Постанова № 61312523, 06.09.2016, Нововодолазький районний суд Харківської області

Дата ухвалення
06.09.2016
Номер справи
631/1006/16-а
Номер документу
61312523
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 631/1006/16-а

провадження № 2-а/631/21/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2016 року смт. Нова Водолага

Нововодолазький районний суд Харківської області в складі :

Головуючого судді Покальчука Ю.М.

При секретарі Євсюковій О.В.,

розглянув адміністративний позов ОСОБА_1 до управління

Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, яким просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області щодо відмови йому в перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області провести позивачу ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2015 р. на підставі довідки прокуратури Харківської області від 04 березня 2016 року № 18-240 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», (в чинній редакції Закону станом на день виходу позивачем на пенсію), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та у подальшому здійснювати такі пенсійні виплати щомісячно.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він працював в органах прокуратури Харківської області з 25 червня 1982 року по 01 квітня 2002 року. Звільнений за вислугою років в зв'язку з виходом на пенсію за посадою прокурора прокуратури м. Харкова.

На законних підставах з 01.04.2002 року Управлінням праці та соціального захисту населення в Нововодолазькому районі Харківської області йому була призначена пенсія за вислугою років згідно ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру», в редакції від 12 липня 2001 року ( № 2663-111), в розмірі 90% від заробітної плати посади прокурора відділу відповідно довідки прокуратури Харківської області і з того часу він отримував пенсію з врахуванням відповідних підвищень, що надавалися постановами уряду.

В березні 2016 р. позивач звернувся до управління пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківськоїобласті з заявою щодо перерахунку розміру пенсії і надав відповідну довідку за № 18-240 від 04.03.2016 року прокуратури Харківської області про заробіток, з якого належить провести перерахунок пенсії.

Рішенням управління пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі від 21.03.2016 р. за № 425/20-02. йому було повідомлено у звязку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№213-УІІІ. від 02.03.2015р. скасовано норми щодо призначення (перерахунку ) пенсій відповідно до спеціальних законів, в тому числі згідно з Законом України «Про прокуратуру».

Позивач вважає рішення управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області незаконним та необґрунтованим, таким, що грубо порушує його права та законні інтереси.

Представник відповідача позов ОСОБА_1 не визнав, надав письмові заперечення, згідно яких вбачається.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1055 від 16.12.2015 року « Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області реорганізовано шляхом злиття у Харківське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області.

Харківське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області входить до складу органів Пенсійного фонду України, та діє на підставі Положення про управління пенсійного фонду України зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за №41/26486, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року №28-2(зі змінами).

Згідно з вказаним Положенням функції з призначення здійснення перерахунку і виплати пенсії державою покладеного виключно на органи пенсійного фонду.

Позивач перебуває на обліку в управлінні 01.04.2002 року та одержує пенсію за вислугу років згідно з Законом України « Про прокуратуру». 16.03.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії, згідно довідки прокуратури Харківської області №18-240 від 04.03.2016 року. Оскільки, відповідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця врегульовано постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Разом з тим, відповідно до пункту 5 «Прикінцевих положень» Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних , на загальних підставах з 01червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України « Про державну службу», «; Про прокуратуру», «; Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України. З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що позивач не має законних підстав на перерахунок пенсії та просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Суд, розглянувши адміністративний позов, дослідивши надані сторонами докази, вважає необхідним зазначити наступне.

Положеннями частини 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади,органів місцевого самоврядування,їх посадових та службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до вимог статті 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Частина 1 статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 01.04.2002 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у розмірі 90% середнього заробітку посади прокурора району.

Відповідно до довідки прокуратури Харківської області від 04.03.2016 року № 18-240, виданої позивачу, заробітна плата позивача станом на 01.12.2015 року становила 13268,89 грн.

Також встановлено, що 16.03.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області з заявою про проведення перерахування пенсії у розмірі 90% середньомісячної зарплати, згідно довідки прокуратури Харківської області № 18-240 від 04.03.2016 року, виданою для предявлення в Пенсійний фонд України, згідно Постанови КМУ № 505 від 31.05 2012 року,зі змінами, внесеними постановами КМУ від 30.09.2015 №763 та від 09.12.2015 №1013, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області від 21.03.2016 року позивачеві відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно наданої заяви від 16.03.2016 року у звязку з тим, що відповідно із Законом України 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України Про прокуратуру.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частинами 12 та 13 Закону № 1789-ХІІ пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа пішла на пенсію,станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18, ст. 50 Закону України « Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08. 07.2011 за № 3668 VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Вказана правова позиція знайшла своє підтвердження в постанові Вищого адміністративного суду України від 26.11.2015 (справа № 121/12604/12). Як зазначено колегією суддів, перерахунок пенсії, призначеної до 01 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.

З урахуванням викладеного, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13 та ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Враховуючи наведене, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, що діяла на час призначення пенсії, а тому дії Управління Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області щодо обмеження прав позивача під час перерахунку пенсії є неправомірними.

Крім того, вирішуючи питання застосування цього Закону, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Також слід взяти до уваги, що згідно з ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили,не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

При вирішенні спору суд враховує практику Верховного Суду України з наведеної категорії справ, зокрема, яка викладена у постановах Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 10.12.2013 року ( справи № 21-348а13, 21-420а13), 17.12.2013 року ( справа № 21-445а13), от 06.10.2015 року у справі № 127/11720/14а.

Згідно з положеннями ст. 244-2 КАС України (із доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 20.10.2011 № 3932-VI; у редакції Закону України від 12.02.2015 № 192-VIII), висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятий за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачеві є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними з боку позивача.

Що стосується вимоги позивача щодо зобов'язання Управління

Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області провести

позивачу перерахунок пенсії з 01.12.2015 р. на підставі довідки прокуратури Харківської області від 04 березня 2016 року № 18-240 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», (в чинній редакції Закону станом на день виходу позивачем на пенсію), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та у подальшому здійснювати такі пенсійні виплати щомісячно, суд вважає такою, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії проводиться в такі строки: 1) у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; 2) у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Отже, враховуючи, що позивач звернувся до управління

Пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області із заявою про перерахунок пенсії 16.03.2016 року, такий перерахунок підлягає проведенню з першого числа наступного місяця, так як заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, тобто з 01 квітня 2016 року.

Статтею 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Дослідивши надані сторонами докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги ОСОБА_1 об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.3,6-14,71,72,99-100,122,159-163,167,183-2,186 КАС України, ст. ст.19,22,58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення управління пенсійного фонду України в Нововодолазькому районі Харківської області від 16.03.2016 року №425/20-02 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі

довідки прокуратури від 04 березня 2016 року № 18-240 відповідно до ст. 50-1 Закону України Харківської області «Про прокуратуру», (в чинній редакції Закону станом на день виходу позивачем на пенсію), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.

Зобов'язати Харківське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01 квітня 2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області від 04 березня 2016 року № 18-240, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в чинній редакції Закону станом на день

виходу позивачем на пенсію), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та у подальшому здійснювати такі пенсійні виплати щомісячно.

Стягнути з Харківського обєднаного управління пенсійного фонду України Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судові витрати у розмірі 551, 20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.)

Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.

СуддяПокальчук Ю.М.