Постанова № 61285319, 01.09.2016, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2016
Номер справи
814/1358/16
Номер документу
61285319
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

01 вересня 2016 року Справа № 814/1358/16

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів головуючий суддя Желєзний І.В. судді Князєв В.С., Марич Є.В. секретар Науменко О.Г. розглянувши адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_2

доМіністерства освіти і науки України, пр-т Перемоги, 10, м.Київ, 01135

треті особиМиколаївський національний університет імені В.О. Сухомлинського, вул. Нікольська, 24, Миколаїв, 54030 провизнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти України (далі також - відповідач, МОН) з вимогами про визнання протиправною дії щодо присвоєння реєстраційного номера НОМЕР_1 для диплома спеціаліста, зобов'язання присвоїти реєстраційний номер для диплома відповідно до замовлення №134434, створеного Миколаївським національним університетом імені В.О. Сухомлинського (далі також - університет) від 17.05.2016 р.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач протиправно присвоїв номер НОМЕР_1 для диплома спеціаліста, оскільки освітній рівень спеціаліста введений у 1991 р., а позивач закінчив інститут у 1981 р. і його професійна підготовка не відповідає рівню спеціаліста.

Відповідач надіслав письмові заперечення, в яких вказує, що право позивача на підтвердження здобутої ним освіти належним документом було забезпечено неодноразово рішеннями судів і діями університету. Відповідачем не було допущено дискримінації позивача.

Третя особа (Миколаївським національним університетом імені В.О. Сухомлинського) вважала позов необґрунтованим.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, колегія суддів дійшла висновку про невмотивованість заявлених вимог, виходячи з наступного:

У 1981 р. позивач закінчив Миколаївський державний педагогічний інститут і отримав кваліфікацію вчителя математики, однак виданий диплом повернув до інституту через допущені помилки. Виданий диплом було знищено.

Рішенням Центрального районного суду м. Миколаєва від 23.03.2016 р. зобов'язано університет як правонаступника Миколаївського державного педагогічного інституту видати позивачу диплом про закінчення інституту в 1981 р. та присвоєння кваліфікації вчителя математики.

Рішенням апеляційного суду Миколаївської області від 12.05.2016 р. постанову суду першої інстанції змінено та зобов'язано університет видати позивачу дублікат документа про вищу освіту.

На виконання рішення суду ректор університету видав наказ від 17.05.2016 р. № 295/с про видачу позивачу диплому спеціаліста про закінчення у 1981 р. Миколаївського державного педагогічного інституту імені В.Г. Бєлінського за спеціальністю "Математика" та присвоєння кваліфікації вчителя математики.

Університет створив замовлення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 17.05.2016 р. №134434.

Оператором ЄДЕБО присвоєно реєстраційний номер диплома спеціаліста НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1.

Позивач вважає дії МОН протиправними, оскільки освітній рівень, здобутий ним у 1981 р., не відповідає рівню спеціаліста і бакалавра. На доказ викладеного, позивачем надано лист відповідача від 10.03.2015 р., в якому зазначено, що підстави для видачі диплома бакалавра випускнику 1981 р. відсутні.

При вирішенні справи, судом взято до уваги наступне.

Статтею 55 Закону Української РСР "Про народну освіту" від 01.10.1974 р., який втратив чинність 04.06.1991 р., було встановлено, що вища освіта здійснюється в університетах, інститутах, академіях та інших навчальних закладах, віднесених у встановленому порядку до вищих навчальних закладів. У вищих навчальних закладах може проводитися денне, вечірнє та заочне навчання. Навчання у вищих навчальних закладах без відриву від виробництва є формою здобуття спеціальності і підвищення кваліфікації особами, які працюють у різних галузях народного господарства.

Згідно ст. 60 Закону 1974 р. особам, які закінчили вищі навчальні заклади, присвоювалася кваліфікація відповідно до здобутої спеціальності, видавався диплом і нагрудний знак встановленого зразка.

Отже, Законом, чинним на момент закінчення позивачем вищого навчального закладу, станом на 1981 р. не було передбачено встановлення освітньо-кваліфікаційних рівнів, зокрема такого, як спеціаліст.

Освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста в Україні запроваджено Законом України "Про освіту" 04.06.1991 р.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.1997 р. № 1260 "Про документи про освіту та вчені звання" документи про освіту та вчені звання, видані раніше уповноваженими закладами освіти та органами виконавчої влади, є дійсними і обміну не підлягають.

Частиною 9 ст. 7 Закону України "Про вищу освіту" від 28.12.2014 р. визначено, що інформація про дипломи вноситься вищими навчальними закладами до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО).

У відповідності до ч.7 ст.8 Закону України "Про вищу освіту" безоплатний і вільний доступ осіб до інформації, що міститься в ЄДЕБО, здійснюється через офіційний веб-сайт центрального органу виконавчої влади у сфері освіти та науки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 р. № 752 "Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти" (далі також - постанова) визначено, що Єдина база є автоматизованою системою збирання, верифікації, оброблення, зберігання та захисту даних, у тому числі персональних, щодо надавачів та отримувачів освітніх послуг з метою забезпечення потреби фізичних та юридичних осіб.

У відповідності до п.3 постанови Єдина база є джерелом даних, що використовуються під час виготовлення документів про освіту державного зразка.

Пунктом 4 постанови передбачено, що розпорядником ЄДЕБО є МОН, яке затверджує порядок її формування та функціонування, встановлює склад відомостей і даних Єдиної бази, у тому числі персональних, процедури їх оброблення, здійснює контроль за забезпеченням захисту таких даних.

Механізм замовлення та створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту державного зразка за акредитованою освітньою програмою та у власних документах про вищу освіту, виданих вищими навчальними закладами за неакредитованою освітньою програмою встановлює Порядок замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, затверджений наказом МОН від 06.03.2015 р. №249 (далі також - Порядок №249).

Відповідно до п. 2 Порядку №249 документ про вищу освіту - це інформація (у тому числі персональні дані), сформована в ЄДЕБО згідно з переліком інформації, яка повинна міститися в документах про вищу освіту (наукові ступені) державного зразка, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015р. №193, та відтворена на матеріальному носії поліграфічним способом про здобуті особою спеціальність та спеціалізацію.

Пунктом 9 Порядку №249 передбачено, що у разі необхідності уточнення або виявлення помилок в отриманій інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту та додатках до них, навчальний заклад вносить уточнення або виправляє виявлені помилки в ЄДЕБО, підтверджуючи відповідними документами, скановані копії яких завантажуються та зберігаються в ЄДЕБО, після чого навчальним закладом створюється (формується) в ЄДЕБО нове замовлення. З дня внесення до ЄДЕБО нового замовлення, інформація, що відтворюється в документах про вищу освіту та додатках до них, створена на підставі попереднього замовлення, вважається недостовірною.

Згідно п.п. 4.6 п. 4 Порядку замовлення документів про освіту державного зразка, видачі та обліку їх карток, затвердженого наказом МОН від 13.08.2007 р. № 737, керівник навчального закладу несе персональну відповідальність за правильність видачі документів і додатків до них, за зберігання документів та книги їх реєстрації відповідно до чинного законодавства.

У відповідності до п.19 Порядку №249 видача документів про вищу освіту та додатків до них здійснюється на підставі наказу керівника навчального закладу, сформованого в ЄДЕБО. Навчальний заклад веде журнал реєстрації виданих документів про вищу освіту та додатків до них, що формується, роздруковується з ЄДЕБО, в якому видача документів про вищу освіту засвідчується підписами осіб, що видали та отримали документ.

Таким чином, згідно Порядку №249 замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту та додатках до них - це електронний документ, створений (сформований) вищими навчальними закладами в ЄДЕБО на основі верифікованих даних та збережений у ЄДЕБО.

Реєстраційний номер документа про вищу освіту - це присвоєний в ЄДЕБО унікальний (власний) номер документа про вищу освіту, що є ідентифікатором документа у Реєстрі документів про освіту ЄДЕБО та складається із серії (літери та двох цифр) та порядкового номера, який містить шість цифр.

Замовлення створюються (формуються) відповідальною особою навчального закладу в ЄДЕБО в електронній формі з накладання електронного цифрового підпису цієї особи, електронного цифрового підпису керівника навчального закладу та електронної печатки навчального закладу для осіб, яким до здобуття ступеня вищої освіти, спеціальності та спеціалізації залишається не більше тридцяти календарних днів, в межах ліцензованого обсягу, встановленого для навчального закладу.

Відповідальним за повноту, достовірність та актуальність інформації та даних, внесених вищим навчальним закладом (його відокремленим структурним підрозділом) до ЄДЕБО, на основі яких створюється інформація, що відтворюється в документах про вищу освіту та додатках до них, є керівник вищого навчального закладу.

Технічний адміністратор ЄДЕБО з метою створення (формування) замовлення та здійснення обліку документів про вищу освіту здійснює такі заходи:

- приймає замовлення;

- формує верифіковані дані відповідно до замовлення, які відтворюються на матеріальному носії;

- присвоює реєстраційний номер документу про вищу освіту та реєструє його у ЄДЕБО;

- забезпечує внесення інформації про видані документи про вищу освіту у Реєстр документів про вищу освіту.

Отже, законодавством України передбачено, що інформація, яка відтворена на матеріальному носії, має чітко відповідати тій інформації, яка міститься в ЄДЕБО.

Таким чином, у випадку позивача, університет відповідно до встановленого порядку повинен звернутися з замовленням на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, якому було присвоєно реєстраційний номер, з урахуванням рішення Державної екзаменаційної комісії від 19.06.1981 р. про присвоєння позивачу кваліфікації вчителя математики.

Отже, МОН дійсно забезпечує функціонування ЄДЕБО, але присвоєння дипломам реєстраційних номерів не входить до його компетенції. Відповідач не втручається в роботу ЄДЕБО (щодо замовлення та виготовлення дипломів), не формує заявки, не вносить поправки.

Натомість позивач, просячи про визнання протиправною дії по присвоєнню реєстраційного номера для диплома спеціаліста та зобов'язання відповідача присвоїти реєстраційний номер для диплома, фактично просить внести зміни до програмного забезпечення та присвоїти реєстраційний номер, який би не був прив'язаний до жодного з освітньо-кваліфікаційних рівнів (бакалавра чи спеціаліста). Такі дії суперечать положенням Закону України "Про вищу освіту" та Порядку № 249. У зв'язку зі змінами в законодавстві з моменту видачі позивачу диплому 1981 р., на даний час видати диплом такого ж вигляду і форми як у 1981 р. неможливо.

Колегія суддів встановила, що університет відповідно до встановленого порядку звернувся з замовленням №134434 на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, з урахуванням рішення Державної екзаменаційної комісії від 19.06.1981 р. про присвоєння позивачу кваліфікації вчителя математики. Реєстраційний номер НОМЕР_1 для диплома спеціаліста був присвоєний технічним адміністратором ЄДЕБО згідно інформації, наведеної в замовленні університету №134434. Обрати позицію "диплом" замість "диплом спеціаліста" у ЄДЕБО неможливо, оскільки програмне забезпечення розроблено у відповідності до вимог чинного законодавства України, в якому відсутнє поняття "диплом" без зазначення освітньо-кваліфікаційного рівня (бакалавр, спеціаліст, магістр).

Крім того, суд враховує, що рішенням Центрального районного суду м. Миколаєва від 15.07.2016 р. у справі № 490/6034/16-ц зобов'язано університет анулювати документ про вищу освіту (диплом спеціаліста) НОМЕР_1, виданий 25.05.2016 р. ОСОБА_1

03.08.2016 р. відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення суду. У відповідності до постанови про закінчення виконавчого провадження від 17.08.2016 р. рішення суду виконано повністю, тобто анульовано документ про вищу освіту (диплом спеціаліста) НОМЕР_1, виданий 25.05.2016 р. ОСОБА_1

Таким чином, диплому спеціаліста з реєстраційним номером НОМЕР_1 на момент розгляду даної справи не існує, а підстави для визнання дій відповідача щодо присвоєння реєстраційного номера відсутні. Колегія суддів дійшла висновку, що дії МОН повністю відповідають вимогам чинних нормативно-правових актів, що регулюють порядок видачі документів про освіту.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що діями відповідача права позивача не порушені, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 11,70,71,86,159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Головуючий суддя І. В. Желєзний

Судді В. С. Князєв

Є.В. Марич