Постанова № 61285406, 05.09.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2016
Номер справи
818/237/16
Номер документу
61285406
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2016 р. Справа №818/237/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Прімової-Крикуненко О.В.,

представника позивача - Педорченка В.І.,

представника третьої особи - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "АГРОРОЗСОШІ" до Державного реєстратора Великописарівського районного управління юстиції Сумської області Гавриленка Миколи Васильовича, Великописарівського районного управління юстиції Сумської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Розсоші", ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство «Агророзсоші» звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора Великописарівського районного управління юстиції, Великописарівського районного управління юстиції, в якому, із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.150-152), просить визнати протиправним та скасувати рішення №27042439 від 14.12.2015 року в частині державної реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 між ОСОБА_4 та ТОВ «Розсоші», а також визнати протиправним та скасувати рішення №270424512 від 14.12.2015 року в частині державної реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 між ОСОБА_4 та ТОВ «Розсоші».

Крім того, позивач просить зобов'язати Реєстраційну службу Великописарівського районного управління юстиції внести відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Свої вимоги мотивує тим, що без розірвання договорів оренди земельних ділянок (паїв), укладених між ПП «Агророзсоші» та ОСОБА_4 у березні 2008р., ОСОБА_4 уклав 12.11.2015р. нові договори оренди на ці ж земельні ділянки, а відповідач - державний реєстратор 14.12.2015р. здійснив їх державну реєстрацію, що призвело до подвійної державної реєстрації речових прав на один і той же предмет. Зокрема, відповідачем не була перевірена наявність обтяжень на земельні ділянки та всупереч вимог ч.6 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не відмовлено у державній реєстрації права оренди.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив суд позов задовольнити, додатково пояснивши, що одними і тими ж рішеннями державним реєстратором було зареєстровано право власності (запис №12577797 та №12577809 від 16.12.2015р.) та право оренди вказаних земельних ділянок (запис №13105130 та №13105259), тобто рішення про право власності винесені 14.12.2015р. і ними ж 03.02.2016р. здійснено реєстрацію права оренди.

Представник Великописарівського районного управління юстиції та державний реєстратор, належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи (а.с.190-191), в судове засідання не з'явились, заперечення на адміністративний позов не надсилали, заяв про відкладення розгляду справи від них не надходило.

Представник третьої особи - ОСОБА_4 - у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених в письмовому запереченні на адміністративний позов (а.с.54-55). Пояснив, що 11.02.2016р. за заявою сина позивача - ОСОБА_2 Великописарівським відділенням поліції Охтирського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області внесено до ЄРДР дані про підроблення підпису ОСОБА_4 в договорах оренди земельної ділянки та відкрито кримінальне провадження. Зокрема, у договорах оренди земельних ділянок (земельних паїв) від 01.03.2008р., нібито укладених між позивачем та ПП «Агророзсоші», підроблений підпис ОСОБА_4, у зв'язку з чим такі договори не можуть бути доказом проведення подвійної реєстрації прав оренди на земельні ділянки. Також, згідно з висновком експерта Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру від 05.07.2016р. №30, зробленого на підставі постанови слідчого в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.02.2016р. за №12016200150000029, підпис від імені ОСОБА_4 у графі «Представник орендодавця» в акті визнання та закріплення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та у графі «Орендодавець» в договорі оренди земельної ділянки (земельного паю) від 01.09.2008р. виконаний не ОСОБА_4, а іншою особою, відповідно до зразків, наданих на дослідження (а.с.167-176). Тобто подвійної реєстрації не відбулося, оскільки договори, укладені з ПП «Агророзсоші», є нечинними в силу положень ч.3 ст. 203 ЦК України. Просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Представник третьої особи - ТОВ «Розсоші», належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.192), в судове засідання не з'явився, заперечення на адміністративний позов не надсилав, заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення осіб, які з'явилися в судове засідання, дослідивши та оцінивши письмові докази, судом встановлено наступне.

01.03.2008р. між ПП «Агророзсоші» та ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки (паю), площею 4,96га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка належить орендодавцю на підставі Державного акту серії НОМЕР_4 від 01.11.2001р., терміном на 10 років. Договір зареєстрований 01.09.2008р. за №040862808347 (а.с.7-10).

Крім того, 01.03.2008р. між ПП «Агророзсоші» та ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки (паю), площею 4,98га, кадастровий номер НОМЕР_2, яка належить орендодавцю на підставі Державного акту серії НОМЕР_3 від 04.02.2004р., терміном на 10 років. Договір зареєстрований 01.09.2008р. за №040862808342 (а.с.16-22).

Згідно з листом Відділу Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області від 30.05.2016р. №0-28-0.2-1028/2-16 (а.с.136) вказані вище договори оренди зареєстровані в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 01.09.2008р. за №№040862808347, 040862808342 (а.с.111-112,136).

З Інформаційних довідок вбачається (а.с.11-12,109-109а), що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно були внесені записи №12577797 та №12577809 від 16.12.2015р. на підставі рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №27042439 та №270424512 від 14.12.2015р. про реєстрацію права приватної власності ОСОБА_4 на земельні ділянки на підставі державних актів НОМЕР_4 від 01.11.2001р., та НОМЕР_3 від 04.02.2004р., виданих Розсошівською сільською радою Великописарівського району Сумської області та Великописарівською районною державною адміністрацією.

На підставі цих же рішень про реєстрацію прав та їх обтяжень №27042439 та №270424512 від 14.12.2015р. державним реєстратором Великопирасівського районного управління юстиції внесено записи №13105130 та №13105259 про реєстрацію права оренди земельних ділянок на підставі договорів оренди №341, укладених 12.11.2015р. між ТОВ «Розсоші» (орендар) та ОСОБА_4 (орендодавець).

Зокрема, із карток прийому заяви №26882311 та №26882317 слідує (а.с.139,143), що 08.12.2015р. реєстратор отримав та зареєстрував у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 14734283 та №14734288 заяви про державну реєстрацію права власності разом із доданими документами, а саме: Витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, серія та номер НВ-5902485112015, серія та номер НВ-5902486052015, виданими 11.11.2015р. Відділом Держгеокадастру у Великописарівському районі Сумської області. Інших документів до заяв додавалось.

14.12.2015р. реєстратор прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №27042439, яким здійснена державна реєстрація права приватної власності за ОСОБА_4 на земельну ділянку, що розташована в Сумській області, Великописарівський район, сільська рада Розсошівська, кадастровий номер НОМЕР_1 (а.с.140).

Також, 14.12.2015р. реєстратор прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №270424512, яким здійснена державна реєстрація права приватної власності за ОСОБА_4 на земельну ділянку, що розташована в Сумській області, Великописарівський район, сільська рада Розсошівська, кадастровий номер НОМЕР_2 (а.с.141).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (ч.2 ст.792 Цивільного кодексу України).

Зокрема, відносини, що пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ч.1 ст.2 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 р. №161-XIV, (редакція, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) далі - Закон №161-XIV).

Відповідно до частини четвертої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Статтею 13 Закону №161-XIV визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із частиною першою статті 14 Закону №161-XIV договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку (ч.1 ст.16 Закону №161-XIV)

Згідно з частиною п'ятою статті 6 Закону №161-XIV право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до статті 125 ЗК право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Положеннями статті 126 ЗК визначено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Зокрема, Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (редакція, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна (далі - Закон №1952-IV).

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав (абз.3 ч.1 ст.2 Закону №1952-IV).

Згідно зі статтею 2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Положеннями статті 4 Закону №1952-IV визначено права та обтяження, що підлягають державній реєстрації, зокрема, право оренди земельної ділянки.

Частиною другою статті 4 Закону №1952-IV (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що речові права на нерухоме майно, зазначені в пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно, крім випадків, передбачених статтею 4-1, 4-2 цього Закону.

Положеннями статті 4-2 Закону №1952-IV (редакція, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державна реєстрація похідного речового права на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, право власності на яку виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав) на підставі заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, поданої власником чи набувачем відповідного похідного права, або уповноваженою ними особою, з урахуванням положень статті 16 цього Закону.

Державна реєстрація права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, у разі подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень набувачем похідного речового права на таку земельну ділянку, може здійснюватися без подання заявником документа, на підставі якого виникло право власності, в порядку, встановленому пунктом 8-1 частини другої статті 9 цього Закону, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку у Державному земельному кадастрі та до моменту автоматизованого перенесення до Державного реєстру прав записів (відомостей) про речові права та обтяження на земельні ділянки з Державного реєстру земель.

Так, державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо оформлених речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки (п.8-1 ч.2 ст.9 цього ж Закону в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини п'ятої статті 15 Закону №1952-IV державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів (крім випадків, встановлених у частині сьомій цієї статті) з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію та передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом (ч.7 ст.16 Закону №1952-IV).

Записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (ч.1 ст.26 цього ж Закону).

Проте, як вбачається з матеріалів справи, у поданих представником орендаря - ТОВ «Розсоші» заявах не ставилося питання щодо проведення державної реєстрації договорів оренди землі, №341, укладених 12.11.2015р. між ТОВ «Розсоші» (орендар) та ОСОБА_4 (орендодавець), а винесені 14.12.2015р. державним реєстратором рішення стосуються реєстрації права приватної власності на належні ОСОБА_4 на підставі державних актів земельні ділянки, а не про реєстрацію права оренди за відповідними договорами на них.

Варто зазначити, що на підставі рішень №27042439 від 14.12.2015 та №270424512 від 14.12.2015 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесені записи запис №12577797 та №12577809 від 16.12.2015р. про реєстрацію за ОСОБА_4 права приватної власності, а 03.02.2016р. на підставі цих рішень до реєстру були внесені записи №13105130 та №13105259 про державну реєстрацію права оренди на земельні ділянки, що не відповідає вимогам ч.1 ст.4-1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 р. стосовно необхідності одночасної реєстрації похідного речового права на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, право власності на яку виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку.

Проте, 14.12.2015р. державним реєстратором виносилися тільки рішення про реєстрацію права приватної власності без реєстрації права оренди на земельні ділянки та на підставі заяв саме про реєстрацію права приватної власності.

Статтею 19 Закону №1952-IV визначено підстави для державної реєстрації прав та їх обтяжень, зокрема, державна реєстрація прав проводиться на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом.

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (абз.2 ч.2 ст.15 Закону №1952-IV).

Зокрема, згідно з пунктом 36 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013р. №868 (далі - Порядок №868) (чинний на момент виникнення спірних правовідносин), для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.

Для проведення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, що є похідним від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно заявником подаються документи, необхідні для проведення державної реєстрації права власності на таке майно та державної реєстрації речового права, що є похідним від нього.

У пункті 37 Порядку №868 зазначено документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, зокрема, укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат.

Проте, на державну реєстрацію договори оренди земельної ділянки від 12.11.2015р. не подавалися, про що свідчить зміст карток прийому заяв, де значиться надання лише витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.139, 143).

За таких обставин, суд вважає, що реєстратору не був поданий необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації, що визначений Законом №1952-IV та Порядком №838, не виконані вимоги щодо одночасної реєстрації права власності та іншого речового права, а також вчинено реєстраційні дії, що не відповідали змісту поданих заяв щодо реєстрації права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 20.01.2012 року "Рисовський проти України" зазначив, що ризик будь - якої помилки державного органу, у тому числі тої, причиною якої є їх власна недбалість, повинен покладатись на саму державу та її органи.

Розглядаючи цю справу, Європейський суд зазначив, що принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Це є "гарантією стабільності суспільних відносин", яка породжує у громадян впевненість у тому, що їх існуюче правове становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, тому саме на державний орган покладається обов'язок виправити свої помилки.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, оскільки рішеннями державного реєстратора №27042439 від 14.12.2015 року та №270424512 від 14.12.2015 року не здійснювалася державна реєстрація права оренди земельних ділянок, тому вони й не можуть бути визнані протиправними та скасовані в частині реєстрації цих прав, як зазначає позивач у своїй заяві.

Однак, враховуючи наявність факту порушення прав позивача і обраний ним спосіб захисту, суд приходить до висновку про прийняття рішення, яке б гарантувало дотримання і захист його прав, свобод та інтересів.

Таким чином, суд приходить до висновку, що державним реєстратором безпідставно внесений запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №13105130 про проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 згідно з договором оренди від 12.11.2015р., укладеним між ОСОБА_4 та ТОВ «Розсоші», на підставі рішення №27042439 від 14.12.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а також запис №13105259 про проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 згідно з договором оренди від 12.11.2015р., укладеним між ОСОБА_4 та ТОВ «Розсоші», на підставі рішення №270424512 від 14.12.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Відтак порушене право підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправними дій державного реєстратора щодо внесення вказаних вище записів до реєстру.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Реєстраційної служби Великописарівського районного управління юстиції внести відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" в разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Пунктом 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1141 від 26.10.2011р., встановлено, що державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Таким чином, законодавець визначає процедуру внесення записів про скасування державної реєстрації прав після набрання законної сили рішенням суду про скасування рішення державного реєстратора.

Оскільки рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №27042439 від 14.12.2015р та №270424512 від 14.12.2015р. про реєстрацію права приватної власності ОСОБА_4 на земельні ділянки на підставі державних актів судом скасовані не були, то відповідно відсутні підстави для внесення записів про їх скасування до Державного реєстру прав, внаслідок чого у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання вчинити дії слід відмовити. Крім того, суд не може перебирати на себе функцію органу реєстраційної служби.

З приводу посилань представника третьої особи на наявність підробок в підписах від імені ОСОБА_4 у графі «Представник орендодавця» в акті визнання та закріплення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та у графі «Орендодавець» в договорі оренди земельної ділянки (земельного паю) від 01.09.2008р. суд зазначає, що такі підробки дійсно не могли бути виявлені посадовою особою територіального органу Держземагентства під час проведення державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок в 2008р., оскільки перевірка справжності підписів не відноситься до їх компетенції. Обставини підроблення підписів, наявності волевиявлення орендодавців та орендарів на укладання угод оренди повинні перевірятися, а при наявності підстав розслідуватись або розглядатись в порядку кримінального та цивільного судочинства.

Окремо суд відзначає, що протиправність реєстрації договорів оренди з ТОВ «Агророзсоші», на якій наголошував представник ОСОБА_4 у судовому засіданні, є наслідком подання посадовим особам підроблених документів, а не порушення ними вимог законодавства під час вчинення реєстраційних дій, тому вказані твердження не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити згідно з нормами ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "АГРОРОЗСОШІ" до Державного реєстратора Великописарівського районного управління юстиції Сумської області Гавриленка Миколи Васильовича, Великописарівського районного управління юстиції Сумської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Розсоші", ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії -задовольнити частково

Визнати протиправними дії Державного реєстратора Великописарівського районного управління юстиції Сумської області Гавриленка Миколи Васильовича щодо внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису №13105130 про проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 згідно з договором оренди від 12.11.2015р., укладеним між ОСОБА_4 та ТОВ «Розсоші», на підставі рішення №27042439 від 14.12.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Визнати протиправними дії Державного реєстратора Великописарівського районного управління юстиції Сумської області Гавриленка Миколи Васильовича щодо внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису №13105259 про проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 згідно з договором оренди від 12.11.2015р., укладеним між ОСОБА_4 та ТОВ «Розсоші», на підставі рішення №270424512 від 14.12.2015 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великописарівського районного управління юстиції Сумської області (42800, Сумська область, смт. В. Писарівка, вул. Коцюбинського, буд.2-а) на користь Приватного підприємства "АГРОРОЗСОШІ" (42813, Сумська область, Великописарівський район, с. Розсоші, буд.139, код ЄДРПОУ 34205602) 1378грн.00коп. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн.00коп.) в рахунок повернення судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано 09.09.2016.

Суддя (підпис) О.О. Осіпова

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова