ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07 вересня 2016 року 14:05 № 826/9779/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.,
при секретарі судового засідання Мар'янченко Д.А.,
за участю сторін:
представника позивача - Скрицького О.М.,
представника відповідача - Кинали Д.С.,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Телесистеми України» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000771501 від 14.01.2016 року,-
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося приватне акціонерне товариство «Телесистеми України» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000771501 від 14.01.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про помилковість висновків акту перевірки про порушення позивачем строків сплати узгодженого грошового зобов'язання з податку на додану вартість та відсутність підстав для притягнення товариства до відповідальності у вигляді штрафу.
Незаконність оскаржуваного рішення позивач мотивує також тим, що ПрАТ «Телесистеми України» фактично було позбавлено передбаченого п.86.7 ст. 86 Податкового кодексу України права надати протягом п'яти робочих днів з дати отримання копії акту перевірки заперечення на нього.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача заперечував щодо задоволення позовних вимог з підстав того, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято з урахуванням всіх обставин справи, а відтак підстави для його скасування відсутні.
Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві проведено перевірку своєчасності сплати податку на додану вартість приватним акціонерним товариством «Телесистеми України» (код ЄДРПОУ 22599262), за результатами якої складено акт перевірки №9011/26-53-15-01/22599262 від 29.12.2015 року.
Перевіркою встановлено порушення приватним акціонерним товариством «Телесистеми України» термінів сплати податку на додану вартість за вересень та жовтень 2015 року у загальній сумі 33749,20 грн. (затримка до 30 днів).
На підставі вказаного акта перевірки та виявлених в ході перевірки порушень податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000771501 від 14.01.2016 року, яким визначено суму штрафу у розмірі 10% у сумі 3374,92 грн.
За результатами адміністративного оскарження вказане податкове повідомлення-рішення залишене без змін.
Незгода позивача з даним податковим повідомленням-рішенням зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп.49.18.1 п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.203.1 ст.203 ПК України).
Згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 31.1 ст.31 Податкового кодексу визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України (далі - Казначейство) і розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів, відокремленими структурними підрозділами розпорядників бюджетних коштів, підприємствами, установами, організаціями і фізичними особами - підприємцями (далі - клієнти), а також органами, що контролюють справляння надходжень бюджету, та органами місцевого самоврядування в процесі відкриття (закриття) рахунків регламентує Порядок відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 N 758 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 липня 2012 р. за N 1206/21518) (далі - Порядок №758).
Відповідно до п.2.1 Порядку №758 щорічно на початок нового бюджетного періоду відповідно до Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України, рішень про місцеві бюджети та бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року N 11, в органах Казначейства відкриваються рахунки за надходженнями до державного та місцевих бюджетів (крім рахунків для зарахування власних надходжень бюджетних установ). Рахунки за надходженнями відкриваються протягом 45 днів з дня прийняття закону про Державний бюджет України.
У разі відсутності змін у законодавстві щодо переліку надходжень, що зараховуються до загального і спеціального фондів державного та місцевих бюджетів, та/або порядку їх зарахування до відповідних бюджетів, а також у разі неприйняття або несвоєчасного прийняття закону про Державний бюджет України органами Казначейства не пізніше першого робочого дня нового бюджетного періоду відкриваються (перевідкриваються) рахунки з реквізитами попереднього бюджетного періоду.
Відповідно до п.1 розділу II Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 року № 765 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за № 217/24994 (далі Порядок № 765) (чинний на момент винесення оскаржуваного повідомлення-рішення) з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.
Згідно з п.7 розділу II Порядку № 765 проведення операцій в інтегрованій картці платника здійснюється в хронологічному порядку.
Відповідно до п.4 розділу III Порядку № 765 нарахування узгоджених сум грошова зобов'язань за податками, зборами, митними платежами та сум єдиного внеску, нарахованих до сплати, в інтегрованій картці платника здійснюється датою граничного строку сплати таких нарахувань.
У п.3 розділу V Порядку № 765 визначено, що погашенням податкового боргу є зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідними документами.
Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 2.1 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. N 569 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. N 1177), рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку.
Згідно з п. 4 вказаного Порядку №569 електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі.
Платникам податку - суб'єктам спеціального режиму оподаткування додатково Казначейством автоматично на безоплатній основі відкриваються:
електронні рахунки, призначені для перерахування коштів до державного бюджету та на спеціальні рахунки, для здійснення операцій з постачання/надання сільськогосподарських товарів/послуг (крім зернових і технічних культур та продукції тваринництва, визначених пунктом 209.19 статті 209 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
електронні рахунки, призначені для перерахування коштів до державного бюджету та на спеціальні рахунки, для здійснення операцій з постачання зернових та технічних культур, визначених пунктом 209.19 статті 209 Кодексу;
електронні рахунки, призначені для перерахування коштів до державного бюджету та на їх спеціальні рахунки, для здійснення операцій з постачання продукції тваринництва, визначеної пунктом 209.19 статті 209 Кодексу.
При цьому, відповідно до наданих ДФС України 19.01.2015 року роз'яснень №1403/7/99-99-19-03-01-17 щодо подання податкової звітності та розрахунків з бюджетом, зокрема:
-перерахування коштів до бюджету з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ здійснюється відповідно до реєстру, який автоматично формується ДФС на підставі поданих платниками податкових декларацій з ПДВ, та не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку для самостійної сплати податкових зобов'язань надсилається Казначейству.
-перерахування суми податку до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних рахунків здійснюється Казначейством не пізніше останнього дня строку для самостійної сплати податкових зобов'язань, в межах залишку таких коштів на електронних рахунках (пункт 200.2 Кодексу).
Для сплати податку на додану вартість до бюджету з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ необхідно перерахувати з поточного рахунку платника на його рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ, відкритий йому в Казначействі, суму коштів, що дорівнює сумі податкових зобов'язань, задекларованих ним до сплати в бюджет за відповідний звітний (податковий) період. Таке перерахування на електронний рахунок платнику слід здійснювати не пізніше граничного строку для самостійної сплати податкових зобов'язань, зокрема, за для сплати узгоджених податкових зобов'язань за звітний період лютий 2015 року - не пізніше 30 березня 2015 року.
Якщо платник у строки, встановлені Кодексом для самостійної сплати платником податкових зобов'язань, не забезпечив наявність на його електронному рахунку коштів для сплати узгоджених податкових зобов'язань/перерахування на спеціальний рахунок, Казначейством виконання реєстрів, надісланих ДФС, здійснюється в межах залишку коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку. Невиконаний (не сплачений) за таким реєстром залишок узгоджених податкових зобов'язань платника обліковується Казначейством до повного виконання шляхом перерахування до бюджету/спеціального рахунку коштів, що перераховуються платником з власного поточного рахунку на його електронний рахунок (пункт 22 Порядку N 569).
Розрахунки з бюджетом після 01.02.2015 у зв'язку з поданням уточнюючих розрахунків, сплата податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом, та сплата штрафних санкцій і пені здійснюються платником податку до бюджету не з електронного рахунку, а з власного поточного рахунку (пункт 25 Порядку N 569).
Згідно з п. 2001.4 ст. 2001 Кодексу на рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ платника зараховуються кошти:
а) з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу;
б) з власного поточного рахунку платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку;
в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.
Відповідно до п. 2001.6 ст. 2001 Кодексу за підсумками звітного податкового періоде відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному ст. 200 Кодексу.
Пунктом 21 Порядку №569 встановлено, що для перерахування до бюджету та/або на спеціальний рахунок платника податку сум узгоджених податкових зобов'язань відповідно до поданих податкових декларацій з податку ДФС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
На підставі таких реєстрів Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних рахунків.
З матеріалів справи вбачається, що податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2015 року (реєстраційний №9214779153) було подано в електронній формі 19.10.2015 року, в якій задекларовано суму податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню до бюджету в сумі 570 586,00 гривень.
Згідно з платіжними дорученнями від 15.10.2015 року №F1015UR3ХТ у сумі 150 000,00 грн., від 23.10.2015 року № F1023UR62Z у сумі 70 000 грн., від 27.10.2015 року № F1027UR67G у сумі 350 586,00 грн. станом на 30.10.2015 року задекларована сума податку на додану вартість була сплачена в повному обсязі.
Податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2015 року (реєстраційний №9237330714) позивачем подано в електронній формі 20.11.2015 року, де задекларовано податок на додану вартість, що підлягає перерахуванню до бюджету у розмірі 725 868,00 гривень.
Згідно з платіжними дорученнями від 16.11.2015 №F1116UR1С у сумі 100 000,00 грн., від 19.11.2015 року №F1119URВВ1 у сумі 200 000,00 грн., від 27.11.2015 №F1127URCMU у сумі 425 868,00 грн. станом 30.11.2015 задекларована сума податку на додану вартість була сплачена в повному обсязі.
Як повідомив відповідач, за даними КОР встановлено, що станом на 28.10.2015 року було нараховано пеню у сумі 16 874,6 гривень.
Станом на 30.10.2015 року зараховано від ПрАТ «Телесистеми України» кошти у сумі 570 586,00 грн. (сума нарахування ПДВ згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за вересень 2015 року від 19.10.2015 року №9214779153), де граничний термін сплати - 30.10.2015.
Аналізом КОР встановлено, що пеня (борг) у сумі 16 874,60 грн. було погашена за рахунок коштів, які ПрАТ «Телесистеми України» перераховано на електронний рахунок ПДВ для сплати нарахованого ПДВ за вересень 2015 року.
Не сплачене грошове зобов'язання ПрАТ «Телесистеми України» за вересень 2015 року у сумі 16 874,6 грн. було зараховано у сумі 16 874,6 грн. згідно з платіжним дорученням від 24.11.2015 року №3338760, тобто з затримкою 25 днів.
Станом на 30.11.2015 року згідно з даними КОР позивачу нараховано пеню у сумі 16 874,60 гривень. Станом на 30.11.2015 зараховано від ПрАТ «Телесистеми України» кошти у сумі 725 868,00 грн. (сума нарахування ПДВ згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за жовтень 2015 року від 20.11.2015 №9237330714), де граничний термін сплати - 30.11.2015.
Аналізом КОР встановлено, що пеня (борг) у сумі 16 874,6 грн. погашена за рахунок коштів, які ПрАТ «Телесистеми України» було перераховано на електронний рахунок ПДВ для сплати нарахованого ПДВ за жовтень 2015 року.
Не сплачене грошове зобов'язання ПрАТ «Телесистеми України» за жовтень 2015 року у сумі 16 874,6 грн. було зараховано у сумі 16 874,6 грн. згідно з платіжним дорученням від 24.12.2015 року №3796668, тобто з затримкою 24 дні.
При цьому, суд враховує положення п. 25 Порядку №569, відповідно до якого розрахунки з бюджетом після 01.02.2015 у зв'язку з поданням уточнюючих розрахунків, сплата податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом, та сплата штрафних санкцій і пені здійснюються платником податку до бюджету не з електронного рахунку, а з власного поточного рахунку.
Оскільки в ході перевірки податковим органом встановлено порушення строків своєчасної сплати податку на додану вартість, при цьому, в ході судового розгляду даної справи позивачем та наявними матеріалами справи наведеного не спростовано, суд приходить до висновку про правомірність прийняття контролюючим органом податкового повідомлення-рішення.
Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач покладений на нього обов'язок доказування правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення виконав повністю.
З урахуванням вимог ст. 94 КАС України підстави для присудження понесених позивачем судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог приватного акціонерного товариства «Телесистеми України» відмовити.
Постанова, відповідно до ч. 1 статті 254 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Є.В. Аблов