КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2016 року 810/1198/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Панченко Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Києві адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників щодо ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновку про повернення надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 7894462,33 грн.;
- зобов'язати Міжрегіональне головне управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників підготувати та надати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 7894462,33 грн. на поточний рахунок Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" (п/р 2600305760 в АБ "Кліринговий дім" м. Київ, МФО 300647).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" за результатами розрахунків з бюджетом по податку на прибуток має переплату, сума якої складає 17894462,33 грн. 29 вересня 2015 року товариство звернулось до відповідача з заявою, в якій на підставі положень статті 43 Податкового кодексу України, просило зарахувати наявну переплату з податку на прибуток на рахунок у банку. Разом з тим, зазначена заява залишилась без виконання.
Позивач стверджує, що праву платника податків на повернення надмірно сплачених коштів кореспондує обов'язок податкового органу здійснити дії, спрямовані на зарахування наявної переплати за напрямком, обраним платником податків у відповідній заяві, тому вважає, що бездіяльність відповідача, яка полягає у невиконанні заяв Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз", є протиправною.
Відповідач позов не визнав, у письмових запереченнях на позов наполягав на порушенні позивачем строку звернення до суду. Крім того зазначив, що з огляду на відсутність у заяві позивача коду бюджетної класифікації, її виконання є неможливим.
Представник ГУ ДКС України у м. Києві надав до суду пояснення, зазначивши, що повернення органами державної казначейської служби помилково та/або надміру сплачених митних платежів можливе виключно на підставі висновку контролюючого органу, який до казначейства не надходив.
У судовому засіданні 17.08.2016, зважаючи на відсутність підстав для відкладення судового розгляду, передбачених статтею 128 Кодексу адміністративного судочинства України та беручи до уваги положення частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Також у ході розгляду справи відповідачем заявлене клопотання про заміну відповідача - Міжрегіональне головне управління Державної фіскальної служби - Центральний офісу з обслуговування великих платників на Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби у зв'язку зі зміною назви.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 №247 Міжрегіональне головне управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників перейменовано в Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби.
Відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього у такій самій мірі, в якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників його правонаступником Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" (ідентифікаційний код 20578072) зареєстроване як юридична особа 14.08.1997, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 33).
29 вересня 2015 року позивач звернувся до Міжрегіонального головного управління ДФС Центральний офіс з обслуговування великих платників із заявою №8-3555, в якій просив суму переплати з авансового внеску з податку на прибуток у розмірі 7894462,33 грн. перерахувати на рахунок ПАТ «Київоблгаз» за реквізитами: р/р 2600305760, АБ «Кліринговий Дім», МФО 300647 (а.с 8).
У відповідь на заяву позивача Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби листом від 16.10.2015 за №23164/10/28-10-20-3-20 повідомив про необхідність проведення звірення розрахунків ПАТ «Київоблгаз» з бюджетом (а.с. 9).
За результатами звірення розрахунків платника податків з бюджетом 20.11.2015 був складений акт №9880, відповідно до якого відповідач підтвердив факт наявності у ПАТ «Київоблгаз» переплати з податку на прибуток у розмірі 7894462,33 грн. (а.с. 10).
Разом з цим, відповідач жодних дій, спрямованих на виконання заяви ПАТ «Київоблгаз» від 29.09.2015 не вчинив, у зв'язку з чим товариство звернулось до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Законодавчим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Під час розгляду справи відповідач з приводу наявної у позивача переплати з податку на прибуток та її розміру, як на дату звернення з відповідною заявою, так і станом на дату розгляду справи, не заперечував. Будь-яких зауважень стосовно правильності проведених позивачем математичних розрахунків суми надміру сплачених грошових зобов'язань представник відповідача також не висловив.
Суд зазначає, що відповідно до підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок зарахування наявних у платника податків переплат в рахунок інших платежів визначено статтею 43 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
За змістом пунктів 43.3 та 43.4 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Таким чином, законодавець передбачив, що повернення надміру сплачених грошових зобов'язань можливе у випадку безпосереднього звернення платника податку з відповідною заявою та за умови відсутності у нього податкового боргу.
Відповідно до пункту 43.5 статті 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Підпунктами 3-5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182 та набрав чинності 15.10.2013, передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Також наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 №1146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за №1679/28124, затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок №1146).
Пунктом 1 Порядку №1146 закріплено, що він регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1146 повернення помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здiйснюється виключно на пiдставi заяви платника податку (за винятком повернення надмiру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фiзичних осiб, якi розраховуються органом ДФС на пiдставi поданої платником податкiв податкової декларацiї за звiтний календарний рiк шляхом проведення перерахунку за загальним рiчним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надмiру сплаченої суми протягом 1095 днiв вiд дня її виникнення.
Згідно з пунктом 7 Порядку №1146 після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Пунктом 8 Порядку №1146 передбачено, що у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку; два примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними державному бюджету, за формою згiдно з додатком 2 до цього Порядку; три примiрники реєстру висновкiв за платежами, належними мiсцевим бюджетам, та платежами, якi пiдлягають розподiлу мiж державним та мiсцевими бюджетами, за формою згiдно з додатком 3 до цього Порядку.
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше нiж за п'ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.
Таким чином умовою повернення платнику податків з Державного бюджету України надміру сплачених грошових коштів є наявність висновку територіального органу ДФС про повернення такої суми або її частини.
Судом встановлено, що станом на момент розгляду справи, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби дій, спрямованих на повернення існуючої переплати у розмірі 7894462,33 грн. згідно напрямку, обраного позивачем, здійснено не було.
Крім цього, відповідачем не надано суду жодного доказу стосовно існування у позивача податкового боргу, як на дату звернення позивача до податкового органу із заявою про повернення надміру сплачених сум, так і станом на день розгляду справи судом.
З урахуванням викладеного суд вважає, що відповідачем всупереч вимогам Податкового кодексу України та Порядку №1146 безпідставно не було підготовлено та направлено до органу Казначейства висновок про повернення надміру сплаченої позивачем до Державного бюджету України суми авансових внесків з податку на прибуток підприємств у розмірі 7894462,33 грн.
При цьому доводи представника позивача, що заява про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань не підлягала виконанню, оскільки не містила коду бюджетної класифікації для податку на прибуток, є надуманими.
Суд наголошує на тому, що Податковим кодексом України передбачено, що заяви на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань подаються у довільній формі. Єдиною обов'язковою умовою є обрання платником податків у такій заяві одного з перелічених у статті 43 Податкового кодексу України напрямків перерахування коштів.
Відсутність коду бюджетної класифікації жодним чином не перешкоджає ідентифікації виду податку та розміру суми надмірно сплаченого грошового зобов'язання. Зокрема, відсутність коду бюджетної класифікації не завадила контролюючому органу визначити грошове зобов'язання, про яке йдеться у заяві позивача та запропонувати позивачу провести відповідну звірку.
Беручи до уваги викладене у сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо визнання бездіяльності відповідача протиправною та про необхідність з метою захисту порушених прав позивача зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби підготувати та надати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 7894462,33 грн.
Розглядаючи твердження відповідача про порушення позивачем строків звернення до суду, суд зауважує наступне.
Так, у письмових запереченнях відповідач стверджує, що позивачем порушені строки звернення до суду в частині переплат, що виникли на підставі платіжних доручень від 14.02.2013 №595, від 12.03.2013 №941, від 27.03.2013 №1201, від 28.03.2013 №1343, від 23.04.2013 №1662, оскільки до суду позивач звернувся за межами 1095 денного строку з дня зарахування коштів до бюджету.
Однак суд критично ставиться до таких тверджень та вважає, що відповідач помилково ототожнює строк звернення до суду зі строком, протягом якого платник податків може заявити вимогу про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань.
Як вже зазначалось судом, обов'язковою умовою для повернення суми надміру сплаченого грошового зобов'язання є подання платником податків не пізніше 1095 днів з дня виникнення переплати заяви про таке повернення. Фактичне повернення коштів за напрямком, визначеним платником податків, здійснюється у строк, що загалом не повинен перевищувати 20-ти днів з моменту звернення із заявою (пункт 43.3 статті 43 ПК України).
Таким чином, саме після закінчення встановленого пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України 20-ти денного строку, протягом якого податковий орган та казначейство зобов'язані завершити процедуру повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, починається перебіг строку звернення до суду з вимогами про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, що полягають у направленні передбаченого податковим законодавством висновку.
Судом встановлено, що із заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань згідно платіжних доручень від 14.02.2013 №595, від 12.03.2013 №941, від 27.03.2013 №1201, від 28.03.2013 №1343, від 23.04.2013 №1662 позивач звернувся 29.09.2015, тобто в межах 1095 денного строку, встановленого пунктом 43.5 статті 43 Податкового кодексу України.
З урахуванням 20-ти денного строку, встановленого законодавцем для завершення процедури повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, про порушення свого права позивач мав би дізнатись 19.10.2015.
А відтак строк позовної давності для даного позову закінчується у квітні 2016 року. Натомість позивач до суду звернувся 29.03.2016, що підтверджується відтиском штампу відділення поштового зв'язку на конверті, у якому надійшла позовна заява. За цих обставин суд вважає, що до суду позивач звернувся в межах законодавчо встановлених строків.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.
З огляду на зазначене, беручи до уваги докази наявні у матеріалах справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновку про повернення надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 7894462,33 грн.
Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби підготувати та надати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток на загальну суму 7894462,33 грн. на поточний рахунок Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" (п/р 2600305760 в АБ "Кліринговий дім" м. Київ, МФО 300647).
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" (ідентифікаційний номер 20578072) документально підтверджені судові витрати у розмірі 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. згідно платіжного доручення №1470 від 24.02.2016 за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (ідентифікаційний код 39440996, місцезнаходження: 04119, м. Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 11Г).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Панченко Н.Д.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 17.08.2016.