Постанова № 61222443, 25.03.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2016
Номер справи
804/16219/15
Номер документу
61222443
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2016 р. Справа № 804/16219/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді суддів Турлакової Н. В. Турової О.М. Царікової О.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Ганни Володимирівни про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Ганни Володимирівни з позовними вимогами про:

1. - визнання, що ОСОБА_4 як голова наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія - Геос», який діє на підставі Конституції України, Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», Статуту та метою діяльності якого є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства, окремих категорій осіб, сприяння розвитку природоохоронної справи, ресурсозбереження і енергозбереження, а головним завданням є сприяння розробці та реалізації загальнодержавних, регіональних, місцевих та міжнародних програм спрямованих на поліпшення соціального, економічного і екологічного становища; подання допомоги науковцям і вченим для упровадження їх розробок і винаходів в галузі охорони навколишнього природного середовища, ресурсозбереження і енергозбереження, в процесі виконання суспільної діяльності на підставі ст.8,55 Конституції України звернувся до суду з приводу незаконних дій посадових осіб державних органів виконавчої влади задля захисту інтересів держави в екологічній, енергетичній та оборонній сфері, а також захисту конституційних прав громадян України на безпечне для життя і здоров'я довкілля шляхом запровадження у виробництво альтернативної сировини «ІНФОРМАЦІЯ_4» ;

2. - визнання на підставі ч.2.ст.6, ч.2. та ч.3 ст.8 Конституції України, яка має найвищу юридичну силу та норми якої є нормами прямої дії. гарантію права ОСОБА_4 звернення до суду в процесі виконання суспільної діяльності для захисту конституційних прав свобод людини і громадянина від незаконних дій або бездіяльності посадових осіб державних органів виконавчої влади без будь-яких обмежень чи умов, зокрема щодо необхідності сплати судового збору або подання клопотання щодо продовження терміну подачі заяви до суду;

3. - визнання на підставі ч.2.ст.6, ч.З. ст.46 Конституції України, що ОСОБА_4 має скрутне матеріальне становище так як рівень його пенсії у розмірі 1188,78грн. є нижчий мінімальної заробітної плати встановленої законом у розмірі 1218 грн.;

4. - визнання на підставі ч.2.ст.6 Конституції України, що законом України «Про судовий збір» та ч.1.ст.88 КАСУ не передбачено, що Дніпропетровський обласний благодійний фонд «Екологія -Геос» та ОСОБА_4 в процесі виконання суспільної діяльності зобов'язаний сплачувати судовий збір за подання позовної заяви задля забезпечення захисту інтересів держави в екологічній, енергетичній та оборонній сфері, а також захисту конституційних прав громадян України на безпечне для життя і здоров'я довкілля шляхом запровадження у виробництво альтернативної сировини «ІНФОРМАЦІЯ_4» від незаконних дій посадових осіб державних органів влади;

5.- визнання на підставі ч.2.ст.6, ч.2.та ч.З ст.8 Конституції України, що суд задля забезпечення гарантії права ОСОБА_4 звернення до суду зобов'язаний його звільнити від сплати судового збору так як згідно ч.2.ст.21 Конституції України: «права і свободи людини є невід чужуваними та непорушними», згідно ч.2.ст.22 Конституції України «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані»;

6. - визнання на підставі ч.2.ст.6, Конституції України, що суд задля забезпечення гарантії права ОСОБА_4 на звернення до суду має право на підставі ч.1ст.88 КАСУ звільнити ОСОБА_4 від сплати судового збору у зв'язку із скрутним матеріальним становищем;

7. - звільнити ОСОБА_4 від сплати судового збору на підставі ч.2. та ч.3.ст..8 Конституції України задля забезпечення гарантії права ОСОБА_4 на звернення до суду, відкрити провадження у справі та розглянути справу у письмовому провадженні;

8. - визнання права ОСОБА_4 на звернення до суду із позовною заявою: «про визнання права Голови наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія - Геос» ОСОБА_4 на звернення особисто до Міністра Кабінету Міністрів України Онишенко Ганни Володимирівни із запитами на отримання публічної інформації від ! 0.08.2015р. №1075 та від 20.08.20і5р. №1085 щодо реєстрації листів фонду №1244 від 04.08.2015р., .№№1245, 1.246, 1247 від 05.08.2015р., 1248 від 10.08.2015р. які направлені електронною поштою особисто до Прем'єр - міністра України ОСОБА_7 та запитів на отримання публічної інформації №1071 від 06,08.2015, №1072 від 06.08.2015, №1073 від 06.08.2015, №1074 від 06.08.2015, №1075 від 10.08.2015, визнання права Голови наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія - Геос» ОСОБА_4 на отримання особисто від Онищенко Ганни Володимирівни інформації та відповіді по суті запитів від 10.08.2015р. №1075 та від 20.08.2015р. №1085, визнання не надання ОСОБА_4 відповіді та інформації від Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Г.В. по суті запитів на отримання публічної інформації від 10.08.2015р. №1075 та від 20.08.2015р. №1085 щодо реєстрації листів фонду №1244 від 04.08.2015р., №№1245, 1246, 1247 від 05.08.2015р., 1248 від 10.08.2015р. які направлені електронною поштою особисто до Прем'єр - міністра України ОСОБА_7 та запитів на отримання публічної інформації №1071 від 06.08.2015, №1072 від 06.08.2015, №1073 від 06.08.2015, №1074 від 06.08.2015, №1075 від 10.08.2015. юридичним доказом приховуванням від Прем'єр - міністра України ОСОБА_7. інформації про запропоновану фондом «ІНФОРМАЦІЯ_1»», яка забезпечує екологічну та енергетичну безпеку України, економічну та політичну незалежність, розвиток економіки та зниження тарифів для населення за рахунок застосування у виробництві відновлювального, вторинного палива та окислювача або «ІНФОРМАЦІЯ_3 та порушенням присяги члена Кабінету Міністрів України, поновлення порушеного права на отримання особисто від Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Ганни Володимирівни інформації та відповіді по сугі запитів від 10.08.2015р. №1075 та від 20.08.2015р. №1085, визнання нанесення моральної та матеріальної шкоди фонду та винахідникам технології ОСОБА_4 «Екотерм». у зв'язку з ненаданням Онищенко Ганною Володимирівною інформації та відповіді по суті запитів від 10.08.2015р. №1075 та від 20.08.2015р. №1085 та відшкодування шкоди за порушене право», на підставі ст.8 та ст.,55 Конституції України без будь яких обмежень та умов;

9. - визнання, на підставі ст..40 Конституції України, закону України «Про звернення громадян» та закону України «Про Кабінет Міністрів України», право ОСОБА_4 на звернення особисто до Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Ганни Володимирівни із запитами на отримання публічної інформації від 10.08.2015р. №1075 та від 20.08.2015р. №1085 щодо реєстрації листів фонду №1244 від 04.08.2015р., №№1245, 1246, 1247 від 05.08.2015р., 1248 від 10.08.2015р. які направлені електронною поштою особисто до Прем'єр - міністра України ОСОБА_7 та запитів на отримання публічної інформації №1071 від 06.08.2015, №1072 від 06.08.2015, №1073 від 06.08.2015, №1074 від 06.08.2015, №1075 від 10.08.2015;

10. - визнати, що не надання ОСОБА_4 відповіді та інформації від Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Г.В. по суті запитів на отримання публічної інформації від 10.08.2015р. №1075 та від 20.08.2015р. №1085 щодо реєстрації листів фонду №1244 від 04.08.2015р., №№1245, 1246, 1247 від 05.08.2015р., 1248 від 10.08.2015р. які направлені електронною поштою особисто до Прем'єр -міністра України ОСОБА_7, та запитів на отримання публічної інформації №1071 від 06.08.2015, №1072 від 06.08.2015, №1073 від 06.08.2015, №1074 від 06.08.2015, №1075 від 10.08.2015. юридичним доказом приховуванням від Прем'єр - міністра України ОСОБА_7. інформації про запропоновану фондом «ІНФОРМАЦІЯ_1»», яка забезпечує екологічну та енергетичну безпеку України, економічну та політичну незалежність, розвиток економіки та зниження тарифів для населення за рахунок застосування у виробництві відновлювального., вторинного палива та окислювача або «ІНФОРМАЦІЯ_3;

11. - зобов'язати Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Г.В. поновити порушене право Голови наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія - Геос» ОСОБА_4 на отримання відповіді та інформації по суті запитів на отримання публічної інформації від 10.08.2015р. №1075 та від 20.08.2015р. №1085, а саме: - надати інформацію: прізвище посадової особи Секретаріату Кабінету Міністрів України, яка зобов'язана була зареєструвати листи фонду №1244 від 04.08.2015р., №№1245, 1246, 1247 від 05.08.2015р., 1248 від 10.08.2015р. особисто до Прем'єр - міністра України ОСОБА_7; - надати інформацію: копію листів №1244 від 04.08.2015р., №№1245, 1246, 1247 від 05.08.2015р., 1248 від 10.08.2015р. із реєстраційними номерами засвідчені підписом посадової особи та печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України; - надати інформацію: коли Прем'єр - міністр України ОСОБА_7 особисто ознайомлений із скаргами ОСОБА_4 (лист фонду №1244 від 04.08.2015р., №№1245, 1246, 1247 від 05.08.2015р., 1248 від 10.08.2015р.) засвідчену підписом посадової особи та печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України; - надати інформацію: кому, коли надіслано доручення за підписом Прем'єр - міністра України ОСОБА_7 для розгляду листів фонду №1244 від 04.08.2015р., №№1245, 1246, 1247 від 05.08.2015р., 1248 від 10.08.2015р. та копію листів Секретаріату Кабінету Міністрів України якими направлено листи фонду №1244 від 04.08.2015р., №№1245, 1246, 1247 від 05.08.2015р., 1248 від 10.08.2015р. до відповідальних виконавців засвідчені підписом посадової особи та печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України; - надати інформацію: Копію запиту №1071 від 06.08.2015, №1072 від 06.08.2015, №1073 від 06.08.2015, №1074 від 06.08.2015, №1075 від 10.08.2015. із реєстраційним номером засвідчену підписом посадової особи та печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України; - надати інформацію: Копію запиту №1085 від 20.08.2015 із реєстраційним номером засвідчену підписом посадової особи та печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України;

12. - визнання, що бездіяльністю Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Г.В. щодо розгляду запитів на отримання публічної інформації від 10.08.2015р. №1075 та від 20.08.2015р. №1085, а саме: приховуванням від Прем'єр - міністра України ОСОБА_7. інформації про запропоновану фондом «ІНФОРМАЦІЯ_1»», яка забезпечує екологічну та енергетичну безпеку України, економічну та політичну незалежність, розвиток економіки та зниження тарифів для населення за рахунок застосування у виробництві відновлювального, вторинного палива та окислювача або «ІНФОРМАЦІЯ_2» нанесена матеріальна та моральна шкода, а саме фонд, у зв'язку з бездіяльністю відповідача не може отримати державну допомогу, на підставі ст..2 закону України «Про благодійництво та благодійні організації» для виконання суспільної діяльності, згідно Статуту та закону України «Про благодійництво та благодійні організації», поставлена під сумнів ділова репутація фонду та винахідників ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, що порушує гарантію захисту моральних та матеріальних інтересів винахідників, у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності, згідно ст..54 Конституції України, а також порушене право винахідників та громадян України на безпечне для життя і здоров'я довкілля , згідно ч. 1ст.50 Конституції України, а також права винахідників ОСОБА_4, ОСОБА_12, ОСОБА_9 на участь в управлінні державними справами на підставі Констшуції України.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач звернувся до відповідача з запитами на отримання публічної інформації від 10.08.2015р. №1075 та від 20.08.2015р. №1085, щодо реєстрації листів фонду проте у зв'язку з ненаданням відповіді по суті запитів порушене його право та спричинена шкода яку просить відшкодувати та поновити порушене право шляхом зобов'язання надати відповідь по суті запитів, та надати копію перелічених запитів із відміткою про їх реєстрацію та інформацією коли Премьер-міністр України особисто ознайомився із вказаними запитами. Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія - Геос» нанесена матеріальна та моральна шкода, а саме фонд, у зв'язку з бездіяльністю відповідача не може отримати державну допомогу, на підставі ст..2 закону України «Про благодійництво та благодійні організації» для виконання суспільної діяльності, згідно Статуту та закону України «Про благодійництво та благодійні організації», поставлена під сумнів ділова репутація фонду та винахідників ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, що порушує гарантію захисту моральних та матеріальних інтересів винахідників.

Відповідач проти задоволення позову заперечував, направивши до суду письмові заперечення згідно яких вважає, що позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. На всі перелічені у позовній заяві запити на отримання публічної інформації позивачу надано відповідь відповідно до компетенції, що підтверджується зазначеними листами Секретаріату Кабінету Міністрів, належним чином засвідчені копії яких додаються. Обґрунтування позову ненаданням Міністром Кабінету Міністрів Онищенко Г. В. відповідей на запити на отримання публічної інформації не відповідає фактичним обставинам справи та спростовується належними і допустимими доказами, що свідчить про безпідставність предмета позову.

Ухвалою суду від 26.02.2016р. справу прийнято до провадження у вказаному складі суду та призначено до розгляду у судовому засіданні.

Представники сторін до суду не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

Згідно прохальної частини позову та заяви від 22.02.2016р. позивач просив розглянути позовну заяву без його участі в порядку письмового провадження.

Відповідач згідно заяви від 23.02.2016р просив розглянути справу за відсутності відповідача та його представника.

Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України справу призначено до розгляду у письмовому провадженні на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач звернувся до відповідача засобами електронного зв'язку з Запитом № 1075 від 10.08.2015р. на отримання публічної інформації згідно якої зазначив, стосується скарги фонду до ОСОБА_7 (лист № 1248 від 10.08.205р) та просив, надати інформацію прізвище посадової особи Секретаріату Кабінету Міністрів України, яка зобов'язана була зареєструвати лист фонду від 10.08.2015р. особисто до Прем'єр - міністра України ОСОБА_7 Надати інформацію : надати інформацію копію листа № 1248 від 10.08.2015р. із реєстраційним номером засвідчену підписом посадової особи та печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України. Надати інформацію : коли Прем'єр - міністр України ОСОБА_7 особисто ознайомлений із скаргою ОСОБА_4 (лист фонду №1248 від 10.08.2015р.) засвідчену підписом посадової особи та печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України. Надати інформацію: кому надіслано доручення за підписом Прем'єр - міністра України ОСОБА_7 для розгляду листа фонду №1248 від 10.08.2015р засвідчену підписом посадової особи та печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України. Надати інформацію : копію цього запиту № 1075 від 10.08.2015р. із реєстраційним номером засвідчену підписом посадової особи та печаткою Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Вказаний запит зареєстрований 11.08.2015р. ОСОБА_11, підпис якої засвідчений заступником директора Департаменту документообігу та контролю Секретаріату Кабінету Міністрів України М.Марчук 17.08.2015р.

На вказаний запит 17.08.2015р. вих.№17-15/1460 надана відповідь згідно якої зазначено що за результатами опрацювання Вашого запиту від 10.08.2015р. № 1075 (додається) що надійшов до Секретаріату Кабінету Міністрів електронною поштою, повідомляємо, що лист Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія - Геос» від 10.08.2015 № 1248 до Секретаріату Кабінету Міністрів не надходив.

Також судом встановлено, що за результатами опрацювання запитів голови наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» ОСОБА_4 від 06 серпня 2015 р. № 1071, 1072, 1073, 1074 запитувача листом Секретаріату Кабінету Міністрів від 13 серпня 2015 № 17-15/1435 повідомлено, що відповідно до частини четвертої статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповіді на зазначені запити будуть надані протягом 20 робочих днів.

Листами Секретаріату Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2015 р. № 17-15/1575, 17-15/1577, 17-15/1578 запитувачу надано відповіді на запити від 6 серпня 2015 р. № 1071, 1072, 1073, 1074. Запит Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» від 06 серпня 2015 р. № 1085 до Секретаріату Кабінету Міністрів не надходив.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

В силу ч. 1 ст. 9 Закону України "Про інформацію" всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.

Відповідно до статей 1, 7, 15, 16 Закону України "Про звернення громадян" (далі - Закон № 393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

Статтею 20 Закону № 393/96-ВР передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон №2939-VI) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 2 статті 5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 12 Закону № 2939-VI передбачено, що запитувачами інформації є фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень.

Розпорядниками інформації визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Розпорядники інформації зобов'язані, зокрема, надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації, а запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні, запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

У відповідності до приписів ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Запит на інформацію має містити: ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі. З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.

Відповідно до ч.1 ст.20 вказаного Закону розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з частиною третьою статті 47 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Міністр Кабінету Міністрів України керує Секретаріатом Кабінету Міністрів. Пунктом 2 «Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 № 850 (далі - Положення), передбачено, що Секретаріат здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності, зокрема, Міністра Кабінету Міністрів.

Безпосередні повноваження (функції) Міністра Кабінету Міністрів визначені пунктом 6 Положення. Однак, виходячи з перелічених у зазначеному пункті функцій (повноважень) слідує, що Міністр Кабінету Міністрів особисто не здійснює розгляд запитів на отримання публічної інформації та не надає відповіді на них.

Підпунктом 33 пункту 17 Положення визначено, що структурні підрозділи Секретаріату відповідно до основних завдань, визначених цим Положенням, та з питань, що належать до їх компетенції: забезпечують відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» розгляд запитів на інформацію, що надходять Кабінетові Міністрів України, Секретаріатові Кабінету Міністрів України.

Отже, розгляд запитів на отримання публічної інформації, що надходять Кабінету Міністрів та Секретаріату Кабінету Міністрів, та надання відповідей на них, безпосередньо покладається на відповідні структурні підрозділи Секретаріату Кабінету Міністрів

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 583 «Питання виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» чітко встановлено, яка публічна інформація перебуває у володінні Кабінету Міністрів та Секретаріату.

Зокрема, відповідно до положень пункту 1 зазначеної постанови Секретаріат Кабінету Міністрів є розпорядником інформації, якою володіє Кабінет Міністрів України, зокрема інформації яка отримана або створена в процесі здійснення Кабінетом Міністрів України своїх повноважень та яка перебуває у володінні Секретаріату Кабінету Міністрів України; яка отримана або створена Секретаріатом Кабінету Міністрів України під час забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України та яка перебуває у володінні Секретаріату Кабінету Міністрів України;

Водночас Секретаріат Кабінету Міністрів не є розпорядником інформації за запитами стосовно інформації інших державних органів України, а також стосовно інформації, яка може бути отримана шляхом узагальнення, аналітичної обробки даних або яка потребує створення в інший спосіб.

Пунктом 2 цієї постанови визначено Управління забезпечення доступу до публічної інформації Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України спеціальним структурним підрозділом з питань запитів на інформацію, що надходять Кабінетові Міністрів України, Секретаріатові Кабінету Міністрів України.

Відповідно до Положення про Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів, затвердженого наказом Міністра Кабінету Міністрів" від 06.08.2015, Департамент інформації та комунікацій з громадськістю є структурним підрозділом Секретаріату Кабінету Міністрів, одним із основних завдань якого є організація забезпечення доступу фізичних та юридичних осіб, об'єднань громадян без статусу юридичних осіб до публічної інформації, що перебуває у володінні Кабінету Міністрів та Секретаріату (підпункту 5 пункту 4 зазначеного Положення). Підпунктом 13 пункту 11 зазначеного Положення передбачено, що директор Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю надсилає листи фізичним і юридичним особам, засобам масової інформації та інститутам громадянського суспільства з використанням бланку Департаменту з питань, що стосуються діяльності Департаменту.

Приймаючи рішення суд зазначає, що матеріалами справи підтверджено, що за результатами опрацювання запитів голови наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» ОСОБА_4 від 06 серпня 2015 р. № 1071, 1072, 1073, 1074 запитувача листом Секретаріату Кабінету Міністрів від 13 серпня 2015 № 17-15/1435 повідомлено, що відповідно до частини четвертої статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповіді на зазначені запити будуть надані протягом 20 робочих днів.

Листами Секретаріату Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2015 р. № 17-15/1575, 17-15/1577, 17-15/1578 запитувачу надано відповіді на запити від 6 серпня 2015 р. № 1071, 1072, 1073, 1074. Запит Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» від 06 серпня 2015 р. № 1085 до Секретаріату Кабінету Міністрів не надходив.

На Запит № 1075 від 10.08.2015р. на отримання публічної інформації яка стосується скарги фонду до ОСОБА_7 (лист № 1248 від 10.08.205р). зареєстрований 11.08.2015р. ОСОБА_11, 17.08.2015р. вих.№17-15/1460, в строк встановлений законодавством надана відповідь. Згідно якої за результатами опрацювання запиту від 10.08.2015р. № 1075 (додається) що надійшов до Секретаріату Кабінету Міністрів електронною поштою, повідомляємо, що лист Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія - Геос» від 10.08.2015 № 1248 до Секретаріату Кабінету Міністрів не надходив.

Крім того досліджуючи зміст Запиту № 1075 від 10.08.2015р., суд звертає увагу, що позивач фактично просить надати копії його листа № 1248 від 10.08.2015р., та запиту № 1075 від 10.08.2015р., тобто запитувана позивачем інформація не створювалася відповідачем в процесі його діяльності та не передавалася їм на зберігання, що не відповідає визначенню розпорядника інформації в розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації". Відповідно запити позивача спрямовані не на реалізацію права на доступ до публічної інформації.

Щодо листа фонду № 1248 від 10.08.2015р. до Прем'єр - міністра ОСОБА_7, відносно якого позивачем запитується інформація у відповідача, то суд зазначає що як належних доказів направлення вказаного листа так і самого листа фонду № 1248 від 10.08.205р. до Прем'єр - міністра ОСОБА_7, позивачем до суду не надано.

Щодо запиту позивача від 20.08.2015р. № 1085, то суд звертає увагу що позивачем надано копію вказаного запиту проте належних доказів направлення його на адресу відповідача до суду не надано.

Проте ч.1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.

Таким чином обов'язок суб'єкта владних повноважень довести правомірність свого рішення дії чи бездіяльності не позбавляє позивача обов'язку доведення тих обставин на яких ґрунтуються її вимоги.

Основний зміст принципу змагальності у адміністративному судочинстві полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частина перша статті 72 КАС України). Гарантією реалізації принципу змагальності є широке коло процесуальних прав, визначених КАС України, від ефективності використання яких залежить хід судового процесу та його результат.

Доказами у адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (частина перша статті 69 КАС України), а предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі (частина перша статті 138 КАС України).

Таким чином вказані у адміністративному позові доводи, в цій частині належними доказами не підтверджені. Тобто позивач свій обов'язок щодо доведення обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі, і щодо яких у сторін виникає спір, не виконав. Також позивач не довів, що він звільнений від доказування обставин, якими обґрунтовано його позов, натомість відповідачем правомірність своїх дій доведена, що є підставою для відмови в задоволенні вказаних позовних вимог.

Щодо позовних вимог в іншій частині, (визнання права, зобов'язання надати відповідь, завдання матеріальної і моральної шкоди фонду та його винахідникам тощо) то оскільки вони є похідними від вимог про визнання бездіяльності протиправною щодо ненадання відповідей на запити № 1075 від 10.08.2015р., та № 1085 від 20.08.2015р., які не знайшли свого підтвердження, та спростовуються доказами наявними в матеріалах справи то вони також є безпідставними, та такими що задоволенню не підлягають.

Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Крім того, суд зазначає, що ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 3 Закону України "Про судовий збір" передбачено обов'язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову чи іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Частиною 1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014р. № 80-VIII, установлено, що у 2015 році мінімальна заробітна плата становить: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати - 487,20грн.

Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Так, з позову вбачається, що позивачем заявлено дванадцять вимог немайнового характеру, з яких сім стосуються звільнення від сплати судового збору та п'ять відносяться до вирішення спору по суті.

Таким чином, за подання даного адміністративного позову, який містить п'ять вимог немайнового характеру, позивачу необхідно сплатити судовий збір на загальну суму 2436грн. (487,20х5).

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Ганни Володимирівни про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_4 до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2436грн. (дві тисячі чотириста тридцять шість гривень) на рахунок УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 37989253, розрахунковий рахунок 31210206784008, банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації доходів 22030001, призначення платежу - судовий збір за позовом ОСОБА_4.).

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Головуючий суддя (підпис) Судді (підпис) (підпис) Постанова не набрала законної сили 25.03.16р. Головуючий суддя З оригіналом згідно Помічник судді Н.В. Турлакова О.М. Турова О.В. Царікова В.С. Андреєв