Ухвала суду № 61250765, 13.09.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2016
Номер справи
803/1094/15-а
Номер документу
61250765
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2016 р. Справа № 876/6910/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судового засідання Андрушківа І.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Олицького споживчого товариства на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09 червня 2015 року у справі за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області до Олицького споживчого товариства про стягнення фінансових санкцій,-

В С Т А Н О В И В:

19.05.2015 року Головне управління Державної фіскальної служби у Волинській області звернулося в суд з адміністративним позовом до Олицького споживчого товариства, в якому просило стягнути з відповідача заборгованість по фінансових санкціях в сумі 22000,00 грн. до державного бюджету.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 15.10.2014 року було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: Ківерцівський район, с. Ставок , вул. Кузнєцова, 17, де здійснює підприємницьку Олицьке споживче товариство. На підставі акта перевірки №03/154/21-02/01743588 від 16.10.2014 року прийнято рішення №00030612-21 від 25.11.2014 року про застосування фінансових санкцій, яким до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку, а також застосовані фінансові санкції в розмірі 5000,00 грн. за роздрібну торгівлю горілкою за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої. Відповідач вказане рішення у встановленому законом порядку не оскаржив, фінансові санкції не сплатив.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09 червня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнено з Олицького споживчого товариства в дохід Державного бюджету України заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 22000,00 грн.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що рішення про застосування фінансових санкцій №00030612-21 від 25.11.2014 року прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України. У встановленому порядку не скасоване, відповідач фінансові санкції добровільно не сплатив, а тому їх слід стягнути в судовому порядку.

Не погодившись з вищенаведеною постановою, Олицьке споживче товариство подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовують тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, на підставі наказу №65 від 07.10.2014 року "Про проведення фактичної перевірки", направлень №000015, №000016 від 08.10.2014 року, 15.10.2014 року працівниками ГУ ДФС у Волинській області проведена фактична перевірка господарської одиниці - магазину, розташованого за адресою: Ківерцівський район, с. Ставок , вул. Кузнєцова, 17, де здійснює підприємницьку діяльність Олицьке споживче товариство, про що складено акт №03/154/21-02/01743588 від 16.10.2014 року про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а.с.5-8,12-14).

Перевіркою встановлено факт зберігання 3-х видів алкогольних напоїв з підробленими акцизними марками 1 пляшка 0,5 л горілки "Хлібний дар", 19 пляшок горілки "Хлібний дар класична на пророщеному зерні" та 9 пляшок горілки 0,5 л "Етнос Полісся оригінальна". На 9-ти пляшках горілки 0,5 л "Етнос Полісся оригінальна" були наклеєні акцизні марки за однією серією, номером та сумою акцизного податку: АВ ЛГП 13 АААЖ 057448 08/14 14, 106 грн., дата виготовлення 30.06.2014 року. На 1 пляшці горілки 0,5 "Хлібний дар класична на пророщеному зерні" акцизна марка АВ ЛГП 13 ААБГ 055782 03/14 11,284 грн. 19 пляшок горілки, маркованої акцизними марками, що зазначені у додатку №2 містять такі ознаки підробки: відсутні захисні голографічні елементи; невідповідність індексу регіону виробника продукції; відсутність захисних елементів, які світяться під дією джерела ультрафіолетових променів; однакові номери та серії марок.

Алкогольні напої в кількості 29 пляшок на суму 1330,0 грн. з підробленими акцизними марками були вилучені з обігу згідно протоколу про вилучення речей та документів б/н від 15.10.14 року в.о. завідувача СПНОПТ ОУ ГУ Міндоходів у Волинській області капітаном податкової міліції Юрчиком В.В. За даним фактом для вжиття відповідних заходів згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення та службової записки від 17.10.2014 року №394/03-20-21-02-16 зазначені матеріали були передані в ОУ ГУ Міндоходів у Волинській області.

Перевіркою контрольних стрічок реєстратора розрахункових операцій встановлено факт реалізації 30 пляшок горілки "Горілочка на березових бруньках", 0,5 л , міцністю 38% об. спирту за ціною 32,00 грн., коли мінімальна роздрібна ціна на таку горілку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 року "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" на той час становила 33,16 грн. Також за ціною 32,00 грн. відповідачем було реалізовано 3 пляшки горілки "Полісся", 0,5 л. Мінімальна роздрібна ціна на таку горілку становила 34,90 грн. Крім того, відповідачем була реалізована 1 пляшка горілки "Всеградська на молоці", 0,25 л за ціною 16,00 грн., коли мінімальна роздрібна ціна на таку горілку становила 34,90 грн.

25.11.2014 року начальником ГУ ДФС у Волинській області прийнято рішення №00030612-21 про застосування фінансових санкцій, згідно з яким до відповідача на підставі статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку, а також застосовані фінансові санкції в розмірі 5000,00 грн. за роздрібну торгівлю горілкою за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої(а.с.17).

Рішення №00030612-21 від 25.11.2014 року про застосування фінансових санкцій було направлено відповідачу згідно із супровідним листом від 25.11.2014 року №751/10/03-20-21-02-16 та отримане відповідачем 02.12.2014 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.16).

Відповідач фінансові санкції в сумі 22000,00 грн. добровільно не сплатив.

Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень. Частиною 10 статті 18 цього ж Закону Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої. Також, відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Згідно ч.ч. 4,5 ст. 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790, однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, ДПС, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Згідно п.п. 10, 11 цього ж Порядку у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до державного бюджету.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Якщо протягом вказаних строків суб'єкт господарювання не сплатив суму штрафу до бюджету, то відповідно до пункту 11 частини 1 статті 11 Закону «Про Державну податкову службу в Україні» у податкового органу виникає право на звернення до суду з позовною заявою про стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій.

Таким чином, у разі несплати до бюджету протягом граничного строку фінансових санкцій, застосованих на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», сума таких санкцій може бути стягнута в судовому порядку.

В той же час, при вирішенні справи про стягнення штрафних (фінансових) санкцій до бюджету вирішальне значення має правомірність рішення про застосування таких штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Під час апеляційного розгляду встановлено, що рішення №00030612-21 від 25.11.2014 року про застосування фінансових санкцій, яким до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. та застосовані фінансові санкції в розмірі 5000,00 грн., на підставі якого позивачем заявлено позов, є правомірним, що підтверджується ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2016 року, яка набрала законної сили.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення про застосування фінансових санкцій №00030612-21 від 25.11.2014 року прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач фінансові санкції добровільно не сплатив, а тому такі слід стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Олицького споживчого товариства залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09 червня 2015 року у справі № 803/1094/15-а - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.Б. Заверуха

Судді: О.М. Гінда

В.В. Ніколін