Справа № 646/9831/16-к
№ провадження 1-кс/646/4396/2016
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.09.2016 року м.Харків
Слідчий суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Прошутя І.Д., при секретарі - Ворочек К.І., за участю прокурора Шпака Є., розглянувши клопотання прокурора відділу процесуального керівництва прокуратури області молодшого радника юстиції Шпака Є. про тимчасовий доступ до речей і документів за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016220000000421 від 18.04.2016, за ознакми правопорушення, передбаченого ч.1 ст.365 КК України, -
в с т а н о в и в :
Прокурор відділу процесуального керівництва прокуратури області молодший радник юстиції Шпак Є. звернувся до суду з клопотанням, в якому просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які містять банківську таємницю рахунків, а саме: даних про рух коштів в період з 01.01.2013 по 7.09.2016 на розрахунковому рахунку № 31414544700259, які перебувають у володінні Ізюмського УДКСУ (Головне управління Державної Казначейської служби України) у Харківській області, код 37283992, банк ГУДКСУ у Харківській області, код банку 851011, код платежу 24060300, в рамках кримінального за № 42016220000000421 від 18.04.2016, за ознаками правопорушення, передбаченого ч.1 ст.365 КК України, які мають суттєве значення для проведення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.
В обґрунтування свого клопотання прокурор зазначив, що у провадженні слідчого управління прокуратури Харківської області перебувають матеріали кримінального провадження за №42016220000000421 від 18.04.2016 щодо перевищення своїх службових повноважень посадовими особами Ізюмської районної державної адміністрації при передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Досудовим слідством встановлено, що голова Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області Шамрай Л.М. в порушення ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, п.4 ч. 1 ст. 69 Бюджетного кодексу України, ст. 63 Закону України «Про місцеве самоврядування» та ст.ст.271,289Податкового кодексу України без проведення торгів та аукціонів незаконно розпорядилася земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної форми власності, що розташовані на території сільських рад за межами населеного пункту.
Так, згідно розпорядження голови Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області №37 від 28.01.2013 утворено районну робочу групу з питань раціонального та ефективного використання земель, запобігання порушенням земельного законодавства та роз'яснювальної роботи щодо земельної реформи Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області.
Згідно з розпорядженням голови Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області №195 від 15.05.2014 головою вказаної робочої групи призначено Шамрай Л.М.
У розпорядженні голови Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області №37 від 28.01.2013 вказані повноваження робочої групи:
1.Здійснювати заходи щодо проведення уповноваженими органами перевірок стану дотримання вимог чинного законодавства з питань:
- відчуження та використання земель запасу та земель державного резервного фонду;
- надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок із земель рекреаційного призначення та земель водного фонду;
- освоєння земель ділянок та використання їх за цільовим призначенням, враховуючи порядок розміщення на земельних ділянках об'єктів будівництва, та встановлення фактів самовільного будівництва;
- дотримання землекористувачами умов договорів оренди землі щодо розміру та своєчасної сплати орендної плати, інших вимог земельного законодавства на території району.
2.Вживати заходи щодо відшкодування шкоди, заподіяної у результаті порушення вимог земельного законодавства, поновлення порушених прав землекористувачів.
Шамрай Л.М., будучі головою районної робочої групи з питань раціонального та ефективного використання земель, запобігання порушенням земельного законодавства та роз'яснювальної роботи щодо земельної роботи Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, протягом 2014- 2016 років складала та підписувала акти встановлення (визначення) втрат бюджету Ізюмського району від ненадходження коштів за фактичне землекористування. Також вказаний акт підписував відповідний землекористувач.
У акті зазначалась площа земельної ділянки, нормативна грошова оцінка, ставка орендної плати (3%), сума орендної плати за рік та місяць, сума відшкодування втрат станом на квітень відповідного року, сума сплачена станом на квітень відповідного року, сума коштів сплачених в рахунок майбутніх періодів, заборгованість за відповідний рік.
Також в акті вказано строк погашення заборгованості (один тиждень з моменту підписання акту) та зазначені розрахунковий рахунок і реквізити Ізюмського управління Державної казначейської служби України в Харківській області, жодним нормативно-правовим документом не регламентовано підписання та складання вказаних актів.
Відповідно до вимог п.4 ч. 1 ст. 69 Бюджетного кодексу України оренда плату за землю повинна сплачуватися до бюджету сільської або селищної ради (а не райдержадміністрації).
Разом з цим, майже всі грошові кошти, які сплачувалися землекористувачами протягом 2014-2016 років, надходили до бюджету районної державної адміністрації та використовувались не за призначенням.
Таким чином сільським радам спричинені збитки у розмірі 2014 -1904102,48 грн., 2015- 1352 064,59 грн., 2016 - 1 544 599,2 грн.
Допитані голови та землевпорядники сільських рад Ізюмського району Харківської області підтвердили факт незаконного використання земельних ділянок суб'єктами господарювання, та сплати орендної плати за землю на рахунок бюджету районної адміністрації.
З огляду на це, прокурор наполягає на тому, що інформація про рух грошових коштів по рахункам, які знаходяться у банківській установі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні мають, а саме: події кримінального правопорушення, способу вчинення, встановлення осіб, причетних до даного кримінального правопорушення, а також вказані документи можуть бути використані в якості доказів, в зв'язку з чим є необхідність у їх вилученні, оскільки іншим способом довести обставини, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні неможливо.
Прокурор довів, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, а тому клопотання розглядається слідчим суддею без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться, що передбачено ч. 2 ст. 163 КПК України.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Згідно норми ч. 1 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, вважаю клопотання таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі та документи, можливість ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до положень статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
У клопотанні зазначаються:
1)короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;
2)правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3)речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;
4)підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
5)зазначення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;
6)можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою, цих речей і документів у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;
обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Клопотання прокурора, яке надійшло до суду відповідає вимогам КПК України.
Згідно з ч.5,6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1)перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3)не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Вилучення документів необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів.
За таких обставин, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання прокурора обґрунтовано та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 131-132, 159-166, 309 КПК України,-
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора відділу процесуального керівництва прокуратури області молодшого радника юстиції Шпака Є. про тимчасовий доступ до речей і документів за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № №42016220000000421 від 18.04.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.365 КК України - задовольнити.
Надати прокурору відділу процесуального керівництва прокуратури області молодшому раднику юстиції Шпаку Є. або старшому слідчому першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури області раднику юстиції Курченку В.В. тимчасовий доступ до оригіналів документів, що перебувають у володінні Ізюмського УДКСУ (Головне управління Державної Казначейської служби України) у Харківській області, код 37283992, банк ГУДКСУ у Харківській області, код банку 851011, код платежу 24060300, розташованому за адресою: Харківська область, м. Ізюм, вул. Соборна, 44, а саме: даних про рух коштів в період з 01.01.2013 по 7.09.2016 на розрахунковий рахунок № 31414544700259 Ізюмського УДКСУ в Харківські області код 37283992, банк ГУДКСУ у Харківській області, код банку 851011, код платежу 24060300.
Строк дії ухвали один місяць.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя