Постанова № 61280553, 01.09.2016, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
01.09.2016
Номер справи
607/6190/16-а
Номер документу
61280553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01.09.2016 Справа №607/6190/16-а

Тернопільський міськрайонний суд в складі:

головуючого - судді Сливка Л.М.

за участі секретаря судового засідання Зарічній О. П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

08 червня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в якому просить визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у перерахунку його пенсії за вислугу років та зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести з 01 травня 2016 року перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугу років з середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури області №37 від 17 березня 2016 року в розмірі 90% місячного заробітку в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури у відповідності до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" та її виплату без обмеження розміру. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% суми його місячної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру". Упродовж 2004-2008 років відповідно до поданих заяв пенсійним фондом періодично проводились перерахунки його пенсії з більшого заробітку у розмірі 90 відсотків від місячної заробітної плати. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення до деяких нормативно-правових актів". 11 травня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з розрахунку 90% від суми місячної чинної заробітної плати, виходячи розміру визначеного у довідці прокуратури Тернопільської області №37 від 17 березня 2016 року. Однак листом №183/к-11 від 25 травня 2016 року Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області в задоволенні вказаної заяви відмовлено з тих підстав, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УШ від 02 березня 2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що такі дії відповідача є протиправними та просить зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років, починаючи з 01 травня 2016 року, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з 90 % розміру середньомісячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області №37 від 17 березня 2016 року.

Від відповідача надійшли до суду письмові заперечення проти позову, згідно яких відповідач просить відмовити в задоволенні позову, покликаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02 березня 2016 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку із цим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

Представник відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у судове засідання не з'явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності, заперечує щодо заявлених позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні.

За вказаних обставин, відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторони позивача та відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, встановив наступні обставини:

02 січня 2004 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від суми заробітної плати.

У зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ОСОБА_1 отримав у прокуратурі Тернопільської області довідку №37 від 17 березня 2016 року. Згідно вказаної довідки заробітна плата ОСОБА_1 станом на 01 грудня 2015 року складається із: основного окладу - 2110 гривень, кл. чин - 135 гривень, вислуга років - 898 гривень, щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески - 8553, 31 гривень. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за виконання особливо важливої роботи - 2200,10 гривень, надбавка за таємність - 211 гривень, матеріальна допомога на оздоровлення - 462, 84 гривень, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб - 462, 84 гривень. Всього - 15033, 09 гривень

11 травня 2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок йому пенсії виходячи з 90% від суми заробітної плати зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області про збільшення заробітної плати №37 від 17 березня 2016 року.

Листом №183/к-11 від 25 травня 2016 року Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02 березня 2016 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку із цим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог суд приймає до уваги те, що пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено Законом України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до частини першої статі 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюються частинами тринадцятою та вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону).

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною, у постанові від 10 грудня 2013 року в справі № 21-420а13 та у постанові від 06 жовтня 2015 року в справі № 21-2432а15.

Згідно з частиною першою статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Судом установлено, що відповідачем не оспорюється право ОСОБА_1 на час виходу на пенсію за вислугою років, на вирахування розміру пенсії як 90% від заробітку, що відповідало положенням ст. 50 -1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії.

Відповідно до статті 64 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналізуючи в сукупності викладені обставини, суд критично оцінює посилання представника відповідача про неможливість проведення з 01 червня 2015 року перерахунку пенсії позивача у зв'язку з вимогами п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02 березня 2015 року згідно яких у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про прокуратуру", та інших, оскільки на момент призначення пенсії позивач мав право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, а тому відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на положення прийнятого закону №213-УІІІ від 02 березня 2015 року є порушенням прав позивача, закріплених Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, право позивача на вирахування пенсії у розмірі 90% від його заробітної плати після прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, повинно залишатися незмінним.

Аналізуючи в сукупності досліджені докази та встановлені на їх підставі обставини, суд приходить до переконання, що відмова Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру, зазначеного в довідці прокуратури Тернопільської області № 37 від 17 березня 2016 року не ґрунтується на вимогах закону, такі дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України є протиправними, тому слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, починаючи з 01 січня 2016 року в зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з 90 % розміру середньомісячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області № 37 від 17 березня 2016 року.

На підставі викладеного, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 94, 99, 159-163, 167, 183-2, 186, ч. ч. 1, 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії в розмірі 90% суми заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області № 37 від 17 березня 2016 року.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка була чинною на момент призначення пенсії, з середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Тернопільської області № 37 від 17 березня 2016 року з розрахунку 90% від суми заробітної плати, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, та її виплату без обмеження розміру з 01 січня 2016 року.

Роз'яснити Тернопільському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Тернопільської області його обов'язок виконати постанову негайно відповідно до вимог ст.256 КАС України, у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 551,20 гривень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л. М. Сливка