справа № 361/4368/16-а
провадження № 2-а/361/310/16
12.09.2016
Постанова
Іменем України
12 вересня 2016 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
судді - Сердинського В.С.
при секретарі - Латенко Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
У серпні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач зазначав, що він, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області з 15 серпня 2002 року та одержує пенсію за віком, призначену згідно із Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в розмірі 83% заробітної плати начальника Броварського міського управління Пенсійного фонду України, на посаді якого працював з 18 жовтня 2001 року по 14 серпня 2002 року та був звільнений з займаної посади за пунктом 2 статті 40 Кодексу Законів про працю України за станом здоров'я.
На час виходу на пенсію після звільнення з посади начальника Броварського міського управління Пенсійного фонду України 14 серпня 2002 року, відповідно до ст. 37 та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року ( в редакції чинній на час призначення пенсії), було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Виходячи на пенсію позивач мав законні правомірні очікування отримувати задекларований державою розмір державного пенсійного забезпечення та перерахування його пропорційно у випадку зміни сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, але про зміни сум заробітної плати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», позивачу не було повідомлено.
08 липня 2016 року він звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (вх. №379/Є-01 від 08.07.2016) із заявою про видачу довідки про заробітну плату начальника управління, у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проведення з 01 грудня 2015 року перерахунку його пенсії в розмірі заробітної плати на підставі виданої довідки, але листом від 18 липня 2016 року вих. №379/Є-01 відповідачем заява позивача, в порушення чинного законодавства України, не задоволена та зазначені підстави про відмовлення у видачі довідки про заробітну плату і проведення перерахунку пенсії.
Із зазначеними у відповіді підставами відповідача про видачу довідки та проведення перерахунку пенсії позивач не погоджується та вважає дії відповідача протиправними.
Перебуваючи на пенсії в роки наступні після звільнення з посади начальника управління, він мав законні правомірні очікування здійснювати перерахунок державної пенсії, адже, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» було змінено лише 01.01.2015 року Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-УІІІ. Згідно вказаного Закону України статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» було викладено в новій редакції, а саме: встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Однак до цього часу такого порядку не встановлено, тобто не встановлено державного регулювання питання перерахунку пенсій державним службовцям.
Посилаючись на вищевикладене, позивач просив суд визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проведенні з 01 грудня 2015 року перерахунку пенсії в розмірі 83 відсотків заробітної плати на підставі довідки, зобов'язати відповідача видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 01 грудня 2015 року та здійснити позивачу з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 83 відсотків заробітної плати на підставі наданої довідки.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Направив до суду заяву, в якій просив суд розглядати справу без його участі, позов підтримав у повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області Плева О.М. не з'явилася, надала суду заперечення, в яких зазначала про невизнання позовних вимог з огляду на ті обставини, що позивач перебуває з 15 серпня 2002 року на обліку в управлінні та отримує пенсію державного службовця за віком, розмір якої визначено відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на час призначення пенсії. Розмір пенсії обчислений, відповідно до положень, визначених в ЗУ «Про державну службу» із розрахунку 83 % відсотків з урахуванням середньомісячного заробітку (заробітної плати).
Відповідно до ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок здійснюється у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся з відповідною заявою та необхідними документами.
Позивач 08 липня 2016 року звернувся до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та провести з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсії у розмірі 83% заробітної плати на підставі наданої довідки. Довідка про такі складові видається державним органом за останнім місцем роботи. Листом від 18 липня 2016 року відповідач відмовив позивачу в задоволенні його заяви.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», внесено зміни до Постанови № 865, а саме: змінено п.5,6 та п. 4 виключено. А тому і не має підстав для перерахунку пенсії державним службовцям. ?
Станом на момент виникнення правовідносин між позивачем та управлінням діяла редакція ст. 37-1 про визначення порядку перерахунку пенсії державним службовцям, в якій було визначено: «умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовцям визначається Кабінетом Міністрів України».
З 01.06.2015 року припинено призначення пенсій відповідно до норм ЗУ «Про державну службу», а тому і не можливе здійснення перерахунку пенсії, так як дані норми не діють, а посилання на постанови КМУ є невірним, адже Закон має вищу юридичну силу.
Законом України від 02.03.2015 року № 213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» тимчасово у період з 01.04.2015 року особам, на яких поширюється дія Закону України «Про державну службу» (тобто державним службовцям та особам, які до них прирівняні), пенсії, призначені відповідно до Закону, не виплачуються.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року «Про державну службу».
Законом України від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» внесені зміни до ЗУ «Про державну службу», та у зв'язку із чим ст. 37 ЗУ «Про державну службу» визначає, що у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року особам, на яких поширюється дія Закону (крім інвалідів 1 та 2 гру, інвалідів війни 3 групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 ЗУ «про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у період роботи на посадах, передбачених так званими спец законами «Про державну службу» та інші, пенсії призначені відповідно до цієї статті не виплачуються. Це обмеження було засновано і до позивача, отже і перерахунок управління не вправі здійснювати, до того часу поки позивач працює на посаді державного службовця.
З 01.06.2015 року почали діяти зміни до деяких законодавчих актів, зокрема було скасовано призначення пенсій відповідно до ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про прокуратуру», та інших так званих спец законів. Якщо відмінено норми призначення пенсії, а лише діють норми визначенні ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то і перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється відповідно до норм ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В позивача не виникло такого права на момент звернення, а тим більше станом на 01.12.2015 року.
П. 2 Прикінцевих положень ЗУ № 123 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», передбачено, що порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.
Отже, застосуванню підлягає спеціальний закон, який регулює правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, яким є зокрема Закону України від 02.03.2015 року № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення».
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» N 1058-ІУ від 09.07.2003 (надалі - Закон № 1058) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні
Законом № 1058 визначено страховий стаж як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ст. 24).
Отже, при обчисленні розміру пенсії підлягають виконанню норми Закону № 1058, а не норми Закону України «Про державну службу», так як вимога зазначити в довідці про заробітну плату виплати не отримані пенсіонером, та з яких ним не сплачено страхові внески є такою, яка не відповідає чинному пенсійному законодавству.
Посилаючись на викладене, просила суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває з 15 серпня 2002 року на обліку в управлінні та отримує пенсію державного службовця за віком, розмір якої визначено відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на час призначення пенсії. Розмір пенсії обчислений, відповідно до положень, визначених в ЗУ «Про державну службу» із розрахунку 83 % відсотків з урахуванням середньомісячного заробітку (заробітної плати) (а.с.6).
08 липня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про надання довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та провести з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсії у розмірі 83% заробітної плати на підставі наданої довідки (а.с.7).
Листом від 18 липня 2016 року за вих.№379/Є-01 Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області відмовило позивачу ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату і проведенні перерахунку пенсії (а.с.8).
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року «Про державну службу».
Відповідно до ст. 37 та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу ОСОБА_1.) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31 травня 2000 року.
Згідно пункту 4 Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року (у редакції від 25.03.2014р.) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими же посадами.
Відповідно до п.5 Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року (у редакції від 25.03.2014р.), перерахунок пенсії провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики, а у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесені зміни до Постанови КМУ №865 від 31.05.2000р., які застосовуються з 01 грудня 2015 року, а саме: виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Положеннями Постанови №865 від 31.05.2000р. (із змінами) на час звернення позивача ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про надання довідки про заробітну плату та проведення перерахунку державної пенсії від 08 липня 2016 року, не передбачено порядку перерахунку пенсії державним службовцям і на даний час всупереч ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 8 Конституції України визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Так, статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплено цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до п.6 ч.1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки визначаються виключно законами України, а тому при перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 слід застосовувати ст.ст.37 і 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції на момент призначення йому пенсії, а не на момент перерахунку пенсії з огляду на наступне.
Згідно ч.2 ст. 5 Цивільного кодексу України, акти цивільного законодавства не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність особи.
Колегія суддів судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України постановою від 08 липня 2015 року визначила, що відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, пари цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону №3723-ХІІ (у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії).
Відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 15 грудня 2015 року по справі К/800/52139/15, згідно ст.ст. 37 і 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723 від 16.12.1993 року ( в редакції чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний рік понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмова у наданні довідки позивачу ОСОБА_1 про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та здійсненні перерахунку пенсії в розмірі 83 відсотків заробітної плати начальника Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та є неправомірною.
Посилання Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на зміни в Постанові Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року, якими змінено редакцію пунктів 5 і 6 і виключено п.4 та на Закон України «Про державну службу» №889-УІІІ від 10.12.2015 року, що передбачено тільки призначення пенсії державним службовцям є помилковим, оскільки ці норми стосуються призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Норми Постанови №865 застосовуються лише при призначенні пенсії і дана постанова не визначає механізм перерахунку пенсії.
За таких обставин суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ЗУ «Про державну службу», ст.ст. 7, 9, 11, 69-71, 86, 97, 158-163 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проведенні з 01 грудня 2015 року перерахунку пенсії в розмірі 83 відсотків заробітної плати на підставі довідки.
Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 01 грудня 2015 року.
3обов'зати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 83 відсотків заробітної плати на підставі наданої довідки.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Сердинський В. С.