Постанова № 61242934, 05.09.2016, Берестинський районний суд Харківської області (до 25.04.2025 - Красноградський районний суд Харківської області)

Дата ухвалення
05.09.2016
Номер справи
626/1340/16-а
Номер документу
61242934
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 626/1340/16-а

Провадження № 2-а/626/26/2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

05.09.2016 року м.Красноград

Красноградський районний суд Харківської області у складі:

Головуючого - судді Константинов Д.С.,

За участю секретаря Краєвій А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, у3 відсутності сторін, в залі суду в місті Красноград справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Красноградського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати неправомірною відмову Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у здійсненні їй перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії врахувавши при нарахуванні виплати, які зазначені у колонці «Інші призначення» у довідці Державної фінансової інспекції в Харківській області від 16.06.2016 року № 11/33/377, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань та індексації. З зазначених сум позивачкою були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що вона перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Красноградському районі з 2010 року. На підставі заяви про призначення їй пенсії 10.12.2010 року їй було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». В зв»язку з тим, що управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі районі Харківської області при обчисленні пенсії державного службовця за віком не враховані інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, позивач 22.06.2016 року звернулась до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії, надавши довідку Державної фінансової інспекції в Харківській області від 16.06.2016 року № 11-33/377, із зазначенням виплат, які не увійшли в розрахунок для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». Відповідачем рішенням № 123 від 29.06.2016 року було відмовлено у перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги та індексації при розрахунку пенсії.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявилась, надала заяву в якій просить справу розглянути за її відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав письмові заперечення, відповідно до яких просить судові засідання проводити без представника відповідача, в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити посилаючись на те, що відсутні підстави для визнання протиправним рішення ПФУ від 29.06.2016 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивачу на умовах Закону України «Про державну службу». Подав до суду письмові заперечення проти позову. Справу просили розглядати без їх участі.

Враховуючи, що від всіх осіб, що беруть участь у справі, надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, справу відповідно до ч.4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянуто в письмовому провадженні.

Суд, вивчивши наявні матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області з 2010 року та отримує пенсію.

Згідно ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсія їй, як державному службовцю, була призначена в розмірі 85 відсотків від суми заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діє на даний час, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»,у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до довідки №11-33/377, виданої 16.06.2016 року Державною фінансовою інспекцією в Харківській області про нараховані інші виплати заробітної плати, а саме: індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, які не увійшли в розрахунок для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» за період з 01.12.2008 року по 01.12.2010 року.

Проте відповідачем, при розрахунку пенсії не включено до складу заробітної плати суми вказаної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені збори на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого пенсія їй виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.

Рішенням № 123 від 29.06.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до п.5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 - VIII.

Проте положення пункту 5 розділу III визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з Рішенням Конституційного Суду № 4-рп/2016 від 08.06.2016.

Згідно з ч. 1ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці", в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ч. 2ст. 33 Закону України "Про державну службу"заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Тобто аналізуючи вищевикладене дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з ч. 6, 7ст. 33 Закону України "Про державну службу"державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст. 35 Закону України "Про державну службу"передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Згідно з ч. 2 ст. 35 цього Закону державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

З огляду на вказане, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально - побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Кабінету Міністрів України.

Відповідно до форми довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, до складу «Інших виплат» входять - індексація, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, що свідчить про необхідність врахування відповідачем цих виплат при перерахунку пенсії Позивачу.

Обґрунтованість вимог щодо включення до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги та індексації доходів, з метою проведення перерахунку пенсії, підтверджується також правовою позицію Верховного Суду України, що викладена у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а-11. Зокрема у цій постанові Верховний Суд України звертає увагу на перевагу в застосуванні норм права спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії: ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зокрема,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачає включення до заробітку для обчислення пенсії всіх видів оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) зареєстрованої особи для обчислення пенсії.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії.

Таким чином, пенсія ОСОБА_1 повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача щодо не включення до розрахунку її пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, є законними та обґрунтованими.

Враховуючи, що відповідач відмовив позивачу лише у врахуванні в пенсійних виплатах матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, а відсоткова ставка сторонами не оспорюється, тому підстав для її визначення суд не вбачає, оскільки це не є предметом позову.

При визначенні періоду, з якого слід здійснювати перерахунок та виплату пенсії, суд виходить з положень ч. 4 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, оскільки позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надала відповідні довідку 22.06.2016 року, пенсія підлягає перерахунку з 01 липня2016 року.

Керуючись ст.ст. 4, 6, 8-11, 17, 18, 69, 71, 86, 99, 122, 158 163, 186, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Красноградського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинення певних дій задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Красноградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду в Харківській області, щодо відмови у перерахунку та неврахування у розрахунках розміру пенсії, як державному службовцю суми матеріальної допомоги, індексації, зазначені у колонці « інші виплати» у довідці Державної фінансової інспекції в Харківській області від 16.06.2016 року № 11-33/377.

Зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно до довідки від 16.06.2016 року за №11-33/377 з урахуванням раніше проведених виплат з 01 липня 2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Красноградський районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя