факт неправомірної відмови контролюючого органу у прийнятті податкових декларацій з ПДВ за травень, червень і липень 2015 року, а їх фактичне прийняття відбулось 17.06.2015, що вбачається з роздруківки електронної квитанції № 2 від 17.06.2015 та не заперечується ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві, то дані декларації вважаються прийнятими у день їх фактичного отримання ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві, тобто 19.06.2015 о 19 год. 53 хв., 20.07.2015 о 17 год. 56 хв. та 17.08.2015 о 19 год. 58 хв. відповідно.
Позовні вимоги щодо зобов'язання збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість на реєстраційну суму, на яку ТОВ «Ронерс» (ідентифікаційний код 39154228) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24) та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що задекларовані ТОВ «Ронерс» у податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 11 971 914 грн, то вказана позовна вимога задоволенню не підлягає, з тих підстав, що здійснення електронного адміністрування податку на додану вартість є дискреційними повноваженнями державних органів, визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 569 від 16.10.2014 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість».
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що суд апеляційної інстанції переглядає постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.06.2016 в межах апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та відхиляються судом так, як є помилковими.
За таких обставин, суд першої інстанції обґрунтовано частково задовольнив позовні вимоги.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2016 скаржнику відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення апеляційним судом.
Оскільки станом на момент вирішення справи доказів відповідної сплати судового збору апелянтом суду не надано, керуючись положеннями статей 88, 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір», з відповідача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 9646, 00 грн.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.06.2016 - без змін.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві на користь Державного бюджету України (р/р 31211206781007, отримувач УДКСУ у Печерському р-ні м. Києва, банк отримувача ГУДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 38004897, МФО 820019, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір у розмірі 9646, 00 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено: 13.09.2016.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
О.В. Карпушова
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Карпушова О.В.
Аліменко В.О.