Справа № 686/14314/16-а
ЄУН 686/14314/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2016 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Колієва С.А.
при секретарі Конопко А.П.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання рішення протиправним, зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернувся ОСОБА_1 з вказаним позовом в якому зазначив, що він до 22 грудня 2010 року працював на посаді заступника начальника управління начальника відділу державної податкової адміністрації у Хмельницькій області. З 23 грудня 2010 року він перебуває на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому та отримує пенсію по інвалідності, яка призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу» у розмірі 90 % від заробітку. У звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно зпостановою КМУ від 09.12.2015 року №1013, відповідач повинен зробити перерахунок йому пенсії. 30 грудня 2015 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок та виплати йому пенсії відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу», в редакції від 16.12.1993 року, яка діяла на день призначення пенсії, однак відповідач листом за №680/К-12 від 13.01.2016 року, який він отримав лише 21.01.2016 року, відмовив йому в перерахунку пенсії, посилаючись на те, щоЗаконом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно доЗакону України «Про державну службу», у звязку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України «Про державну службу»не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Дане рішення позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у звязку з порушенням його соціальних прав щодо пенсійного забезпечення і незаконного звуження конституційних гарантій, оскільки, відповідно до чинних на час призначення пенсії нормативно-правових актів, він має право на перерахунок пенсії в звязку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади. За таких обставин просив суд визнати протиправним рішення УПФУ у м. Хмельницькому №680/К-12 від 13.01.2016 року про відмову у здійсненні перерахунку його пенсії; зобовязати УПФУ у м. Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату йому пенсії державного службовця в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, з врахуванням підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 року та довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області №5209/к/22-01-05 від 29.12.2015 року про складові заробітної плати, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити. Надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні. Зазначила, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно доЗакону України «Про державну службу», скасовані у звязку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України «Про державну службу»не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Крім того, на час звернення позивача з вказаною заявою норми, які б визначали порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців відсутні. За таких обставин, вважала, що УПФУ у м. Хмельницькому відмовляючи позивачу у проведенні перерахунку призначеної йому пенсії діяло правомірно.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_3 з 23.12.2010 року перебуває на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому та отримує пенсію, яка йому була призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу» виходячи із 90% заробітку.
30 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ у м. Хмельницькому з заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, відповідно допостанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013, до заяви було надано довідку про складові заробітної плати від 29 грудня 2016 року № 5209/к/22-01-05, яка видана ГУ у Хмельницькій області Державної фіскальної служби України.
Листом №680/К-12 від 13.01.2016 року УПФУ у м. Хмельницькому відмовило позивачу у проведенні перерахунку його пенсії з підстав зростання з 01 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, оскількиЗаконом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно доЗакону України «Про державну службу», у зв'язку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені не перераховуються.
Вказана відмова і стала підставою для звернення позивача до суду.
Відповідно достатті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу»(у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
З оглядустатті 37-1 Закону №3723-XII(у редакції, чинній на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначавсяПостановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року(далі - Порядок №865).
Пунктом 4 Постанови №865 (у редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 Постанови №865, перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Отже, Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час Кабінетом Міністрів України, всуперечстатті 37-1 Закону №3723-XII, також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідностатті 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Відповідно до частини першоїстатті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 зазначив, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
З матеріалів справи вбачається, а саме довідки ГУ Державної фіскальної служби у Хмельницькій області №5209/к/22-01-05 від 29.12.2015 року, що заробітна плата позивача на посаді заступника начальника управління начальника відділу з 01.12.2015 року становила би 3894,75 гривень, в тому числі посадовий оклад2765,00 грн.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першоїстатті 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідноЗакону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, є протиправними.
Відповідно до частини четвертоїст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, зважаючи на те, що позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою про перерахунок призначеної йому пенсії 30.12.2015 року та надав необхідні документи для проведення такого перерахунку, суд приходить до висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу, а саме з 01.01.2016 року.
Посилання відповідача на п. 5 «;Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIIIбезпідставне, оскільки відповідно до п. 5 «Прикінцеві положення» Закону №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015року законущодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З аналізу законодавчих норм вбачається, що вказана норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Разом з цим суд зазначає, що позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ у м. Хмельницькому №680/К-12 від 13.01.2016 року, яким йому було відмовлено у проведенні перерахунку. З огляду на те, що по суті звернення позивача відповідачем рішення, у розумінні ЗУ «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», не приймалося, а був направлений лист в якому відмолено у задоволенні його заяви, підстави для задоволення позовних вимог в частині скасування рішення відповідача відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 159, 160 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем його роботи на державній службі - на посаді заступника начальника управління начальника відділу Державної податкової адміністрації у Хмельницькій області, з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 5209/к/22-01-05 від 29.12.2015 року, виданої ГУ Державної фіскальної служби України в Хмельницькій області про заробітну плату у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
В решті у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або за відсутності особи, яка брала учать але не була присутня при її проголошенні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: