Постанова № 61265923, 13.09.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
13.09.2016
Номер справи
750/8002/16-а
Номер документу
61265923
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/8002/16-а

Провадження № 2-а/750/694/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2016 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова в складі судді Жук М.І. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

25 серпня 2016 року позивач звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:

- визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові (розпорядження 181580 від 23.07.2012 року) в частині призначення ОСОБА_1 основної пенсії в розмірі 80% від середнього заробітку, починаючи з 01.07.2012 року;

- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в розпорядженні 181580 від 23.07.2012 року призначити ОСОБА_1 основну пенсію в розмірі 90% від середнього заробітку, починаючи з 01.07.2012 року та виплатити її за мінусом раніше сплаченого розміру основної пенсії;

- допустити негайне виконання постанови суду в межах всієї суми виплати, зокрема за один місяць;

- встановити відповідачу строк для подачі до суду першої інстанції звіту про виконання судового рішення.

12.09.2016 року Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України надало письмові заперечення проти позову, в яких зазначило, що на даний час редакція ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" не містить вказівку на перерахунок пенсії в розмірі 90%. Оскільки перерахунок пенсії позивачу був проведений у 2012 році, а тому на момент його проведення діяли норми, що встановлювали розмір пенсії 80% від заробітної плати. Позивач також не врахував зміни в пенсійному законодавстві, а саме Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Судом встановлено, що з вересня 2001 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У липні 2012 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам органів прокуратури" та надав довідку про заробітну плату від 17.07.2012 року за №18-287, видану прокуратурою Чернігівської області.

Позивачу був проведений перерахунок пенсії з 01.07.2012 року відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, чинній на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам органів прокуратури", та з урахуванням п.2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №3668 від 08.07.2011 року "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", тобто в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, у яку включено всі види оплати праці та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України № 3668-VІ від 08.07.2011 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" внесено зміни, що стосуються призначення пенсій.

Зокрема, згідно ч. 3 вказаної статті, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 15 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно ж до нової редакції ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними Законом № 1166/VII (1166/18) від 27.03.2014 "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зі змінами від 10.04.2014), пенсія призначається в розмірі 70% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, нова редакція ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 року, тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивачеві підлягає застосуванню положення ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 року.

З урахуванням ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати прані, що існували на день його звільнення з роботи.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 25.02.2016 року, враховуючи положення ч.2 ст. 99 КАС України та звернення позивача до суду з позовом 25.08.2016 року.

Стосовно зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення слід зазначити, що у відповідності до положень ч.1 ст.267 КАК України це є правом, а не обов'язком суду.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 71, 158, 160 - 163, 167, 183-2, 186 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо призначення ОСОБА_1 основної пенсії в розмірі 80% від середнього заробітку, починаючи з 25.02.2016 року.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 основну пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ у розмірі 90% від середнього заробітку на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 17.07.2012 року за № 18-287, починаючи з 25.02.2016 року, та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) грн. 40 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії, в порядку встановленому статтею 186 КАС України.

Суддя