Постанова № 61337349, 12.09.2016, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
12.09.2016
Номер справи
348/1462/16-а
Номер документу
61337349
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 348/1462/16-а

12 вересня 2016 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого- судді Вінтоняк М.Б.

секретаря Скоблей О.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Надвірна справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії та зобовязання здійснити перерахунок призначеної пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом в суд до Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії та зобовязання здійснити перерахунок призначеної пенсії.

Підставою для звернення до суду із даним позовом стали неправомірні дії субєкта владних повноважень Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України про відмову у перерахунку пенсії.

З 04.08.2011 року по даний час позивач, як отримувач пенсії, перебуває на обліку в органах Управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру від 05.11.1991 року №1789-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії), яка була їй призначена довічно в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку. Вказана пенсія періодично перераховувалась у зв»язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам органів прокуратури у розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ш (263-14).

Чергове підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників відбулося з 01.12.2015 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, що є підставою для перерахунку уже призначеної їй пенсії.

Прокуратурою Івано-Франківської області 18.07.2016 року позивачу видано довідку про заробітну плату № 18-384 вих-16 для пред»явлення в управління Пенсійного фонду України.

Реалізовуючи своє право на перерахунок пенсії, 26 липня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою здійснити перерахунок пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури, для чого додала довідку з прокуратури Івано-Франківської області про збільшення посадових окладів та заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013.

Проте, Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України листом № 149/с-15 від 05 серпня 2016 року відмовило їй у перерахунку пенсії та повідомило про те, що згідно з Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (від 02.03.2015 року № 213-VIII) з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до спеціальних законів, в тому числі і до Закону України Про прокуратуру. Виплата призначених до 01.06.2015 року пенсій здійснююється у попередніх розмірах. Крім того, з 15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697 (із змінами № 578 від 02.07.2015 року), де стаття 50-1 втратила чинність, окрім пунктів 3,4,6,11, в яких не зазначено про проведення перерахунків пенсій. Враховуючи вищенаведене, проводити перерахунки пенсії з 01.12.2015 року чинним законодавством не передбачено.

Позивач вважає, що зазначені відповідачем підстави для відмови у перерахуванні пенсії є незаконними, оскільки суперечать вимогам Конституції України та законам України.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала. Просить визнати неправомірними дії Надвірнянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії та зобов»язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки від 18.07.2016 року № 18-384 вих-16. з 01.12.2015 року.

Представник відповідача позов не визнала, заперечила обставини, на які посилається позивач, зазначивши, що згідно із законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (від 02.03.2015 р. за № 213- VIIІ) з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до законів України «Про прокуратуру» та ін. Виплата призначених пенсій здійснююється у попередніх розмірах. Порядок обчислення заробітку, що враховується при призначенні, перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 (із змінами ) «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії. Зазначає, що пункт 4 про перерахунок пенсії виключено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України 1013 від 09.12.2015 р. і він застосовується з 01.12.2015 року.

Тому проводити перерахунок пенсії з 01.12.2015 року чинним законодавством не передбачено. Просить відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що з 04.08.2011 року по даний час позивач, як отримувач пенсії, перебуває на обліку в органах Управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру від 05.11.1991 року №1789-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії), яка була їй призначена довічно в розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку. Вказана пенсія періодично перераховувалася в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам органів прокуратури у розмірі 80 відсотків від суми місячного заробітку на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ш (263-14).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, у позивача є право на перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року, оскільки в пункті 3 даної постанови зазначено, що У межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

Реалізовуючи своє право на перерахунок пенсії, позивач 26 липня 2016 року звернулася до відповідача із заявою здійснити перерахунок пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Проте, Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України листом 149/с-15 від 05 серпня 2016 року відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та повідомило про те, що згідно України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (від 02.03.2015 року № 213-VIII) з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до спеціальних законів, в тому числі і до Закону України Про прокуратуру. Виплата призначених до 01.06.2015 року пенсій здійснююється у попередніх розмірах.

Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 12.09.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Надвірнянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії та зобовязання здійснити перерахунок призначеної пенсії в частині вимог за період з 01 грудня 2015 року по 15 лютого 2016 року включно залишено без розгляду.

Суд вважає, що відповідач невірно тлумачить Прикінцеві положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213-VIII, зазначивши, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України Про державну службу, Про прокуратуру тощо, оскільки, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, таке скасування норм не поширюється на осіб, яким пенсія була призначена до 01.06.2015 року, тобто до набрання чинності цим законом.

Вимоги Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213-VIII стосуються лише призначення пенсій, а не здійснення їх перерахунку.

Таким чином, Надвірнянське об»єднане управління Пенсійного фонду України, приймаючи оскаржуване рішення, діяло протиправно, оскільки, відмовляючи ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, взяло до уваги законодавчі зміни, які були внесені до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру після призначення їй пенсії, чим суттєво звузило зміст та обсяг її пенсійних прав, що прямо заборонено ст. 22 Конституції України, в якій зазначено, що Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, законодавчі зміни, внесені до ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру щодо розміру пенсії у відсотках до місячного заробітку, стосуються порядку призначення пенсії працівникам органів прокуратури у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Слід зазначити, що норми, які регулюють порядок перерахунку пенсії, законодавчих змін не зазнали, змінилась лише нумерація відповідних частин ст.50-1 Закону України Про прокуратуру, а тому відповідно до постанови Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 1, 13 і 18 статті 50-1 Закону України Про прокуратуру від 05.11.1991 року №1789-XII, зокрема:

- в частині 1 зазначено, що Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, в тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку;

- в частині 13 передбачено, що Обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком, в даному випадку таким документом є довідка прокуратури Івано-Франківської області від 18.07.2016 року № 18-384 вих-16 про розмір нового місячного (чинного) заробітку;

-в частині 18 передбачено, що Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв»язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.

Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи».

Проте, вказані законодавчі зміни не можуть будь-яким чином стосуватися пенсійної виплати ОСОБА_1 на підставі того, що пенсію йому було призначено ще до прийняття останніх змін до спеціального закону та змін до пенсійного законодавства, оскільки відповідно до вимог ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.

Таким чином, Надвірнянське об»єднане управління Пенсійного фонду України при прийнятті рішення щодо перерахунку відповідачу пенсії безпідставно врахувало законодавчі зміни в той час, як було зобовязане застосовувати ті норми Закону, які діяли при призначенні позивачу пенсії, а саме норми ст.50-1 Закону України Про прокуратуру (у редакції, чинній на час призначення пенсії), якими передбачено перерахунок призначеної пенсії і не встановлено жодних обмежень щодо максимального розміру пенсії.

Так вважати дає підстави і пункт 2 розділу ІІ Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення пенсійної системи від 08.07.2011 року №3668-VI, яким передбачено, що Обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, новий порядок виплати пенсій, встановлений Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення пенсійної системи від 08.07.2011 року №3668-VI не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим законом.

Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами і Закону прямої дії, а саме Конституції України над іншими законами до спірних пенсійних правовідносин підлягають застосуванню норми ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру від 05.11.1991 року №1789-XII в редакції, що діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії.

Відповідно до частини 1 ст.58 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і субєктами владних повноважень, а тому відповідно до вимог ст.19 Конституції України зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, керуючись ст.ст.22 і 58 Конституції України та ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру (у редакції, чинній на час призначення пенсії), відповідач був зобовязаний з 01 грудня 2015 року перерахувати пенсію ОСОБА_1, встановивши її у розмірі 80 відсотків від місячного заробітку без обмеження її максимального розміру.

Так стверджувати дає підстави і правова позиція Конституційного Суду України, яка зазначена, зокрема, у його рішеннях від 06.07.1999 року №8рп-99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 року №5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11.10.2005 року №8рп/2005 у справі №1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання, в яких викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників органів прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Вказані рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів про вирішення спірних пенсійних правовідносин.

Правову позицію з даного питання на користь позивача висловив також і Вищий Адміністративний суд України, зокрема, в ухвалі від 20.06.2013 року у справі №К/800/11225/3 та в ухвалі від 22.07.2014 року у справі №К/9991/25629/11.

Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13, в постанові від 17.12.2013 року у справі №21-445а13, в постанові від 06.10.2016 у справі №21-2432а15, в постанові від 15.12.2015 року у справі № 21-4289а15 та в постанові від 06.10.2016 року у справі № 21-2432а15.

Таким чином, суди різних інстанцій правомірно дійшли висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам органів прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до місячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсію ОСОБА_1 необхідно перерахувати з 16.02.2016 року та виплатити цю різницю.

Таким чином, суд, дослідивши всі зібрані по справі докази, прийшов до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19,22,58 Конституції України, ст.50-1 (в редакції від 05.11.1991 року) Закону України Про прокуратуру, постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99, Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", керуючись ст.ст. 2, 9, 69-72, 94, 104, 158-163, 183-2, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати дії Надвірнянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при прийнятті рішення про відмову ОСОБА_1

у перерахунку розміру пенсії за вислугу років неправомірними.

Зобов»язати Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру (в редакції на час призначення пенсії)у розмірі 80 відсотків від місячної заробітної плати, зазначеної у довідці, виданої прокуратурою Івано-Франківської області від 18 липня 2016 року № 18-384 вих-16 без обмежень її максимального розміру, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 16 лютого 2016 року та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Вінтоняк М.Б.

Повний текст постанови виготовлено 16.09.2016