Постанова № 61241418, 07.09.2016, Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
07.09.2016
Номер справи
541/1952/16-а
Номер документу
61241418
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 541/1952/16-а

Провадження № 2-а/541/73/2016

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

вул. Гоголя 133 м. Миргород Миргородський район Полтавська область Україна 37600

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2016 року м.Миргород

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Сидоренка Ю.В.,

при секретарі - Лисенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миргороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

В серпні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з даним позовом, посилаючись на порушення відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, її прав в частині не обґрунтованої відмови у перерахунку пенсії відповідно до закону.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що на даний час вона є пенсіонером органів прокуратури і перебуває на обліку в Миргородському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України з 22.04.2010 року як отримувач пенсії призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17.01.2002 року, чинній на час призначення пенсії), у розмірі 90% середнього заробітку посади заступника Миргородського міжрайонного прокурора Полтавської області. 18 листопада 2014 року вона звільнилася з органів прокуратури в зв'язку з виходом на пенсію та 28 листопада 2014 року подала заяву до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням з органів прокуратури, проте такий перерахунок останнім було проведено у розмірі не 90%, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17.01.2002 р., чинній на час призначення пенсії), а в розмірі 70 % від заробітку, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 27.03.2014 р., згідно якої пенсія призначається та не перевищує розміру 70% від суми місячної заробітної плати, про що Миргородське об'єднане Управління Пенсійного фонду України позивача не повідомляло. З 01 січня 2016 року у позивача ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, вона 04 серпня 2016 року звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку її пенсії у відповідності до діючої на час призначення пенсії ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 5 листопада 1991 року (в редакції від 17.01.2002 року, чинній на час призначення пенсії), до якої додавалась довідка прокуратури Полтавської області щодо розміру заробітної плати на посаді, яку вона обіймала при призначенні пенсії, та з якої вона вийшла на пенсію. Однак відповідач відмовив їй в перерахунку пенсії, невірно застосувавши положення законодавства, та порушив її права. З цих підстав позивач просила визнати такі дії відповідача протиправними та зобов'язати його здійснити перерахунок її пенсії на підставі довідок прокуратури Полтавської області від 27 листопада 2014 року та від 28 липня 2016 року з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, до суду подала заяву, в якій просила справу розглянути у її відсутність, адміністративний позов підтримала та просила його задовольнити (а.с.35).

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, у поданих до суду письмових запереченнях на позов просив відмовити у задоволенні позову в зв'язку з його необґрунтованістю. Не заперечував факту звернення позивача 04.08.2016 року до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії, на яку було надано відповідь, що на основі Закону України «Про прокуратуру» порядок перерахунку таких пенсій визначається Кабінетом Міністрів України. Так як, цей орган виконавчої влади до цього часу ніяких рішень щодо перерахунку раніше призначених пенсій по Закону України «Про прокуратуру», не приймав, вимоги позивача вважав необґрунтованими. Окрім того, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» та інші. Зазначав, що вимога позивача про перерахунок пенсії за період до подачі відповідної заяви є безпідставною, оскільки така заява була подана лише 04.08.2016 року (а.с.34).

На підставі положень ч. 4 ст. 128 КАС України суд вважає за можливе провести розгляд справи без участі сторін.

Дослідивши письмові докази по справі та проаналізувавши їх в сукупності, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення, зважаючи на наступне.

Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури та перебуває на обліку в Миргородському об'єднаному Управління Пенсійного фонду України з 22.04.2010 року як отримувач пенсії за вислугу років, яка була їй призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17.01.2002 року) (а.с.24).

Після звільнення з органів прокуратури позивач 28 листопада 2014 року звернулася до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням з органів прокуратури, яким був здійснений перерахунок пенсії в розмірі 70 % заробітку, відповідно до чинного на момент звернення законодавства, про що позивачку повідомлено не було, що не заперечується відповідачем.

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть були скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Крім того, відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право па пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Пенсія позивачу ОСОБА_1 була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17.01.2002, тобто до набрання чинності Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 27.03.2014 р.). Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Таким чином, при перерахунку пенсії позивачу з 28 листопада 2014 року підлягли застосуванню положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17.01.2002 року, а тому дії відповідача по перерахунку пенсії з 28 листопада 2014 року в розмірі 70% заробітку є неправомірними.

04 серпня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку і виплати пенсії з 01.01.2016 року на підставі Закону України «Про прокуратуру», чинного на день призначення їй пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року (а.с. 21-22).

Між тим, відповідач відмовив їй у такому перерахунку, посилаючись на відсутність законних підстав для такого перерахунку ( а.с. 23 ).

Згідно зі ст. 50-1 ч. 1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи, який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Пенсія призначається в розмірі 90% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 року положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

За приписами ст. 50-1 ч. 13 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно зі ст. 50-1 ч. 18 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

З огляду на викладене суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначені пенсії. При цьому слід зважити на те, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Аналогічні правові позиції відносно застосування згаданих норм матеріального права викладені у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справах № 21-348а13, № 21-420а13 та у постанові від 06 жовтня 2015 року у справі № 21-2432/15, які за приписами ст. 244-1 ч. 1 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить відповідну норму права.

Наведені вище норми закону узгоджуються з висновками Конституційного Суду України, що містяться у рішеннях Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій, згідно з якими зміст та обсяг досягнутих працівниками прокуратури соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу виходячи з 90 % від місячного заробітку, порушує права позивача, оскільки Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру» щодо зменшення розміру відсотка пенсії від суми місячної заробітної плати, набрав чинності 01 жовтня 2011 року і не розповсюджується на працівників прокуратури, пенсія яким була призначена до набрання ним чинності.

З цих підстав суд приходить до переконання про те, що відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу суперечить відповідним нормам Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 22, 64 Конституції України, а відтак маються правові підстави, відповідно до п.п.1, 2 ч.2 ст.162 КАС України, для визнання цих дій відповідача протиправними та зобов'язання відповідача вчинити дії по перерахунку та виплаті пенсії позивачу.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача судового збору у сумі 551 грн. 20 коп.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 122, 158, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 ч. 13, ч. 18 Закону України «Про прокуратуру», -

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії в розмірі 90% від заробітку.

Зобов'язати Миргородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Полтавської області № 18-576/вих.14 від 27 листопада 2014 року, за період з 28 листопада 2014 року по 3 серпня 2016 року та виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Полтавської області № 18-424/вих.16 від 28 липня 2016 року, з 04 серпня 2016 року і здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Миргородського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області 551,20 грн. (П'ятсот п'ятдесят одну гривню 20 коп.) у відшкодування понесених судових витрат по оплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративному суду через Миргородський міськрайонний суд Полтавської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.

Суддя Ю. В. Сидоренко