ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2016 рокуСправа № 912/2727/16 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Макаренко Т.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/2727/16
за позовом Державного підприємства "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою"
до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області
про стягнення 1 950 000,00 грн
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 , довіреність № 01/18-481 від 10.08.16;
від відповідача - участі не брали;
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини прийнятого рішення.
Державне підприємство "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" звернулось до Господарського суду Кіровоградської області із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про стягнення 1 950 000,00 грн заборгованості за виконання робіт із покладенням на відповідача судових витрат. Позов обґрунтовано невиконанням відповідачем своїх зобов'язань, передбачених умовами Договору № 9809 від 10.10.2013 надання послуг з проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.
Ухвалою від 19.07.2016 господарським судом порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 10 год. 00 хв. 08.09.2016, витребувано від сторін необхідні для вирішення спору докази.
На виконання ухвали господарського суду від 19 липня 2016 року позивачем подано письмові пояснення № 01/18-540 від 02.09.16 з витребуваними судом документами.
У судовому засіданні 08.09.16 представник позивача повністю підтримав заявлені позовні вимоги та подав клопотання про вихід за межі позовних вимог з метою захисту прав та законних інтересів Державного підприємств "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" при винесенні об'єктивного рішення по справі.
Відповідач участі свого представника у судовому засіданні 08.09.16 не забезпечив, хоча у матеріалах справи наявні докази належного повідомлення відповідача про час і місце проведення даного засідання суду, натомість подав письмові пояснення від 07.09.19, відповідно до яких просить надати додатковий час для погашення боргу та відкласти розгляд справи. Крім того, відповідачем зазначено, що в умовах жорсткої фінансової економії бюджетних коштів та враховуючи постійне зменшення з року в рік видатків на утримання Головного управління на даний час здійснення оплати по Договору № 9809 немає можливості. Наразі Головним управлінням направлено до Держгеокадастру України інформацію щодо наявної заборгованості та повідомлено про необхідність погашення заборгованості.
Господарським судом у судовому засіданні 08.09.2016 розглянуто зазначене клопотання відповідача про відкладення розгляду справи та відхилено у зв'язку з відсутністю обґрунтування необхідності відкладення розгляду справи.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши усі обставини справи, оцінивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Станом на день подання позову та розгляду справи по суті Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є правонаступником Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, враховуючи таке.
Організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України визначено Законом України "Про центральні органи виконавчої влади". Частиною 7 статті 5 цього Закону встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.
Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (надалі - Порядок).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.
Пунктом 6 Порядку визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до утвореного органу виконавчої влади у разі перетворення органу виконавчої влади.
При цьому, згідно пункту 7 Порядку майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Згідно з пунктом 12 Порядку орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
В пунктах 5, 6 цієї постанови установлено, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються. Права та обов'язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері. Центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.
25.09.2014 проведено державну реєстрацію юридичної особи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру від 14.01.2015 №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №20, є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.
Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Отже Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є належним відповідачем у даній справі, оскільки, як правонаступник, відповідає за всіма зобов'язаннями Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області.
Наказом Головного управління Держземагенства у Кірровоградської області від 14.08.2013 №11 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", виданим на виконання положень статей 15-1, 78, 122 Земельного кодексу України, статті 35 Закону України "Про землеустрій", Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 513, надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення на територіях районів Кіровоградської області, зокрема Знам'янського району площею 4 582 га, Кіровоградського району площею 8 654 га, Компаніївського району площею 3 844 га.
10.10.2013 між Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області (Замовник) та Державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (Учасник, Виконавець) укладено Договір № 9809 надання послуг з проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (надалі Договір).
Відповідно до пункту 1.1. Договору Учасник (Виконавець) зобов'язується у 2013 році надати Замовнику послуги з проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 17080 га, в тому числі на території: Знам'янського району площею 4 582 га, Кіровоградського району площею 8 654 га, Компаніївського району площею 3 844 га та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою (71.12.1 - послуги інженерні), відповідно до Технічного завдання (Додаток № 1), яке є невід'ємною частиною цього Договору (надалі - Послуги), а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
Учасник (Виконавець) повинен надати Замовнику передбачені цим Договором послуги, якість яких відповідає умовам визначеним у технічному завданні на виконання визначених даним договором робіт (пункт 2.1. Договору).
Ціна цього Договору становить 2015482,00 грн з ПДВ (пункт 3.1. Договору).
Строк (термін) надання послуг: до 20 грудня 2013 року згідно з календарним планом (додаток 2), який є невід'ємною частиною цього договору.
У відповідності до умов, передбачених пунктом 5.3. Договору, після завершення робіт Учасник (Виконавець) передає Замовнику акт приймання-передачі наданих послуг у 2-х примірниках та 3 примірники документації, передбаченої Технічним завданням на виконання робіт та умовами договору.
Згідно розділу 6 Договору Учасник (Виконавець) зобов'язаний забезпечити надання послуг, якість яких відповідає умовам, встановленим розділом "Якість послуг" та Технічному завданню на виконання робіт, і у строки, встановлені цим Договором, Замовник же зобов'язаний своєчасно і у повному обсязі сплачувати за надані послуги, приймати надані послуги згідно з актом приймання-передачі.
Умовами цього ж розділу Договору надано право обом сторонам достроково розривати цей Договір, заздалегідь повідомивши про це іншу сторону (підпункти 6.2.1.,6.4.2.).
Замовник також має право зменшувати обсяг закупівлі послуг та загальну вартість цього Договору шляхом внесення відповідних змін, відмовитися від підписання акта приймання-передачі послуг у випадку невідповідності якості наданих послуг умовам Технічного завдання до їх усунення Учасником (Виконавцем), про що складається двосторонній акт з переліком необхідних доопрацювань і термінів їх виконання (підпункти 6.2.3., 6.2.5. Договору).
Учасник (Виконавець) має право своєчасно і у повному обсязі отримувати плату за надані послуги (підпункт 6.4.1. Договору).
Даний Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31 грудня 2013 року (пункт 8.1. Договору).
Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками.
Технічне завдання на виконання робіт з інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 17080 га, в тому числі на території: Знам'янського району площею 4 582 га, Кіровоградського району площею 8 654 га, Компаніївського району площею 3 844 га та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою, що є Додатком №1 до Договору складено сторонами, погоджено Учасником (Виконавцем) та затверджено Замовником у відповідності до вимог та за формою, встановленою Порядком проведення інвентаризації земель, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 №513.
Додаток №2 до Договору, яким є Календарний план виконання робіт згідно договору №9809 від 10.10.2013, містить найменування робіт та етапи, терміни виконання і вартість робіт. Згідно даного додатку роботи з інвентаризації земель і земельних ділянок за цим договором виконуються у два етапи, термін виконання робіт першого етапу - 10.10.2013 -11.11.2013, вартість цих робіт становить 604645,00 грн, роботи передбачені другим етапом виконуються у терміни -12.11.2013 -20.12.2013, вартість їх складає 1410837,00 грн, загальна вартість робіт 2015482,00 грн. Зазначений додаток підписаний повноважними особами Учасника (Виконавця) і Замовника, підписи яких скріплені печатками.
Виконавець свої зобов'язання за Договором виконав у повному обсязі, що підтверджується ОСОБА_1 № 1 здачі-прийняття робіт від 29.11.2013, відповідно до якого представники Замовника та Виконавця склали цей ОСОБА_1 про те, що Виконавцем були проведені такі роботи (надані такі послуги) по договору №9809 від 10.10.2013: інвентаризація земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 17080 га, в тому числі на території Знам'янського району площею 4 582 га, Кіровоградського району площею 8 654 га, Компаніївського району площею 3 844 га та складання за їх результатами технічної документації із землеустрою. Загальна вартість виконаних робіт без ПДВ 1 679 568,33 грн, ПДВ 20% - 335 913,67 грн. Загальна вартість виконаних робіт з ПДВ 2 015 482,00 грн. Належить до оплати 2 015 482,00 грн в тому числі ПДВ 20% - 335 913,67 грн. ОСОБА_1 № 1/8 здачі-прийняття робіт від 29.11.2013 підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками.
Відповідно до пункту 4.1. Договору оплата наданих послуг проводиться Замовником після пред'явлення Учасником (Виконавцем) рахунка на оплату послуг (надалі рахунок) та підписаного Сторонами акта приймання-передачі наданих послуг, або шляхом поетапної оплати Замовником наданих послуг.
До рахунка обов'язково додається акт приймання-передачі наданих послуг (пункт 4.2. Договору).
Крім того пункт 4.3. Договору передбачає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2006 № 1404 "Питання попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" Замовник зобов'язаний здійснити попередню оплату в розмірі 30% загальної вартості робіт в десятиденний строк з моменту підписання договору, а Учасник протягом строку, що не перевищує 1 місяця з дня надходження коштів як попередньої оплати підтверджує їх використання актом приймання-передачі, щодо використання коштів за призначенням.
У разі зняття або перенесення кошторисних призначень проведених Головним розпорядником коштів, строк оплати за надані послуги за ініціативою замовника може бути продовжений на необмежений строк в межах фінансового зобов'язання поточного року (пункт 4.4. Договору).
У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за надані Послуги здійснюється протягом 3 (трьох) банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок (пункт 4.5. Договору).
Позивач надає докази виставлення рахунку № СФ-0001853 від 20.11.2013 Головному управлінню Держземагентства у Кіровоградській області на загальну суму 2 015 482,00 грн (реєстр документів за 15.11.2013-20.11.2013).
Доказів сплати вартості послуг у порядку передбаченому пунктом 4.1 Договору сторони господарському суду не надали.
Не надано відповідачем документальних підтверджень щодо внесення змін до вказаного Договору щодо строків оплати у порядку, передбаченому пунктом 8.3 цього Договору.
Позивач 30.01.2014 звернувся до Замовника з вимогою № 01/18-138 від 30.01.2014 про проведення розрахунків. У вимозі мова йде про договори, укладені між позивачем та Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області, у тому числі Договір № 9809 від 10.10.2013. Доказ вручення такої вимоги підтверджується відбитком вхідного штемпелю Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області від 30.01.2014.
Доказів направлення відповіді на вказане звернення відповідачем не надано, як і не надано підтверджень погашення повністю чи частково боргу за спірним Договором.
Вирішуючи даний спір господарський суд бере до уваги такі положення чинного законодавства.
За пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 202 названого Кодексу, правочинами є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків; правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори); дво- чи багатосторонніми правочинами є погоджена дія двох або більше сторін.
Відповідно до частини 2 статті 509, статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу і має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно положень частини 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
На виконання пункту 4.1. Виконавець пред'явив рахунок на оплату послуг, до рахунка додано ОСОБА_1 приймання-передачі наданих послуг, який підписаний Замовником без зауважень.
Всупереч вимогам чинного законодавства та Договору, Замовник не сплатив рахунок на суму 2 015 482,00 грн. у повному обсязі. Позивач 30.01.2014 вручив вимогу про сплату заборгованості, проте Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області не надало відповіді на таку вимогу та не сплатило заборгованості .
За частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Статтями 610, 612 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання); боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу.
Згідно частини 1 статті 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями, а статтями 525, 526 Цивільного кодексу України і статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Умови Договору щодо продовження, зміни строків оплати вартості наданих послуг у разі зняття, перенесення, затримки кошторисних призначень (пункти 4.4., 4.5.) не підлягають застосуванню, а заперечення відповідача, викладені у відзиві на позов, щодо відсутності у нього коштів на виконання Договору, господарський суд вважає необґрунтованими, оскільки відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення відповідача від виконання своїх грошових зобов'язань за договором відповідно до приписів частини другої статті 617 Цивільного кодексу України та частини 2 статті 218 Господарського кодексу України. За вказаними нормами особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, відсутність у боржника необхідних коштів.
Така правова позиція відповідає статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та рішенням Європейського суду з прав людини зі справи "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005 та зі справи "Бакалов проти України" від 30.11.2004.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 15.05.2012 у справі № 11/446.
На підтвердження існування заборгованості відповідача перед позивачем за Договором №9809 від 10.10.2016 у розмірі 1 950 000,00 грн ( з врахуванням часткової проплати, банківська виписка за 05.12.13 на сумму 65482,00грн.) позивачем надано господарському суду ОСОБА_1 звірки взаєморозрахунків між ДП "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області станом на 06.06.2016, підписаний від їх імені керівниками та головними бухгалтерами, підписи яких скріплено печатками установ. Оригінали цих актів досліджені господарським судом у судовому засіданні.
Посилання відповідача на відсутність коштів не приймається судом до уваги, оскільки згідно з ч. 1 ст. 167, ч. 3 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості і при цьому держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими суб'єктами цих відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України учасники господарських відносин, які порушили майнові права або законні інтереси інших суб'єктів зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення їм претензій чи звернення до суду.
Виходячи із п. 6.1.1 Договору, ст. ст. 96, 167, 169, 509, 527, 625, 627 Цивільного кодексу України, ст. 218 Господарського кодексу України, відповідач не має посилатися на відсутність своєї вини у несвоєчасній оплаті послуг. Відсутність коштів не звільняє Головне управління від відповідальності, встановленої ст. 625 Цивільного кодексу України.
Щодо положення пункту 8.1. Договору про його дію до 31.12.2013, то господарський суд враховує положення частини 4 статті 631 Цивільного кодексу України, відповідно до якого закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
За вказаних обставин господарський суд вважає такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги ДП "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" про стягнення з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області 1 950 000,00 грн заборгованості за Договором № 9809 надання послуг з проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності від 10.10.2013.
Відповідно до ст. 83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право виходити за межі позовних вимог, якщо це необхідно для захисту прав і законних інтересів позивачів або третіх осіб з самостійними вимогами на предмет спору і про це є клопотання заінтересованої сторони. Підстав для виходу за межі позовних вимог господарський суд не вбачає, відповідно відмовляє у задоволенні клопотання позивача від 08.09.16.
На підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 32, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кіровоград, вул. Академіка Корольова, 26, код ЄДРПОУ 39767636) на користь Державного підприємства "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою"(25030, м. Кіровоград, вул. Академіка Корольова, 26, код 00700186) заборгованість в сумі 1 950 000 грн. та судовий збір в сумі 29 250,00 грн.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили та направити стягувачу.
Згідно ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 13.09.16
Суддя Т. В. Макаренко