гСправа № 358/1125/16-а Провадження № 2-а/358/45/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2016 року м. Богуслав
Богуславським районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Якутюка В.С.,
за участю секретаря Давиденко М.В.,
представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання відмови протиправною та про зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2, звернувшись до суду з даним адміністративним позовом, просила визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про відмову у проведенні перерахунку її пенсії, як державного службовця згідно довідки про заробітну плату, виданої Богуславською районною державною адміністрацією Київської області за №07-15/2207 від 19 липня 2016 року, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та просила зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії у розмірі 80% від заробітної плати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», починаючи з 01 грудня 2015 року, посилаючись на те, що вона працювала на посаді заступника голови Богуславської РДА Київської області та з 09 вересня 1997 року вийшла на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» і отримує пенсію державного службовця при стажі роботи на державній службі 11 років. На даний час вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області. 22 липня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у звязку з підвищенням посадового окладу заступника голови Богуславської РДА, але 26 липня 2016 року отримала письмову відповідь №147/Г-06 управління ПФУ у Богуславському районі де зазначено, що їй у перерахунку пенсії відмовлено, оскільки відповідно до п.5 розділу ІІІ прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-УІІІ, з 01 червня 2015 року скасовано норми статей 37 та 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року за змінами та доповненнями щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються та перераховуються відповідно до даного Закону. Починаючи з 01 червня 2015 року органи ПФУ пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначали та не перераховували. Крім того, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, був вилучений з 01 грудня 2015 року.
Представник позивача ОСОБА_3 в судове засіданні не зявився, але письмово повідомив суд про розгляд справи без його участі, адміністративний позов ОСОБА_2 підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та заперечував проти його задоволення, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії( щомісячне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус судів», «Про статус народного депутата України»... Таким чином, з 01 червня 2015 року було скасовано норми статей 37 та 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року з відповідними змінами та доповненнями щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються та перераховуються відповідно до даного закону, отже органи Пенсійного фонду України не призначають та не перераховують пенсії державним службовцям відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції від 16 грудня 1993 року, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши надані ними письмові докази, оцінюючи їх відповідно до ст.86 КАСУ, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України, суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно положень ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з субєктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Порядок визначення заробітку, який враховувався для перерахунку пенсії, був визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (зі змінами та доповненнями), зокрема, пунктами 4, 5 та 6.
Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», в редакції до 01.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-1V «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
Відповідно до п.5 вказаної постанови, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до п.6 зазначеної постанови було передбачено, що у всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, на момент призначення (перерахунку) пенсії.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 працювала на посаді заступника голови Богуславської районної державної адміністрації Київської області та з 08 вересня 1997 року вийшла на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» і отримує пенсію державного службовця в розмірі 80% суми заробітної плати при стажі роботи на державній службі 11 років.
Із довідки про заробітну плату №07-15/2207 від 19 липня 2016 року, виданої Богуславською РДА Київської області видно, що заробітна плата заступника голови адміністрації станом на 01 червня 2016 року становить 9766 грн.36 коп.
Із копії письмової відповіді начальника управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області за №147/Г-06 від 26 липня 2016 року вбачається, що у перерахунку пенсії ОСОБА_2 було відмовлено в звязку з тим, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» провадився згідно статті 37-1 вищевказаного закону, в якій зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31 травня 2000 року № 865 був врегульований порядок перерахунку пенсій державним службовцям. З 01 грудня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 вилучений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким був передбачений порядок перерахунку пенсій державних службовців.
В даному випадку, суд не погоджується з позицією відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та вважає, що посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УІІІ, згідно якого у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», не може бути прийнято до уваги, оскільки ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Крім того, суд також не може прийняти до уваги посилання відповідача на те, що з 01 грудня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року № 1013 вилучений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким був передбачений порядок перерахунку пенсій державних службовців, оскільки питання щодо перерахунку пенсії державного службовця врегульовано іншою Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 року № 426, якою затверджено Порядок та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця.
При цьому, суд вважає, що твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність.
За таких обставин суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню, оскільки вважає, що було порушене право позивача на перерахунок її пенсії, у звязку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям на підставі довідки №01-25/1935 від 10 серпня 2016 року.
На підставі ст.ст.19, 22, 46, 58 Конституції України, Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16.12.2003 року), Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Постанов Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року, №1013 від 09 грудня 2015 року та № 292 від 06 квітня 2016 року, керуючись ст.ст.2, 11, 17, 18, 19, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії.
Зобовязати УПФУ у Богуславському районі Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, починаючи з 01 серпня 2016 року, виходячи із 80% розміру її заробітної плати з урахуванням довідки про розмір заробітної плати №07-15/2207 від 19 липня 2016 року, виданої Богуславською районною державною адміністрацією Київської області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Богуславський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повна мотивувальна постанова виготовлена 15 вересня 2016 року.
Головуючий: суддя ОСОБА_4