Постанова № 61324337, 15.09.2016, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
756/11084/16-а
Номер документу
61324337
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

15.09.2016 Справа № 756/11084/16-а

Унікальний № 756/11084/16-а

Справа № 2-а/756/344/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2016 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Васалатій К.А., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2016 р. позивач звернулась до суду з даним позовом. В обґрунтування позову зазначив, що позивач 05.09.2011 р. вийшов на пенсію державного службовця за віком. Пенсію мені призначено згідно із Законом України від 16.12.1993 р. № 3723-Х1І «Про державну службу», яке проведено на підставі довідок з останнього місця роботи, виданих Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи про складові заробітної плити (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи) без урахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових умов, допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати.

Як вказує позивач, у липні 2016 р. йому стало відомо, що розмір пенсії може бути переглянутий з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення, індексації заробітної плати. При цьому 15.07.2016 р., позивач звернувся до Управління ПФУ в Оболонському районі м. Києва щодо врахування до призначеної мені пенсії державного службовця нарахувань від «Інших виплат», зазначених у довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій, яка є правонаступником МНС України, про складові заробітної плати від 14.07.2016 р. № 26-2-7/84, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» та і яких сплачене страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зі слів позивача, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 27.07.2016 р. № 15253/02/ повідомило, що підстав щодо перерахунку пенсії, як державному службовцю відповідно до мого звернення немає, з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 24.12.2015 р. № 911 та Постанову КМУ від 31.05.2000 р. № 865 (із змінами). Оскільки у наданій Державною службою України з надзвичайних ситуацій довідці від 14.07.2016 №: 26-2-7/84 зазначено, що на суми матеріальної допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення, суми індексації заробітної плати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога для оздоровлення та індексація зарплати є складовою частиною зарплати та зобов'язані враховуватися при обчисленні пенсії.

Тому позивач вважає, що таке рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправним та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Кисні від 27.07.2016 № 15253/02 про відмову проведення перерахунку моєї пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат у сумі 28471,85 гри. (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога для оздоровлення, індексація заробітної плати), зазначених у довідці Державно, служби України з надзвичайних ситуацій від 14.07.2016 № 26-2-7/84, яка враховує при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язати відповідача - Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести з дня набуття мною права на пенсію за віком (з 05.09.2011 р.) перерахунок та виплату пенсії державною службовця відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (у редакції на час призначення пенсії) з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення та суми індексації заробітної плати, згідно з довідкою Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 14.07.2016 № 26-2-7/84.

Ухвалою суду від 18.01.2016 р. відкрито скорочене провадження по розгляду даної справи.

Від відповідача на адресу суду надійшли заперечення щодо залишення позову без задоволення.

За результатами розгляду справи у скороченому провадженні, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, враховуючи достатність наявних матеріалів, суд вважає можливим ухвалити судове рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, та вважаю правильним прийняти рішення про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, позивач перебуває на обліку у відповідача з 05.09.2011 р. Умови та порядок пенсійного забезпечення позивача визначено ст. 37 Закону України від 16.12.1993 р. «Про державну службу».

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону, яка діяла на час призначення пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 р. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80% суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

У відповідності до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

При цьому ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно до положень ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У відповідності до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну правову позицію зі спірного питання висловив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 14 та 28.05.2013 р. (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в даних правовідносинах мають перевагу спеціальні норми Закону, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, повинна бути врахована при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Таким чином, вимоги ОСОБА_1 про визнати протиправними дій відповідача - Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та здійснити перерахунок її пенсії державного службовця, з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та інших виплат суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 18, ст. 71, ст. 93, 99, 100, ст. 104, 161-163 КАС України, Конституцією України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу" - неправомірними.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 14.07.2016 р. у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 14.07.2016 № 26-2-7/84.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня отримання копії цієї постанови апеляційної скарги.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя К.А. Васалатій