Постанова № 61243153, 01.09.2016, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
01.09.2016
Номер справи
643/9611/16-а
Номер документу
61243153
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 643/9611/16-а

Провадження № 2-а/643/347/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.09.2016 року Суддя Московського районного суду м. Харкова Єрмак Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії позивача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, в розмірі 84% заробітної плати державного службовця, з урахуванням усіх надбавок та доплат до заробітної плати, які мали бути включеними до розрахунку призначеної пенсії в 2010 році в загальній сумі 122507,83 грн., згідно довідки № 9-69/30 від 10.06.2016 року; здійснити перерахунок призначеної пенсії за віком, як державному службовцю з 05 січня 2016 року й в подальшому в розмірі 84 % заробітної плати з урахуванням підвищення розмірі заробітної плати державних службовців відповідної категорії з 01.12.2015 року згідно довідки про заробітну плату від 10.06.2016 року № 9-69/29 Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 2010 року одержує пенсію державного службовця згідно із законом України «Про державну службу», яка була призначена в розмірі 81% заробітної плати.

Вважає, що відповідачем незаконно було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, що грубо порушує його права і законні інтереси. Просить визнати протиправним рішення УПФУ Московського району м.Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії й зобов'язати УПФУ в Московському районі м.Харкова здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, в розмірі 84% заробітної плати державного службовця, з урахуванням усіх надбавок та доплат до заробітної плати, які мали бути включеними до розрахунку призначеної пенсії в 2010 році в загальній сумі 122507,83 грн., згідно довідки № 9-69/30 від 10.06.2016 року; здійснити перерахунок призначеної пенсії за віком, як державному службовцю з 05 січня 2016 року й в подальшому в розмірі 84 % заробітної плати з урахуванням підвищення розмірі заробітної плати державних службовців відповідної категорії з 01.12.2015 року згідно довідки про заробітну плату від 10.06.2016 року № 9-69/29 Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Представник відповідача надав до суду заперечення в яких просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач з 18.07.2007 року одержує пенсію за віком, в розмірі 81% заробітної плати. 16.06.2016 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року як пенсіонеру, що на момент проведення перерахунку працює на іншій посаді ніж та, з якої призначено пенсію, додавши довідку № 9-69/30 від 10.06.2016 року та довідку 10.06.2016 року № 9-69/29, які видано Департаментом бюджету і фінансів Харківської міської ради.

За результатами розгляду заяви, УПФ України в Московському районі м. Харкова протоколом засідання комісії про розгляд спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій від 21.06.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.

Юридично значимою обставиною для вирішення даного спору є наявність у позивача права, а у відповідача відповідного обов'язку на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Згідно довідки Департаменту бюджету та фінансів Харківської міської ради № 9-69/30 від 10.06.2016 року про складові заробітної плати , що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вбачається, що за період часу з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року ОСОБА_1 було нараховано та виплачено 112607,02 грн., з яких: надбавки за високі досягнення у праці - 22019 грн., премія - 54530,81 грн., економія по ФОП - 1000 грн., індексація - 3866,06 грн., надбавка в розмірі 50% до основного окладу - 17272,82 грн., матеріальна допомога - 13188,19 грн., матеріальна допомога на соціально побутові потреби - 10630,95 грн. З нарахованої суми утримано податок з доходів фізичних осіб.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу " до складу заробітної плати державного службовця, з розміру якої обчислюється чи перераховується пенсія, підлягають включенню всі суми виплат, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна індексація заробітної плати та грошова компенсація за невикористану відпустку, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Враховуючи, що в даних спірних правовідносинах перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд вважає необхідним: визнати протиправним рішення відповідача від 21 лютого 2014 р. яким відмовлено позивачу перерахувати йому пенсію з 14 лютого 2011 р., з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, з яких були нараховані та сплачені позивачем страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням вищезазначених соціальних виплат.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 28 травня 2013 року, яка в силу ч.1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для суду при вирішенні справи.

У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22, п. 1 ст. 92).

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Проте, вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Між тим, пенсія позивачу була призначена ще з 18 липня 2007 року, тобто до внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.

Зміни, які відбулися у статті 37 Закону України «Про державну службу» стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до Закону, і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.

За Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року на 25% підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів.

Внаслідок задоволення позову судовий збір покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 158, 159, 183-2 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова від 21.06.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеної пенсії за віком, як державному службовцю в перерахунку пенсії згідно довідки про складові заробітної плати № 9-69/30 від 10.06.2016 року, з урахуванням виплат в розмірі 122507,83 грн., нарахованих за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року та в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям відповідної категорії з 01 грудня 2012 року, згідно довідки № 9-69/29 від 10.06.2016 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 84% заробітної плати з урахуванням усіх надбавок та доплат до заробітної плати, які мали бути включені до розрахунку призначеної пенсії на загальну суму 122507,83 грн., згідно довідки № 9-69/30 від 10.06.2016 року, починаючи з 05 січня 2016 року й в подальшому.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, в розмірі 84% заробітної плати державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 10.06.2016 року № 9-69/29 Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» , починаючи з 05 січня 2016 року й в подальшому.

Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.) гривень.

Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржене судове рішення з одночасним надсиланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.

Суддя Єрмак Н.В.