Постанова № 61253583, 13.09.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2016
Номер справи
818/1026/16
Номер документу
61253583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2016 р. справа №818/1026/16

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Дубовичі" про застосування заходів реагування,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Дубовичі" (далі - відповідач, ТОВ "Дубовичі"), в якому просить застосувати до відповідача захід реагування у вигляді часткового зупинення роботи ТОВ "Дубовичі", яке зареєстроване за адресою: Сумська область, Кролевецький район, село Дубовичі, вул. Жовтнева, 11, а саме: зупинення роботи будівлі пилорами до повного усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме: пунктів 18-26, 27-29, 31 акту перевірки № 142 від 15.08.2016 року. Покласти обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду на управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області та встановити спосіб виконання судового рішення - опечатування, опломбування, знеструмлення. Свої вимоги мотивує тим, що представниками ДСНС здійснено планову перевірку суб'єкта господарювання - ТОВ "Дубовичі" щодо додержання і виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки. За результатами перевірки складено акт від 15.08.2016 №142, в якому встановлено порушення відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної безпеки, при цьому всі виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що свою чергу стало підставою для звернення до суду із даним адміністративним позовом.

Відповідач належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження (а.с.31). В письмовій заяві, що надійшла до суду, позовні вимоги визнав в повному обсязі (а.с. 32).

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що в період з 01 по 15 серпня 2016 року, відповідно до наказу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 17.06.2016 року №2, позивачем проведено планову перевірку суб'єкта господарювання - ТОВ "Дубовичі" щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, за результатами якої складено акт від 15.08.2016 №142 (а.с.16-25).

Вказаний акт підписано уповноваженими особами ТОВ "Дубовичі" без зауважень.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить із наступного.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулюються Кодексом цивільного захисту України.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом. (ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України).

Згідно ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Наказом Міністра внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №252/26697, затверджено Правила пожежної безпеки в Україні, які є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

З матеріалів справи вбачається, що під час проведення планової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки від 15.08.2016 року №142 порушення Правил пожежної безпеки в Україні, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та в подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме зазначені у пунктах 18-26, 27-29, 31 розділу "Перелік порушень вимог законодавства, виявлених органом ДСНС України під час здійснення перевірки" акту.

Так, вказаними пунктами встановлено, що в порушення Правил пожежної безпеки в Україні (далі - Правила), а саме:

- розділ IV п. 1.6 Правил пожежної безпеки України (далі - Правила) - з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів на пилорамі здійснено не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- розділ IV п. 1.20 Правил - в будівлі пилорами не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;

- розділ IV п.1.17 Правил - у приміщенні пилорами допускається влаштування електророзеток та вимикачів на горючій основі;

- розділ IV п.1.18 Правил - у приміщенні пилорами допускається експлуатація світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків);

- розділ V п.1.2 Правил - будівлю не обладнано автоматичною установкою пожежної сигналізації з виведенням сигналу від приймально-контрольних приладів на пульт централізованого пожежного спостереження;

- розділ V п.3.1 Правил - будівлю не забезпечено первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності;

- розділ V п.3.11 Правил - пожежний щит не укомплектований засобами пожежогасіння в повному обсязі;

- розділ V п.2.1 п.п. 1 Правил - будівля не забезпечена необхідною кількістю води для цілей зовнішнього пожежогасіння;

- розділ IV п.1.21. Правил - будівлю не захищено від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;

- розділ IV п.2.14 Правил - у приміщенні пилорами допускається застосування тимчасової опалювальної печі;

- розділ III п. 1.19 Правил - працівниками допускається куріння за межами спеціально відведеного місця, а саме в приміщенні пилорами.

Отже, під час проведення планової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки порушення нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та в подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про відкриття скороченого провадження по даній справі, погодився з позовом, проте доказів усунення виявлених порушень суду не надав.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 розділу I Правил).

Згідно з ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про застосування заходу реагування у вигляді часткового зупинення роботи ТОВ "Дубовичі", яке зареєстроване за адресою Сумська область, Кролевецький район, с. Дубовичі, вул. Жовтнева, 11, а саме: зупинення роботи пилорами до повного усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки від 15.08.2016 №142, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Суд звертає увагу відповідача на те, що згідно ч. 12 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Згідно п. 10 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 183-2, 186, 254, 256 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Дубовичі" про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати захід реагування у вигляді часткового зупинення роботи товариства з обмеженою відповідальністю "Дубовичі" (Сумська область, Кролевецький район, село Дубовичі, вул. Жовтнева, 11, код ЄДРПОУ 34135441), а саме: зупинення роботи будівлі пилорами товариства з обмеженою відповідальністю "Дубовичі", яке зареєстроване за адресою: Сумська область, Кролевецький район, село Дубовичі, вул. Жовтнева, 11, до повного усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, встановлених пунктами 18-26, 27-29, 31 акту перевірки від 15.08.2016 року № 142.

Покласти обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду на управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області.

Встановити спосіб виконання судового рішення - опечатування, опломбування, знеструмлення.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) C.О. Бондар

З оригіналом згідно:

Суддя C.О. Бондар