Постанова № 61220212, 07.09.2016, Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
07.09.2016
Номер справи
442/5086/16-а
Номер документу
61220212
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 442/5086/16-а

Провадження № 2-а/442/186/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2016 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

в складі : головуючої судді: Гарасимків Л.І.,

при секретарі : Петрів В.М.

за участю позивача: ОСОБА_1

адвоката Щерби О.С.

представника відповідача : Петрицина О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дрогобичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання неправомірними та протиправними дій Дрогобицького об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області,-

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області з позовом в якому просить визнати дії Дрогобицького об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області неправомірними, щодо не включення до заробітку для обчислення пенсії сум виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зобов»язати Дрогобицьке об"єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , як державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу,"починаючи з 01.08.2016 року, з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати в розмірі 90 процентів середньомісячного заробітку державного службовця на який нараховано та отримано страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування з урахуванням порядку коригування розміру витрат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України " Про державну службу, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 226/509 від 11.08.2003 року. Також, позивач просить поновити пропущений строк звернення до суду та стягнути судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань.

В обґрунтування своїх вимог позивач ОСОБА_1 посилається на те, що з 07 вересня 2010 року йому було призначено пенсію, як державному службовцю по Закону України « Про державну службу.». Страховий стаж становить 40 років 02 місяці 0 днів, в тому числі державної служби - 30 років 04 місяці 0 днів. Однак, при призначенні пенсії не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. В липні 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Проте йому було відмовлено з підстав того, що отримані ним грошові допомоги та індексація заробітної плати не входять до переліку складових заробітної плати державних службовців, тому вони не можуть враховуватись при обчисленні пенсії державному службовцю. Внаслідок протиправних дій відповідача він позбавлений права на отримання пенсії в обсязі визначеному законодавством. Також, просив поновити строк звернення до суду з даним позовом з огляду на те, що він не є фахівцем в галузі нарахування пенсійних виплат і тому вважав, що спеціалісти Пенсійного Фонду України, відповідно до своїх посадових обов»язків та повноважень зобов»язані були належним чином здійснити нарахування йому пенсії, відповідно до довідки про складові його заробітної плати.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його адвокат Щерба О.С. позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини викладені у адміністративному позові , просять їх задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, подав до суду письмові заперечення проти позову, згідно яких позивачу дійсно було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», який є спеціальним законом. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів,премій,доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України ( ст. 37 Закону). При вирішенні даного спору просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Також просить врахувати, що позивачем не наведено переконливих доказів пропуску строку звернення до суду з поважних причин, тому просить суд відмовити в позові також за пропуском процесуального строку звернення до суду.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Зі змісту ч. З ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. З ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 що з 07 вересня 2010 року отримує пенсію державного службовця по Закону України « Про державну службу.». Страховий стаж становить 40 років 02 місяці 0 днів, в тому числі державної служби - 30 років 04 місяці 0 днів.

Дрогобицьким об"єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Львівської області позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». При призначенні пенсії не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань та індексації заробітної плати.

За змістом ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія позивача ОСОБА_1 обчислена в розмірі 90 % суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування

Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України «'Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально -побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку.

Стаття 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії Так, зокрема, до такого доходу ( заробітної плати) враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані( обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства , що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 03.06.2014 року .

Відповідно до вимог ч.1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов»язковим для всіх суб»єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України.

Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Згідно ч.З ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно:6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач при призначені йому пенсії до його заробітку для обчислення пенсії мав право на включення суми виплаченої йому матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, а тому позов в частині визнання протиправними дій відповідача по не включенню до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2, 4 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня. коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень і позивачем цей строк не порушено.

Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер, і про порушення такого позивач повинен був дізнатися в момент призначення пенсії суд вважає, що вимогу щодо зобов'язання відповідача з дня призначення пенсії зробити перерахунок такої з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати і виплатити недоплачену пенсію з призначення слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань та індексації заробітної плати в межах загального шестимісячного строку звернення до суду, тобто з 01.08.2016 року та виплатити недоплачену пенсію, оскільки відповідно до ст. 84 Закону України « Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадитья з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідним документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця , якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

На підставі ст. 19 Конституції України, ст. 33,37 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.158-163 КАС України, суд,

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними та протиправними дії Дрогобицького об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області по прийняттю рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , беручи до уваги фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов"язкове даржавне пенсійне страхування.

Зобов'язати Дрогобицьке об"єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області , здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , як державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу,"починаючи з 01.08.2016 року, з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати в розмірі 90 процентів середньомцсячного заробітку державного службовця на який нараховано та отримано страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування з урахуванням порядку коригування розміру витрат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України " Про державну службу, затвердженого наказом Міністерстава праці та соціальної політики Ураїни № 226/509 від 11.08.2003 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені останнім судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань в розмірі 551,20 гривень.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а у випадку відкладення складення постанови у повному обсязі чи її прийняття у письмовому провадженні - в цей же строк з дня отримання копії постанови.

Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті.

Суддя: Л.І. Гарасимків