Постанова № 61286604, 01.08.2016, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
01.08.2016
Номер справи
233/1618/16-а
Номер документу
61286604
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/1618/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Малінова О.С.,

за участю секретаря Поварніциної А.С.,

представника відповідача Новікової О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

30 березня 2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відповідача, зазначивши, що він є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про Пенсійне забезпечення». Управлінням Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі йому було призначено пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 14.12.2013 року відповідно до рішення Костянтинівського міськрайонного суду від 21.07.2014 року. Страховий стаж для призначення пенсії було зараховано відповідачем по 28.02.2014 року. Після призначення пенсії він продовжував працювати та набув необхідного стажу (24 місяці) для перерахунку пенсії відповідно до статті 42 частини 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 01 березня 2016 він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Але, відповідно до рішення від 10.03.2016 йому було відмовлено у перерахунку пенсії за частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення». Рішення про відмову мотивоване тим, що за період з 01.07.2015 року по 31.01.2016 року його роботодавцем ВП «Шахта імені Ф.Е.Дзержинського» не сплачено Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Вважає рішення відповідача від 10 березня 2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії по стажу та заробітку незаконним оскільки вважає, що обов'язок щодо сплати страхових внесків законом покладено на роботодавця, тому наявність заборгованості по їх сплаті не може слугувати підставою, що обмежує реалізацію працівником права на призначення (перерахунок) пенсії. Тому просив визнати рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 10.03.2016 року, щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» незаконним та скасувати його, та зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2016 року відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу з 01.03.2014 по 29.02.2016 року.

Позивача у судове засідання не з'явився, надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує (а.с. 4).

Представник відповідача надав письмові заперечення, які підтримав у судовому засіданні, заперечуючи проти задоволення позову у повному обсязі, зазначивши, що за період з 01.07.2015 року по 31.01.2016 року ВП «Шахта імені Ф.Е.Дзержинського» не сплачено Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Тобто згідно даних персоніфікованого обліку від 01.03.2016 року відсутні дані за січень 2015 року, та за період з 01 липня 2015 року по 31 січня 2016 року.

З'ясувавши вищенаведену позицію сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про Пенсійне забезпечення». Управлінням Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі позивачу було призначено пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 14.12.2013 року відповідно до рішення Костянтинівського міськрайонного суду від 21.07.2014 року. Страховий стаж для призначення пенсії було зараховано ОСОБА_2 по 28.02.2014 року. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати та набув необхідного стажу (24 місяці) для перерахунку пенсії відповідно до статті 42 частини 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 01 березня 2016 він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Але, відповідно до рішення від 10.03.2016 йому було відмовлено у перерахунку пенсії за частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення». Рішення про відмову мотивоване тим, що за період з 01.07.2015 року по 31.01.2016 року його роботодавцем ВП «Шахта імені Ф.Е.Дзержинського» не сплачено Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с. 7-8). Вказані обставини повністю визнаються сторонами і додаткового доказування не потребують.

В силу ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страхувальниками відповідно до вимог ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи, (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього закону, що згідно вимог ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є платниками страхових внесків.

В силу ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином Відповідачем не заперечується що на заробітну плату ОСОБА_2 були нараховані та з неї утримані обов'язкові пенсійні платежі за період з 01 січня 2014 року по 29 лютого 2016 року, що не сплачені підприємством ВП «Шахта імені Ф.Е.Дзержинського». Крім того, згідно наданих керівництвом ВП «Шахта імені Ф.Е.Дзержинського» довідок, підприємство у повному обсязі здійснювало нарахування та перерахування до Пенсійного Фонду України страхових внесків, але, не зважаючи на наявність обставин непереборної сили, за несвоєчасно перераховані внески, тобто після 20-го числа, ПФУ нарахувало шахті штрафні санкції, чим штучно створило заборгованість. Крім того зазначили, що згідно Закону України від 24.12.2015 року № 909-VIII з 01 січня 2016 року взагалі скасовано утримання ЄСВ з доходів фізичних осіб, у зв'язку із чим сума ЄСВ нараховується та перераховується в цілому по всій заробітній платі, тому окремо надати відомості щодо позивача ОСОБА_2 немає можливості (а.с. 20-22, 37-41).

Оскільки обов'язок щодо сплати страхових внесків законом покладено на роботодавця, тому наявність заборгованості по їх сплаті по даним персоніфікованого обліку не може слугувати підставою, що обмежує реалізацію працівником права на призначення (перерахунок) пенсії.

За таких обставин суд вважає, що позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 6-12, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_2 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 10.03.2016 року, щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» незаконним та скасувати його.

Зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01 березня 2016 року відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу з 01 березня 2014 по 29 лютого 2016 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя