ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
08 вересня 2016 року м. Одеса Справа № 815/7062/15
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі заяву про заміну сторони виконавчого провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно управління Державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Тартачної Катерини Михайлівни, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області, за участі третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні суду знаходилась адміністративна справа за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно управління Державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Тартачної Катерини Михайлівни, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області, за участі третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25.12.2015 року позов задоволений частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно управління Державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Тартачної Катерини Михайлівни індексний номер: 24834232 від 28.09.2015р. про відмову у державній реєстрації права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1, ОСОБА_2; зобов'язано Державного реєстратора управління Державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Тартачну Катерину Михайлівну повторно розглянути заяву представника ОСОБА_1, ОСОБА_2 прийняту 23 вересня 2015 року за реєстраційним № 13446356, для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно - на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1, ОСОБА_2 з урахуванням висновків даної постанови.
24.06.2016 року виданий виконавчий лист.
18.08.2016р. до суду надійшла заява ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження на Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради.
Учасники судового процесу у судове засідання не з'явились, повідомлялись належним чином.
Враховуючи неявку в судове засідання сторін, суд відповідно до вимог ст.128 КАС України і за відсутності потреби заслухати свідків чи експерта розглянув заяви в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що у відповідності до п. 1-2 постанови КМУ від 21 січня 2015 N 17 "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" - ліквідовано Державну реєстраційну службу та Державну виконавчу службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності. Установлено, що Міністерство юстиції є правонаступником Державної реєстраційної служби та Державної виконавчої служби, що ліквідуються, в частині реалізації державної політики у сферах, зазначених у пункті 1 цієї постанови.
Згідно п. 7 постанови КМУ від 2 липня 2014 р. N 228 "Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України" Мін'юст здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні територіальні управління юстиції Мін'юсту в Автономній Республіці Крим, в областях, мм. Києві та Севастополі, а також районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції.
Відповідно до наказу МЮУ від 26.03.2011 N 1707/5 "Про затвердження положень про територіальні органи Міністерства юстиції України" затверджено Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, що додається.
Пунктом 1 наказу N 1707/5 встановлено, що Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головне територіальне управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України та є його територіальними органами.
Головне територіальне управління юстиції є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням (п. 15 наказу N 1707/5).
Суд також враховує, що у відповідності до наказу МЮУ від 01.03.2016 N 571/5 "Про Типову структуру головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі" (зі змінами від 06.05.2016р.) в структурі ГТУ відсутні відділи (сектори) державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а тому на даний час в структурі Міністерства юстиції відсутній орган на здійснення функцій реєстратора речових прав.
Відповідно до частини 1 статті 264 КАС України суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження.
Під правонаступництвом у виконавчому провадженні розуміють заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав його попередника до іншої особи, що раніше не брала участь у виконавчому провадженні.
Причиною вибуття однієї із сторін виконавчого провадження є, зокрема, смерть фізичної особи або реорганізації юридичної особи. Заміна сторони полягає у переході прав і обов'язків однієї особи до іншої - правонаступника.
Аналогічного змісту положення містяться також в частині 5 статті 8 Закону України "Про виконавче провадження", згідно з якою у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до п. 2.13 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом міністерства юстиції України від 02.04.2012 за № 512/5, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження (у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, а також в інших випадках заміни сторони у виконавчому провадженні), якщо правовідносини допускають правонаступництво, державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. На підставі постановленої судом ухвали державний виконавець своєю постановою, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, замінює назву сторони виконавчого провадження.
Рішенням Одеської міської ради №248 від 03.02.2016 року внесені зміни до Положення про юридичний департамент ОМР, відповідно до яких до його функцій віднесено здійснення повноважень суб'єкта державної реєстрації прав передбачених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"(п.2.2.3). Та у п.п.7), 8) п.2.3 вказаного Положення зазначено, що для виконання функцій визначених п.2.2 цього Положення Департамент забезпечує проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, ведення Державного реєстру, ведення реєстраційних справ.
Суд враховує, що Юридичний департамент ОМР не є органом яким було проведено державну реєстрацію прав щодо яких скасовано рішення.
Проте, при визначенні процесуального правонаступництва суд відповідно до п.9 Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 06.03.2008 року "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" виходить з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховує, що якщо під час розгляду адміністративної справи встановлено, що орган державної влади, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
При цьому суд вважає, що заміняти боржника слід на Юридичний департамент ОМР, так як саме він є юридичною особою, а в його складі вже ним створюються управління та відділи, які є структурними підрозділами.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.165,264КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_2 задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження (боржника) відкритого на підставі виконавчих листів Одеського окружного адміністративного суду №№815/7062/15 від 24.06.2016р. боржника - Державного реєстратора прав на нерухоме майно управління Державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Тартачної Катерини Михайлівни його правонаступником Юридичним департаментом Одеської міської ради.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.254КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання ухвали. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Іванов Е.А.