Постанова № 61224917, 27.07.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2016
Номер справи
808/1883/16
Номер документу
61224917
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2016 року Справа № 808/1883/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Нестеренко Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс - Інвест»

про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи

ВСТАНОВИВ:

13.06.2016 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс - Інвест» (далі - відповідач), в якому просив застосувати до відповідача заходи реагування у вигляді зупинення роботи.

Позивач у судове засідання не з'явився, проте направив до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника в порядку письмового провадження. На позовних вимогах наполягає. У позовній заяві зазначає, що посадовими особами позивача було проведено планову перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері пожежної та техногенної безпеки, під час якої були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих. За результатами перевірки фахівцями позивача складено акт від 27.05.2016 №120. За час розгляду справи відповідачем частково усунені виявлені порушення.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Через канцелярію суду надав письмові заперечення на позов, в яких зазначив про передчасність подання позову та про те, що відповідачем були частково усунуті порушення, встановлені позивачем. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

За приписами ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів.

Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Як вбачається з матеріалів справи, з 10.05.2016 по 27.05.2016 року відповідно до законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки посадовими особами Головного управління ДСНС України у Запорізькій області було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс - Інвест» (код ЄДРПОУ 22128249), а саме: складу зберігання матеріалів підприємства, який розташований за адресою: вул. Макаренка, 21, м. Запоріжжя.

За результатами перевірки складено акт перевірки від 27.05.2016 №120.

Відповідно до вказаного акту перевірки позивачем встановлено наступні порушення:

Адміністративна будівля (офіс), м. Запоріжжя, вул.. Рекордна, 37а

1. На підприємстві не визначена посадова особа, відповідальна за утримання та експлуатування систем протипожежного захисту, а саме система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, блискавкозахист, тощо, чим було порушено п.2 розділу ІІ, п.п. 1.1, 1.4., глави 1 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затвердженої наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015 р. за № 252/26697, п.7,8 «Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112 та п. 6.1 ДБН В.2.5-56.2014 «Системи протипожежного захисту».

2. Не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки посадовими особами підприємства у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 р.№ 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях», що є порушенням п.16 розділу ІІ «правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05.03.2015 р. за № 252/26697.

3. Не розроблено і не затверджено положення, інструкції відповідно до чинних нормативних документів із питань утримання систем протипожежного захисту, не здійснюється постійний контроль за їх дотриманням, що є порушенням пункт 1.1., 1.4. глави 1. розділу V. «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п Ж. 2.3 абзац Б Додаток Ж (обов'язковий) ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту".

4. Не забезпечено виведення тривожного сповіщення про пожежу від приймально - контрольного приладу системи пожежної сигналізації на пульт пожежного спостерігання згідно до вимог пункт 5.8 ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" в порушення пункт 2.2. розділу III, пункт 1.1., 1.4. глави 1. розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697.

5. Не забезпечено резервний запас пожежних сповіщувачів не менше 10% від загальної кількості їх в системах пожежної сигналізації, що є порушенням пункту 1.1., 1.4. глави 1 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п. 7.2.22 ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

6. Не забезпечено проведення технічного обстеження СПЗ на відповідність технічним умовам виробників і чинним нормативним документам з складанням відповідного акту форми Ж.5 згідно Додатка Ж (обов'язковий) ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", що є порушенням пункт 1.1., 1.4. глави 1. розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417. зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697 та п. Ж.6.4 Додаток Ж (обов'язковий) ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту".

7. Система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей не сертифіковано в Україні, що є порушенням пункт 7 розділ 1«Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та пункт 1.1. глави 1 розділу V ДБН В. 2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

8. Не забезпечено розроблення технічних регламентів на кожний вид системи протипожежного захисту (система пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей) в порушення пункту 1.1., 1.4. глави 1. розділу V пункт 1.1., 1.4. глави 1. розділу V та п. Ж. 2.3 абзац В, п. Ж. 6.5 Додаток Ж (обов'язковий) ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту".

9. Не забезпечено розроблення план - графіку з технічного обслуговування СПЗ згідно форми Ж.4, що є порушенням пункт 11., 1.4. глави 1. розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417. зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п. Ж. 6.5 Додаток Ж (обов'язковий) ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту".

10. Відсутній журнал обліку санкціонованих та несанкціонованих спрацювань (відмов. несправностей) СПЗ форми Ж.З, порушення пункт 1.1., 1.4. глави 1. розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417. зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п. Ж. 6.3 Додаток Ж (обов'язковий) ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту".

11. Журнал технічного обслуговування СПЗ не відповідає встановленій формі Ж.2 згідно пункту Ж.6.3. Додатку Ж (обов'язковий) ДБН В.2.5-56:2014 " "Системи протипожежного захисту" в порушення пункт 1.1., 1.4. глави 1 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п.Ж.6.3 Додатку Ж (обов'язковий) ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту".

12. Біля приймально-контрольного приладу системи пожежної сигналізації відсутня інструкція про порядок дії персоналу на випадок появи сигналу про пожежу або про несправність в СПЗ в порушення пункт 1.1., 1.4. глави 1. розділ V та п.Ж.6.6 Додатку Ж (обов'язковий) ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту".

13. Біля приладу приймально - контрольного пожежного відсутня чітка детальна схема зон та план зон пожежної сигналізації згідно п.А.6.7.4 ДСТУ-Н CEN/TS 54-14:2009 «Системи пожежної сигналізації та оповіщування» Частина 14: Настанови щодо побудови, проектування, монтування, введення в експлуатацію, експлуатування і технічне обслуговування», що є порушенням п.2.2 глави 2 розділу ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п. 7.2.2 ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту".

14. Допущено складання горючих матеріалів на шляхах евакуації адміністративної будівлі, у порушення п.2.37 глава 2 розділ ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

15. Допущено захаращення шляхів евакуації, обладнанням, різними матеріалами, що є порушенням п. 2.37 глава 2 розділу ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

16. Не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки посадовою особою підприємства у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях" та наказом МНС України від 29.09.2003 № 368 "Про затвердження Переліку посад, при призначенні на які особи зобов'язані проходити навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки, та порядку їх організації і Типового положення про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах . та організаціях України" в порушення п.16 розділу ІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

Склад зберігання матеріалів (нафтобаза) м. Запоріжжя, вул.. Макаренко, 21

17. Не забезпечено встановлення протипожежного режиму на території підприємства інструкцією, затвердженою наказом керівника підприємства (далі - інструкція), у якій мають бути визначені: можливість (місця) куріння, застосування відкритого вогню, побутових нагрівальних приладів; порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт (у тому числі зварювальних); правила проїзду та стоянки транспортних засобів; місця для зберігання та припустима кількість сировини, напівфабрикатів та готової продукції, які можуть знаходитися у виробничих приміщеннях і на території підприємства (у місцях зберігання); порядок прибирання горючого пилу й відходів, зберігання промасленого спецодягу та шмаття, очищення повітроводів вентиляційних систем від горючих відкладень; порядок відключення від мережі електрообладнання у разі пожежі; порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи: порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення; порядок організації експлуатації та обслуговування наявних інженерно-технічних засобів протипожежного захисту (систем протипожежного водопостачання, насосних станцій, автоматичних систем пожежної сигналізації та пожежогасіння, систем газодимовидалення, вогнегасників тощо); порядок проведення ПГГР та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання; дії працівників у разі виявлення пожежі; порядок збирання членів добровільної пожежної дружини та відповідальних посадових осіб у виникнення пожежі, виклику вночі, у вихідні й святкові дні, що є порушенням п.3 розділу ІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п.1 глави 1 розділу ІІ «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

18. Не забезпечено внесення змін в інструкції про заходи пожежної безпеки, з набуттям чинності Кодексу цивільного захисту України, «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за N 252/26697 та інших нормативно - правових актів, що є порушенням п.4 розділу ІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п.3 глава 3 розділу ІІ «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

19. Працівники, робота яких пов'язана з підвищеною пожежною небезпекою, не пройшли навчання (пожежно - технічного мінімуму) згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затверджені Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» та НАПБ Б.02.005-2003 «Типове положення про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України», що є порушенням п.16 розділу ІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п.1 глава 4 розділу ІІ, Додаток 1 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

20. Підрозділ підприємства (нафтобаза) не забезпечено Журналом з експлуатації захисту від проявів статичної електрики, де заносяться результати вимірювання, ремонту заземлювальних пристроїв, що є порушенням п.9.2. абзац 13 глава 9 розділ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п.2,3 глави 4 розділу IV «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

21. Не забезпечено виконання пожежної водойми (ПВ - 4) таким чином, що дає змогу безперешкодний забір води пожежними автомобілями, згідно ДБН В.2.5-74:2013 "Водопостачання. Зовнішні мережі", що є порушенням п.2.1, абзац 3 глава 2 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та глава 11 розділу IV «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

22. Не забезпечено проведення випробування на тиск та витрату води з оформленням акта мережі системи зовнішнього протипожежного водопроводу (ПГ- 2 шт.) у відповідності до вимог Наказу МВС від 15.06.2015 № 696 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 липня 2015 р. за № 780/27225 «Про затвердження Інструкції про порядок утримання, обліку та перевірки технічного стану джерел зовнішнього протипожежного водопостачання, що є порушенням абзацу 5 пункту 2.1. глави 2 розділу V«Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та глава 11 розділу IV «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

23. Резервуарний парк не забезпечено запасом вогнегасних речовин (піноутворювач), а також засобами їх подавання (мотопомпа або пожежний автомобіль) в кількості, необхідній для гасіння пожежі в найбільшому резервуарі, що є порушенням абзац 11 пункт 9.2. глава 9 розділ VI «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та глава 13 розділ IV «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

24. На території підприємства допущено зберігання сухої деревини, автомобільної гуми, горючого сміття, опалого листя, котрі не видаляються (вивозяться) у спеціально відведені місця, що є порушенням п. 1.2. глава 1 розділ ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п.1 глава 1 розділ ІІІ «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

25. На території підприємства не забезпечено видалення трави (обкіс), що є порушенням п. 1.2. глава 1 розділ ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п.1 глава 1 розділу ІІІ «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

26. На території підприємства допускається ріст дерев листяних порід, що виділяють, волокнисті речовини або опушене насіння (тополі), а також посадка дерев і кущів щільними групами, що є порушенням п. 1.12 глава 1 розділ ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п. 10 глава 1 розділу ІІІ «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

27. Допущено у виробничій юні на ділянці залізничного та автомобільного зливу-наливу нафтопродуктів, а також у каре обвалування резервуарних парків посадка дерев та кущів, що є порушенням п. 1.12 глава 1 розділ ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п. 10 глава 1 розділу ІІІ «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

28. Майданчики всередині обвалувань резервуарного парку підприємства не посипано піском, що є порушенням п. 4 розділу І «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п.1 глави 3 розділу V «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

29. Пожежні щити не укомплектовані згідно вимог (вогнегасники - З шт., ящик з піском -1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2x2м - 1шт., гаки - З шт, лопати-2 шт., ломи - 2шт., сокири - 2шт.), що є порушенням п. 3.11 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

30. Не забезпечено визначення необхідної кількість первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) відповідальним за пожежну безпеку на території підприємства, окремо для кожного приміщення, що є порушенням п. 3.8. глава 2 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

31. Приміщення підприємства не забезпечено необхідною кількістю вогнегасників відповідно до Типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року № 151, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за № 554/9153, що є порушенням п. 3.9. глава 2 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

32. Не забезпечено технічне обслуговування вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від " 02 квітня 2004 року N 152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за N 555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 "Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги", що є порушенням п. 3.17 глава 3 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

33. Не забезпечено проведення технічного обслуговування і перевірку на працездатність систем протипожежного захисту блискавкозахист, які встановлено на об'єкті підприємства силами організації, що має ліцензію на проведення даного виду робіт відповідно до вимог п. 6.1. глави 6 та пункту Ж.2.4. додатку Ж (обов'язкового) ДБН В.2.5- 56:2014 «Системи протипожежного захисту», що є порушенням п. 1.1., 1.4. глава 1 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та глава 4 розділ IV «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

34. Не забезпечено перевірку захисту будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог Розділу 9 ДСТУ Б В.2.5- 38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", що є порушенням п. 1.21, глава 1, розділ IV «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та глава 4 розділ IV «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

35. Резервуарний парк не обладнано блискавкозахистом згідно вимог ДСТУ Б В.2.5- 38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд, що є порушенням п. 1.21 глава 1, розділ IV «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п. 22 глави 1 розділ VІІ «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

36. Не обладнані системами протипожежного захисту будівлі адміністративне приміщення, склад, зливо-наливна естакада, згідно Таблиці А.1. Додаток А (обов'язковий), Таблиці Б. Додаток Б.( обов'язковий) ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" та Додатку 3 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112, що є порушенням п.1.2., глави 1 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

37. Резервуари з нафтопродуктами втратили захисний шар фарби для запобігання дії сонячного проміння, що є порушенням абзац 4 пункт 9.2. глава 9 розділ VI «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

38. Не забезпечено на кожний резервуар технологічні карти, в яких вказуються номер резервуара, його тип, призначення, максимальний рівень наливання, мінімальний залишок, швидкість наповнення і випорожнювання, що є порушенням абзац 5 пункт 9.2. глава 9 розділ VI «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

39. Не забезпечено обробка дерев'яних конструкцій даху складу, адміністративний будівлі вогнезахисним складом, що є порушенням п. 2.5. глави 2 розділу ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п. 6 глава 2 розділ ІІІ «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

40. Допущено улаштування та експлуатація тимчасових електромереж в приміщені складу (лит. Д по плану), що є порушенням п. 1.8. глава 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

41. В приміщенні складу (лит. Д по плану) з'єднання електропроводів і кабелів не здійснене за допомогою опресування, зварювання, або затискачів, що є порушенням п. 1.6. глава 1 розділ IV «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

42. Не забезпечено зберігання порожніх металевих бочок, забруднених нафтопродуктами, окремо на спеціально відведених майданчиках, із щільно закритими пробками (люками), відповідно до вимог, установлених для зберігання нафтопродуктів у тарі на відкритих майданчиках, що є порушенням абзац 23 пункт 9.2. глава 9 розділ VI «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

43. Допущено зберігання порожньої тари (металеві відра, каністри, тощо) із залишками горючих рідин безпосередньо у приміщеннях . насосних станцій (лит. Б, В, Е по плану), що є порушенням абзац 25 пункт 9.2. глава 9 розділ VI «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

44. Допущено розкиданими у приміщеннях насосних станцій (лит. Б, В, Е по плану) промаслених обтиральних матеріалів, які необхідно прибирати в металеві ящики, щільно закривати кришками і після закінчення роботи видаляти з приміщення у спеціально відведені за межами будівель та приміщень місця, що є порушенням п. 2.18 глава 2 розділ ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697.

45. На території підприємства на видному місці не встановлено схему руху транспорту, в якій вказується розміщення будівель, водойм, гідрантів, що є порушенням п. 1.15 глава 1 розділ ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін'юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697 та п. 14 глава 1 розділ ІІІ «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» НАПБ В.01.058-2008/112.

Техногенна безпека

46. Не обладнано нафтобазу системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення, що є порушенням ст. 53 п.1 п. 3.1.1,4.4.1. п. 4.1 «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012р. № 5403-VI. наказу МНС України від 15.08.2007р. №557, наказу МНС України від 15.05.2006р. № 288.

47. Не розроблено ПЛАС на склад зберігання матеріалів у зв'язку із закінченням терміну дії, що є порушенням ст.. 20 п. 1 пп. 25 «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012 р. № 5403-VI, п. 11 Закону України № 2245-ІІІ від 18.01.2001 р. «Про об'єкти підвищеної небезпеки» та п. 3.1.1 наказу МНС України від 15.08.2007 р. № 557.

48. Не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об'єкту, що є порушенням ст.. 20 п.1 пп.25 «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012 р. № 5403-VI та п. 3.1.1 наказу МНС України від 15.08.2007р. №557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах. в організаціях, установах та на небезпечних територіях» наказ МНС України від 23.02.2006р. №98 "Про затвердження Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів".

49. Не проведено ідентифікацію об'єкту підвищеної небезпеки, що є порушенням ст. 9 Закон України від 18.01.2001р. №2245 "Про об'єкти підвищеної небезпеки" постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2002р. №956 "Про ідентифікацію і декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» та п. 3.1.1. наказ МНС України від 15.08.2007р. №557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2007р. за №1006/1427З.

50. Не проведено паспортизацію потенційно небезпечного об'єкту у зв'язку із закінченням терміну дії паспорту , що є порушенням п.3.1.1. наказу МНС України від 15.08.2007 р. № 557 та п. 4 наказу МНС України від 18.12.200 р. № 338 «Про затвердження Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів».

51. Не організовано повторну розробку та складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки у зв'язку із закінченням терміну дії , що є порушенням п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 р. № 956 «Про порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки НПАОП 0.00-3.08-02 та п. 4.9.6. наказ МНС України від 15.08.2007 р. № 557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Мін'юсті України 03.09.2007 р. за № 1006/14273.

52. Не проведено експертизу декларації безпеки, що є порушенням п. 19 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 р. № 956 «Про порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки НПАОП 0.00-3.08-02 та п. 4.9.6. наказ МНС України від 15.08.2007 р. № 557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Мін'юсті України 03.09.2007 р. за № 1006/14273.

53. Не вивішено на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу у разі виникнення надзвичайної ситуації, що є порушенням п. 3.3.1 наказ МНС України від 15.08.2007 р. № 557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Мін'юсті України 03.09.2007 р. за № 1006/14273.

54. Не розроблено графік спеціальних об'єктових навчань і тренувань та узгодити згідно законодавства, що є порушенням п. 1.4. наказу МВС України № 934 «Про затвердження Порядку організації та проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту».

55. Не організовано проведення об'єктових навчань і тренувань, що є порушенням п. 1.4. наказу МВС України № 934 «Про затвердження Порядку організації та проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту».

56. Не проведено навчання керівного та командно - начальницького складу підприємства на курсах цивільного захисту, що є порушенням ст.. 20 п.1 пп.8 «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012 р. № 5403-VI та п. 7, 10, 11 додаток 1 «Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту» затвердженого постановою КМУ від 23.10.2013 р. № 819.

57. Не заведено журнал реєстрації вступного інструктажу з питань техногенної безпеки, що є порушенням ст.. 20 п.1 пп.25 Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012 р. № 5403-VI та п. 4.5.1 додаток 3 «Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 р. № 557.

58. Не забезпечено диспетчера складу бланками регламентів надання інформації про аварію та повідомлень про надзвичайну ситуацію, що є порушенням ст.. 20 п.1 пп.25 «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012 р. № 5403-VI та п. 4.4.10, додаток 1, додаток 2 «Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 р. № 557 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2007р. за №1006/14273.

59. Не заключено договір на постійне та обов'язкове обслуговування з державною аварійно - рятувальною службою, що є порушенням п. 3.3.1 Постанови КМУ від 04.08.2000 р. № 1214 «Про затвердження переліку об'єктів та окремих територій, які підлягають постійному та обов'язковому на договірній основі обслуговуванні державними аварійно - рятувальними службами», наказ МНС України від 15.08.2007 р. № 557 «Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2007р. за №1006/14273.

60. Не забезпечено засобами захисту органів дихання з переговорним пристроєм осіб, які задіяні в оповіщенні локалізації та ліквідації аварійних ситуацій та аварій, що є порушенням п. 4.3.4. наказ МНС України від 15.08.2007 р. № 557 «Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2007р. за №1006/14273.

61. Не обладнано площадку залізничної зливо - наливної естакади твердим водонепроникним покриттям, огородити по периметру бортиком, висотою 200 мм. з ухилом 2% у бік лотків, які у свою чергу повинні передбачатись з ухилом не менше 0,5% до збірних колодязів, що розташовуються на відстані не більше 50м., що є порушенням п. 5.2.28, 7.4.15 «Правила технічної експлуатації та охорони праці на нафтобазах», затверджені наказом Українського об'єднання «Укрнафтопродукт» від 01.04.1998 р. № 19 та введені в дію 01.04.1998 р.

62. Не проведено експертне обстеження ємностей складу з метою визначення технічного стану, умов і строку подальшої безпечної експлуатації. Результати обстеження не занесено в паспорт цих ємностей, що є порушенням ст.. 20 п.1 пп. 25 «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012 р. № 5403-VI, п. 21 постанови КМУ № 687 від 26.05.2014 р. «Про затвердження Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» та п. 2.1.18 «Правил технічної експлуатації резервуарів і інструкції по їх ремонту» затверджених наказом від 27.02.1997 р. № 6 Українського об'єднання Укрнафтопродукт, узгодженого Держнаглядохоронпраці України листом від 14.02.1997 р. № 12-04Б/359.

63. Не проведено зачистку резервуарів, що є порушенням п. 2.3.1. ГОСТ 1510-84 «Нафта та нафтопродукти» та п. 4.6. «правила технічної експлуатації резервуарів і інструкції по їх ремонту».

64. Не перевірено надійність роботи технологічних трубопроводів за допомогою гідравлічного випробування на щільність, що є порушенням ст.. 20 п.1 пп.25 «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012 р. № 5403-VI та п. 2.2.6 «Правил технічної експлуатації резервуарів і інструкції по їх ремонту» затверджених наказом від 27.02.1997 р. № 6 Українського об'єднання Укрнафтопродукт, узгодженого Держнаглядохоронпраці України листом від 14.02.1997 р. № 12-04Б/359.

65. Не складено паспорт на технологічні трубопроводи які транспортують ЛЗР, що є порушенням ст. 20 п.1 пп.25 «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012 р. № 5403-VI та п. 2.2.3 «Правил технічної експлуатації резервуарів і інструкції по їх ремонту» затверджених наказом від 27.02.1997 р. № 6 Українського об'єднання Укрнафтопродукт, узгодженого Держнаглядохоронпраці України листом від 14.02.1997 р. № 12-04Б/359.

66. Не розроблено та не затверджено інструкцію по технічному надзору за резервуарами в якій вказати основні технічні вимоги щодо експлуатації, періодичності та методів ревізій резервуарів, що є порушенням п. 2.1.2. «Правил технологічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту» затверджені Держнафтопродуктом 26.12.1986 р.

67. Не проведено поточний ремонт резервуарів згідно графіка, що є порушенням п. 2.1.23 «Правил технологічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту» затверджені Держнафтопродуктом 26.12.1986 р.

68. В приміщенні насосної не вивішено схему обв'язки насосів і з'єднання з трубопроводами і резервуарами; схему електричної частини насосної; інструкції щодо експлуатації агрегатів; графік планово-попереджувального ремонту агрегатів, що є порушенням п.7.3.25 «Правил технічної експлуатації та охорони на нафтобазах» затверджені наказом Українського об'єднання «Укрнафтопрордукт» від 01.04.1998 р. № 19 та введені в дію 01.04.1998 р.

Акт перевірки складено та підписано в присутності заступника генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс - Інвест» ОСОБА_3, якому 27.05.2016 вручено один примірник.

На підставі акту перевірки 03.06.2016 позивачем винесено припис з вимогою усунути виявлені порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту в термін до 01.09.2016, а для проведення технічного обстеження СПЗ на відповідність технічним умовам та проведення експертизи декларації безпеки до 01.11.2016.

Згідно письмових заперечень, наданих відповідачем через канцелярію суду 29.06.2016 (вих. № 93 від 29.06.2016) зазначено, що подання адміністративного прозову про зупинення діяльності роботи складу зберігання матеріалів є передчасним, у зв'язку з ненастанням встановлених самим Позивачем строків для усунення недоліків.

Крім того, наведений в Акті факт відсутності блискавкозахисту не відповідає дійсності, так як заначений захист є, в даний час укладено договір з проектною організацією щодо вдосконалення системи блискавкозахисту складу нафтопродуктів. Зауваження про наявність сухої деревини, листя та інших предметів на території складу - виконанні, територія прибрана. Посадові особи, а саме начальник складу та заступник генерального директора пройшли навчання в навчальному комбінаті «Безпека праці» м. Запоріжжі, що підтверджується відповідними документами.

В той же час, пожежні автомобілі комплектуються двома напірно-усмоктувальними рукавами Ф125 мм, загальною довжиною 8 м, які забезпечують забір води з пожежного водойму № 4. Крім того, керівництвом прийнято рішення придбати та додатково укомплектувати пожежні щити пожежним інвентарем та вогнегасниками, згідно з нормативами. ПЛАС розроблено, відповідно до ст. 11 «Закону України об'єктів підвищеної небезпеки». Виконано графік проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань, згідно ПЛАС.

Декларація безпеки переглянута і подана в експертний центр держпраці для проведення незалежної експертизи, відповідно вимог Постанови Кабінету Міністрів № 956.

Щодо водопостачання, відповідач вважає, що водопровід є власністю КП «Водоконал», колодязі опломбовані пломбами водоканалу, самостійне розпломбування заборонено, порушення цілісності пломб без відповідного дозволу призведе до суттєвих штрафних санкцій на підприємство. В свою чергу, ТОВ «ЗППЗМР «Ресурс-Інвест» підготовлено лист на ім'я керівництва КП «Водоканал» з проханням відремонтувати водопровід для потреб пожежогасіння складу нафтопродуктів. Крім того, прийнято рішення закупити 400 л. піноутворювача для пожежогасіння, так як обслуговуючий персонал складається з двох чоловік (чоловік і жінка), яким складно буде викотити мотопомпу та скористатися нею, у зв'язку з чим буде укладено договір з ДАРС.

Згідно пам'ятці оснащення технологічних приміщень засобами первинного пожежогасіння, взяті рахунку на оплату в підприємстві «Безпека» ОП-6 = 14 шт. В наявності є ОП-100 = 2 шт. Закуплено два протигази ГП-7 з переговорним пристроєм та укладається договір на обслуговування вогнегасників з підприємством ТОВ «Фаір Груп» м Дніпропетровськ.

Фарбування резервуарів також заплановано в найкоротший термін. Демонтовані тимчасові електромережі в приміщенні складу (пункт зауваження виконаний).

Щодо системи раннього оповіщення, відповідач повідомив, що за цим пунктом проводиться тендер з організаціями з подальшим укладанням договору, виготовлення проекту та монтажем системи раннього виявлення.

Керівництвом подана заявка в управління надзвичайних ситуацій в Запорізькій міській раді і після формування групи керівник ТОВ «ЗППЗМР «Ресурс-Інвест» пройде навчання.

Зачистка резервуарів, правилами пожежної безпеки не визначена. Зачистка проводилась, в наявності є акти. Випробування трубопроводів проведені своїми силами, акт підписаний директором. Паспорт трубопроводу є в наявності.

На підставі викладеного вище, відповідачем ще до закінчення строків, встановлених Позивачем, для усунення недоліків, виконані майже всі вимоги Припису.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України № 2694-XII) охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Статтею 38 Закону України № 2694-XII встановлено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Органи державного нагляду за охороною праці не залежать від будь-яких господарських органів, суб'єктів підприємництва, об'єднань громадян, політичних формувань, місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування, їм не підзвітні і не підконтрольні.

Діяльність органів державного нагляду за охороною праці регулюється цим Законом, законами України "Про використання ядерної енергії і радіаційну безпеку", "Про пожежну безпеку", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", іншими нормативно-правовими актами та положеннями про ці органи, що затверджуються Президентом України.

Серед прав, визначених статтею 39 Закону України № 2694-XII за посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, закріплене право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

За приписами частини 1 статті 4 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Частиною 5 статті 4 Закону України №877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Відповідно до частини 11 статті 4 Закону України №877-V плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Згідно частини 1 статті 5 Закону України №877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

За правилами частини 4 статті 5 Закону України №877-V органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Судом досліджено направлення на проведення перевірки від 26.04.2016 №04/2-2/3439, яке направлялось телефонограмою Генеральному директору ТОВ «Ресурс- Інвест» ОСОБА_4.» до відома та було прийнято інженером з ОП ОСОБА_5 26.04.2016.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Частиною 1 статті 7 Закону України №877-V передбачено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

В матеріалах справи міститься дані про наказ від 12.03.2016 №91 про проведення планової перевірки ТОВ «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс- Інвест» щодо виконання вимог припису пожежної і техногенної безпеки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою (частина 2 статті 7 Закону України №877-V).

За приписами частини 6 статті 7 Закону України №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості:

- дату складення акта;

- тип заходу (плановий або позаплановий);

- вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо);

- предмет державного нагляду (контролю);

- найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід;

- найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Судом встановлено, що позивачем при проведенні перевірки виконані приписи вищевказаних статей. Відповідачем акт перевірки підписаний без зауважень та отриманий, про що свідчить відповідна відмітка на такому акті перевірки.

Частиною 7 статті 7 Закону України №877-V встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Статтею 4 Закону України № 2694-XII визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, перш за все, на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, а також повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

порушень вимог Кодексу України про надра;

відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;

виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Враховуючи вищевикладене та обставини справи, оскільки позивачем при плановій перевірці відповідача були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс - Інвест», суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Так, судом встановлено та представником відповідача підтверджено, що останнім вжито певних заходів щодо усунення виявлених порушень норм пожежної та техногенної безпеки. Водночас, відповідачем усунуто не усі виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих на Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс - Інвест». Доказів на усунення решти вимог акту перевірки від 27.05.2016 та припису від 03.06.2016 відповідач не надав.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України №877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс - Інвест»., а саме - у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та споруд складу зберігання матеріалів ТОВ «Запорізьке підприємство по забезпеченню матеріальними ресурсами «Ресурс - Інвест», розташованих за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул.. Макаренка, 21, а саме : резервуарного парку, залізничної та автомобільної зливо - наливної естакади, насосних станцій для перекачування нафтопродуктів та адміністративної будівлі операторської шляхом їх відключення від мережі електроживлення та опечатування вхідного рубильника електрощитових до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О. Нестеренко