Рішення № 61217015, 31.08.2016, Апеляційний суд Черкаської області

Дата ухвалення
31.08.2016
Номер справи
696/718/16-ц
Номер документу
61217015
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-ц/793/2009/16Головуючий по 1 інстанціїКатегорія : 59 ОСОБА_1 Доповідач в апеляційній інстанції ОСОБА_2

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2016 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:

головуючогоОСОБА_2суддівОСОБА_3, ОСОБА_4 при секретаріОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу Кам'янської міської ради Черкаської області на рішення Кам'янського районного суду Черкаської області від 19 липня 2016 року у справі за позовом заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах малолітньої особи ОСОБА_6 до Кам'янської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору орган опіки та піклування Камянської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій незаконними та стягнення безпідставно одержаних коштів, -

в с т а н о в и л а :

У червні 2016 року заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах малолітньої особи ОСОБА_6 звернувся в суд з позовом до Камянської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійним вимог на предмет спору орган опіки та піклування Камянської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій незаконними та стягнення безпідставно одержаних коштів в розмірі 2239 грн.

Свої вимоги обґрунтовував тим, що малолітній ОСОБА_6 народився в сімї ОСОБА_7 та ОСОБА_8. Матір малолітнього визнано недієздатною 21 липня 2006 року, а батька дитини позбавлено батьківських прав 26 грудня 2012 року.

Розпорядженням Золотоніської районної державної адміністрації № 8 від 08 січня 2013 року ОСОБА_6 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

Зазначав, що розпорядженням Камянської районної державної адміністрації № 174 від 22 серпня 2014 року дана дитина була передана на виховання у прийомну сімю ОСОБА_9 та ОСОБА_10.

З вересня 2014 року малолітній ОСОБА_6 влаштований до дошкільного навчального закладу № 4 «Сонечко» прийомними батьками та сплачено ними кошти на харчування малолітнього ОСОБА_6 на суму 2239 грн.

Вважає, що вказані кошти були безпідставно сплачені за харчування ОСОБА_6 в ДНЗ № 4 «Сонечко», оскільки плата за харчування дітей, позбавлених батьківського піклування, за перебування в державних та дошкільних закладах не справляється.

Просив визнати дії Камянської міської ради в частині стягнення плати за харчування у ДНЗ № 4 «Сонечко» ім. С. Русової дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, незаконними.

Стягнути з Камянської міської ради безпідставно одержані кошти в сумі 2239 грн. на користь законних представників малолітнього ОСОБА_6 ОСОБА_10 та ОСОБА_9

Судовий збір стягнути з відповідача.

Рішенням Кам'янського районного суду Черкаської області від 19 липня 2016 року позов задоволено повністю.

Визнано незаконними дії Камянської міської ради Черкаської області в частині стягнення плати за харчування у дошкільному навчальному закладі № 4 «Сонечко» ім. С. Русової щодо дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Стягнуто з Камянської міської ради Черкаської області (код 25872304) на користь законних представників малолітнього ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_10. та ОСОБА_9 безпідставно сплачені кошти за харчування в дошкільному навчальному закладі № 4 «Сонечко» в сумі 2239 (дві тисячі двісті тридцять девять) грн.Вирішено питання щодо судових витрат.

Не погоджуючись з рішенням суду Камянська міська рада Черкаської області подала апеляційну скаргу.

Вважає, що рішення суду ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповно зясовано обставини, що мають значення для справи.

Просили рішення Кам'янського районного суду Черкаської області від 19 липня 2016 року скасувати.

Судовий збір стягнути з позивача на користь Кам'янської міської ради Черкаської області.

Заслухавши суддю-доповідача, сторони, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до положень ст. ст. 3, 11 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені в п. 2 Постанови від 18 грудня 2009 року №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 2 ЦПК України, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до статті 8 ЦПК, а також правильно витлумачив ці норми.

Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність і допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також, якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Зазначеним вимогам закону ухвалене судове рішення не відповідає.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що права законних представників неповнолітнього як і самого неповнолітнього підлягають захисту, оскільки кошти на даний час не повернуті, тому з відповідача слід стягнути безпідставно сплачені кошти за харчування в дошкільному навчальному закладі в сумі 2239 грн.

З такими висновками суду першої інстанції судова колегія не погоджується виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_7 І-СР № 187463, ОСОБА_6 народився восьмого січня 2010 року(а.с. 6).

Відповідно до рішення Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 21 липня 2006 року визнано ОСОБА_8, матір ОСОБА_6, недієздатною(а.с. 7).

Згідно рішення Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 26 грудня 2012 року ОСОБА_7 (батька малолітнього в інтересах якого звернувся до суду прокурор) позбавлено батьківських прав щодо ОСОБА_6 (а.с. 8).

На підставі розпорядження Золотоніської районної державної адміністрації № 8 від 08 січня 2013 року ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.9).

Згідно розпорядження Камянської районної державної адміністрації № 174 від 22 серпня 2014 року дана дитина передана на виховання у прийомну сімю ОСОБА_9 та ОСОБА_10 (а.с. 10-11).

Згідно довідки Камянської міської ради Черкаської області № 314/02-10 від 31 травня 2016 року з 2014 по 2016 роки за весь час перебування у ДНЗ № 4 «Сонечко» прийомними батьками сплачено коштів на харчування малолітнього ОСОБА_6 на суму 2239 грн., який він відвідує з 03 вересня 2014 року і по теперішній час (а.с. 16-17).

Частиною 2, 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування, а також на керівників дошкільних навчальних закладів. Батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Згідно ст. 6 Закону України «Про охорону дитинства» держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

Статтею 25 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави

У ст. 8, 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» зазначено, що держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Соціальний захист та захист прав дітей у межах своєї компетенції здійснюють районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчих органів міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про дошкільну освіту» органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території; ведуть облік дітей дошкільного віку; контролюють додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів у сфері дошкільної освіти, обов'язкове виконання Базового компонента дошкільної освіти всіма дошкільними навчальними закладами незалежно від підпорядкування, типів та форми власності, розташованими на їх території.

Згідно ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів; організація обліку дітей дошкільного та шкільного віку.

Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України «Про дошкільну освіту» дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, гарантовано право на утримання у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах за рахунок держави, а також на захист їх особистих, майнових і житлових прав згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2.2. «Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667, Розмір плати за поданням дошкільного навчального закладу встановлюють місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім'ї та режиму роботи закладу. Вони можуть установлювати додаткові пільги щодо батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ.

Відповідно до п.2.5 вказаного Порядку, звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися на протязі року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім'ї, виданої житлово-комунальними організаціями, сільськими (селищними) радами).

Пунктом 2.6. вищевказаного Порядку, плата з батьків не справляється за харчування дітей у санаторних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими й затухаючими формами туберкульозу, у спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, в інших випадках, передбачених законодавством України (діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються в сім'ях, діти з інвалідністю, діти працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов'язків, тощо).

З викладеного вбачається, що «Порядком встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах» не передбачено звільнення батьків за плату за харчування у дошкільних навчальних закладах, окрім випадків, коли місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади встановлюють додаткові пільги щодо батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ.

Згідно рішень Камянської міської ради Черкаської області від 20 травня 2010 року № 52-4-V, від 27 січня 2015 року № 59-5/VI, від 28 січня 2016 року № 5-8/VII встановлено плату за один день харчування дітей в ДНЗ (а.с. 20-22).

В рішеннях Камянської міської ради Черкаської області від 27 січня 2015 року № 59-5/VI та від 28 січня 2016 року № 5-8/VII передбачено, що від плати за харчування звільняються діти позбавлені батьківського піклування(а.с.21-22).

Тоді як рішення Камянської міської ради Черкаської області від 20 травня 2010 року № 52-4-V такого пункту немає.

Згідно п. 6 «Положення про дошкільний навчальний заклад» затверджений Постановою КМУ від 12 березня 2003 р. N 305, прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров'я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.

Згідно п. 2.8 «Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667, якщо представлені батьками документи, перелічені в пункті 2.6, викликають сумнів щодо їх достовірності, керівник дошкільного навчального закладу може зробити запит до підприємств, організацій, установ, які видали довідки, щодо необхідних уточнень. При виявленні факту недостовірності документів, що дали право батькам на звільнення або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, плата з них справляється за весь період, на який батьки були звільнені від плати, або зменшено її розмір, але не більше ніж за минулий рік та місяці поточного року.

Пунктом 2.10 Порядку встановлено, що з осіб, які не подали необхідних документів щодо звільнення від плати або зменшення розміру плати, плата справляється в розмірі, визначеному місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування або підприємствами, організаціями та установами, які перебувають у державній (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади.

Таким чином, «Порядком встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах», передбачено, що батьки та особи, що їх заміняють зобовязані надавати необхідні документи, які дають право на звільнення від плати за харчування.

Тоді як з довідки Камянської міської ради Черкаської області від 01 липня 2016 року № 387/02-10 вбачається, що законні представники малолітньої особи ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває під опікою і виховується в їх сімї, ОСОБА_10 та ОСОБА_9 до Камянської міської ради Черкаської області не подавали відповідних документів, щодо звільнення від плати за харчування у ДНЗ № 4 «Сонечко» ім. С. Русової, що перебуває у комунальній власності Камянської міської ради(а.с.31).

В судовому засіданні суду апеляційної інстанції була надана копія заяви ОСОБА_10 про звільнення від плати за харчування, так як її сімя має статус прийомної сімї, з якої вбачається, що вона була подана лише 29 серпня 2016 року.

Відповідно до вимог ст.309 ЦПК України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими;

3) невідповідність висновків суду обставинам справи;

4) порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права, а також розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні рішення судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, що викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглядав справу.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції безпідставно визнано дії Камянської міської ради Черкаської області щодо стягнення плати за харчування неправомірними.

Однак, сума стягнення з Камянської міської ради Черкаської області на користь ОСОБА_10 та ОСОБА_9 враховуючи дні відвідування., ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 у ДНЗ № 4 «Сонечко», (10 грн. х 86 днів = 860) підлягає до зменшення, тобто, до 1379 грн., (2239 860) .

Таким чином, судова колегія уважає, що апеляційна скарга Кам'янської міської ради Черкаської області підлягає до часткового задоволення, а рішення суду першої інстанції скасуванню, а в частині в частині стягнення безпідставно одержаних коштів змінити, як таке, що ухвалене з неправильним застосуванням норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309, 316, 319 ЦПК України судова колегія, -

в и р і ш и л а :

Апеляційну Кам'янської міської ради Черкаської області задовольнити частково.

Рішення Кам'янського районного суду Черкаської області від 19 липня 2016 року у справі за позовом заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах малолітньої особи ОСОБА_6 до Кам'янської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору орган опіки та піклування Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій незаконними та стягнення безпідставно одержаних коштів в частині визнання дій незаконними скасувати та відмовити в цій частині вимог, а в частині стягнення безпідставно одержаних коштів змінити та стягнути з Камянської міської ради Черкаської області на користь законних представників малолітнього ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_10 та ОСОБА_9 безпідставно оплачені кошти за харчування в дошкільному навчальному закладі № 4 «Сонечко» в сумі 1379 (тисяча триста сімдесят девять) грн. В іншій частині рішення залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене на протязі 20 днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ з моменту набрання ним законної сили.

Головуючий :

Судді :