П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.08.2016 Справа №607/8382/16-а
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сливка Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 03 серпня 2016 року пред'явив до суду позов до відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок його пенсії. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він перебуває на обліку в Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% сум заробітної плати. 13 липня 2016 він звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року, долучивши до заяви довідку Управління житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації від 12 липня 2016 року №367/02-10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Однак, відповідач Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області своїм листом №290/П-11 від 18 липня 2016 року відмовило йому у перерахунку пенсії, покликаючись на те, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються з 01 січня 2015 року.
Вважає вказану відмову неправомірною, та з цих підстав просить позов задовольнити, визнати дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у перерахунку його пенсії протиправними та просить зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок його пенсії в розмірі 80 відсотків із заробітної плати згідно довідки управління житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації від 12 липня 2016 року №367/02-10 з врахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року заробітної плати державних службовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 в редакції чинній на день призначення йому пенсії.
22 серпня 2016 року від відповідача надійшли до суду письмові заперечення проти позову, згідно яких відповідач просить відмовити в задоволенні позову, покликаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку із цим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, суддя приходить до переконання, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Судом установлено, що з 16 січня 2013 року позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% суми заробітної плати.
13 липня 2016 року позивач звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року, долучивши до заяви довідку Управління житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації від 12 липня 2016 року №367/02-10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Листом №290/П-11 від 18 липня 2016 року Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, покликаючись на те, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІІ від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку із цим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до довідки №367/02-10 виданої Управлінням житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації 12 липня 2016 року заробітна плата за посадою начальника відділу Управління житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01 грудня 2015 року становить: посадовий оклад - 1795 гривень, надбавка за ранг - 90 гривень, надбавка за вислугу років - 754 гривні, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 1319, 50 гривень, премія - 897, 50 гривень, інші виплати - 1436 гривень. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, позивач є таким, що набув за Законом Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) особі, яка у 2014 році вийшла на пенсію державного службовця з відповідної посади, має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 1 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню, а тому, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом.
У п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Таким чином, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, у тому числі Законом України «Про державну службу», є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
З огляду на вищенаведені обставини та правові норми, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір та порядок перерахунку пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Оскільки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 9 грудня 2015 року, відбулася зміна у розмірі заробітної плати державних службовців, перерахунок розміру призначеної пенсії позивачу необхідно провести, виходячи із приписів ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії).
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 2 березня 2015 року передбачено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Наведена норма свідчить про те, що з 1 червня 2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яку поширюється дія цих законів, скасовані.
Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, суд приходить до висновку, що зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
При цьому, твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки положення Закону України «Про державну службу» щодо проведення перерахунку пенсій державним службовцям, втратили чинність з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 2 березня 2015 року, є необґрунтованими. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Положеннями ч. 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до вимог ст. 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до норми ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 13 липня 2016 року суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі ним відповідної заяви.
З огляду на зазначене, оцінюючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в частині відмови позивачу у перерахунку пенсії в розмірі 80 % із заробітної плати згідно довідки управління житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації від 12 липня 2016 року №367/02-10 з врахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року заробітної плати державних службовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 в редакції чинній на день призначення йому пенсії слід визнати неправомірними та зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2016 року в розмірі 80 відсотків із заробітної плати згідно довідки управління житлово-комунального господарства Тернопільської облдержадміністрації №367/02-10 від 12 липня 2016 року із врахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 22, 58 Конституції України, ст. ст. 2, 9, 11,70, 159-163, 256 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, зазначеної в довідці №367/02-10 виданій 12 липня 2016 року Управлінням житлово-комунального господарства Тернопільської облдержадміністрації.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2016 року в розмірі 80 відсотків заробітної плати згідно довідки управління житлово-комунального господарства Тернопільської облдержадміністрації №367/02-10 від 12 липня 2016 року із врахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року.
Роз'яснити Тернопільському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Тернопільської області його обов'язок виконати постанову негайно відповідно до вимог ст.256 КАС України, у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 551,20 гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Д. М. Сливка