Копія
Справа № 822/1464/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПольового О.Л. при секретаріБачок О.В. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що при формуванні електронних звітів у період з липня 2013 року по грудень 2014 року було допущено помилку, а саме скопійовано та задвоєно таблицю 4, що призвело до збільшення суму єдиного внеску, яка підлягає сплаті на 200449,02 грн. Стверджує, що звітом за травень 2016 року вказана помилка була самостійно виправлена, а тому, вважає, що ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області не мало правових підстав для нарахування пені та штрафних санкцій відповідно до ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав, просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Суд встановив, що позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
18.07.2016 року відповідач прийняв рішення № 0023291301/1525 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч.10, п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" до Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області застосовано штраф у розмірі 30947,53 грн. та нараховано пеню в сумі 845,57 грн. за період з 21.01.2016 року по 23.05.2016 року.
Штрафна санкція та пеня виникли за рахунок погашення недоїмки, яка обліковується в інтегрованій картці платника єдиного внеску та згідно податних звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів:
- за грудень 2016 року станом на 20.01.2016 року в сумі 59138,88 грн.;
- за січень 2016 року станом на 22.02.2016 року в сумі 38606,06 грн.;
- за лютий 2016 року станом на 21.03.2016 року в сумі 41560,17 грн.;
- за квітень 2016 року станом на 20.05.2016 року в сумі 15432,53 грн.
Позивач, при формуванні електронних звітів у період з липня 2013 року по грудень 2014 року, допустив помилку, а саме скопіював та задвоїв таблицю 4, що призвело до збільшення суму єдиного внеску, яка підлягає сплаті на 200449,02 грн.
Звітом за травень 2016 року позивач вказану помилку самостійно виправив та зменшив суму єдиного внеску на 200449,02 грн.
Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.2 ч.1 Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі Закон № 2464-VI), під єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування розуміється консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 ч.2 ст.6 Закону № 2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з п.5 ст.7 Закону № 2464-VI, єдиний внесок нараховується на суми незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Відповідно до п.8 ст.9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Пунктом 2 ч.11 Закону № 2464-VI передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Крім того, відповідно до ч.10 ст.25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 6 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Правління ПФУ від 08.10.2010 року № 22-2 передбачено, що для виправлення помилок формою таблиці 4 передбачено рядок 7, у якому зазначається зменшення суми ЄСВ у зв'язку з виправленням помилки, допущеної у попередніх звітних періодах.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звітом за травень 2016 року зменшив суму єдиного внеску на 200449,02 грн., чим виправив помилку, допущену у попередніх звітних періодах.
Отже, позивач виконав всі вимоги діючого законодавства щодо виправлення виявлених помилок. При цьому, виправлення помилки не призвело до збільшення суми сплати з ЄСВ.
Суд зазначає, що штрафні санкції застосовуються, а пеня нараховується за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Однак, зобов'язання зі сплати єдиного внеску виникли у позивача в зв'язку з допущенням помилки.
Оскільки, позивач самостійно виправив виявлену помилку, у останнього відсутня заборгованість щодо сплати єдиного внеску, тому, суд вважає, що і підстав для застосування фінансових санкцій у сумі 30947,53 грн. та нарахування пені в розмірі 845,57 у відповідача немає.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
У відповідності до п.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході судового розгляду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належним чином правомірність прийнятого ним рішення, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області не виступає як суб'єкт владних повноважень, в зв'язку з чим необхідно присудити на користь Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 34838822) судовий збір у розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області № 0023291301/1525 від 18.07.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Присудити на користь Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 34838822) судовий збір у розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови складено 12 вересня 2016 року
Суддя/підпис/О.Л. Польовий"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий