Постанова № 61280870, 06.09.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2016
Номер справи
805/878/16-а
Номер документу
61280870
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 вересня 2016 р. Справа №805/878/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Шташаліс О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом Донбаської державної машинобудівної академії м.Краматорськ

до Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області

про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 17 грудня 2015 року №0001481501/9211/10/05-15-15-01 та №0001481501/9212/10/05-15-15-01 про порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з податку на додану вартість і зобов’язання сплатити штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 2041,94 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Донбаська державна машинобудівна академія м. Краматорськ, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 17 грудня 2015 року №0001481501/9211/10/05-15-15-01 та №0001481501/9212/10/05-15-15-01 про порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з податку на додану вартість і зобов’язання сплатити штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 2041,94 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем було проведено камеральну перевірку з питань своєчасності розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість за період з 30.05.2014 року по 16.07.2014 рік, про що складено акт від 08.12.2015 року №209/05-15-15-01-02070789 на підставі якого складені податкові повідомлення-рішення від 17 грудня 2015 року №0001481501/9211/10/05-15-15-01 та №0001481501/9212/10/05-15-15-01 про порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з податку на додану вартість і зобов’язання сплати штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 2041,94 грн. позивач не погоджується з висновками акту перевірки та прийнятими податкові повідомленнями-рішеннями з огляду на той факт, що казначейське обслуговування розпорядників і одержувачів коштів у м. Краматорську на період особливих вказівок було зупинене, тому Академія не мала можливості своєчасно провести розрахунки з бюджетом по податковим зобов’язанням з податку на додану вартість. Просив суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 17 грудня 2015 року №0001481501/9211/10/05-15-15-01 та №0001481501/9212/10/05-15-15-01 про порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з податку на додану вартість і зобов’язання сплатити штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 2041,94 грн.

Представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача надав заперечення до позовної заяви та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.

З урахуванням вимог статей 41, 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи у письмовому провадженні за наявними в справі матеріалами та доказами.

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

Позивач, Донбаська державна машинобудівна академія є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ за №302070789, знаходиться на податковому обліку Державної податкової інспекції в м.Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області.

Як вбачається з матеріалів справи, посадовими особами відповідача було проведено камеральну перевірку Донбаської машинобудівної академії з питань повноти та своєчасності розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість за результатами чого складено акт від 08 грудня 2015 року за №209/05-15-15-01-02070789.

З висновків акту перевірки вбачається, що відповідачем в порушення підпунктів 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 та пункту 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України несвоєчасно сплачено узгоджені суми податкових зобов’язань з податку на додану вартість по податковій декларації з ПДВ №9028653743 від 20.05.2014 року за квітень 2014 року та по податковій декларації з ПДВ №9035106256 від 19.06.2014 року за травень 2014 року.

Зі змісту акту перевірки вбачається наступне:

1. по податковій декларації з ПДВ №9028653743 від 20.05.2014 року за квітень 2014 року на суму ПДВ 8786 грн. по терміну сплати 30.05.2014 року. Станом на 30.05.2014 рік на особовому рахунку підприємства переплата складала 1307,31 грн., таким чином станом на 31.05.2014 рік податковий борг складав 7478,69 грн., який був погашений:

- платіжним дорученням від 11.07.2014 року №1545 на суму 3664,59 грн.(зараховано в рахунок погашення податкового боргу 3664,59 грн.), тобто із затримкою у сплаті 42 календарних дня;

- платіжним дорученням від 11.07.2014 року №1546 на суму 5121,41 грн. (зараховано в рахунок боргу 3814,10 грн.) тобто із затримкою у сплаті 42 календарних дня.

2. по податковій декларації з ПДВ №9035106256 від 19.06.2014 року за травень 2014 року на суму ПДВ 5462 грн. по терміну сплати 30.06.2014 року. Станом на 30.06.2014 року на особовому рахунку підприємства переплата не рахувалась, таким чином станом на 01.07.2015 року податковий борг склав 5462 грн., який був погашений:

- платіжним дорученням від 11.07.2014 року №1546 на суму 5121,41 грн. (зараховано в рахунок боргу 1307,31 грн.) тобто із затримкою у сплаті 11 календарних дня;

- платіжним дорученням від 16.07.2014 року №1772 на суму 2276,66 грн. (зараховано в рахунок боргу 2276,66 грн.) тобто із затримкою у сплаті 16 календарних дня;

- платіжним дорученням від 16.07.2014 року №1773 на суму 3185,34 грн. (зараховано в рахунок боргу1878,03грн.), тобто із затримкою у сплаті на 16 календарних дня.

Позивач не погодившись з висновками акту перевірки направив на адресу відповідача заперечення від 17.12.2015 року №20-05/1800. Відповідач листом у відповідь від 30.12.2015 року №10757/10/05-15-15-01, повідомив що висновки акту перевірки є обґрунтованими та таким що не суперечать діючому законодавству.

На підставі висновків викладених у акті перевірки Державною податковою інспекцією у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області 17 грудня 2015 року прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №0001481501/9211/10/05-15-15-01, яким за затримку на 11 календарних днів сплати суми грошового зобов’язання розмірі 5462 зобов’язано сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі 546,20 грн.

- №0001481501/9212/10/05-15-15-01 яким за затримку на 42 календарних днів сплати суми грошового зобов’язання розмірі 7478,69 грн. зобов’язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 1495,74 грн.

Як передбачено ст. 67 Конституції України та п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з частинами першою та другою статті 43 Бюджетного кодексу України казначейське обслуговування бюджетних коштів при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: 1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; 2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; 3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України; 4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.

Відповідно до Положення про Управління Державної казначейської служби України та відділення Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення (далі - Управління Казначейства), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 №1280, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.09.2015 за №1060/27505 (далі - Положення) Управління Казначейства є територіальним органом Державної казначейської служби України (далі - Казначейство).

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

Розділом V Податкового кодексу України передбачений порядок оподаткування податку на додану вартість.

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до статті 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно пункту 31.1 статті 31 Кодексу строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон № 1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014 року.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р, було затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, до якого входить і місто Краматорськ.

Судом встановлено, що Донбаська державна машинобудівна академія сплачувала податок на додану вартість шляхом перерахування грошових коштів до ГУ ДКСУ у Донецькій області, про що свідчать платіжні доручення, що знаходяться в матеріалах справи.

Загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків (далі - платіжні системи) в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України, визначено Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2011 № 2346-III (далі – Закон №2346-III).

Згідно з пунктом 1.30 статті 1 Закону №2346-III, платіжне доручення - це розрахунковий документ, який містить доручення платника банку здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунку на рахунок отримувача.

Відповідно до пункту 22.1 статті 22 Закону №2346-III, за допомогою платіжного доручення, яке є розрахунковим документом, здійснюється ініціювання переказу.

За приписами пункту 22.4 статті 22 Закону №2346-III, під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.

Відповідно до пункту 9.3 статті 9 Кодексу зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України (далі - Бюджетний кодекс).

Так, частиною четвертою ст. 45 Бюджетного кодексу передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).

Частиною п'ятою статті 45 Бюджетного кодексу встановлено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування коштів на єдиний казначейський рахунок державного бюджету України.

Аналогічно частиною п'ятою статті 78 Бюджетного кодексу встановлено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування відповідно на єдиний казначейський рахунок та рахунки, відкриті в установах банків державного сектору згідно з частиною другою цієї статті.

Таким чином, законодавством проведено різницю між поняттями «сплата податку» та «зарахування податку». Сплата податку платником відбувається шляхом подання до установи банку платіжного доручення, тобто платник податку вступає у відповідні податкові правовідносини. Відносини щодо зарахування платежів на єдиний казначейський рахунок є бюджетними правовідносинами і здійснюються вони без безпосередньої участі платника податків і зборів (обов'язкових платежів).

Так, позивачем по податковій декларації з ПДВ №9028653743 від 20.05.2014 року за квітень 2014 року на суму ПДВ 8786 грн. по терміну сплати 30.05.2014 року було перераховано суми податку наступними платіжними дорученнями від 28 травня 2014 року №1545 на суму 3664,59 грн. та №1546 на суму 5121,41 грн.

Відповідач в акті перевірки вказує на те, що позивачем було сплачено узгоджену суму податкових зобов’язань з податку на додану вартість по податковій декларації №9028653743 від 20.05.2014 року 11 липня 2014 року із затримкою на 42 календарних дня.

Термін сплати суми податку по декларації з ПДВ №9028653743 від 20.05.2014 року за квітень 2014 року становив до 30 травня 2014 року.

Згідно листа ГУ ДКСУ у Донецькій області від 18.07.2016 року №05-26/859 вбачається, що реєстри бюджетних фінансових зобов’язань від 26.05.2014 року №208 на суму 3664,59 грн. та №209 на суму 5121,41 грн. було зареєстровано та взято на облік 10.07.2014 року.

Після зупинення з 20.05.2014 року казначейського обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів на період до особливих вказівок у м.Краматорську Донецької області робота Управління відновлена 7 липня 2014 року.

Таким чином, фактично, в силу незалежних від позивача обставин, узгоджену суму податкових зобов’язань з податку на додану вартість за квітень 2014 року було надано на виконання УДКС 10 липня 2014 року та проведено зарахування банком 11 липня 2014 року, (що підтверджується відміткою УДК у м. Краматорську на платіжних дорученнях), тобто із затримкою в 4 календарних дня, а не 42 як на то вказує відповідач.

По податковій декларації з ПДВ №9035106256 від 19.06.2014 року за травень 2014 року на суму ПДВ 5462 грн. по терміну сплати 30.06.2014 року позивачем було перераховано суми податку наступними платіжними дорученнями від 16.07.2014 року №1772 на суму 2276,66 грн. та №1773 на суму 3185,34 грн.

Термін сплати ПДВ №9035106256 від 19.06.2014 року за травень 2014 року становив до 30 червня 2014 року, проте перерахування грошових коштів відбулось фактично 16 липня 2014 року (що підтверджується відміткою УДК у м. Краматорську на платіжних дорученнях), тобто упродовж 10 днів з моменту поновлення роботи казначейства та з затримкою в 10 календарних днів.

Відповідно до пункту 126.1. статті 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Передбачена пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України відповідальність у вигляді штрафу застосовується в силу самого факту погашення податкового боргу з простроченням, і розмір такої відповідальності залежить виключно від терміну прострочення.

При цьому, суд зазначає, що у разі несвоєчасного надходження до державного бюджету грошових коштів не з вини платника податку, останній звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі податку на додану вартість до бюджетів.

Таким чином, з огляду на той факт, що позивачем, погашення податкового боргу з податку на додану вартість за квітень та травень 2014 року відбулось з простроченням до 30 календарних днів, відповідальність у вигляді штрафу повинна становити 10 відсотків.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Суд також бере до уваги що, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у відповідності до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17 грудня 2015 року №0001481501/9212/10/05-15-15-01 в частині зобов’язання Донбаської державної машинобудівної академії сплатити штраф у розмірі 20 % від суми боргу 7478,69 грн., при цьому вважає правомірним застосування до позивача відповідальності у вигляді штрафу за порушення граничного строку сплати грошового зобов’язання з ПДВ за квітень 2014 року у розмірі 10 % від суми боргу.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 17 грудня 2015 року №0001481501/9211/10/05-15-15-01, суд вважає що воно є цілком правомірним та таким що не підлягає скасуванню, з огляду на той факт, що позивачем узгоджена сума податкового зобов’язання з ПДВ за травень 2014 року сплачена була з порушенням граничних строків та доказів протилежного позивачем до суду не надано.

З огляду на вищевикладене позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Донбаської державної машинобудівної академії до Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 17 грудня 2015 року №0001481501/9211/10/05-15-15-01 та №0001481501/9212/10/05-15-15-01 про порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з податку на додану вартість і зобов’язання сплатити штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 2041,94 грн. – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м.Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області від 17 грудня 2015 року №0001481501/9211/10/05-15-15-01 в частині зобов’язання сплатити штраф у розмірі 20 % від суми грошового зобов’язання в розмірі 7478,69 грн.

В інший частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції в м.Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області на користь Донбаської державної машинобудівної академії (84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Шкадінова, буд. 72, код ЄДРПОУ 02070789) судовий збір у розмірі 344,50 грн. (триста сорок чотири п’ятдесят копійок).

Повний текст постанови складено та підписано 12 вересня 2016 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кониченко О.М.