Постанова № 61229621, 08.09.2016, Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
08.09.2016
Номер справи
176/914/16-а
Номер документу
61229621
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа №176/914/16-а

провадження №2-а/176/73/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2016 року Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Крамар О.М.,

з участю секретаря Кіняк Т.Ю.,

представника позивача - адвоката Лапшина В.В.,

представника відповідача Шостак Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жовті Води в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом комунального підприємства «Люксторг» Жовтоводської міської ради» до Жовтоводської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Жовтоводської міської ради від 24 лютого 2016 року за №161-5(1) VIІ, -

в с т а н о в и в:

Комунальне підприємство «Люксторг» Жовтоводської міської ради звернулося до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області із адміністративним позовом до Жовтоводської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Жовтоводської міської ради від 24 лютого 2016 року за №161-5(1) VIІ про припинення комунального підприємства «Люксторг» Жовтоводської міської ради.

Свої вимоги мотивувало тим, що дане підприємство, яке було створено на базі колишнього радянського книжкового магазину, згідно статутних умов надає мешканцям міста послуги з книго розповсюдження. Враховуючи важливість впливу такого підприємства на права та інтереси громади міста, рішення Жовтоводської міської ради про припинення єдиного комунального підприємства за надання послуг у задоволені потреб окремих осіб і суспільства у духовних, освітніх та культурних потреб повинно бути зваженим і обґрунтованим. Ліквідація підприємства також тягне за собою наслідки на права та інтереси трудового колективу. Висновки балансової комісії виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 16.02.2016 року, на підставі яких було прийнято рішення про припинення комунального підприємства «Люксторг» не містять будь-яких мотивованих висновків, які б свідчили про доцільність, з урахуванням інтересів громади та трудового колективу, прийняття рішення про ліквідацію підприємства. Крім того, рішення Жовтоводської міської ради про ліквідацію підприємства, яке здійснює книгорозповсюджувальну діяльність суперечить нормам законодавства у цій сфері. Рішення було прийнято без врахування інтересів громади міста, яка є фактичним власником комунального підприємства і яка є споживачем даних послуг. На засідання ради, на якому вирішувалося питання про припинення підприємства, не запросили представника підприємства. Просили визнати незаконним та скасувати рішення Жовтоводської міської ради від 24 лютого 2016 року за №161-5(1) VIІ про припинення комунального підприємства «Люксторг» Жовтоводської міської ради.

В судовому засіданні представник позивача - директор КП «Люксторг» позовні вимоги підтримала за обставин, викладених в позові.

В судовому засіданні представник позивача - адвокат Лапшин В.В. позов підтримав за обставин, викладених в позовній заяві. Надав суду додаткові пояснення, викладені в письмовій формі. В поясненнях зазначено, що в преамбулі рішення Жовтоводьскої міської ради №161-5(I)/VII від 24 лютого 2016р. зазначається, що підставою для прийняття такого рішення, крім норм Законів та постанови КМУ, послугували висновки i рекомендації балансової комісії з аналізу фінансово - господарської діяльності підприємств та установ, що перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Жовті Води. Балансова комісія діяла на підставі Положення, що затверджено рішенням виконавчого комітету Жовтоводської міської ради №38 від 08.02.2016 року, яке є регуляторним актом, оскільки видане суб'єктом владних повноважень і стосується прав і обов'язків підприємств, що перебувають у комунальній власності та підприємств, господарських товариств, у статутному фонді яких є частка, що належить територіальній громаді міста. До вказаного рішення застосовуються вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» і норми Конституції України. В супереч вимогам ч.5 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" i нормам ст.57 Конституції України рішення виконкому Жовтоводської міської ради від 08.02.2016 року не було оприлюднено в друкованих засобах інформації, а тому не є чинним. Висновки, рекомендації, прийняті акти балансової комісії, яка була створена і діяла на підставі нікчемного рішення, є нелегітимним. Посилання відповідача на те, що дане рішення було оприлюднено на сайті Жовтоводської міської ради не можуть бути взяті до уваги, оскільки відповідач не надав суду жодного доказу того, що рішення було дійсно оприлюднено на сайті Жовтоводської міської ради. Якщо уявити, що Положения про балансову комісію є чинним, то маються випадки порушення процедури діяльності комісії, зокрема: всупереч п.3.3. Положення керівник підприємства не був проінформований засідання комісії за десть днів до його проведення, оскільки не було достатньо часу для підготовки. Всупереч п.5.2. Положення, протокол комісії від 16.02.2016р., i яким була надана оцінка діяльності підприємства, був отриманий керівником 29.02.2016р., тобто після того, як міською радою 24.02.2016р. було прийнято рішення на підставі висновків балансової комісії про припинення діяльності підприємства. Враховуючи, що підприємство ніхто не повідомив про час i місце розгляду міською радою питання про припинення діяльності підприємства, отримавши протокол засідання лише 29.02.2016р., вже після засідання сесії, у підприємства не було можливості надати письмові зауваження до висновків комісії, i відповідно міська рада розглядала спірне питання без участі представника підприємства, i відповідно без письмових зауважень підприємства на висновки комісії. Також не було враховане право особи на участь у процесі прийняття рішення, оскільки не були виконані вимоги ч.10 ст.46 про повідомлення в засобах масової інформації визначенням переліку питань, які повинні бути розглянуті на сесії. Згідно до ч.2 ст.30 Статуту міста, затвердженого рішенням Жовтоводської міської ради від 15.11.2001р. комунальні підприємства мають виконувати своє громадське призначення шляхом обслуговування комунальних потреб населення міста. Діяльність підприємств комунальної власності відбувається відповідно до їх статутів. За всі 20 років підприємство, яке було створено на базі радянського обласного державного торгово-видавничого підприємства "Дніпрокнига" згідно статутних завдань надавало послуги населенню з книгорозповсюдження. Згідно Статуту підприємства, засновником КП "Люксторг" є Жовтоводська міська рада i у відповідності до п.5.2, до виняткової компетенції засновника або уповноваженого ним органу відносяться затвердження річних результатів діяльності підприємства. Рішення міської ради стосовно затвердження річних звітів КП "Люксторг" не приймалося. Висновки балансової комісії, яким затверджувався звіт підприємства, i яка була створена за рішенням виконавчого комітету Жовтоводської міської ради №38 від 08.02.2016р., не можуть бути взяти до уваги з підстав нікчемності самого рішення виконкому i з підстав того, що Жовтоводська міська рада не делегувала іншим органам i особам власні i виключні повноваження стосовно прийняття звіту підприємства. Усі надані відповідачем докази, а саме протоколи комісії, які були складені у 2014,2015,2016 роках i якими були затверджені звіти підприємства КП "Люксторг" не відповідають вимогам ні Статуту підприємства, ні Статуту міста. Відповідно до норм п.7 ст.30 Статуту міста у разі не затвердження міською радою звіту підприємства, в такому випадку міська рада бере на себе певні зобов'язання, а саме повинно вжити відповідних заходів щодо усунення недоліків для покращення показників, здійснення незалежної аудиторської перевірки щодо фінансових та майнових операцій підприємства, а також з кадрових питань. Але жодних перерахованих заходів міська рада не вжила i не здійснила, навіть не зважаючи на заяви позивача стосовно надання фінансової допомоги, або надання дозволу щодо залучення кредитних коштів, позик. В самому спірному рішенні міської ради не зазначається з якою метою припиняється діяльність підприємства. Припинивши діяльність підприємства КП "Люксторг", міська рада знищує єдиний комунальний книжковий магазин, тобто зменшує обсяг i якість надання послуг з реалізації книжкової продукції.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. Суду подано заперечення проти позову. Відповідно до заперечень, комунальне підприємство «Люксторг» Жовтоводської міської ради діє на підставі Статуту від 30.03.2011 року. Метою створення і діяльності підприємства є отримання прибутку від торгівлі товарами народного споживання в роздріб та оптом, від надання посередницьких та дилерських послуг, а також від надання інших послуг, проведення господарської діяльності відповідно до законодавчих актів України і рішень міської ради та виконавчого комітету Жовтоводської міської ради. Основними напрямами діяльності даного підприємства є торгівельна діяльність товарами книговидавництв, товарами виробництва паперової галузі, канцелярськими товарами, шкільними та дитячими товарами, товарами побутового призначення, друкарської продукції, шкільними товарами, тощо. За періоди з 2013-2015 років комунальне підприємство «Люксторг» знизило показники прибутку, має заборгованість в тому числі і за попередні роки. Загалом збиток підприємства станом на 31.12.2015 року складає 127 400 грн. (за 2013 рік - 8600 грн., за 2014 рік - 30500 грн., за 2015 рік - 47100 грн.). 20.02.2014 року на засіданні балансової комісії з аналізу виконання фінансових планів комунальних підприємств міста за 2013 рік було вирішено начальнику відділу економіки та споживчого ринку підготувати розпорядження міського голови про проведення ревізії матеріальних запасів КП «Люксторг» та рекомендувати міському голові винести питання про ліквідацію КП «Люксторг» Жовтоводської міської ради. Комісією було складено акт від 24.03.2014 року з відома директора підприємства ОСОБА_4 ревізії з якого вбачається, що дебіторська заборгованість за січень - лютий 2014 року зменшилась на 0,6 тис.грн. і станом на 01.03.2014 року склала 6,2 тис.грн. За 20013 рік кредиторська заборгованість підприємства зросла на 43,9 тис.грн. і станом на 01.01.2014 року становила 156,5 тис.грн. З метою недопущення на підприємстві заборгованості зі заробітної плати, податків та обов'язкових платежів директор ОСОБА_4 залучала власні кошти, які обліковувалися як підзвітні. Протягом 2014 року частково кредиторську заборгованість було погашено коштами від продажу товарів і станом на 01.03.2014 року кредиторська заборгованість склала 113,3 тис.грн. ОСОБА_4 було надано зауваження та пропозиції для збільшення товарообігу та зменшення кредиторської заборгованості на підприємстві провести переоцінку неліквідної печатної продукції. Висновком члена комісії підтверджується, що в результаті ведення господарської діяльності директором підприємства допускаються порушення ведення бухгалтерського обліку та касової дисципліни. Також було вирішено, враховуючи тяжкий фінансовий стан підприємства, вирішити питання доцільності подальшого існування комунального підприємства «Люксторг». 18.02.2015 року на засіданні балансової комісії з аналізу виконання фінансових планів комунальних підприємств міста за 2014 рік було вирішено в місячний строк заступнику міського голови підготувати проект розпорядження міського голови про проведення інвентаризації товарних запасів КП «Люксторг», опрацювати та подати пропозиції щодо доцільності подальшого існування зазначеного підприємства та рекомендувати міському голові винести питання про ліквідацію підприємства на розгляд сесії міської ради. Згідно акту перевірки від 28.04.2015 року, проведеної в присутності директора ОСОБА_4, встановлено, ситуація на підприємстві погіршилася, підприємство не платоспроможне, при запасі товарної продукції на суму 35 тис.грн. кредиторська заборгованість станом на 01.04.2015 року за звітними даними підприємства становить 110,9 тис.грн. Надано пропозицію Жовтоводській міській ради, як засновнику підприємства, вирішити питання доцільності подальшого існування даного підприємства. 16.02.2016 року на засіданні балансової комісії було вирішено визнати роботу КП «Люксторг» незадовільною та рекомендовано заступнику міського голови надати доручення відділу економіки та споживчого ринку підготувати проект рішення про припинення діяльності КП «Люксторг» для подальшого внесення на розгляд міської ради проекту рішення про ліквідацію КП «Люксторг». 24.02.2016 року рішенням сесії Жовтоводської міської ради було припинено діяльність КП «Люксторг» шляхом ліквідації юридичної особи. Пункт 12.1. Статуту Комунального підприємства «Люксторг» Жовтоводської міської ради передбачено, що припинення підприємства здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або шляхом ліквідації за рішенням Засновника, у випадку, коли його діяльність на принципах самофінансування та самоокупності стає неможливим, суду, та в інших випадках, встановлених Законом. Підставою для прийняття Жовтоводскьою міською радою, яка є засновником, рішення про припинення діяльності КП «Люксторг» стало незадовільний фінансовий стан підприємства. Згідно фінансового звіту КП «Люксторг» станом на 31.12.2015 року загальний непокритий збиток підприємства становить 127,4 тис.грн. Відшкодувати збиток повинен був засновник - Жовтоводська міська рада за рахунок коштів місцевого бюджету. Кредиторська заборгованість КП «Люксторг» станом на 01.01.2016 року становить 208,3 тис.грн.

Згідно регламенту міської ради, гласність діяльності ради забезпечується також через офіційне оприлюднення проектів рішень, пояснювальних записок та довідкових матеріалів до проектів рішень, поправок, пропозицій до них, а також висновки і рекомендації постійних комісій, шляхом розміщення на офіційному веб-сайті ради. 12.02.2016 року в газеті «Жовтоводські вісті» №7 (1618) було опубліковано оголошення про скликання чергової 5 сесії Жовтоводської міської ради 24.02.2016 року. 16.02.2016 року згідно протоколу №2 було проведено засідання балансової комісії з аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства та установ, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, на яке було запрошено та заслухано звіт директора КП «Люксторг» ОСОБА_4 За результатами наданого звіту комісією було вирішено заступнику міського голови надати доручення відділу економіки та споживчого ринку підготувати проект рішення про припинення діяльності КП «Люксторг» для подальшого внесення на розгляд міської ради проекту рішення про ліквідацію КП «Люксторг». 17.02.2016 року на засіданні постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку міста, бюджету та фінансів, торгівлі, послуг та захисту прав споживачів (протокол спільного засіданні №9), на якому було заслухано, за дорученням заступника міського голови ОСОБА_5, начальника відділу економіки та споживчого ринку виконавчого комітету міської ради з питання ліквідації КП «Люксторг», де прийнято рішення за доцільність внесення на чергову сесію рішення про ліквідацію даного підприємства. Після засідання балансової комісії з аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства та установ, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, та засідання постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку міста, директору підприємства ОСОБА_4 було відомо про прийняття рішення засідань комісій з питання ліквідації даного підприємства. Депутатами було заслухано пояснення директора КП ОСОБА_4, і зроблено відповідний висновок про недоцільність існування підприємства, яке є неприбутковим. Рішення про припинення КП «Люксторг» Жовтоводської міської ради є законним і таким, що відповідає вимогам законодавства та прийнято відповідно до вимог Закону. Просив в позові відмовити.

Свідок ОСОБА_6 в с удовому засіданні дала показання про те, що як мешканець міста Жовті Води користується послугами магазину КП «Люксторг» і не згодна з рішення міської ради про його ліквідацію. Мешканців міста це обурило. В зазначено магазині придбавали літературу, канцелярські товари, товари для дитячих садків.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, показання свідка, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що комунальне підприємство «Люксторг» Жовтоводської міської ради є правонаступником Державного комунального підприємства роздрібної торгівлі «Едельвейс». КП «Люксторг» є унітарним, комунальним, комерційним підприємством.

Згідно п.2 Статуту даного підприємства, метою створення і діяльності підприємства є отримання прибутку від торгівлі товарами народного споживання в роздріб та оптом, від надання посередницьких та дилерських послуг, а також від надання інших послуг, проведення господарської діяльності відповідно до законодавчих актів України і рішень міської ради та виконавчого комітету Жовтоводської міської ради. Основними напрямами діяльності даного підприємства, в тому числі, є торгівельна діяльність у сфері оптової роздрібної, комісійної, посередницької торгівлі товарами народного споживання, спеціалізованими товарами, товарами книговидавництв, товарами виробництва паперової галузі, канцелярськими товарами, шкільними та дитячими товарами, товарами побутового призначення, друкарської продукції, шкільними товарами та іншими товарами, які користуються попитом у населення /п.п.2.1,2.2 статуту/ (а.с.39-43).

Згідно п.3.9 Статуту підприємства, КП «Люксторг» зобов'язано, якісно та згідно відповідних термінів надавати послуги замовникам робіт, забезпечувати виплату заробітної плати працівникам не нижче встановленого державного мінімального рівня оплати праці, забезпечувати своєчасну оплату податків та інших обов'язкових платежів, здійснювати оперативну діяльність по матеріально-технічному забезпеченню виробництва, підприємство має право використовувати позики, кредити, в тому числі в іноземній валюті, з додержанням вимог діючого законодавства.

Згідно п.5.1. Статуту вищим органом управління підприємством є засновник. Засновник здійснює свої права по управлінню підприємством безпосередньо, або через уповноважений ним орган.

Відповідно до п.5.2 Статуту до виняткової компетенції засновника або уповноваженого ним органу відносяться, в тому числі прийняття рішення про припинення діяльності підприємства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу. Засновник не має права втручатися в оперативну і господарську діяльність підприємства.

Відповідно до п.6.1 Статуту, основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності підприємства є прибуток.

Згідно п.12.1 Статуту, припинення підприємства здійснюється шляхом його реорганізації або шляхом його ліквідації за рішенням засновника, у випадках коли діяльність на принципах самофінансування та самоокупності стає неможливою, суду, та в інших випадках, встановлених законодавством.

Як вбачається із матеріалів справи, рішенням п'ятої сесії VII скликання Жовтоводської міської ради від 24.02.2016 року, враховуючи рекомендації балансової комісії з аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств, установ, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Жовті Води, Жовтоводська міська рада вирішила припинити діяльність шляхом ліквідації юридичної особи - комунального підприємства «Люксторг» Жовтоводської міської ради /а.с.4/.

Дане рішення суб'єкта владних повноважень оскаржено позивачем в судовому порядку.

Підставою для прийняття засновником - Жовтоводської міської ради рішення про припинення діяльності даного підприємства стало незадовільний фінансовий стан підприємства. Згідно фінансового звіту КП «Люксторг» станом на 31.12.2015 року загальний непокритий збиток підприємства становить 127,4 тис.грн. Кредиторська заборгованість КП «Люксторг» станом на 01.01.2016 року становить 208,3 тис.грн.

Судом також встановлено, що згідно протоколу від 20.02.2014 року засідання балансової комісії з аналізу виконання фінансових планів комунальних підприємств міста за 2013 рік, на якому були присутні керівники підприємств, в тому числі директор КП «Люксторг» Жовтоводської міської ради ОСОБА_4, та заслухано звіти керівників підприємств за 2013 рік, роботу КП «Люксторг» Жовтоводської міської ради за 2013 рік було визнано незадовільною. /а.с.44/

Згідно протоколу №2 від 18.02.2015 року засідання балансової комісії з аналізу виконання фінансових планів комунальних підприємств міста за 2014 рік, на якому були присутні керівники підприємств, в тому числі директор КП «Люксторг» Жовтоводської міської ради ОСОБА_4, та заслухано звіти керівників підприємств за 2014 рік, роботу КП «Люксторг» Жовтоводської міської ради за 2014 рік було визнано незадовільною. /а.с.48/

Згідно протоколу №2 від 16.02.2016 року засідання балансової комісії з аналізу виконання фінансових планів комунальних підприємств та установ міста, що перебувають у комунальній власності територіальної громади за 2015 рік, на якому були присутні керівники підприємств, в тому числі директор КП «Люксторг» Жовтоводської міської ради ОСОБА_4, та заслухано звіти керівників підприємств за 2015 рік, роботу КП «Люксторг» Жовтоводської міської ради за 2015 рік було визнано незадовільною. /а.с.57-58/

В усіх зазначених вище випадках, у зв'язку із визнанням роботи КП «Люксторг» Жовтоводської міської ради незадовільною за 2013-2015 роки, було проведено перевірку фінансових операцій даного підприємства за відповідні періоди, проведено ревізію матеріальних запасів підприємства за відповідні періоди. В ході перевірок встановлено перевищення кредиторської заборгованості підприємства над дебіторською заборгованістю, встановлено наявність залишку товару, що свідчить про відсутність обігових коштів, фінансовий стан підприємства визнано тяжким. Встановлено також, що розмір витрат підприємства перевищує розміру доходу підприємства. Встановлено обмежений асортимент товару, низький товарооборот, і як наслідок дохід від реалізації товару не покриває затрати підприємства. З метою недопущення на підприємстві заборгованості із заробітної плати та податках, директор підприємства ОСОБА_4 залучала власні кошти для цих цілей, які обліковувалися як підзвітні. Запропоновано ОСОБА_4 для збільшення товарообігу та зменшення кредиторської заборгованості на підприємстві провести переоцінку неліквідної печатної продукції, що дасть можливість реалізувати даний товар. За період часу від попередньої перевірки (березень 2014-квітень 2015 року) ситуація на підприємстві вкрай погіршилася, встановлено, що підприємство не платоспроможне. При інвентаризації товарних цінностей виявлено, що в наявності є ряд книжкової продукції, друк яких припадає на період 10-річної давнини, шкільні підручники, навчальні посібники, програма яких є застарілою /а.с.45, 46-47, 49/.

Перевірки проводилися в присутності директора КП «Люксторг» ОСОБА_4 /а.с. 23-25- трудовий контракт/.

Сама директор ОСОБА_4 визнавала та визнає факт скрутного фінансового стану підприємства /а.с.50-пояснювальна записка директора, інші пояснювальні записки та листи-звернення до міського голови - а.с.198,199,200,201,202-203,205,211,213/.

В ході перевірок засновнику підприємства - Жовтоводській міській раді було запропоновано вирішити питання доцільності подальшого існування КП «Люксторг».

Згідно фінансового звіту КП «Люксторг» станом на 31.12.2015 року загальний непокритий збиток підприємства становить 127,4 тис.грн. Кредиторська заборгованість КП «Люксторг» станом на 01.01.2016 року становить 208,3 тис.грн.

На момент прийняття Жовтоводською міською радою рішення про припинення діяльності КП «Люксторг» фінансові показники даного підприємства не покращилися /а.с.53,54/

17 лютого 2016 року відбулося спільне засідання постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку міста, бюджету та фінансів, торгівлі, послуг та захисту прав споживачів Жовтоводської міської ради. На зазначеному засіданні розглядалося питання про припинення діяльності КП «Люксторг». За рекомендаціями балансової комісії з аналізу виконання фінансових планів комунальних підприємств та установ міста, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, комісія проголосувала за припинення діяльності даного підприємства. /а.с.59/.

На засіданні балансової комісії з аналізу виконання фінансових планів комунальних підприємств та установ міста, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, що відбулось 16.02.2016 року, у зв'язку з визнанням роботи КП «Люксторг» незадовільною, прийнято рішення заступнику міського голови ОСОБА_5 надати доручення відділу економіки та споживчого ринку підготувати проект рішення «Про припинення діяльності КП «Люксторг» Жовтоводської міської ради для подальшого внесення на розгляд міської ради проекту рішення про ліквідацію КП «Люксторг» /а.с.57-58/.

Згідно Статуту КП «Люксторг» виключно Жовтоводська міська рада, яка діє в особі територіальної громади міста, наділена повноваженнями щодо припинення комунального підприємства «Люксторг».

При дослідженні судом підстав для прийняття рішення про припинення діяльності комунального підприємства, на думку суду, Жовтоводська міська рада, як засновник Комунального підприємства «Люксторг», прийняла відповідне рішення про його припинення, яке відповідає вимогам Закону.

У відповідності до ст. 19 Конституції України та ст. ст. 24, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями) органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особі зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України, приймають рішення у межах наданих їм повноважень.

Пунктом 2 статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Як визначено ст.ст. 10, 25, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно із Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно п. 30 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Орган місцевого самоврядування здійснює свої повноваження у формі рішень, що приймаються колегіально в сесійному режимі.

Доводи представника позивача не заслуговують на увагу у зв'язку із наступним.

Згідно ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності - це напрям державної політики, спрямований на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, зменшення втручання держави у діяльність суб'єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності, що здійснюється в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.

Положеннями Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зокрема визначено, що регуляторний акт - це:

прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого, спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;

прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Відповідно до Регламенту Жовтоводської міської ради, гласність діяльності ради також забезпечується через офіційне оприлюднення проектів рішень, пояснювальних записок та довідкових матеріалів до проектів рішень, поправок та пропозицій до них, а також висновків і рекомендацій постійних комісій шляхом обов'язкового розміщення на офіційному веб-сайті ради.

12.02.2016 року в газеті «Жовтоводські вісті» було опубліковано оголошення про скликання чергової 5-ї сесії Жовтоводської міської ради 24.02.2016 року.

Представник відповідача зазначає, що розміщення проекту рішення про припинення КП «Люксторг» Жовтоводської міської ради на офіційному веб-сайті ради є законним. Суд погоджується з думкою відповідача, що опублікування проекту рішення таким способом, не є наслідком визнання його незаконним та таким, що прийнятий з порушенням порядку.

Визнавати неправомірним та давати оцінку Положенню про балансову комісію з аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств та установ, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста, який затверджений рішенням Жовтоводської міської ради від 08.02.2016 року, суд не вправі, оскільки це буде втручанням у діяльність органів місцевого самоврядування, що заборонено Законом. Тим більше зазначене Положення стосується всіх комунальних підприємств міста, а не лише КП «Люксторг». Окрім того, зазначене рішення не є предметом судового розгляду. Тому суд не розглядає питання правомірності прийнятого Жовтоводською міською радою рішення від 08.02.2016 року про затвердження вище вказаного Положення.

Адже органи місцевого самоврядування, на підставі наданих законом повноважень, здійснюють нагляд та координацію за діяльністю комунальних підприємств міста та установ і підприємств, у статутному фонді яких є частка, що належить територіальній громаді міста.

Рішення Жовтоводської міської ради від 24.02.2016 є актом індивідуальної дії, оскільки не встановлює, не змінює та не скасовує норми права, застосовується одноразово та щодо визначеного кола осіб, та не має ознак регуляторного акту. Зазначене рішення прийнято засновником підприємства - Жовтоводською міською радою, до виключеної компетенції якого входить прийняття рішення про припинення діяльності комунального підприємства.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем Жовтоводською міською радою, як суб'єктом владних повноважень, надано належні та допустимі докази в підтвердження правомірності прийнятого ним рішення про припинення комунального підприємства «Люксторг». Рішення Жовтоводської міської ради про припинення КП «Люксторг» прийнято в межах повноважень, наданих Законом і не суперечить іншим нормативно - правовим актам.

Судові витрати залишити за рахунок позивача.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ст.ст. 2, 6-10, 11, 17, 71, 104, 158-163, 167 КАС України, , суд -

п о с т а н о в и в :

У задоволенні позову комунального підприємства «Люксторг» Жовтоводської міської ради» до Жовтоводської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Жовтоводської міської ради від 24 лютого 2016 року за №161-5(1) VIІ про припинення комунального підприємства «Люксторг» - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подано до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя