Постанова № 61243753, 13.09.2016, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
13.09.2016
Номер справи
711/6019/16-а
Номер документу
61243753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 711/6019/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 серпня 2016 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді: Кондрацької Н.М.

при секретарі Мелещенко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 90 % від розміру заробітку з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру пенсії, зобов»язати відповідача виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 01.01.2016 до моменту здійснення перерахунку пенсії і переказати її на його особистий рахунок, стягнути судові витрати, рішення звернути до негайного виконання. В позові зазначив, що у листопаді 2010 року йому призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90% від суми заробітної плати. З 1 липня 2014 був звільнений з посади слідчого з ОВС слідчого управління прокуратури Черкаської області за власним бажанням у зв»язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». 15.07.2016 відповідач відмовив у перерахунку призначеної раніше пенсії, розмір якої визначено у довідці прокуратури Черкаської області від 06.06.2016№18/130вих.-16

В судове засідання позивач з»явився, повністю підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволеннні.

В судовому засіданні представник відповідача, надала письмові заперечення та пояснила, що перерахунок пенсії проведений відповідно до чинного законодавства України, а тому просила відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 11.11.2010 перебуває на обліку як пенсіонер за вислугою років і йому призначена пенсія.

Наказом прокурора Черкаської області від 01.07.2014 ОСОБА_1 звільнено з роботи в органах прокуратури за власним бажанням у зв»язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

15.06.2016 позивач звернувся до із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Черкаської області від 06.06.2016 № 18/130вих 16 у розмірі 90% від визначеної заробітної плати.

Листом від 04.07.2016 року вих. № 3885/03 відповідачем було роз»яснено позивачу, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

В подальшому редакція даної правової норми неодноразово зазнавала змін щодо як розміру пенсії у відсотках до заробітку, так і порядку її призначення та перерахунку.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону в тій же редакції обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Вирішуючи питання про застосування положень Закону України № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституцією України виокремлено певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, в тому числі і працівники прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Виходячи із системного аналізу вищезазначених правових норм та рішень Конституційного Суду України від 06.07.2009 року № 8-рп/99, від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, суд приходить до висновку, що підстави для відмови у перерахунку пенсії позивачу відсутні, оскільки норма закону, на яку посилається відповідач, може застосовуватися лише до осіб, які звернулися із заявою про призначення пенсії після 01.06.2015 року, а не із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії.

Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає порядок перерахунку пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії.

Отже, відмова позивачу в перерахунку пенсії є незаконною.

Вирішуючи питання про належний спосіб захисту порушених прав та інтересів позивача, суд вважає, що позовна вимога про зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії з розрахунку 90% від середнього заробітку та без застосування обмежень максимального розміру пенсії є передчасними.

Так, відмова відповідача у здійсненні позивачу перерахунку пенсії була обґрунтована виключно відсутністю права на такий перерахунок, відповідач фактично не здійснював жодних дій щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі його звернення від 15.06.2016 року, не оцінював надану позивачем довідку про розмір заробітної плати, не визначав нового розміру пенсії, не змінював відсотки середнього заробітку, з яких обраховувалася раніше призначена позивачу пенсія, та не обмежував оскаржуваним рішенням максимального розміру пенсії, яка має виплачуватися.

Таким чином, для зобов»язання відповідача не обмежувати максимальний розмір пенсії, відсутні підстави, оскільки щодо цих вимог відповідач на час звернення позивача до суду та розгляду справи ніяких протиправних дій чи бездіяльності не допускав та жодного рішення не виносив.

В протилежному випадку, задовольняючи такі вимоги, суд перебрав би на себе повноваження Управління Пенсійного фонду України щодо вчинення дій з перерахунку пенсії та фактично допустив би втручання в його дискреційні повноваження на етапі такого перерахунку.

Тому суд вважає, що необхідно визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу на підставі його заяви від 15.06.2016 року та зобов»язати відповідача здійснити такий перерахунок згідно зазначеної заяви у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу.

Вирішуючи питання щодо періоду, з якого відповідач зобовязаний здійснити такий перерахунок, суд виходить з того, що при розгляді цієї справи слід застосовувати положення спеціальних норм, а саме Закону України № 1789-XII «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), де у ч. 18 ст. 50-1 передбачено, що перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Також в цій статті зазначено, якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців, а перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13, від 06.10.2015 року у справі № 21-2432а15 та від 01.03.2016 року у справі № 21-3397а15 (161/20170/14-а).

Позивач набув право на підвищення пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому було підвищено заробітну плату відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників, тобто з 01.01.2016 року. Незважаючи на те, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 15.06.2016 року, виплата має бути здійснена саме з 01.01.2016 року.

Позивач просить допустити негайне виконання судового рішення в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсії, інших періодичних платежів з Державного бюджету або позабюджетних державних фондів в межах суми стягнення за один місяць. Оскільки позовні вимоги стосуються не виплати, а перерахунку пенсії, яка вже виплачується позивачу, відсутні підстави для негайного виконання судового рішення.

Окрім того, суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 . судовий збір в розмірі 551,20 грн.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 99, 160, 161, 162, 163, 160, 186 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за № 213 - протиправною.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області перерахувати з 01.01.2016 призначену ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90%, з урахуванням довідки прокуратри Черкаської області № 18/130 вих -16 від 06.06.2016 про заробітну плату, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на момент призначення пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.

В задоволенні решти позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Головуючий: Н. М. Кондрацька