Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2016 р. Справа №805/1704/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Крилової М.М., при секретарі судового засідання Піскурєвій Ю.А., розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма «Земляни» до Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки в оренду та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне сільськогосподарське підприємство «Агрофірма «Земляни» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області про визнання протиправними дії щодо відмови Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни» у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки в оренду Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни», яка була викладена у формі листа № 8х0631.01-30 від 19.04.2016 «Щодо надання дозволу на складання землевпорядної документації» та зобовязання надати дозвіл Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни» на складання проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки орієнтовної площею 102,7465 га, яка знаходиться на території Кіндратівської сільської ради в оренду Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни».
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що 01.02.2016 позивач звернувся до Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області з клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок до моменту їх витребування, які розташовані на території Кіндратівської сільської ради. 01.03.2016 на засіданні робочої групи з вирішення земельних питань у Костянтинівському районі Костянтинівської РДА розглянуто питання щодо надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та робоча група надала перевагу позивачу та рекомендували голові райдержадміністрації розглянути питання щодо можливості надання такого дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки. Однак голова Костянтинівської РДА рекомендації робочої групи не погодив та прийняв рішення щодо підготовки документації з проведення земельних торгів. На підставі ст.с.22, 122, 123 ЗК України, ст.ст. 2, 6, 13, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» позивач вважає такі дії відповідача протиправними, з огляду на що просить визнати їх протиправними та зобовязати надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки.
Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача надав до канцелярії суду письмову заяву, згідно з якою відповідач не заперечує проти позовних вимог так як повноваження на видання не витребуваних часток (паїв) належить РДА.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
З огляду на викладене, суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Приватне сільськогосподарське підприємство «Агрофірма «Земляни» є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємстві за № 31097660 з 25.12.2000, місцезнаходження: 85032, Донецька область, Добропільський район, село Добропілля, вулиця Степова, буд. 5, вид діяльності 01.11. Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, зазначено підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 06.03.2014 №18300622 (а.с.21-23).
01.02.2016 Приватне сільськогосподарське підприємство «Агрофірма «Земляни» звернулось до голови Костянтинівської райдержадміністрації Донецької області з листом (клопотанням) № 4 щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації для земельних ділянок (невитребуваних часток (паїв) орієнтовною загальною площею 102,7465 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Кіндратівської сільської ради для передачі в оренду строком на 49 років але до моменту витребування власниками земельних ділянок (а.с.25).
Судом встановлено, що 01.03.2016 на засіданні робочої групи з вирішення земельних питань у Костянтинівському районі Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області було розглянуто питання щодо надання Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни» дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 102,7465 га, з них 102,7465 га ріллі (не витребувані земельні частки (раї) колишніх членів КСП) до моменту їх витребування, які розташовані на території Кіндратівської сільської ради.
В матеріалах справи також містяться викопіювання з публічної кадастрової карти щодо земельної ділянки, яка планується до відведення в оренду ПСП «Агрофірма «Земляни» (а.с.55, 56, 57, 58, 59, 60).
За результатами розгляду пропозицій члени робочої групи надали перевагу ПСП «Агрофірма «Земляни» та рекомендували голові Констянтинівської районної державної адміністрації, керівнику районної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_1 розглянути питання щодо можливості надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 102,7465 га на території Кіндратівської сільської ради в користування на умовах оренди ПСП «Агрофірма «Земляни», визначивши розмір орендної плати 4 % від грошової оцінки земельної ділянки на рік.
19.04.2016 листом Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області за № 8х0631.01-30 «Щодо надання дозволу на складання землевпорядної документації» голова райдержадміністрації розглянувши документи ПСП «Агрофірма «Земляни» та рекомендації робочої групи не погодив їх та прийняв рішення щодо підготовки відповідної документації з проведенню земельних торгів (аукціонів) (а.с.26).
Правовідносини, які виникли між сторонами регламентовані Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України «Про державні місцеві адміністрації» (далі за текстом - Закон № 586).
Відповідно до п.п. а, г ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок.
Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною 1, 2 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Статтею 22 Земельного кодексу України передбачено визначення земель сільськогосподарського призначення та порядок їх використання.
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б)несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Відповідно до п. б ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 № 899-ІV визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками.
Статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» передбачено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Закон № 586 відповідно до Конституції України визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій.
Стаття 2 Закону № 586 передбачає основні завдання місцевих державних адміністрацій.
Місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують, зокрема виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня.
Відповідно до ст. 13 Закону № 586 до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: 1) забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; 2) соціально-економічного розвитку відповідних територій; 3) бюджету, фінансів та обліку; 4) управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики; 5) промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку; 6) науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та дітей; 7) використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля; 8) зовнішньоекономічної діяльності; 9) оборонної роботи та мобілізаційної підготовки; 10) соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.
Місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання, віднесені законами до їх повноважень.
Повноваження органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 Земельного кодексу України обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 6 Закону № 586 передбачено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Відповідно до абзаців 1 та 5 ст. 41 Закону № 586 голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Акти місцевих державних адміністрацій індивідуальної дії, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший строк введення їх у дію. Ці акти доводяться до їх виконавців, а також обов'язково оприлюднюються, крім внутрішньо організаційних актів.
Таким чином, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, відповідно до вимог ст.122 Земельного кодексу України зобов'язаний в межах повноважень у місячний строк розглянути клопотання про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки і прийняти одне з рішень, а саме надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні.
При цьому суб'єкт владних повноважень повинен діяти на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а рішення місцевої державної адміністрації повинні прийматися відповідно до Закону № 586 у вигляді розпоряджень.
Частиною 1 ст. 43 Закону № 586 передбачено, що акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та постановам Верховної Ради України, прийнятим відповідно до Конституції та законів України, актам Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Судом встановлено, що позивач відмову відповідача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою в адміністративному порядку, тобто до органу виконавчої влади вищого рівня не оскаржував, а звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з даним позовом.
Як встановлено судом вище, 01.02.2016 позивач звернувся до відповідача з листом (клопотанням) № 4 про надання дозволу на виготовленні технічної документації для земельних ділянок (не витребувані земельні частки (паї) орієнтовною площею 102,7465 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Кіндратівської міської ради для передачі в оренду строком на 49 років але до моменту їх витребування власниками земельних ділянок.
А голова райдержадміністрації розглянувши документи ПСП «Агрофірма «Земляни» та рекомендації робочої групи не погодив їх, та прийняв рішення щодо підготовки відповідної документації з проведенню земельних торгів (аукціонів), що було викладено у листі Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області за №8х0631.01-30 «Щодо надання дозволу на складання землевпорядної документації» від 19.04.2016.
Отже, з моменту подачі листа (клопотання) позивача до Костянтинівської районної державної адміністрації до моменту надання відповіді (рішення) голови Костянтинівської районної державної адміністрації сплинуло більш ніж 2 місяці.
Таким чином, відповідач порушив строки розгляду клопотань встановлені ст. 123 Земельного кодексу України.
Разом із тим, у відповідності до ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що в даному випадку є районна державна адміністрація, в межах її повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні у вигляді розпорядження. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається з листа Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області за № 8х0631.01-30 «Щодо надання дозволу на складання землевпорядної документації» від 19.04.2016 голова райдержадміністрації розглянувши документи ПСП «Агрофірма «Земляни» стосовно надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 102,7465 га в довгострокову оренду та попри рекомендації робочої групи щодо надання переваги ПСП «Агрофірма «Земляни» стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки, не погодив їх, та прийняв рішення щодо підготовки відповідної документації з проведенню земельних торгів (аукціонів).
Суд зазначає, що даний лист-відмова не містить мотивів та підстав передбачених ст.123 Земельного кодексу України щодо відмови у наданні такого дозволу, та це рішення викладене у формі листа, що не відповідає вимогам ст. 6 Закону № 586.
Викладене вище дає підстави для висновку, що дії Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області щодо відмови Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни» у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки орієнтовної площею 102,7465 га, яка знаходиться на території Кіндратівської сільської ради в оренду Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни», яка викладена у формі листа №8х0631.01-30 від 19.04.2016 «Щодо надання дозволу на складання землевпорядної документації» є протиправними, а рішення, викладене у формі листа-відмови від 19.04.2016 за № 8х0631.01-30 «Щодо надання дозволу на складання землевпорядної документації» єнеобґрунтованим та таким, що прийняте відповідачем з порушенням норм чинного законодавства.
У відповідності до п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобовязання відповідача вчинити певні дії.
Таким чином, суд вважає необхідним зобовязати Костянтинівську районну державну адміністрацію Донецької області надати Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни» дозвіл на складання проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки орієнтовної площею 102,7465 га, яка знаходиться на території Кіндратівської сільської ради в оренду Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни».
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення позову Приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма «Земляни» до Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки в оренду та зобовязання вчинити певні дії.
Повний текст постанови виготовлений 13.09.2016.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма «Земляни» задовольнити.
Визнати протиправними дії Костянтинівської районної державної адміністрації Донецької області щодо відмови Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни» у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки в оренду Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни», яка була викладена у формі листа № 8х0631.01-30 від 19.04.2016 «Щодо надання дозволу на складання землевпорядної документації».
Зобовязати Костянтинівську районну державну адміністрацію Донецької області надати дозвіл Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни» на складання проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки орієнтовної площею 102,7465 га, яка знаходиться на території Кіндратівської сільської ради в оренду Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма «Земляни».
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини постановлені 08.09.2016. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Крилова М.М.