Справа № 522/6438/16-а
Провадження № 2-а/522/472/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2016 року Приморський районний суд м Одеси у складі:
головуючого судді - Ільченко Н.А.
при секретарі - Довгань Ж.А.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання провести перерахунок та стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині не проведення перерахунку пенсій ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210, зобов'язати відповідача відновити порушені права позивача (провести перерахунок пенсій ОСОБА_1, відповідно до Постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210) з моменту подачі заяви, тобто з 01.02.2012 року, стягнути з відповідача недоплачені пенсійні кошти з урахуванням індексації, стягнути з відповідача матеріальні збитки у розмірі 15680,04 грн. та моральні збитки у розмірі 27560,00 грн..
Ухвалою суду від 07.09.2016 року закрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання провести перерахунок та стягнення коштів, в частині стягнення матеріальних збитків та моральної шкоди.
Позивач зазначає, що на його чисельні звернення перерахунок пенсії проведено не було.
23.01.2012 року та 25.01.2012 року позивач звертався до відповідача із заявами та відповідними документами з проханням перерахувати йому чорнобильську пенсію, відповідно до Постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011 року .
14.02.2012 року позивачем було отримано відповіді відповідача в якій зазначено, що: «… зазначений особовий рахунок потребує додаткової перевірки». Враховуючи зазначене відділом з призначення пенсії №1 управління надано запит від 26.01.2012 року №549/05 до управління Пенсійного фонду в м.Славутич. Після надходження довідки буде проведено відповідний перерахунок.»
На підставі рішення УПФУ в Приморському районі від 24.02.2012 року №51 ОСОБА_1 пенсія не виплачувалась.
Рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 10.12.2015 року встановлено підприємство на якому працював ОСОБА_1, дата та сума заробітної плати, яка повинна враховуватись при проведенні перерахунку за його заявами від 23.01.2012 року та 25.01.2012 року.
Не зважаючи на чисельні звернення ОСОБА_1 відповідачем перерахунок пенсії проведено не було.
Позивач подав адресовану суду свою письмову заяву про розгляд справи за його відсутності та просив задовольнити позов. Ця заява приєднана судом до матеріалів справи.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи свідчить зворотне поштове повідомлення. Заперечення на позов та заяву про розгляд справи за його відсутності до суду не надходили.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Вимоги ст. 2 КАС України передбачають, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Як вбачається з матеріалів справи, 23.01.2012 року та 25.01.2012 року позивач звертався до відповідача із заявами та відповідними документами з проханням перерахувати йому чорнобильську пенсію, відповідно до Постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011 року .
07.02.2012 року №72/П-11; 78/П-11 позивачу було направлено лист, в якому зазначено, що після проведення перевірки буде проведено відповідний перерахунок.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до п. 2 зазначеної постанови Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності тощо.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно із статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України.
Правовідносини, що виникають у процесі реалізації позивачем права на вказані соціальні виплати основані на принципі юридичної визначеності. Відповідно до рішення Суду ЄС у справі 41/74 van Duyn v. Home Office, цей принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах. Зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії.
Позивач згідно посвідчення Серія НОМЕР_1 (Категорія 1), являється громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та отримує пенсію по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно п.п. 4 п. 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", (далі - Порядок), у разі коли особа пропрацювала в зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Отже, суд прийшов до висновку, що позивач за його бажанням згідно п.п. 4 п. 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, має право, у разі коли особа пропрацювала в зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990, на перерахунок пенсії обчисленої виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, законодавчо визначено, що за бажанням осіб пенсії можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно ж до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з листа УПФУ в Приморському районі м.Одеси ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови кабінету міністрів України від 23.11.2011 року №1210 з 01.01.2012 року в мінімальному розмірі без заробітної плати.
23.01.2012 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою (зареєстрованою 24.01.2012 року) та надав копію особового рахунку, яка надана Архівним відділом Славутицької міської ради. Перерахунок пенсії згідно наданої копії особового рахунку не проводився, оскільки відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний статус захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії перераховуються із заробітку в зоні відчуження. В копії особового рахунку не вказана назва підприємства, на якому працював ОСОБА_1, вказані тільки ініціали та те, що нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження.
Згідно положенням ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводів, які б спростовували викладене, відповідачем не надано.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що відповідач, ігноруючи зазначені норми матеріального права та не здійснюючи перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження, порушив указане право позивача.
На підставі викладеного та керуючись вимогами ст. ст. 7-11,69-71,94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання провести перерахунок та стягнення коштів - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси в частині не проведення перерахунку пенсій ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси відновити порушені права позивача (провести перерахунок пенсій ОСОБА_1, відповідно до Постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210) з моменту подачі заяви, тобто з 01.02.2012 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси на користь ОСОБА_1 недоплачені пенсійні кошти з урахуванням індексації.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м.Одеси апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.
Суддя Н.А.Ільченко
07.09.2016