Постанова № 61252600, 12.09.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2016
Номер справи
805/2613/16-а
Номер документу
61252600
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 вересня 2016 р. Справа № 805/2613/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кірієнко В.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім БМС» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 27.07.2016 року №0000931200, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім БМС» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 27.07.2016 року №0000931200.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення містить зобов'язання щодо сплати орендної плати з юридичних осіб у сумі 1020грн., проте, податковим органом не були враховані приписи ст.6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (Далі Закон №1669), згідно якої під час проведення антитерористичної операції звільняються суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Зазначив, що у позивача знаходиться у користуванні на підставі договору оренди земельної ділянки від 19.01.2011року, укладеному з Маріупольською міською радою Донецької області, земельні ділянки за адресою: м. Маріуполь, пр. Карпова, буд.26, площею 1,2522га; пр. Крапова, буд.26 а, площею 1,6546га; Донецьке шоссе, буд.3, площею 1,0084га, а також на підставі договору оренди земельної ділянки від 19.01.2011року, укладеному з Маріупольською міською радою Донецької області, у позивача в користуванні знаходиться земельна ділянка за адресою: м. Маріуполь, Донецьке шоссе, буд.3, площею 0,0634га. Тобто земельні ділянки знаходяться у зоні проведення антитерористичної операції.

Просив задовольнити позовні вимоги та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.07.2016 року №0000931200 в повному обсязі, надав суду клопотання про розгляд справи без його участі, за наявними у справі доказами.

Представник відповідача по справі в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення на позов, в яких зазначає, що згідно договору оренди земельної ділянки від 19.01.2011року, укладеному з Маріупольською міською радою Донецької області, у позивача знаходяться у користуванні земельні ділянки за адресою: м. Маріуполь, пр. Карпова, буд.26, площею 1,2522га; пр. Крапова, буд.26 а, площею 1,6546га; Донецьке шоссе, буд.3, площею 1,0084га, а також на підставі договору оренди земельної ділянки від 19.01.2011року, укладеному з Маріупольською міською радою Донецької області, у позивача в користуванні знаходиться земельна ділянка за адресою: м. Маріуполь, Донецьке шоссе, буд.3, площею 0,0634га. Відповідачем було проведено камеральну перевірку податкової звітності за 2016рік, згідно договорів оренди земельних ділянок №141233664000006, №141233664000005, строком дії до 27.07.2020року. За висновками акту перевірки від 07.07.2016року за №142/73/12-1/33393422 встановлено порушення п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України в частині не подання до контролюючого органу податкової декларації з орендної плати за землю за 2016рік, граничним терміном подачі якої є 22.02.2016року.

Згідно п.286.2, п.286.3 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Так, відповідно до вимог п. 120.1 ст.120 Податкового кодексу Україн неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Зазначив, що позивачем не надавався до податкового органу Сертифікат торгово-промислової палати України. Вважає, що позивач маніпулює складною загальносуспільною обстановкою на особисту користь, що шкодить місцевому бюджету

Просив в позовних вимогах відмовити у повному обсязі, надав суду клопотання про розгляд справи без участі представника податкового органу.

З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що між позивачем та Маріупольською міською радою Донецької області було укладено договір оренди земельної ділянки від 19.01.2011року, за умовами якого у користування позивача на строк 10 років надавались земельні ділянки за адресою: м. Маріуполь, пр. Карпова, буд.26, площею 1,2522га; пр. Крапова, буд.26 а, площею 1,6546га; Донецьке шоссе, буд.3, площею 1,0084га (з об'єктами нерухомого майна, адміністративно-виробничими комплексами).

Відповідно до п.4.1 Договору оренди, орендна плата за землю сплачується Орендарем у грошовій формі у розмірі - 3 % від грошової оцінки земельної ділянки (за рік).

Також, між позивачем та Маріупольською міською радою Донецької області було укладено договір оренди земельної ділянки від 19.01.2011року, за умовами якого у користування позивача на строк 10 років надавалась земельна ділянка за адресою: м. Маріуполь, Донецьке шоссе, буд.3, площею 0,0634га (гуртожиток).

Відповідно до п.4.1 Договору оренди, орендна плата за землю сплачується Орендарем у грошовій формі у розмірі - 4 % від грошової оцінки земельної ділянки (за рік).

Разом з тим, сторонами було погоджено додатковим договором, що орендна плата за землю сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від грошової оцінки земельної ділянки до 29.03.2011року, а за період з 29 березня 2011року орендна плата за землю сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідачем було проведено камеральну перевірку податкової звітності за 2016рік, згідно договорів оренди земельних ділянок №141233664000006, №141233664000005, строком дії до 27.07.2020року. За висновками акту перевірки від 07.07.2016року за №142/73/12-1/33393422 встановлено порушення п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України в частині не подання до контролюючого органу податкової декларації з орендної плати за землю за 2016рік, граничним терміном подачі якої є 22.02.2016року.

Не погодившись з висновками акту перевірки позивачем були подані заперечення від 18.07.2016року на акт перевірки.

Згідно відповіді Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 22.07.2016року висновки атку камеральної перевірки були залишені без змін.

Податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.07.2016 року за №0000931200 про нарахування штрафних санкцій в розмірі 1020грн.

Згідно п.286.2, п.286.3 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України (далі - Кодексу), підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 Кодексу).

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 Кодексу).

Так, відповідно до вимог п. 120.1 ст.120 Податкового кодексу Україн неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

З матеріалів справи вбачається та підтверджується поясненнями представника відповідача, що на підставі акту камеральної перевірки податкової звітності (податкової декларації з плати за землю за 2016рік) від 07.04.2016року за №187/05-83-15-12-1/33393422 встановлено порушення п.2 ст.286, п. 120.1 ст.120 Податкового кодексу України та застосовані штрафні санкції в розмірі 170грн. податковим повідомленням-рішенням від 18.04.2016року за №0000961200.

Тобто, дії позивача, що виразились у несвоєчасному поданні податкової звітності мали ознаки повторності протягом звітного податкового періоду (рік).

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Землекористувачі відповідно до пункт "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України платниками плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 Податкового кодексу України.

Згідно статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Відповідно до статті 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року №1669-VII.

Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.

Разом з тим, Кабінетом міністрів України 02 грудня 2015 року прийнято розпорядження №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Згідно вказаного Переліку місто Маріуполь віднесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Відповідно до частини 2-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону

Згідно з абзацом 1 статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.

Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення. Відповідно до частини 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» даного Закону закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Так, відповідно до ст. 6 Закону України №1669 передбачено, що під час проведення антитерористичної операції звільняються суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Статтею 7 вищезазначеного закону передбачено скасування на період проведення антитерористичної операції орендної плати за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Разом з тим, статтею 10 вказаного закону закріплено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Згідно з пунктом 6.2 розділу 6 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014року за №44(5) форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів на виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

П.6.5 зазначеного Регламенту, встановлює, що тягар доказування настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) покладений на заявника.

Отже, платники земельного податку, які перебувають на обліку у фіскальних органах та знаходяться на територіях, визначених переліком населених пунктів, де проводиться антитерористична операція або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються від своїх обов'язків, зокрема, щодо сплати орендної плати виключно на підставі сертифікату Торгово-промислової палати України. В свою чергу для отримання якого, зобов'язані надати докази настання вказаних обставин та документи, що це підтверджують.

Проте, в матеріалах справи відсутній вказаний сертифікат та будь-які докази звернення позивача до Торгово-промислової палати України або регіональної торгово-промислової палати з цього приводу.

Згідно п.п.54.3.1 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством

Разом з тим, суд наголошує, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем за не подання позивачем в установлені строки податкової декларації з орендної плати за землю за 2016рік, відповідачем даним рішенням не було збільшено платнику податків грошове зобов'язання з орендної плати за землю. В такому разі доводи позивача про застосування до спірних правовідносин приписів Закону №1669 в частині відсутності виникення зобов'язань зі сплати за користування земельними ділянками під час проведення антитерористичної операції спростовуються.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що податковим органом правомірно визначено позивачу розмір штрафної санкції з орендної плати за землю в сумі 1020грн.

Аналогічної правової позиції додержується Вищий адміністративний суд України в своїй постанові від 31.05.2016року по справі №К/800/3702/16 (№805/3515/15).

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на вищевикладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У відповідності до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У позовних вимогах Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім БМС» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 27.07.2016 року №0000931200 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до адміністративного суду апеляційної інстанції апеляційної скарги через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кірієнко В.О.