ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
05 вересня 2016 року справа №804/5246/15 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Юрко І.В., суддів: Гімона М.М., Чумака С. Ю.,
секретарі судового засідання: Федосєєвої Ю.В.,
за участі представника позивача ОСОБА_2,
представників відповідача Горобець К.М., Охотник К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2015 року у справі №804/5246/15 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач 15.04.2015 року звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просила визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення №0028911701 від 02.12.2014 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт/послуг) всього в сумі 113917,50 грн., з яких 90046,00 грн. - основний платіж, 23871,50 грн. - штрафні санкції; №0009181701 від 18.02.2015 року про донарахування орендної плати з фізичних осіб всього в сумі 119127,73 грн., з яких 95302,18 грн. - основний платіж, 23825,55 грн. - штрафні санкції.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2015 року позов задоволено в повному обсязі.
Визнано протиправними та скасувано податкові повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №0028911701 від 02.12.2014 року та №0009181701 від 18.02.2015 року.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних.
Представники відповідача в судовому засіданні апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримали, просили їх задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечував, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Відповідно до частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач - фізична особа-підприємець ОСОБА_5 зареєстрована у виконавчому комітеті Дніпродзержинської міської ради 22.12.1999 року, має свідоцтво про державну реєстрацію, номер НОМЕР_3, перебуває на податковому обліку в Дніпродзержинській ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області з 22.02.1999 року, індивідуальний податковий номер платника ПДВ НОМЕР_1.
Відповідач - Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що
Дніпродзержинською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області в період з 14.10.2014 року по 03.11.2014 року проведено документальну планову перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, дотримання законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, за результатами якої 10.11.2014 року складено акт №4715/488/04-03-17-01-25/1854207585 (а.с.12-27 т.1).
Висновками акту перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_5 порушено -вимоги п.181.1 ст.181, п.183.4 ст. 183 Податкового Кодексу України в частині не подання до органу державної податкової служби реєстраційної заяви форми № 1-ПДВ не пізніше 10 числа календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів встановлених ПК України, врезультаті чого в порушення п.187.1 ст.187, з урахуванням п.п.54.3.1 п.54.3, ст.54, ст.183, п.10 підр. ІІ розділу ХХ ПК України не нараховано та не сплачено до бюджету податок на додану вартість з 11.01.2012 року по 06.09.2012 року в сумі ПДВ 90047,00 грн., у тому числі в розмірі 90047,00грн., в результаті чого донараховано податок на додану вартість всього в сумі 97300,00грн;
- в порушення п.203.1, п.203.2 ст.203 ПК України ФОП ОСОБА_5 не надано податкові декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року (з урахуванням січня 2012 року), березень 2012 року, квітень 2012 року, травень 2012 року, червень 2012 року, липень 2012 року, серпень 2012 року, вересень 2012 року;
- порушено пп.271.1.1 п.271.1 ПК України, в результаті чого позивачу донараховано орендної плати за землю на суму 109964,10 грн., земельного податку на суму 4275,30грн..
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем було прийнято податкові повідомлення-рішення №0028911701 від 02.12.2014 року про збільшення грошового зобовёязання з податку на додану вартість у сумі 111917,50 грн. (основний платіж - 90046,00 грн., штрафні санкції - 23871,50 грн.)(а.с.32), №0028931701 від 02.12.2014 року про збільшення грошового зобов'язання з орендної плати у 137455,13 грн. (основний платіж - 109964,10 грн., штрафні санкції - 27491,03 грн.)
Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області за результатами розгляду скарги позивача встановлено, що при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 02.12.2014 року №0028931701, Дніпродзержинською ДПІ не враховано норми п.102.1 статті 102 ПК України, в частині збільшення грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки за період з 01.07.2011 року по 31.10.2011 року у загальній сумі 18327,4 грн. (14661,92 грн. - основний платіж, 3665,48 грн. - штрафна санкція). Відтак, ГУ ДФС у Дніпропетровській області скасувало ППР Дніпродзержинської ОДПІ від 02.12.2014 року № 0028951701 в частині збільшення орендної плати у розмірі 18327,4 грн. (14 661,92 грн. - основний платіж, 3665,48 грн. - штрафна санкція), та прийняло податкове повідомлення-рішення від 18.02.2015 №0009181701 про збільшення грошового зобов'язання з орендної плати в розмірі 119127,73 грн (основний платіж - 95 302,18 грн., штрафні санкції - 23825,55) (а.с.33, 39).
Задовольняючи позов в повному обсязі, суд першої інстанції зазначив, що позивач вчасно здійснила необхідні дії для реєстрації її в обов'язковому порядку платником ПДВ, а тому мала б бути зареєстрованою як платник ПДВ, вона не може бути притягнута до відповідальності за не нарахування або несплату податку на додану вартість, оскільки вона виконала свій обов'язок щодо подання заяви про реєстрацію її платником ПДВ. Крім того, суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість посилання позивача, щодо протиправного встановлення відповідачем розміру орендної плати за землю без урахування встановлених рішеннями Дніпродзержинської міської ради пільг по сплаті орендної плати .
Колегія суддів не може погодитись з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Перевіркою встановлено несвоєчасну реєстрацію ФОП ОСОБА_5 платником ПДВ при переході зі спрощеної системи оподаткування на загальну, що призвело до заниження податні додану вартість у сумі 90046,00 грн..
Відповідно до акту перевірки, ФОП ОСОБА_5 у періоді, що перевірявся, здійснювала підприємницьку діяльність з надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна за спрощеною системою оподаткування (з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року) та за загальною системою оподаткування (з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року).
За даними звіту платника єдиного податку від 04.01.2012 року №9013094478 обсяг виручки за 2011 рік задекларовано ФОП ОСОБА_5 у сумі 499947,67 грн..
Згідно з пунктом 183.4 ПК України, у разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткуванні що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених цим кодексом і випадках, визначених главою 1 розділу XIV цього кодексу, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього кодексу, реєстраційна заява подається не пізніш 10 числа, календарного місяці, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів встановлених цим кодексом.
Відповідно до пункту 181.1 статті 181 ПК України (в редакції, що діяла станом на 01.01.2011 року), у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.
Пунктом 183.10 статті 183 ПК України встановлено, що будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пункт 203.1 статті 203 ПК України).
Згідно з підпунктом 47.1.2 пункту 47.1 статті 47 ПК України, фізичні особи - платники податків та їх законні чи уповноважені представники, за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах несуть відповідальність.
Відповідно до підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якою відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно з пунктом 120.1 статті 120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Пунктом 123.1 статті 123 ПК України передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Згідно з наданою до Дніпродзержинської ОДПІ реєстраційною заявою платника ПДВ за формою №1-ПДВ (вх. №12659/П від 04.09.2012 року Дніпродзержинської ОДПІ), ФОП ОСОБА_5 з 07.09.2012 року зареєстровано платником ПДВ (свідоцтво платника ПДВ від 07 вересня 2012 року №200067483).
В акті перевірки зазначено, що відповідно з наданими до перевірки первинними документами підприємцем отриманий дохід від продажу товарів (робіт) за період з 11.01.2012 року по 06.09.2012 року у сумі 450235,0 грн..
За вказаними фактами ОДПІ зроблено висновок про заниження ФОП ОСОБА_5 за період з 11.01.2012 року по 06.09.2012 року податку на додану вартість на суму 90046,0 грн. (450235,0 грн. х 20%) та неподання податкових декларацій з ПДВ за відповідні звітні періоди з лютого 2012 року по вересень 2012 року (8 періодів).
Колегія суддів не приймає до уваги посилання позивача, що нею неодноразово було подано до Дніпродзержинської ОДПІ реєстраційну заяву платника ПДВ за формою 1-ПДВ, а саме 09.01.2012 року, 20.01.2012 року, 06.08.2012 року (а.с.75-76, 77-78, 80-81 т.1).
Колегія суддів критично оцінює вказані заяви, оскільки вони не містять відповідної відмітки податкового органу, а на супровідних листах до заяв від 09.01.2012 року, 20.01.2012 року відсутні відмітки - номери вхідної кореспонденції ДПІ у м.Дніпродзержинську (а.с.74 т.1, а.с. 47 т.2).
Крім того, на вимогу суду апеляційної інстанції про надання інформації щодо реєстрації заяв ФОП ОСОБА_5 в січні 2012 року відповідачем було надано витяг з електронної реєстрації вхідної кореспонденції податкового органу, згідно якого 07.02.2012 року було зареєстровано заяву ОСОБА_6 (інша особа) (а.с.62 т.2).
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача пояснив, що до відділу адміністрування податків з фізичних осіб заява ОСОБА_5 за формою 1-ПДВ у період з січня 2012 року по 06 вересня 2012 року не надходила.
Далі, в судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача пояснила, що позивач, вважала, що подавши в січні 2012 року реєстраційну заяву платника ПДВ за формою 1-ПДВ, вона виконала вимоги, передбачені статтею 183 ПК України. Але, оскільки позивач не отримала від податкового органу належного свідоцтва платника ПДВ, вона не подавала відповідні декларації та не сплачувала такий податок.
Колегія суддів вважає таке посилання позивача безпідставним, таким що не ґрунтується на вимогах законодавства, а тому з урахуванням вимог пункту 183.10 статті 183 ПК України судова колегія дійшла висновку, що позивач, як особа, яка підлягала обов'язковій реєстрації як платник податку з січня 2012 року та не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Таким чином, висновки податкового органу, щодо заниження ФОП ОСОБА_5 за період з 11.01.2012 року по 06.09.2012 року податку на додану вартість на суму 90046,0 грн. (450235,0 грн. х 20%) та штрафних санкцій на вказану суму в розмірі 22511,50 грн. (90046,) грн.. х 25%), а відтак і податкове повідомлення-рішення в цій частині, є правомірними.
Проте, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що податкове повідомлення-рішення №0028911701 від 02.12.2014 року не містить в собі посилання на п.120.1 ст.120 ПК України, відповідно до якої відповідачем визначено суму штрафу ОСОБА_5 за неподання податкових декларацій з ПДВ за відповідні звітні періоди з лютого 2012 року по вересень 2012 року в розмірі 1360 грн..
Таким чином, податкове повідомлення - рішення в цій частині належить скасуванню.
Крім того, згідно висновків акту перевірки податковим органом встановлено, що у періоді, що перевірявся (з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року), допущено заниження ФОП ОСОБА_5 орендної плати за земельні ділянки у загальній сумі 109964,10 грн. за договорами оренди, договорами на право тимчасового користування землею, укладеними підприємцем з Дніпродзержинською міськрадою, у тому числі:
- 3294,98 грн. - за договором від 12.06.2009 року № 10693 (терміном дії до 14.09.2010 року), укладеним на підставі Рішення Дніпродзержинської міськради від 14.09.2007 року №252 про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0,0049 га за адресою: АДРЕСА_1. Розмір орендної плати за договором оренди складає 3,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Договір №10693 розірвано та укладено новий договір від 23.03.2011 року №11741, розмір орендної плати за вказаним договором складає 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Договір № 11741 розірвано (угода про розірвання № 4018) та укладено новий договір від 29.05.2012 року № 12349 терміном дії до 30.08.2020 року, розмір орендної плати за вказаним договором - 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- 8430,25 грн. - за договором від 12.06.2009 року №10691 (терміном дії до 14.09.2010 року), укладеним на підставі Рішення Дніпродзержинської міськради від 14.09.2007 року № 252 про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0,0138 га, за адресою: АДРЕСА_1. Розмір орендної плати за договором оренди складає 3,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Договір № 10691 розірвано та укладено новий договір від 23.03.2011 року № 11743, розмір орендної плати за вказання договором складає 7 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Договір № 11743 розірвано (угода про розірвання № 4019) та укладено новий договір від 29.05.2012 року №12344 терміном дії до 30.08.2020 року, розмір орендної плати за вказаним договором - 4 % від нормативної грошової оціни земельної ділянки;
- 2872,61 грн. - за договором від 12.06.2009 року № 10692 (терміном дії до 14.09.2010 року), укладеним на підставі Рішення Дніпродзержинської міськради від 14.09.2007 року № 252 про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0,0143 га, за адресою: АДРЕСА_1. Розмір орендної плати за договором оренди складає 3,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Договір № 10692 розірвано та укладено новий договір від 23.03.2011 року № 11742, розмір орендної плати за вказаним договором складає 7 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Договір №11742 розірвано (угода про розірвання №4017) та укладено новий договір від 29.05.2012 року № 12345 терміном дї до 30.08.2020 року, розмір орендної плати за вказаним договором - 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- 95366,26 грн. - за договором від 27.05.2008 року № 10140 (терміном дії до 23.04.2010 року), укладеним на підставі Рішення Дніпродзержинської міськради від 23.04.2008 року № 354 про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0,2544 га, за адресою: АДРЕСА_1 (для реконструкції будівлі служби руху під торгово- складський і офісний центр та будівництво автостоянки, торгового кіоску і майданчику для виносної торгівлі). Розмір орендної плати за договором оренди складає 3,5% від нормативної грошової оціни земельної ділянки. Договір № 10140 розірвано та укладено договори від 29.05.2012 року № 12342 та № 12343 про надання в оренду земельних ділянок площею 0,0855 га (розміщення автостоянки) та 0,1689 га (розміщення торгово-складського і офісного центру), відповідно (термін дії до 29.09.2020 року). Розмір орендної плати за вказаними договорами складає 3,5 % та 4 % від нормативної грошової оціни земельних ділянок, відповідно.
Перевіркою встановлено, що протягом перевіряємого періоду ФОП ОСОБА_5 за використання вказаних земельних ділянок декларувала суму орендної плати, розрахованою за коефіцієнтами та нормативно-грошовою оцінкою, які діяли до 01.07.2011 року, та без врахування наступного.
Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 15.12.2010 року № 07-02/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» з 01.07.2011 року затверджено базову вартість земель міста в сумі 202,37 грн. за 1 кв.м..
Рішеннями Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011 року №116-08/У1 від 25.06.2012 року № 475-24/VІ «Про плату за землю» встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада, на рівні трикратного розміру земельного податку.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим кодексом (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України).
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органам державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладенні договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно з підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України, базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим роздялом.
Відповідно до пункту 274.1 статті 274 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Законом України від 27.03.2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» з 01 квітня 2014 внесено зміни до статті 288 Податкового кодексу України. Так, підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України викладено у наступній редакції: розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з підпунктом 12.1.3 пункту 12.1 статті 12 ПК України, повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів та інших обов'язкових елементів цих платежів належить виключно Верховній Раді України.
Оскільки орендна плата за землю державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Посилання позивача, з яким погодився суд першої інстанції, на ту обставину, що вказаними вище рішеннями Дніпродзержинської міської ради були встановлені пільги із земельного податку, колегією суддів до уваги не приймаються, оскільки земельний податок та орендна плата за землю не є тотожними поняттями.
В ухвалах Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013 року №К/9991/87034/11 та від 28.10.2013 року № К/9991/61718/12 зазначено, що у разі, якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Податкового кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Податкового кодексу (пункт 5.2 статті 5 ПК України) та висловлено позицію про відсутність потреби погоджувати питання щодо визначення мінімального розміру орендної плати за землю державної та комунальної власності з органами місцевого самоврядування (міською радою). Тобто, з січня 2011 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності складає трикратний розмір земельного податку.
Відповідно до вимог пункту 287.3 статті 287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
З огляду на зазначене, Дніпродзержинською ОДПІ правомірно встановлено заниження ФОП ОСОБА_5 орендної плати за земельні ділянки у загальній сумі 95302,18 грн..
У відповідності до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неправильно встановлені обставини у справі та постанова прийнята з порушенням норм процесуального та матеріального права, що в свою чергу є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про часткове задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2015 року у справі №804/5246/15 задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2015 року у справі №804/5246/15 скасувати.
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області №0028911701 від 02.12.2014 року в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 1360 (одна тисяча триста шістдесят) гривень 00 копійок.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
В повному обсязі постанову складено 12 вересня 2016 року.
Головуючий суддя: І.В. Юрко
Суддя: М.М.Гімон
Суддя: С.Ю. Чумак