Справа № 752/8257/16-а
Провадження №: 2-а/752/223/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.09.2016 року Голосіївський районний суд м. Києва
у складі: головуючого - судді Ладиченко С.В.
за участю секретаря - Рожок В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання відмови в перерахунку пенсії незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому просить суд: 1)Поновити строк для захисту порушеного права з 11 травня 2010 року; 2)Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не приведення йому пенсії як державному службовцю у належний розмір (не проведення перерахунку пенсії) з часу її призначення - з 11 травня 2010 року, а саме на виконання вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на момент звільнення), статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення (в редакції станом на момент звільнення) в розмірі 89 % суми заробітної плати, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням у її складі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в загальній сумі 61616,02 грн. за обраний період - 24 останні календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією (1 травня 2008р. - 31 квітня 2010р.) ; 3) Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві привести розмір його пенсії шляхом здійснення її перерахунку з 11 травня 2010 року у відповідність до норм законодавства станом на дату призначення пенсії, а саме у розмірі 89 % суми заробітної плати з урахуванням у її складі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в загальній сумі 61616,02грн грн. за обраний період - 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією (1 травня 2008р. - 31 квітня 2010р.) ; 4) Стягнути з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на його користь різницю між перерахованою та фактично виплаченою йому пенсією за період з 11 травня 2010 року по день фактичного виконання судового рішення; 5) Стягнути на його користь з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судові витрати у розмірі 551,20 грн. відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України; 6) Судове рішення звернути до негайного виконання та зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили.
В обґрунтування позову вказує, що з 11 травня 2010 року він перебуває на обліку в Святошинському управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» управління в Святошинському районі міста Києва реорганізовано шляхом злиття, в результаті чого утворено Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві (03150, м. Київ, вул. Антоновича, 70, код ЄДРПОУ 40375920).
При призначені пенсії були порушені його права, пенсія була призначена з порушенням норм чинного законодавства, при визначення її розміру не були враховані кошти в складі заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати
Відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу»(із змінами та доповненнями), в редакції чинній на момент звільнення (11.05.2010) пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування. Крім того, згідно ч.5 ст. 37 цього Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Виходячи з цього, розмір його пенсії було встановлено на рівні 89 % заробітної плати.
У частині першій ст.1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення).
Крім того, відповідно до пункту 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких, згідно з цим законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Відповідно до частини 1, статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Даний висновок узгоджується з існуючою судовою практикою (постанови Верховного Суду України № 21-430а11 від 20.02.2012р., № 21125а13 від 14.05.2013р., № 21-97а13 від 28.05.2013р., № 213а14 від 04.03.2014р.). У зазначених судових рішеннях вказано, що при вирішенні спірних відносин перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».
Незважаючи на вимоги вищевказаного законодавства, при призначенні йому пенсії не враховано всі його індивідуальні відомості, як застрахованої особи.
В результаті пенсія йому була призначена в меншому, ніж потрібно розмірі, а саме: при її обрахуванні не враховано нараховані та виплачені мені матеріальні допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексацію в загальній сумі 61616,02 грн.
Оскільки, неврахування вищезазначених виплат призвело до заниження розміру його пенсії 12.05.2016 року він звернувся з листом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням перерахувати пенсію відповідно до норм вищезазначених законів, а саме з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати у загальній сумі 61616,02грн., надавши при цьому довідку № 14784/04-40 від 29 квітня 2016 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
При цьому, як зазначено в довідці № 14784/04-40 від 29.04.2016 р., на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування.
Листом від 16.05.2016 р. за № 25001Л-225 Відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії посилаючись на Закон України від 02.03.2015р. №213-VIII, яким скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до закону України «Про державну службу» та на Постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Вважає позицію Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві некоректною та незаконною, оскільки, відповідно до п. 1 Прикінцевих положень закону України від 28.12.2014р. № 78-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» зміни до частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» набрали чинності з 01.01.2015 р., а відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. за № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», цей закон набрав чинність з 01.04.2015 р.
Згідно статті 58 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999р. у справі № 1-7/99, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують , або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи те, що спірні правовідносини у нього з Відповідачем склались у травні 2010 року, то з врахуванням зазначеного вище принципу дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, запроваджені з 01.01.2015 р. та 01.04.2015 р. зміни у законодавстві не можуть бути застосовані до цих правовідносин.
Вказані закони, на які посилається Відповідач в обґрунтування своєї позиції, поширюються на правовідносини, що склалися (складатимуться) після 01.01.2015р. та після 01.04.2015р. та регулюють питання призначення пенсії, право на яку у особи виникло (виникатиме) виключно після цих дат.
Пенсії державних службовців, які були призначені до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.02.2015р. за № 213-VIII не є скасованими. Даним законом скасовані спеціальні пенсії, на призначення яких громадяни мали б право після 01.06.2015р. Тобто цей закон регулює питання порядку призначення пенсії особам, які мали право на спеціальні пенсії, у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Процедура перерахунку пенсії визначена приписами частини 4, статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи те, що Відповідачем незаконно було визначено йому невірний розмір пенсії з травня 2010 року та безпідставно було відмовлено в проведенні її перерахунку.
Відповідно до частини 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсії, виплачуються за минулий час без обмеження будь-якого строку.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на яку посилається Відповідач, скасовано п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000р. № 865, яким визначався порядок перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Але це не має жодного відношення до суті його звернення.
З цього питання склалася позитивна судова практика на рівні Верховного Суду України, зокрема, такі рішення були винесені по справах від 16 вересня 2014 року, від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-314а14, 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов з вищевказаних підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні не визнала позовні вимоги та заперечувала проти їх задоволення, посилаючись на необгрунтованість вимог.
Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивач 12.05.2016 року звернулась до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києва з заявою, щодо підстав з яких невключені відповідні виплати в складову його заробітної плати взятої для розрахунку пенсії призначеної йому у 2010 році.
Відповідач листом від 16.05.2016 року повідомив позивача, що проводити перерахунок пенсії, як державному службовцю, з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення, немає підстав з посиланням та п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213.
Відповідно до частин 2, 5 ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
В силу вимог ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, відповідно до ч.1 якої до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У відповідності до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Разом з тим, ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу» у чинній редакції встановлено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Як вбачається з довідки від 29.04.2016 р.(а.с.15) про складові заробітної плати, до неї включено нараховані та отримані позивачем за період суми та на всі виплати, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Проте, вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії.
Аналогічна правова позиція викладено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23 лютого 2016 року (справа № К/800/4502/16).
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
У відповідності до норми ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином підстав для задоволення позовних вимог та перерахунок пенсії з 11.05.2010 року суд не вбачає, як і поновлення з цієї дати строку за зверненням до суду. Цей строк суд визначає з дати звернення за перерахунком. Тобто з 12.05.2016 року.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання відмови в перерахунку пенсії незаконною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не приведення ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю у належний розмір(не проведення перерахунку пенсії) з 12 травня 2016 року, а саме на виконання вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» ( редакції станом на момент призначення пенсії), статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»(в редакції на момент призначення пенсії) в розмірі 89 % суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням у її складі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в загальній сумі 61616,02 грн. за обраний період - 24 останні календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією (01 травня 2008 р. - 31 квітня 2010 р.).
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві привести розмір пенсії ОСОБА_1 шляхом здійснення її перерахунку з 12 травня 2016 року у відповідності до норм законодавства станом на дату призначення пенсії, а саме у розмірі 89 % суми заробітної з урахуванням у її складі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань, індексації заробітної плати в загальній сумі 61616,02 грн. за обраний період - 24 останні календарні місяці роботи підряд перед зверненням за призначенням пенсії (01 травня 2008 р. - 31 квітня 2010 р.).
Стягнути з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсію у період з 12 травня 2016 року по день здійснення перерахунку на підставі цієї постанови суду.
Стягнути з Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 у відшкодування судових витрат 551 грн. 20 коп.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами які не були присутніми в судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отриманні копії постанови.
Суддя: С.В. Ладиченко