Справа № 524/5573/16-а
Провадження 2-а/524/339/16
ПОСТАНОВА
І м е н е м У к р а ї н и
30.08.2016 року Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі :
головуючого судді - Савічева В.О.
при секретарі - Коршак Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про оскарження рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про оскарження рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 108 від 15.06.2016 року та зобов'язання вчинити певні дії, зазначаючи, що у 1986 році він брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з досягненням віку 50 років, він отримав право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Для реалізації свого права, 08 червня 2016 року він звернувся до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про призначення пенсії та надав для цього усі необхідні документи.
Рішенням Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 108 від 15.06.2016 р. йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Із змісту рішення вбачається, що підставою для відмови в призначенні пенсії за віком стало те, що при зверненні за призначенням пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС ним не було надано довідку форми № 122, а також в архівній довідці, яка видана Галузевим Державним Архівом Міністерства Оборони України, не вказані відомості щодо участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 10 червня 1986р. по 18 серпня 1986р. в складі військової частини 39289 (м. Київ).
Вважає, що Кременчуцьке об'єднання Управління Пенсійного фонду України Полтавської області протиправно відмовило в оформленні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки ОСОБА_1, було надано всі документи, які підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Просив визнати протиправними дії Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., із зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», скасувати рішення Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 108 від 15.06.2016р. щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., із зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Кременчуцьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., пенсію з 08 червня 2016 року із зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав у повному обсязі посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача - Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Романець С.В. у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на обставини викладені в заперечені на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяв по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1, у складі військової частини 39289 приймав участь у ліквідації наслідків аварій на Чорнобильській АЕС з 10 червня 1986 року по 18 серпня 1986 року, безпосередньо виконував роботи в зоні відчуження, у зв'язку з чим 02.02.1998 року Полтавською обласною державною адміністрацією було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС НОМЕР_1, яке підтверджує статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами і компенсаціями, встановленими ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років.
07 червня 2016 року позивачу виповнилося 50 років.
З метою оформлення пенсії позивач ОСОБА_1, звернувся до Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та надав для цього усі необхідні документи.
Рішенням № 108 від 15.06.2016р. Кременчуцьке об'єднання Управління Пенсійного фонду України Полтавської області відмовило ОСОБА_1, в призначення пенсії за віком, оскільки в архівній довідці, яка видана Галузевим Державним Архівом Міністерства Оборони України, не вказані відомості щодо участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 10 червня 1986р. по 18 серпня 1986р. в складі військової частини 39289 (м. Київ).
Зокрема, згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України «надати довідку про участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 10 червня 1986р. по 18 серпня 1986 року в складі в/ч 39289 немає можливості тому, що в наказах командира в/ч 39289 (м. Київ) по стройовій частині за період з 05.06.1986р. по 20.08.1986р. ОСОБА_1 не значиться».
Відповідно ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно ст. 15 Закону України Про пенсійне забезпечення умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно ч. 3 ст. 65 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та Потерпілий від Чорнобильської катастрофи є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно ст. 15 вказаного Закону, довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Потерпілий від Чорнобильської катастрофи. Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи, згідно ст. 65 Закону, за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Потерпілий від Чорнобильської катастрофи. Зазначені посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами.
Відповідно ст. 9 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи-громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи, а в ст. 10 цього Закону вказано, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 р. на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно п. 2 ст. 14 Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеними до 2 категорії, є особи, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 01.07.86 р. - незалежно від кількості робочих днів; з 01.07.86 р. по 31.12.86 р. - не менше 5 календарних днів; у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; евакуйовані у 1986 р. із зони відчуження (в т.ч. особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.
Згідно п. 3 постанови КМУ N 501 від 25.08.92 р. Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а потім і п. 3 постанови КМУ N 51 від 20.01.97 р. Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.86 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 01.07.86 р. до 31.12.86 р. - не менше 5, а у 87 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору серія А; при цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору Перереєстровано і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням.
Відповідно ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, згідно ч. 3 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і цього Закону.
Відповідно ст. 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, має достатній стаж роботи, що не заперечується відповідачем, досяг віку 50 років, а тому, з урахуванням зменшення пенсійного віку, має право на призначення пенсії.
Згідно підп. ґ п. 7 Порядку Подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях N122 від 09.03.88 р., або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
Надання інших документів при зверненні за призначенням пенсії з вище зазначених підстав законодавством не передбачено.
Згідно п. 38 Порядку орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Відповідно абз. 4 ст. 15 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями. Основним документом, що визначає час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка ф. 122, затверджена постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань № 122 від 09.03.88 р., що видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, у складі яких працівник безпосередньо виконував роботи з ліквідації аварії. У разі неможливості подання довідки за формою ф. 122 для призначення пенсії на пільгових умовах надаються інші (первині) документи, передбачені постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.05 р., що підтверджують період роботи в зоні відчуження, зокрема, довідки військової установи або довідки архівної установи.
В п. 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.93 р, встановлено, що підтвердження трудового стажу у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до відповідача із заявою для призначення пенсії, позивач надав документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, паспорт громадянина України, трудову книжку, військовий квіток, архівну довідку, видану Галузевим Державним Архівом Міністерства оборони України.
Крім того, незбереження первинних документів та відомостей стосовно приймання позивачем участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зазначений період (при наявності відповідного посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) не може слугувати підставою для обмеження пенсійних прав позивача.
Враховуючи наведене, суд вважає, що у позивача є всі права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до положень ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям зазначеним в ч. 3 ст. 2 КАС України, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії є незаконною та необґрунтованою.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Суд вважає, що позивач, надавши письмові докази, що були предметом дослідження при розгляді справи судом виконав вимоги ч.1 ст. 71 КАС України.
Натомість, відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості відмови у призначенні позивачу пенсії, що є предметом оскарження позивачем.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись ст.ст. 6, 17, 18, 19, 107, 162 КАСУ, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд - ,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про оскарження рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., із зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Скасувати рішення Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 108 від 15.06.2016р. щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., із зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Кременчуцьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., пенсію з 08 червня 2016 року із зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського Апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не брала участь у справі, з моменту отримання копії постанови.
Суддя: