Справа № 745/531/16-а
Провадження № 2-а/745/74/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.09.2016 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді - Смаль І.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в смт. Сосниця справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просить: - визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції в Чернігівській області, щодо ненадання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015. - зобов'язати Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015р. посадових окладів. Вимоги мотивує тим, що вона звернулася до відповідача з заявою про видачу довідки для перерахунку своєї пенсії, але на її заяву про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із 01.12.2015 року 29.04.2016 року Державна фінансова інспекція в Чернігівській області надала довідку за № 90 про складові заробітної плати за відповідною посадою з 01.12.2015 року, але довідка була надана не встановленого зразка і в ній не вказана сума премії, надбавка за високі досягнення у праці та інші виплати. Тому 14.07.2016 року Державній фінансовій інспекції в Чернігівській області нею було направлено повторно лист про видачу довідки встановленого зразка згідно Постанови равління ПФУ від 04.09.2013р. №15-1, про розмір заробітної плати на даній посаді з 01.12.2015 р. Державна фінансова інспекція в Чернігівській бласті надіслала їй лист від 18.07.2016 р. № 25-11-21-6/4709, яким відмовила у видачі необхідної довідки. Такі дії відповідача вважаю неправомірними. Від позивача та представника позивача надійшли письмові заяви про розгляд справи у їх відсутність. З письмових заперечень,наданих відповідачем ,вбачається,що Державна фінансова інспекція в Чернігівській області не погоджується з обставинами, викладеними в адміністративному позові, мотивуючи наступним. Позивач ОСОБА_1 зверталась до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області із заявами щодо надання довідки про розмір заробітної плати на посаді начальника контрольно-ревізійного відділу в зв'язку з встановленням нових розмірів посадових окладів працюючим державним службовцям. Позивачу було надано довідку від 29.04.2016 №90 довільної форми про складові заробітної плати за відповідною посадою. З 01.12.2015 постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі Постанова №1013), передбачено підвищення посадових окладів працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, схеми посадових окладів яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Також, Постановою №1013 затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено пункт 4, що містив умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям. При наданні вищевказаної довідки Держфінінспекцією в Чернігівській області було застосовано саме Постанову №1013. На підставі вище викладеного, у Держфінінспекції в Чернігівській області відсутні законні підстави для визначення складових заробітної плати особам, які не перебувають на державній службі. Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав. В судовому засіданні встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку в та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми заробітної плати, з якої сплачено внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. 25.04.2016 року позивач звернулася до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати з 01.12.2015 року за посадою начальника контрольно-ревізійного відділу, з якої їй призначено пенсію. 29.04.2016 року позивачу була надана довідка № 90 Державної фінансової інспекції в Чернігівській області в довільній формі, в якій містяться виключно дані про посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років за відповідною посадою з 01 грудня 2015 року. 18.07.2016 року Державною фінансовою інспекцією в Чернігівській області позивачу була надана відповідь за № 25-11-21-16/4709 ,в якій позивач була проінформована, що складові заробітної плати, з якої їй призначена пенсія станом на 1 грудня 2015 року, встановлені згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», на посаді начальника контрольно-ревізійного відділу, були зазначені у довідці від 29.04.2016 №90 наданою па її адресу листом від 29.04.2016 №25-1 1-21-16/3080. Крім того, слід зазначити, що пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в якому 6уь передбачений порядок визначення розміру заробітної плати (в тому числі премії та надбавки) для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, виключено з 1 грудня 2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі Постанова № 865). Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами. Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-XII, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям. Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування. Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу. У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови видати довідку належного зразка про заробітну плату є протиправними. Керуючись статтями 2, 3, 11, 94, ч.4 ст.122,ст. 158-163, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції в Чернігівській області, щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015.
Зобов'язати Державну фінансову інспекцію в Чернігівській області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015р. посадових окладів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фінансової інспекції в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 551,20 грн сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Сосницький районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.
Суддя І.А.Смаль