Провадження № 2а/331/164/2016
Справа № 331/5585/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2016 року Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Жукова О.Є. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя про визнання неправомірними дій , спонукання до вчинення відповідних дій ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача , в якому просив суд визнати дії УПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними , зобов»язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням 80% середньомісячної суми індексації заробітної плати і допомоги для оздоровлення та виплату , починаючи з 01 травня 2016 року.
Ухвалою суду від 26 серпня 2016 року у справі відкрито скорочене провадження .
У встановлений статтею 183-2 КАС України строк відповідачем подані письмові заперечення проти позову.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності відмови відповідача у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії держслужбовця з урахуванням сум індексації заробітної плати і допомоги на оздоровлення .
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Олександрівському ( колишньому Жовтневому) районі м. Запоріжжя та з 16.07.2012 року отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати .
05 липня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському (Жовтневому) районі м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Разом із заявою позивачкою надано довідку про складові заробітної плати від 04.07.2016 року № 281/02-59, видану Запорізьким центром перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій .
07 липня 2016 року управління Пенсійного фонду України Жовтневому районі м. Запоріжжя з посиланням на зміни у чинному пенсійному законодавстві, відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії .
Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 12 серпня 2016 року звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Судом встановлено, що фактично спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу не врахування УПФУ при призначенні та розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які були отримані позивачем за час роботи.
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України Про державну службу (у редакції чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, вказаною нормою встановлено, що об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для відповідача є сума заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95ВР встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 року №1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, з яких сплачені єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В той же час, встановлені обставини справи свідчать про те, що довідка про нараховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати позивачкою надана до УПФУ 05 липня 2016 року. Отже, до цієї дати відповідачу не надавалися довідки про складові заробітної плати (їх розмір), в яких зазначені відомості про розмір отриманої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, у звязку з чим до вказаної дати неможливо стверджувати про неправомірність дій пенсійного органу при вирішення питання щодо перерахунку пенсії.
Таким чином, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість позову, в цій частині заявлених вимог, у звязку з чим вважає, що вимоги про перерахунок раніше призначеної пенсії, з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, мають бути задоволені з 05 липня 2016 року, тобто з дати надання позивачем довідок про такі складові заробітної плати.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 97, 98, 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя про визнання неправомірними дій , спонукання до вчинення відповідних дій - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування .
Зобов`язати Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 % від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі довідки про складові заробітної плати від 04.07.2016 року № 281/02-59, виданої Запорізьким центром перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій , починаючи з 05 липня 2016 року.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1102 ( одна тисяча сто дві ) гривні 40 копійок.
Постанова суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Постанова суду вступає в законну силу після закінчення терміну подачі апеляційної скарги, яка подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: О.Є. Жукова
08.09.2016 .