Постанова № 61299841, 08.09.2016, Тиврівський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
08.09.2016
Номер справи
145/1112/16-а
Номер документу
61299841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 145/1112/16-а

Провадження №2-а/145/23/2016

ПОСТАНОВА

іменем України

08.09.2016 р. Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:

Головуючого судді Ратушняка І. О. ,

при секретарі Тихій О.Н.

за участю представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці про визнання неправомірними дій щодо відмови у призначенні пенсії, обмеженні її розміру і зобов'язання вчинення певних дій,

встановив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому вказує, що з 1 серпня 2006 року по даний час він перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України і спочатку отримував призначену пенсію, обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Стаж його прокурорсько-слідчої роботи в органах прокуратури становить 25 років 11 місяців 7 днів.

Останній раз перерахунок його пенсії проводився відповідачем 11.05.2014

виходячи з 90% заробітної плати, на підставі постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 29.12.2015 у справі № 127/24142/14-а.

Він звернувся до відповідача із проханням здійснити перерахунок його пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року. Для цього подав відповідну заяву та довідку прокуратури Вінницької області від 27.05.2016 за № 18/168 про розмір його середньомісячного заробітку, який складав 29 939,51 гривень.

Просив встановити його пенсію у розмірі 90% середньомісячного заробітку (29 939, 51 грн. * 0,90 = 26 945, 56 грн.) тому, що вона була призначена і виплачувалась ще до внесення відповідних змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Проте, управлінням Пенсійного фонду України у м. Вінниці листом від 15.07.2016 повідомлено його про те, що з 01.06.2015 спец.пенсії не призначаються, а призначені раніше - не перераховуються. При цьому відмовляючи відповідач зіслався на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року.

Вважає, що відповідач, приймаючи таке рішення, діяв протиправно, фактично відмовив йому у перерахунку пенсії, незаконно обмежив розмір пенсії, чим суттєво обмежив зміст та обсяг його пенсійних прав, що заборонено ст. 22 Конституції України.

Просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці щодо відмови у перерахунку його пенсії та обмеження її розміру.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці перерахувати та виплатити йому пенсію із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області від 27.05.2016 № 18/168 та встановити її розмір із липня 2016 року в сумі 26 945, 56 грн. (29 939, 51 грн. * 0,90 = 26 945, 56 грн.).

01.09.2016 р. позивачем подано уточнюючу позовну заяву, відповідно до якої він просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці щодо відмови у перерахунку його пенсії та обмеження її розміру, зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці перерахувати та виплатити йому пенсію із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області від 27.05.2016 № 18/168 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 р. зі змінами, які були внесені до 01.10.2011 р., виходячи із розрахунку 90% від середнього заробітку, без обмеження її максимального розміру та виплатити різницю з виплаченою пенсією з січня 2016 р.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 уточнені позовні вимоги підтримав, просить їх задоволити з підстав, наведених у заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заперечення, відповідно до яких просить в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовити, оскільки з 01.06.2015 р. не здійснюється ні призначення, ані перерахунки пенсій відповідно до спеціального законодавства відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи в їх сукупності вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 станом на 13 липня 2016 року має стаж прокурорсько-слідчої роботи в органах прокуратури 25 років 11 місяців 7 днів, що стверджується довідкою прокуратури Вінницької області від 14 липня 2016 року № 11-1532 ви-16 (а.с. 10-11).

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м.Вінниці з 01 серпня 2006 року та отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (чинній на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від суми заробітної плати.

В зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Вінниця із заявою про здійснення відповідного перерахунку пенсії по заробітній платі на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії працівникам органів прокуратури відповідно до посадових окладів, затверджених цією постановою, виданої прокуратурою Вінницької області, проте отримав відмову, що слугувало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону україни «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до цієї статті у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із частиною 18 цієї статті, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідно до ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналогічна позиція міститься в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі № 21-420а13 та від 17.12. 2013 року у справі № 21-445а13.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, відповідач, відмовив позивачеві у у перерахунку пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням змін, при застосуванні нових посадових окладів, встановлених постановою Кабінетом Міністрів України, діяв не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України, при цьому не довів правомірність прийнятого ним рішення щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії. Суд не бере до уваги посилання відповідача на внесені зміни до положень ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії, оскільки відповідачем було застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

При цьому, суд враховує, що позивач 10.07.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок і надав відповідну довідку, а отже з моменту подання такої заяви відповідач мав всі відомості, необхідні для перерахунку. В той же час пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого Законами пенсійного віку і про її розмір було відомо позивачу, разом з тим до суду позивач звернувся 18.07.2016 року, тому суд, керуючись ст.11 КАС України, вважає, що позов слід задовольнити в межах шестимісячного строку звернення до суду за захистом порушених прав, встановленого ч.2 ст.99 КАС України, тобто з 18.01.2016 року зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу в розмірі 90 % місячного заробітку та виплатити йому різницю між фактично отриманою ним та належною до сплати сумою пенсії з урахуванням виплачених сум.

Суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідач повинен був керуватись вимогами ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ) у редакції, що діяла на час призначення його пенсії, відповідно до якої прокурори і слідчі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років, незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах, пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку».

Відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» із 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» та деяких інших законодавчих актів.

15 липня 2015 року вступив у дію новий Закон України «Про прокуратуру», ст.86 якого надає право працівникам прокуратури на пенсійне забезпечення за вислугу років, по інвалідності, на випадок втрати годувальника, а також право на перерахунок раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 29 Закону України від 24.12.2015 № 911- VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини 15-ї ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» щодо максимального розміру таких пенсій та порядку їх виплати працюючим пенсіонерам. У п. 2 Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 № 911- VIII зазначено, що «дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи із 01.01.2016 року».

Таким чином, сам законодавець визначив за працівниками прокуратури право на пенсію за вислугу років, по інвалідності та на випадок втрати годувальника, констатував, що такі пенсії призначались раніше і будуть призначатись та перераховуватись також із 01.01.2016 року.

Відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України №1789-ХП, обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку та відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України №1789-ХП, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш, як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таку ж правову позицію викладено у ч. 4 ст. 86 чинного Закону України «Про прокуратуру», а саме «посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років».

Відповідно до ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Враховуючи вказану норму постанова суду підлягає зверненню до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 22 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 2, 4, 6, 8, 9, 11, 71, 94, 99, 100, 159, 160, 163, 256 КАС України, суд,

постановив:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії та обмеження її розміру.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці перерахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області від 27.05.2016 № 18/168 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 р. зі змінами, які були внесені до 01.10.2011 р., виходячи із розрахунку 90% від середнього заробітку, без обмеження її максимального розміру та виплатити різницю з виплаченою пенсією з 18 січня 2016 року.

Постанову суду звернути до негайного виконання.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Тиврівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засідання під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Ратушняк І. О.