Постанова № 61255786, 01.09.2016, Чорноморський міський суд Одеської області (до 25.04.2025 - Іллічівський міський суд Одеської області)

Дата ухвалення
01.09.2016
Номер справи
501/1344/16-а
Номер документу
61255786
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 01.09.2016

Справа № 501/1344/16-а

2-а/501/61/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.09.2016 р. Іллічівський міський суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Ледньовій Т.В.

при секретарі - Левицькій А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Іллічівського міського суду Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому з урахуванням уточнення просить визнати незаконним рішення Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №19 від 30.05.2016 р.; зобов'язати Іллічівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2016 р. у розмірі 87 % від місячного заробітку, зобов'язати відповідача виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсію, починаючи з 01.01.2016 р. , та стягнути з відповідача судові витрати (а.с. 2-6, 32-37).

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в Іллічівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області з 2006 р. та отримує пенсію за вислугу років, виходячи із розміру 82 % від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури.

26.05.2016 р. позивач звернувся з заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки №305 від 20.05.2016 р., яка була видана прокуратурою Одеської області, але рішенням Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №19 від 30.05.2016 р. йому було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки. При цьому відповідач посилався на те, що з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач, вважаючи такі дії (бездіяльність) відповідача неправомірними, був вимушений звернутися до суду з вказаним позовом.

В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву в якій просить розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити (а.с. 62).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про слухання справи повідомлявся належним чином (а.с. 58-60), про причини неявки не повідомив. Представником відповідача надані письмові заперечення (а.с. 18-20, 32-37), із яких вбачається, що відсутні підстави для розрахунку пенсії у розмірі 87 % від місячного заробітку позивача, що в перерахунку пенсії було відмовлено, т.я. за перерахунком пенсії позивач звернувся 27.05.2016 р. після внесення змін до законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення прокуратури, і що на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України не прийнято нормативно-правовий акт, передбачений ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».

Судом винесено ухвалу про розгляд справи у відсутності незявившихся учасників судового розгляду.

Дослідивши докази, надані сторонами, суд приходить до висновку, що встановлені слідуючі факти та правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Іллічівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області з 2006 р. та отримує пенсію, яка призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 82 % (а.с. 52).

З матеріалів справи вбачається, що 20.05.2016 р. прокуратурою Одеської області ОСОБА_1 була видана довідка №305, згідно якої сума заробітної плати з 15.12.2015 р. для нарахування пенсії у межах максимальної складає 9426,21 грн. (а.с. 10).

26.05.2016 р. позивач звернувся до Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії виходячи з вказаної довідки (а.с. 11).

Рішенням Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №19 від 30.05.2016 р. було відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». При цьому в рішенні зазначено, що з 01.06.2015 р. раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.12).

Суд вважає, що вказане рішення прийнято з порушенням норм чинного законодавства.

Так, умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.

Згідно з ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 р. №1789-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 р., внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10. 2011 р. положення ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.13 та ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Відповідачем не надано суду доказів правомірності оспорюваного рішення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №19 від 30.05.2016 р. щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії прийнято в порушення вимог норм чинного законодавства, а тому є незаконним, і, на думку суду, відповідач повинен здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії у 2006 р. на підставі довідки №305, виданої 20.05.2016 р. прокуратурою Одеської області у розмірі 82% від суми місячного заробітку, починаючи з 01.01.2016 р.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд, відповідно до положень ч.1 ст. 94 КАС України присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Іллічівську Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати незаконним рішення Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №19 від 30.05.2016 р. про відмову в перерахуванні пенсії ОСОБА_1

Зобов'язати Іллічівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії у розмірі 87 % від місячного заробітку.

Зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсію, починаючи з 01.01.2016 р.

Стягнути з Іллічівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн. (а.с. 1).

Допустити негайне виконання постанови суду в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іллічівський міський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

Суддя Т..В.Ледньова