Постанова № 61211721, 07.09.2016, Тетіївський районний суд Київської області

Дата ухвалення
07.09.2016
Номер справи
380/1140/16-а
Номер документу
61211721
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

07.09.2016 Провадження по справі № 2-а/380/17/16

Справа № 380/1140/16-а

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

7 вересня 2016 року Тетіївський районний суд Київської області в складі :

головуючого судді : Лісовенка П.І.

при секретарі : Романовській Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тетієві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахунку і виплати пенсії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки Головного управління статистики у Київській області від 20.07.2016 року. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 2000 року отримує пенсію державного службовця. 25.07.2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Листом управління ПФУ у Тетіївському районі від 09.08.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки, починаючи з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року зі змінами та доповненнями, пенсії не призначають та не перераховують.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області Шосталь О.О. позовні вимоги не визнала, посилаючись на письмове заперечення.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю, виходячи із наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області та отримує пенсію державного службовця з 2000 року.

25.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Листом управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області від 09.08.2016 року №2433/07 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки, починаючи з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року зі змінами та доповненнями, пенсії не призначають та не перераховують. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, зокрема і до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме, вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Тому, підстав перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року не має.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям було визначено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»

Тобто, законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру в зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.

Законом України від 28.12.2014 року №76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 року, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», та викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, на час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни, які набрали чинності 01.01.2015 року, в статтю 37-1 ЗУ «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка чинна з 15.12.2015 року, було внесено зміни, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» .

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Таким чином, із 15.12. 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту прийнято не було.

Оскільки, чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015року , а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав у відповідача для перерахунку пенсії позивачу не має.

Крім того, відмова відповідача в перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримує, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав на соціальний захист.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв правомірно згідно чинного законодавства України, на даний час правові підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні, тому в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.19 Конституції України, Законом України «Про державну службу» №3723-12, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, постановою КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.ст.69-71,160,162,163, КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахунку і виплати пенсії, відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Тетіївський районний суд Київської області.

Суддя: П.І.Лісовенко