Справа № 758/8975/16-ц
Категорія 9
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2016 року Подільський районний суд м.Києва у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н.М.,
при секретарі Калашніковій Л.Д.,
за участю заявника ОСОБА_1,
представника заінтересованої особи ЦОУ ПФУ в м.Києві - Тригуб О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в місті Києві цивільну справи за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Подільський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві (надалі Подільський РВ ДРАЦС ГТУЮ у м.Києві), Центральне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в місті Києві (надалі ЦОУ ПФУ в м.Києві) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
В С Т А Н О В И В :
Заявник звернувся до районного суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті її бабці - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Алчевську Луганської області, що є тимчасово окупованою територією.
Заява мотивована тим, що заявник є онукою ОСОБА_3 та донькою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка є дочкою ОСОБА_3. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 померла у власні квартирі за адресою: АДРЕСА_1, від серцевої недостатності. Тіло ОСОБА_3 знайшов вранці ІНФОРМАЦІЯ_3 її онук та двоюрідний брат заявника - ОСОБА_5, який проживає в Алчевську. Поховали ОСОБА_3 02.07.2016 р. в м.Алчевську. Зазначене місце смерті бабсі заявника є тимчасово окупованою територією України, а тому було отримано документи зразка, що використовується на тимчасово окупованій території: медичне свідоцтво про смерть та свідоцтво про поховання. 12.07.2016 р. заявник звернулась в Подільській районний у місті Києві відділ державної реєстраціі актів для реєстрації смерті та отримала відмову. Внаслідок цих обставин на сьогодні отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом для його отримання та захисту прав є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення. Просить встановити вказаний факт для отримання свідоцтва про смерть встановленого державного зразку.
В судовому засіданні заявник підтримала свої вимоги в повному обсязі та надала пояснення, аналогічні викладеним в заяві обставинам, вказавши, що в зв'язку з проведенням АТО на території Луганської області її матір ОСОБА_4, яка є дочкою ОСОБА_3, переїхали до Києва в серпні 2014 р. та ОСОБА_3 була зареєстрована в Управлінні ПСЗН в Подільському районі м.Києва як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районі проведення антитерористичної операції, та отримувала пенсію в УПФУ Подільського району м.Києва. На початку травня 2016 р. бабуся разом з матір'ю заявника поїхали до Алчевська на помінальні дні. ІНФОРМАЦІЯ_3 їй подзвонила мати ОСОБА_4 та повідомила про смерть бабці. Встановлення факту смерті ОСОБА_3 їй необхідно для реєстрації смерті в органах РАГС та отримання свідоцтва про смерть.
Представник заінтересованої особи ЦОУ ПФУ в м.Києві - Тригуб О.В. (за довіреністю) - в судовому засіданні просила прийняти рішення відповідно до закону, вказавши, що в разі отримання заявником свідоцтва про смерть ОСОБА_3 необхідно звернутися з ним органів ПФУ для зняття останньої з обліку та припинення виплати пенсії.
Представник заінтересованої особи - органу ДРАЦС в судове засідання не з'явився, надав судові заяву про розгляд справи за відсутності представника та зазначення, в разі задоволення заяви, повних вичерпних даних про померлого, які необхідні для складання актового запису.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до таких висновків.
Відповідно до ст.257-1 ч.2 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, подається до суду за межами такої території родичами померлого або їхніми представниками.
В судовому засіданні наданими заявником документами підтверджено, що заявник у справі ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки міста Алчевськ Луганської області, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1; паспорт громадянина України НОМЕР_2, виданий 16.09.1998 р. Алчевським МВ УМВС України в Луганській області.
Як вбачається з наданої довідки від 20.11.2014 р. № НОМЕР_1, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Подільської РДА у м.Києві, ОСОБА_3 була взята на облік як особа, яка перемістилася в серпні 2014 р. з району проведення АТО, в місто Київ за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085-р «Про затвердження пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на ліні зіткнення», місто Алчевськ Луганської області входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 «поліклінічним відділення № 1 Алчевської міської лікарні» видане лікарське свідоцтво про смерть № 667, згідно якого ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_3, причина смерті: серцева недостатність.
Згідно свідоцтва про поховання, виданого комунальним підприємство «Ритуальна служба Алчевська» за реєстровим № 393, ОСОБА_3 похована 02.07.2016 р. на західному кладовищі в м.Алчевську.
Допитана в судовому засіданні як свідок ОСОБА_4, яка є дочкою ОСОБА_3 та матір'ю заявника у справі ОСОБА_1, показала, що на початку травня 2016 р. вона разом з матір'ю ОСОБА_3 поїхали з Києва до Алчевська перевірити свою нерухомість та відвідати могили померлих родичів. Вранці ІНФОРМАЦІЯ_3 мати, яка залишилася мешкати в свої квартирі, не відповіла на телефонний дзвінок, після чого вона з братом ОСОБА_5 пішли до матері та знайшли її померлою в квартирі. Для поховання ОСОБА_3 оформили документи, які видані лікарською установою та ритуальною службою, які працюють у місті Алчевську.
У суду не має підстав ставити під сумнів факти, повідомлені свідком, її показанням підтверджуються наданими суду документами.
Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка міста Алчевськ Луганської області, громадянка України, місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1, місце перебування зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2; паспорт громадянина України НОМЕР_2, виданий 16.09.1998 р. Алчевським МВ УМВС України в Луганській області.; померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Алчевськ Луганської області (Україна).
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, як родичка померлої ОСОБА_3, зверталась до районного відділу ДРАЦС для отримання свідоцтва про смерть, але листом Подільського районного у місті Києві відділу ДРАЦС від 12.07.2016 р. за вих.№ 3760/02-04-32 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть, посилаючись на те, що заявником для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2016 р. № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті,
Згідно з положенням п.2 ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті в разі, якщо документи про смерть особи відсутні, проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, судом встановлено, що лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_3 від ІНФОРМАЦІЯ_3 № 667, яке було видане в місті Алчевську Луганської області, що на час видачі є територією, де органи державної та виконавчої влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, є недійсним і не створює правових наслідків, що позбавляє заявника, як родичку померлої громадянки України, зареєструвати смерть ОСОБА_3 в органах ДРАЦС з видачею свідоцтва про смерть державного зразка, отримати відповідну соціальну допомогу на поховання та реалізувати інші права та обов'язки, пов'язані зі смертю особи.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи у певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey) (Страсбург, 10 травня 2001 року заява № 25781/94), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. У справі Намібії так званого «намібійського винятку» зазначений виняток полягає у тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема недійсність не може бути заснована до таких документі як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватися на дотриманні вимог ст.213 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справ на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видні органами та установами, що знаходяться на такій території.
Таким чином, суд доходить висновку, що зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують про наявність передбачених законом підстав для задоволення заяви, оскільки вимоги заявника засновані на законі, є обґрунтованими, надані заявником докази є достатніми та переконливими, а тому знайшли своє повне підтвердження в ході судового розгляду.
Відповідно до ст.257-1 ч.4 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», керуючись ст.ст.11, 60, 208-210, 212, 213, 214-215, 234 ч.2 п.5, 256 ч.1 п.7, 257-1, 259 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: Подільський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві, Центральне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в місті Києві про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка міста Алчевськ Луганської області, громадянка України, місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1, місце перебування зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2; паспорт громадянина України НОМЕР_2, виданий 16.09.1998 р. Алчевським МВ УМВС України в Луганській області.; яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Алчевську Луганської області (Україна), причина смерті: серцева недостатність.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду міста Києва через Подільський районний суд м.Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Н. М. Ларіонова