Ухвала суду № 61231028, 07.09.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2016
Номер справи
814/122/16
Номер документу
61231028
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/122/16

Категорія: 5.2 Головуючий в 1 інстанції: Середа О. Ф.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Кравченка К.В.

Лукянчук О.В.

при секретарі: Величко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Миколаївської митниці ДФС на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2016р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг-Дон» до Миколаївської митниці ДФС за участю третьої особи Головного управління Державного казначейства України у Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

У січні 2016р. ТОВ «Техноторг-Дон» звернулось в суд із позовом до Миколаївської митниці ДФС за участю третьої особи Головного управління Державного казначейства України у Миколаївській області, в якому просило:

- визнати протиправною бездіяльність Миколаївської митниці ДФС щодо складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплаченого податку за результатами розгляду заяви ТОВ «Техноторг-Дон» від 8.12.2015р. вих. №1301;

- зобов'язати Миколаївську митницю ДФС скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області про повернення ТОВ «Техноторг-Дон» надмірно сплаченого податку на додану вартість в сумі 54496,98грн. за митною декларацією №504070000/2015/002282 від 21.05.2015р. шляхом перерахування даних коштів на поточний рахунок ТОВ «Техноторг-Дон» п/р№26008140016, відкритий у ПАТ «Мегабанк», м.Харків, МФО351629 для подальших розрахунків, як передоплата або грошова застава.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 20.05.2015р. Миколаївською митницею ДФС за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товару, що переміщувався позивачем через митний кордон України, було прийнято рішення про коригування заявленої ТОВ «Техноторг-Дон» митної вартості товару №504070000/2015/000022/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №504070000/2015/0037 від 21.05.2016р.

Проте, постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.07.2015р., що набрала законної сили, були визнані протиправними та скасовані рішення відповідача про коригування митної вартості товару №504070000/2015/000022/2 від 20.05.2015р. та картка відмови №504070000/2015/0037 від 21.05.2015р.

Враховуючи, що відповідно до скасованого постановою суду рішення відповідача про коригування митної вартості товару ТОВ «Техноторг-Дон» було надмірно сплачено до бюджету податок на додану вартість у розмірі 54496,98грн., 10.12.2015р. позивач звернуся до Миколаївської митниці ДФС із заявою про повернення надмірно сплаченого податку відповідно до ст.301 МК України та розділу ІІІ «Порядку повернення платниками податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу, як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами», затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007р. №618.

Однак, листом від 8.01.2016р., Миколаївська митниця ДФС відмовила позивачу у поверненні надмірно сплаченого податку, посилаючись на те, що рішенням суду не встановлена сума надмірно сплачених митних платежів та не було зобов'язано митницю повернути з Державного бюджету України будь-які надмірно сплачені митні та інші платежі.

Враховуючи, що в судовому порядку визнано протиправним рішення митного органу, яке зумовило надмірну сплату сум митних платежів, позивач вважає, що бездіяльність відповідача щодо не складання відповідного висновку про повернення ТОВ «Техноторг-Дон» сум надмірно сплачених митних платежів є протиправною, та просив вимоги задовольнити.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2016р. позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Миколаївської митниці ДФС щодо не складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплаченого податку за результатами розгляду заяви від 8.12.2015р. №1301.

Зобов'язано Миколаївську митницю ДФС скласти та надати висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Техноторг-Дон» надмірно сплаченого податку на додану вартість в сумі 54496,98грн. за митною декларацією №504070000/2015/002282 від 21.05.2015р. шляхом перерахування коштів на поточний, рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг-Дон» п/р №26008140016 відкритий у ПАТ «Мегабанк», м. Харків, МФО 351629.

Присуджено на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноторг-Дон» (ЄДРПОУ 31764816) сплачений згідно платіжного доручення №4721 судовий збір в сумі 2756 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської митниці ДФС.

В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.

За правилами ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що митним органом безпідставно не підготовлений висновок щодо повернення ТОВ «Техноторг-Дон» надмірно сплачених митних платежів з податку на додану вартість.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи, що за результатами наданого позивачем до митного оформлення товару Миколаївською митницею ДФС було прийнято рішення №504070000/2015/000022/2 від 20.05.2015р. про коригування митної вартості товару заявленої ТОВ «Техноторг-Дон» та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №504070000/2015/0037 від 21.05.2015р.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.07.2015р. у справі №814/1872/15, яка набрала законної сили, визнані протиправними та скасовані рішення відповідача про коригування митної вартості товару №504070000/2015/000022/2 від 20.05.2015р. та картка відмови №504070000/2015/0037 від 21.05.2015р.

Оскільки оплата митних платежів була проведена позивачем з урахуванням рішень митного органу, скасованих в судовому порядку, ТОВ «Техноторг-Дон» звернулось до відповідача із заявою від 8.12.2015р. №1301 про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 54496,98грн.

Проте, митний орган залишив вказану заяву без задоволення, про що повідомив позивача у своєму листі від 8.01.2016р. №76/10/14-70-10-27.

Підставою для залишення заяви позивача без задоволення стала відсутність в рішенні суду визначеної суми надмірно сплачених митних платежів та факту встановлення рішенням суду обов'язку митниці повернути позивачу з Державного бюджету України будь-яких надмірно сплачених платежів.

Враховуючи, що в судовому порядку визнано протиправним рішення митного органу, яке зумовило надмірну сплату сум митних платежів, позивач вважає, що бездіяльність відповідача щодо не складення висновку про повернення позивачу надмірно сплаченого податку є протиправною, у зв'язку із чим останній звернувся до суду з даним позовом.

Перевіряючи правомірність відмови митного органу у поверненні підприємству надмірно сплаченого при розмитненні податку на додану вартість, суд першої інстанції виходив з того, що ст.301 МК України встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб митного органу, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Відповідно до ст.43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Порядок дій державних органів щодо повернення платникам податків, зокрема, митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, врегульовано Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби від 20.07.2007р. №618.

Так, відповідно до п.п.1, 2, 3, 4 р.ІІІ вказаного Порядку для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Вказана заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Уповноважений Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Згідно п.11 р.ІІІ наведеного Порядку за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

Відповідно до п.8 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 року №1146, у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; два примирники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку; три примирники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пiзнiше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання вiдповiдному органу Казначейства.

Згідно з п.9 Порядку № 1146 орган ДФС несе вiдповiдальнiсть згідно iз законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

Пунктом 10 вказаного Порядку передбачено, що висновки реєструються органами Казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді, за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

На пiдставi отриманих висновків вiдповiдний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку (п.11 Порядку №1146).

Виходячи з наведеного судова колегія дійшла висновку, що підставою для повернення надмірно сплачених платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, є: наявність факту надмірної сплати коштів, звернення до митного органу платника податків, відповідно до якого останній визначається щодо напряму зарахування коштів.

В свою чергу, згідно з нормами Порядку №618 та Порядку №1146 митний орган зобов'язаний перевірити факт наявності зайвої сплати грошових коштів до бюджету та надати у разі підтвердження цього факту до відповідного органу Державного казначейства України висновок про повернення надмірно зарахованих до бюджету митних платежів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, позивачем дотримано вищевказані вимоги щодо надання до митниці заяви про повернення надмірно сплачених коштів.

В свою чергу, наявність факту надмірної сплати позивачем коштів встановлено постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.07.2015р. у справі №814/1872/15, що набрала законної сили.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у відповідача не було підстав для відмови ТОВ «Техноторг-Дон» у повернені надмірно зарахованих до бюджету митних платежів та підготовки відповідного висновку для повернення позивачу таких коштів.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду постановлена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.196,200,206КАС України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Миколаївської митниці ДФС - залишити без задоволення.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2016р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 12 вересня 2016р.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: К.В. Кравченко

О.В. Лук`янчук